5 חברות עם פיתוחים שימנעו את אסון הבנייה הבא

אסון החניון ברמת החייל גרם לנו לצאת ולחפש פתרונות שמציעות חברות כבר היום כדי למנוע את האסון הבא. מתוך חמש החברות המוצגות כאן – ארבע הן ישראליות

Construction Worker At Site During sunset getty images

קרדיט צלם\תמונה: Cristina Peula / EyeEm, Getty Images Israel

ביום שני (ב') קרס חניון חניון תת-קרקעי בן ארבע קומות ברמת החייל בתל-אביב. הסיבות לקריסת החניון, שהיה בשלבי בנייה מתקדמים, טרם הובהרו אך מעריכים כי קריסה של התקרה העליונה היא שגררה קריסות נוספות של התקרות שמתחתיה.

במשרדי גיקטיים, שיושבים מרחק שלושה בניינים מאזור האסון, הרגשנו היטב את השפעת חסימת הדרכים ואת העשייה המרובה להצלת הפגועים והלכודים שנמשכת גם בשעות אלו. באירועים מסוג זה קשה שלא לנסות ולהבין כיצד היה אולי ניתן למנוע את האסון ואילו טכנולוגיות יכולות לסייע כדי למנוע הישנות מקרים דומים בעתיד. ניסינו לבדוק אילו חברות מציעות היום פיתוחים פרקטיים שיכולים להציע מענה כבר עכשיו וגילינו לא מעט חברות רלוונטיות. מתוכן, 5 חברות בלטו במיוחד. הנה הן:

1. Airobotics – רחפנים שמאתרים תקלות מלמעלה

הרחפן של Airobotics / מקור: יח"צ

Airobotics פיתחה פלטפורמה ומערכת תעופה אוטונומית לחלוטין, שמאפשרת לחברות להשתמש ביתרונות הרבים של שימוש ברחפנים ללא צורך במעורבות אנושית. בין היתר יכולים הרחפנים לבצע משימות כדוגמת פיקוח, בדיקות תחזוקה, וסקירת מיכון ואבטחת מתקנים ענקיים, כמו למשל מפעלי תעשייה, נמלי ים, ומכרות. הרחפן מסוגל לבצע מספר רב של משימות חדשות או קבועות וכאשר נגמרת לו הסוללה – הוא פשוט נוחת על תחנת העגינה ומחליף לעצמו את הסוללה. הפלטפורמה מאפשרת להשתמש באותו רחפן למטרות שונות. המוצר סיים כעת פיילוט בחו"ל שהחל לפני כשנה.

בעולם הבנייה הרחפן יכול לסייע לתחום בדיקות התחזוקה (inspection). קיים קושי לראות סדקים או חולשות מבניות בבניינים גבוהים או מרובי חיבורים כמו למשל גשר הזהב בסן-פרנסיסקו. על מנת לחסוך בעבודת כוח אדם ולמנוע סיכון חיי אדם, הרחפן יכול לבדוק מקרוב את המבנה באיכות גבוהה בעצמו. כך למשל, רחפן יכול לבדוק עובי קורות והאם הן מסוגלות לעמוד במשקל שאמור להיות מושם עליהן, שהזוויות מדויקות, שאין שקיעה של חומרים בצורה מסוכנת ושהכל עומד בסטנדרטים שהוגדרו מראש.

ביוני השנה החברה גייסה 28.5 מיליון דולר בהובלת מספר קרנות ומשקיעים בראשם נועם ברדין, סגן נשיא להנדסה בגוגל ומי שהקים וניהל את ווייז. Airobotics הוקמה ב-2014 על ידי רן קראוס, שמשמש כמנכ”ל החברה ומאיר קילנר, סגן נשיא למחקר ולפיתוח בחברה ומועסקים בה כ-70 עובדים במשרדיה שבפתח תקווה. אירובוטיקס הינה חברת הסטארטאפ השלישית של קראוס בתחום הרחפנים.

2. Dronomy – מיפוי תלת מימדי של אתרי בנייה בעזרת רחפנים

הרחפן של Dronomy / מקור: דף הפייסבוק של החברה

הרחפן של Dronomy / מקור: דף הפייסבוק של החברה

Dronomy מפתחת מה שהיא מכנה “מוח לרחפנים”. כלומר, מערכת שתאפשר לרחפנים לטוס בכוחות עצמם, ללא כל שליטה או התערבות של המטיס, תוך כדי המנעות מהתנגשות בחפצים, מבנים או אנשים. את היכולות האלו משיגה המערכת בזכות אלגוריתמים מתקדמים של ראייה ממוחשבת אותם מפתחת Dronomy.

לדברי אורי אפק, שותף-מייסד ומנכ"ל החברה: "הפתרון שלנו מאפשר לשלוח רחפן לאתר בנייה ולהתקרב לאובייקטים ולצלם אותם ברזולוזציה ורמת פירוט גבוהה. המידע עולה לענן ויוצר מודל תלת-מימדי של המבנה. אין צורך במטיס מיומן אלא כל מי שנמצא במקום יכול להטיס אותו. כיום מגיעים לאתרי הבניה פקחי בטיחות מטעם הרגולטור והקבלן, רחפן מסוג זה יכול לתגבר ואף להחליף אותם באמצעות פיקוח על הבטיחות בשלט רחוק. לצערנו, בארץ השימוש ברחפנים לצורך בטיחות באתרי בניין הוא נמוך עד אפסי. הרגולציה בישראל מאוד מקשה על שימוש מסחרי ברחפנים – כלומר, עסק צריך לשלם עשרות אלפי שקלים ולהשקיע חודשי עבודה, הכשרה לעובד ועוד על מנת לקבל אישור הטסת רחפן ע"י רשות התחבורה האזרחית. לכן השוק אליו אנו מכוונים הוא השוק האמריקאי, שם עשינו כבר פיילוט והמוצר יושק עוד השנה״.

Dronomy גייסו מיליון וחצי דולר בספטמבר 2015 בין היתר מהקרן Battery Ventures והוא אחד מהסטארטאפים שהשתתפו בכנס Geektime Conference 2015.

 

3. Vayyar – מאפשרת לנתח ולצפות דרך חומרים, חפצים ונוזלים

WalabotDIY / מקור: יח"צ

החברה הישראלית מפתחת חיישני הדמיה תלת מימדיים שביכולתם לראות דרך חומרים, חפצים ונוזלים. החיישן מסוגל להתבונן דרך קירות במטרה לזהות וללמוד את היסודות מהם הם מורכבים ולאתר ולעקוב אחר מיקומו של אדם בזמן שהוא מתהלך בתוך מבנה. החיישנים סורקים את האוביקט ויוצרים תמונת תלת מימד של תוכנו. כמו כן, החיישנים יודעים לזהות תנועה, מהירות, ולעקוב אחר מספר רק של אנשים באיזורים גדולים. הפתרון של החברה שהוקמה בשנת 2011 על-ידי רביב מלמד ( מנכ״ל ויו״ר), נפתלי חייט (CTO) ומירי רטנר (מחקר ופיתוח) כבר נמצא בשימוש על ידי חברות Fortune 500, ולאט לאט מתרחב לתעשיות נוספות. כך למשל ניתן למדוד את מהירות זריקת הכדור, אחוז השומן בחלב וטיב היסודות שבקירות בניינים. החברה הינה בוגרת האקסלטור של Tyco Innovation.

החברה השיקה את המוצר WALABOT בארה"ב לפני שבועיים אשר מסייע לאנשים המעוניינים לשפץ את ביתם ולבדוק מה מסתתר מאחורי קירות ביתם ולזהות תנועה (למשל של יצורים נחמדים כמו חולדות וטרמיטים). כרגע המוצר פונה לצרכנים פרטיים אך החברה מספרת כי בכוונתה להרחיב את השירות שהיא מספקת לגורמים נוספים בדגש על ארגונים וחברות נוספות, בין היתר חברות העוסקות בבנייה.

בדצמבר 2015 השלימה החברה סבב גיוס B בהיקף של 22 מיליון דולר בהובלת Walden Riverwood.

4. ShapeDo – ניהול חכם ומדוייק של אתרי בנייה

חברת ShapeDo מציעה כלי ניהול לתכנון פרויקטים בתחום הבנייה והתשתיות, במטרה לחסוך זמן וכסף. הכלי מרכז מידע הנדסי, המאפשר מעקב אחר שינויים, והתאמה בין גרסאות ובעלי עניין שונים, הנגשה ויזואלית ומיידית של מידע הנדסי תוך חיסכון במשאבים. מנהלי פרויקטים בשטח יכולים לעקוב אחרי השינויים הרבים בתוכניות שלהם ולעבוד בכל רגע על התוכנית המעודכנת ביותר. גם לאחר שמאושרות התוכניות על ידי כל הגורמים – עדיין מתבצעים שינויים רבים, שגורמים לבלבולים רבים בקרב הגורמים השונים שמעורבים בבנייה, הפסדים כספיים ועיכובים בזמן.

החברה הוקמה ע"י ארי אייזקס ב-2014 וגייסה 650 אלף דולר מחממת Incentive ומהקרן Pix Vine Capital. היא בוגרת האקסלרטורים 8200EISP ו-Siftech.

עד כה הצגנו בפניכן חברות ישראליות אך לסגירת הרשימה נציג גם חברה בריטית:

5. SmartSite – יחידת ניטור לאתרי בנייה

מקור: אתר החברה

מקור: אתר החברה

החברה הטרייה שהוקמה ב-2016 מציעה כלי שמאפשר לנהל סביבת עבודה בטיחותית באתרי בנייה. המוצר נמצא בשטח אתר הבנייה ובוחן מספר פרמטרים באופן שוטף: רמת רעש, רמות אבק, רמות קרינה וכדומה. הכלי מאפשר לבדוק את החשיפה של עובדים לחומרים מסוכנים באתר, להתריע על העובדים בפניי הצורך בהפסקה ולהעלות את כל המידע אוטומטית לענן. אין צורך בידע מוקדם, פשוט שמים את המודול, מפעילים והוא עושה את שלו.

החברה גייסה 120 אלף דולר מ-Y Combinator וקיבלה סיוע ממשלתי מחברת הרכבות הבריטית.

רוצים ללמוד על חברות סטארטאפ נוספות בסקטור זה ואחרים? פנו לצוות ה-data intelligence ונשמח לעזור.

Geektime Research

יחידת המחקר של גיקטיים מתמקדת בניתוח תעשיות ההייטק והסטארטאפים בארץ ובעולם.

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: