למרות ההייפ: FIFA 19 ממשיך את המסורת של הסדרה, אבל זה לא מספיק

מצויידים ברישיונות המחודשים לליגה האירופית, שיפורים במשחקיות ואצטדיונים חדשים – EA יוצאים לסיבוב ה-26 במספר עם סדרת משחקי FIFA. מה אפשר עוד להגיד על משחק שמלווה אותנו כמעט 3 עשורים ברצף, האם החידושים מצדיקים קנייה נוספת של המותג והאם אי פעם נצא מאורביט ההשקות? בדקנו את פיפא 19

תמונה: EA

נתחיל מהסוף: FIFA 19 דומה הרבה יותר מדי ל-FIFA 18.
זה קורה שוב – תקופת חגים, מלא אוכל, לא מעט חופש ומשחק פיפא חדש. בדיוק כמו שזה תמיד קורה כשיש קיץ, הרבה טיסות לחו"ל, והשקה של אייפון חדש. או למשל… סתיו, מטריות שמתעקמות אחרי פעם אחת ברוח והשקה של גלקסי חדש. האם יבוא יום בו נשתעמם מהמחזוריות הזאת ונמצא מהאורביט הזה שנכנסו אליו וגורם לחברות לחשוב שהן פשוט חייבות להוציא משהו חדש בכל שנה?

למה בעצם אנחנו צריכים לקבל כל שנה משחק חדש?

למה אם קדנריק למאר מחליט שהוא לוקח חופש של שנה כדי לצבור חוויות חדשות בחיים וליצור מהם מוזיקה, ולנו כלקוחות יש הפרש של שנתיים בין אלבום לאלבום זה בסדר ומוערך, אבל אם משחק פלייסטיישן לא יוצא שנה אחרי שנה אנחנו בבעיה? תראו, זה לא שאני מבקש מהחבר'ה הבאמת טובים האלה לקחת חופש בבהאמס עם שייק פירות, אבל למה לא למשל להתמקד במשחקים חדשים באמת ולנצל את היכולות? אפילו במקרה של EA, אנחנו רגע לפני Anthem, אחד המשחקים המסקרנים של תחילת השנה הבאה שעתיד להראות עוד יכולות מרשימות של החברה. בואו נהיה כנים רגע, כדי ליצור משחק באמת חדשני וטוב דרושות כמה שנים טובות, ובמקרה של FIFA דרושה שנת רענון רציני והסתכלות מחדש על המסלול שלהם.

תמונה: EA

הגיע הזמן שמישהו יגיד את זה – לא חייבים להוציא מוצר חדש מאותה הסדרה בכל שנה. זה חלילה לא אומר שאנחנו נגד החדשנות בחברות, או נגד מוצרים חדשים, אלא יותר נגד שיפורים קטנים ומינוריים בדרישה למחיר זהה ואף גבוה מהמוצר המקורי. אפל, אני לא צריך אייפון זהה לחלוטין עם "שיפור במצלמה" או "שיפור" בנעילת פנים. אפילו כלקוח של סמסונג, אני מדלג על שני דורות. כי גלקסי 6 הציג מכשיר, ה7 היה זהה וגדול ממנו. וכך גם עם 8-9 ועד שמישהו לא ירים את הכפפה וייקח שנתיים הפסקה – כנראה שלא נצא מהמערבולת הזאת והיא תמשיך להכניע את החברות (היי LG) ואותנו כלקוחות (היי בעלי גלקסי 5).

ובכל זאת, יש בידינו את המשחק ה-26 (!) בסדרת FIFA וצריך לדבר עליו. אז עכשיו, בואו נתחיל.

הליגה האירופאית חוזרת, והמשחק נהיה איטי יותר (אבל זה דבר טוב!)

גולת הכותרת של המשחק השנה היא העובדה שסוף סוף, אחרי שנים, EA מחזיקה במספר רישיונות גבוה שנותן לה את האפשרות להציג לנו משחק כדורגל רחב היקפים ואותנטי, כזה שמדבר לכל העולם ומרגש את האוהדים. הליגה האירופית עושה כאן קאמבק משמעותי ומשמשת כקלף משמעותי במלחמה הגוברת בין EA לבין PES, שעליה נדבר גם בהמשך. בנוסף, תפגשו בכ-20 אצטדיונים חדשים ומרעננים שכיף לשחק בהם ולהגיע אליהם, ביניהם אצטדיון מרצדס באטלנטה ואצטדיון טוטנהאם החדש. כל השחקנים והכוכבים כאן, לכל קבוצה יש את ההמנון והמדים שלה, ולכל שחקן יש את התנועה האינדיבדואלית והאישית שלו.

מבחינת המשחקיות – השיפור המשמעותי כאן הוא בכל הנוגע לטכניקות ותכנון מראש. שחקנים ששמו ידיהם ראשונים על המשחק הצביעו תוך דקות ספורות על העובדה כי המשחק איטי בהרבה לעומת הגרסא של שנה שעברה. תנו לנו לסגור לכם את הפינה הזאת – הם לגמרי צודקים. האם זה דבר רע? לא בהכרח. EA היו קשובים לבקשת השחקנים והדרישה למשחק בו יש לך יכולת חזקה יותר להחליט ולהבין מה קורה סביבך, ולא להסתמך על המזל, המחשב או כוח עליון (כי אנחנו עד היום לא מבינים לפעמים מה השחקנים שלנו עושים). המשחק מציע השנה אפשרויות תכנון קבוצתיות מראש, שינוי מבורך שגורם לך להפעיל את הראש לפני המשחקים עצמם, ללמוד מהלכים והרכבים ובגדול להיות טוב יותר במה שאתה עושה. התגובתיות של השחקנים השתפרה כאן והאיטיות מאפשרת לכם לשחק במשחק מדוייק הרבה יותר מבעבר. הדרישות מכם כשחקנים עולות: תוכלו באמת להרגיש את השחקנים נלחמים על הכדור, ובהחלט תרגישו בדרישה לתכנון מראש כדי שמהלך נכון ייצא לפועל ויסתיים בהבקעה. יחד עם זאת, בהסתכלות הכללית על המשחק אי אפשר להגיד ש-EA יצרו משחק שמעביר את חווית כדורגל והמשחק בצורה ריאליסטית או לפחות קרובה מאוד למציאות. אתם עדיין לא יכולים לדעת מי השחקן שיילך לפינה בבעיטה החופשית, עדיין תמצאו את עצמכם צועקים על השלט או על המסך (תלוי מה אתם מעדיפים) כשהשחקן שלכם יזוז קצת אחרת ממה שדמיינתם כשלחצתם על קומבינציה חדשה שלמדתם, ועדיין תרימו גבה אל מול דברים שקורים בקבוצה שלכם. זאת כמובן, אם אתם לא משחקים במצב המשחק הכי מרענן השנה שנקרא No Rules Mode, שאם עדיין לא נגעתם בו אתם מסיימים לקרוא את הסקירה הזאת והולכים לעשות קצת כיף

תמונה: צילום מסך

.

מצב Career זהה לשנה שעברה, ובעיות נוספות

הבעיה העיקרית עם המותג הזה הוא שהחברה היוצרת אותו שמה דגש על הקוסמטי, ופחות על הטכני. פחות על משחקיות. פחות על כל מה שלא קשור למותג, להצגה, לרעש ולהייפ. גם ברמת השחקנים, למרות שיש תנועה אינדיבדואלית – לא מעט פעמים תבחינו בתנועות הזויות שהשחקנים מבצעים לאחר הבקעה, בהפסקות או תוך כדי המשחק – שלא קיים סיכוי בעולם שיעשו במציאות. צריך להגיד גם, שלמרות שיפור הגרפיקה – EA עדיין לא לקחו את הגרפיקה לקצה גבול היכולת שלה ובעיקר בתחום הפנים וההבעות של השחקנים יש עבודה רצינית שצריך לעשות ומתיחת פנים (ראיתם מה עשינו כאן?) שכולנו מחכים לה כבר שנים. זה שם, אבל זה עדיין לא לגמרי שם. ה״חפיף יהיה בסדר״ הזה מורגש כאן, ומורגש כאן חזק.
בואו, EA הרשו לעצמם להוציא את משחק הדגל שלהם עם מצב Career זהה לחלוטין לזה של שנה שעברה. כן. אותו הקוד, אותו מצב המשחק, אותן אפשרויות, ובעיקר אותן הבעיות, הטעויות ואפילו השגיאות באנגלית. מצב המשחק הזה, שהוא כל כך אהוב על שחקנים במשחקים אחרים – מקבל כאן הזנחה משמעותית ובלתי מתקבלת על הדעת בה EA לא נגעו בו בכלל. למען האמת, גם מצב ה-Ultimate Team שאמנם כן זכה לכמה מתיחות פנים והשקעה (בכל זאת, הוא החלק במשחק שמכניס את הכסף הנוסף) וכן ליותר אהדה בקרב חובבי המותג – לא באמת עושה את העבודה שהוא אמור לעשות ולא משכנע. גם העובדה שמצב ה-House Rules יכול להיות משוחק רק במצב אופ-ליין נכון לכתיבת שורות אלה היא מאכזבת במעט.

תמונה: צילום מסך

כל אלו ועוד אינם דברים שפוגעים ב-EA מול האוהדים השרופים שסופרים את הימים בכל שנה בערך באותה תקופה, אבל זה לגמרי מערער את מעמדה בין השחקנים המתנדנדים ובתוך תחרות עולה וגוברת בתחום.
בכלל, ישנה תחושה כי התחרות של EA השנה קשה מהרגיל, בעיקר עם עליית מותג ה-PES שנמצא בעוכריה כבר שנים ומתחיל לצמצם משמעותית את הפערים בניהם. נכון, רישיון הליגה האירופית נלקח מהם השנה, ו-EA עשו איתו עבודה טובה יותר בהרבה מאשר PES אבל אם אתם קוראים את השורות האלה, אנחנו דיי בטוחים שיש לכם מספר חברים שהם שחקנים אדוקים של הז'אנר וכבר עשו את המעבר ל-PES.
EA מסתמכים על ההייפ (המוצלח יש לציין) ברשתות ובונים עליו להביא את המכירות. זה לא רע, וזה גם לא אומר שהמכירות לא יצליחו – אבל בטווח הארוך יש ל-EA לא מעט מה לחשוב עליו בעודם חוזרים לחדרי הישיבות ותכנון המשחקים הבאים או עתיד המותג כדי להחזיר לנו את הריגוש שאנחנו מחכים לו.

אז למי כן מיועד המשחק?

תמונה: EA

אם אין לכם פיפא מהשנתיים האחרונות, אז כן – ברור שברגע שתרצו לשדרג או שיהיה לכם משחק כדורגל על הקונסולה שתמיד טוב לשחק עם חברים – פיפא 2019 זה לגמרי מה שאתם צריכים לקנות. מדובר בתצוגת כדורגל שהיא תמיד מרשימה. הוא עדיין המשחק המוביל בטבלה, ומשחק שבהחלט יש לו עדיין הרבה אפיקי התפתחות עתידיים ומעניינים. אם יש לכם פיפא 2018 עם מצב Career מותקן (אוטומטית) עליו, לא בטוח שהמשחק השנה מצדיק קנייה מחודשת של משחק שלם. מצד שני, זה גם נכון לגבי אייפון 8, אייפון XS, גלקסי 9, וכל מוצר המתחדש מינימלית מול עיניכם.
כך או כך, מעבר לדיון המעמיק בחדשנות, כסף והרדיפה אחרי המוצר החדש ביותר של המותג – יש לשאול את השאלה החשובה באמת: EA, מתי יגיע כבר הרישיון לשחק בקאמפ נואו כדי שנוכל לשחק בו?

עידו אלרון

הגב

5 תגובות על "למרות ההייפ: FIFA 19 ממשיך את המסורת של הסדרה, אבל זה לא מספיק"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אורי
Guest

אין את הקאמפ נוא בגלל הזכויות של pes אז אין לea מה לעשות עם זה..

מתן
Guest

פיפא 19 הוא משחק הכדורגל הטוב ביותר השנה ולמרות כל הבעיה הזאת שזה דומה יותר מדי לפיפא 18, ליגת האלופות והליגה האירופית מוסיפים יותר מציאות אחרי שבשנים האחרונות, היה רק גביע קטן בליגת האלופות שבכלל נקרא צ'מפיונס קאפ וזה נותן יותר הרגשה של הנאה אחרי כל כך הרבה שנים שחיכינו לזה.

שווה לקנות את המשחק הזה!!!

מתן
Guest

הקאמפ נורו לא כזה משנה בקטע הזה, כי למרות שזה מעצבן כבר התרגלנו לזה כבר שנתיים, אבל תחשוב הזה מכיוון אחר

FifaFan
Guest

מצב הקריירה כן השתנה אבל צריך לשחק בטווח הארוך כדי להבין את זה.
סוף סוף אחרי שנים ארוכות התקציבים גדלים בהתאם להישגים ולסכומים שצברתם.
שחקני הנוער הרבה יותר טובים והאנימציה שלהם השתפרה מאוד.
מצב המו"מ שיצא לפועל שנה שעברה עוהד מצוין ואין צורך לשנות אותו וחוץ מזה אין יותר מדי מה להחליף.

הוואי
Guest

חוסר דמיון מזעזע אחינו.
מצופה מea הרבה יותר כחברה עם המון נסיון ומעט מאודד תחרות. משחקיות חשובה הרבה יותר מהשידרוגים הקוסמטים. אבל כשאין לך תחרות למה להיתאמץ?

wpDiscuz

תגיות לכתבה: