הבנקים מגלים עניין הולך וגובר בסטארטאפים פיננסים, ויש לזה סיבות טובות

הבנקאות השתנתה בשנים האחרונות מקצה לקצה וחלק גדול מזה קשור לפיתוחים של סטארטאפים קטנים ששולבו במערכת. בנקאות 2.0, ככה זה נראה

shutterstock bank

הפוסט נכתב על ידי דוראל בליץ, מנהל חדשנות, בנק לאומי.

תעשיית הפינטק (טכנולוגיה פיננסית) קיימת כבר מעל 30 שנים אך בשנים האחרונות חל שינוי דרמטי בהתייחסות אליה. הסיבות רבות: ירידה בחסמי כניסה, שיפורים טכנולוגיים, פתיחות מצד בנקים, הפרש רב בין מצוי ורצוי, תיאבון גובר מצד משקיעים וחדשנות ויצירתיות מצד מתחרים לתעשיית הבנקאות המסורתית. כל אלו הובילו להגדלת ההשקעה בפינטק לפי שלוש בחמש השנים האחרונות עד לסך של כ-3 מיליארד דולר כשרוב העסקאות מבוצעות בארה״ב. הצפי הינו כי סך ההשקעה בתעשיית הפינטק עוד תכפיל את עצמה בארבע השנים הקרובות לכ-8 מיליארד דולר ובכך הפינטק ימצב את עצמו כוורטיקל ההשקעות הצומח ביותר.

התעשייה הפיננסית עברה ממצב של חשדנות כלפי טכנולוגיה ומודלים עסקיים קוראי תיגר, למצב של השקעה ניכרת באסטרטגיה המאמצת מיקוד בחוויית הלקוח ובדרך המהירה ביותר לשפר אותה. כוחות המובייל, אנליטיקס, מעבר לענן וקוד פתוח, דרישות רגולציה, ציות ואבטחה, הם הזרזים המרכזיים להבנה שעל מנת להתחדש ולהישאר רלוונטיים, יש לבחון ולהטמיע באומץ שירותים חדשים לשיפור והרחבת הצעת הערך. חברות יעוץ ומחקר אף טוענות כי במידה ובנקים לא יבצעו שיפורים מהותיים בחוויית הלקוח ובשירותים הבסיסיים, שליש מהכנסותיהם צפויות להימחק בשנים הקרובות.

עידן האינסטנט

באופן טבעי מערכת הבנקאות אינה נהנית מאהדת לקוחותיה. אבל הלקוחות לרוב רוצים להשיג "דברים". הם רוצים אוטו (הם לא רוצים הלוואה לקנות אוטו), הם רוצים טיול לתאילנד (הם לא רוצים הלוואה למימון הטיול), הם רוצים שלילדים שלהם תהיה חתונה מושקעת (הם לא רוצים סוגי פיקדונות ותוכניות חיסכון עם סעיפים משונים) ועבודה יציבה. הם זקוקים לבנק שישמש כמתווך ביניהם ובין הדבר ההוא, שאותו הם אוהבים ורוצים. על כן, הבנקים מבינים כיום, יותר מתמיד, כי עליהם לעמוד לצידו של הלקוח ולהוות עבורו יועץ חכם שניתן לסמוך עליו, בעל ידע ותבונה היודע להשיא עצה ולהציג מידע רלוונטי ומותאם אישית בזמן הנכון. מטרתם לסייע ללקוח להתנהל נכון פיננסית בחייו מבלי להפריע לו בדרך. לסייע לו בקבלת החלטה במשוואה היומיומית של עומס מידע וחוסר בזמן.

הלקוח מצפה שהבנק יכיר אותו ויספק לו שירות בזמן אמת, זמין, בשפה שלו, יעיל, תבוני, בעל גישה מכל מכשיר וערוץ, עם תחושת נוחות (חיבור לסושיאל) וחווית לקוח עילאית שתגרום לו לחזור ולהשתמש שוב ושוב בשירות זה. כל דבר מתחת לזה פשוט לא יעבור ויזנח במהירות. מהירות קבלת ההחלטה על ויזואל יורדת מתחת ל-3 שניות והיא המשפיעה המרכזית על נתוני השימוש.

בנקים מובילים השכילו להיערך מבעוד מועד לשינויים המהירים בהרגלי ובאופני הצריכה והטעם של הלקוח ושיפרו תשתיות בסיסיות על מנת לשדרג ולפתח על גבן שירותים דיגיטליים חדשניים המאפשרים ללקוח להתנהל פיננסית בקלות ובשירות עצמי. צמיחתם של מתחרים/ נוגסים בתעשיית הבנקאות המסורתית אף סייעו בזירוז תהליך זה (פייפאל, אמאזון, פייסבוק, גוגל ואחרים), זאת יחד עם המשבר הכלכלי ב-2008, ירידה בהכנסות ועלייה בהוצאות ולחצים חיצוניים, הניעו את הבנקים להתקדם במהירות תוך ביצוע תהליכי התייעלות, הוזלת עלויות והגברת השקיפות.

החוקים החדשים שנוצרו בעקבות המהפכה הדיגיטלית

1. בנקים פועלים ביתר שאת להבטחת יתרונם וחסינותם בתעשייה הפיננסית אשר נמצאת בשינויים מתמידים בשל טכנולוגיה דיגיטלית חדשנית.
2. נאמנות הלקוח וקשר ארוך טווח שנבנה משפיעים פחות ופחות, במקום זאת, טכנולוגיה הופכת למניע של היתרון התחרותי.
3. בשל צמיחת הטכנולוגיה הדיגיטלית הבנקים יאלצו יותר ויותר להתחרות עם שחקני גרילה זריזים וגמישים ודורות חדשים של חברות פינטק אשר לא נתונות לאותם החוקים שחלים על הבנקאות.

חוקים אלו דוחפים את הבנקים לשינוי אמיץ של כלל המודל העסקי כך שיתבסס על גמישות פיתוח מרבית יחד עם היצע רחב של שירותים דיגיטליים (במקום פיזיים) על חשבון הקטנת המגע הפיזי עם הלקוח, כשלרוב המובייל נמצא בחזית.

אזורי החדשנות בפינטק מסתמכים לרוב על 4 אזורים מרכזיים (לכל סוגי הלקוחות)

1. בנקאות יום יומית – כלי ניהול תקציב חכם, ממשקי בנק לקוח (בנקאות ישירה) חדישים, מוצרי חיסכון וחשבונות חליפיים ושיפור פעולות בסיסיות.
2. תשלומים וכרטיסי אשראי – פתרונות תשלומים דיגיטליים, מטבעות וירטואליים ופתרונות חיצוניים למערכת המסורתית הנשענים על מהירות, עמלות נמוכות לשני הצדדים ושקיפות מוגברת.
3. הלוואות – מימון המונים, הלוואות חברתיות ישירות בין מלווים ללווים, מודלי ניהול סיכון מתקדמים העושים שימוש במידע נרחב.
4. השקעות ומסחר – כלי ניהול השקעות ומחקר מתקדמים הכוללים אגרגציית מידע ו"סגירת מעגל" מהירה.
בנקים מהעולם שמאמצים את אזורי חדשנות הפינטק, ביצעו מספר צעדים משמעותיים.

רק לאחרונה BBVA הספרדי רכש את הסטרטאפ Simple אשר עוסק בממשק בנק-לקוח במובייל, בנקים מסורתיים כמו BNP Paribas מקימים ברחבי אירופה תתי-מותג דיגיטליים ישירים, Sberbank הרוסי עובד עם סטארטאפים רבים בתחום התשלומים המקוונים ומאפשר ביצוע תשלומים ישירות מהאפליקציה שלו דרך שימוש בטכנולוגיית NFC. Union Bank ובנקים אמריקאיים נוספים מפנים את לקוחותיהם לפלטפורמות P2P Lending ומימון המונים לעסקים קטנים ככלי אלטרנטיבי להשקעה.

בישראל קיימים עשרות סטארטאפי Fintech העוסקים בתחומים שונים ובפרט בטכנולוגיות וזירות מסחר, אימות זיהוי, סליקה, הלוואות ומימון המונים. לאחרונה, מספר סטארטאפים אף פרצו את גבולות ישראל וזכו להוקרה וזכייה בתחרויות יוקרתיות ואף לרכישה ו/או שת"פ עם בנקים גדולים מהעולם. בעקבות ההצלחה של "דור המייסדים" הוקמו וצמחו בישראל בשנה האחרונה עשרות סטארטאפי Fintech חדשים.

קרדיט תמונה: modern banking via shutterstock

 

הכתבה בחסות Leumi Tech

לאומיטק מבית לאומי, מספקת ליווי פיננסי מלא לחברות ההיי-טק בכל שלבי החיים שלהם. לאומיטק מציעה אפשרויות מגוונות למימון בנקאי וחוץ בנקאי, מפתחת מוצרים בנקאיים ייחודיים ופלטפורמה לניהול השקעות, מייצרת שיתופי פעולה עם קרנות, חברות וגורמים נוספים בתעשייה בארץ ובחו"ל, והכל באמצעות סניפי היי-טק מתמחים וייעודיים הפרוסים בארץ ובמרכזי הייטק גלובליים: לונדון, ניו יורק ועמק הסיליקון. עם ניסיון של יותר מ–15 שנה בתחום הבנקאות המתמחה בהייטק - אנחנו כאן כדי לעזור לכם להצליח.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

1 תגובה על "הבנקים מגלים עניין הולך וגובר בסטארטאפים פיננסים, ויש לזה סיבות טובות"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
לקוחה מרוצה
Guest

חזי חיים ממליץ על סטארטאפים צעירים וחדשים כדבר הבא בישראל.
השוק בעליה ויש לו שוק ענק.
לא מזמן יצאנו עם סטארטאפים חדש וחזי חיים מצא לנו משקיעים מומלץ מאוד

wpDiscuz

תגיות לכתבה: