עלינו למגרש וחזרנו עם מסקנות: FIFA 16 [סקירת גיימינג]

המשחק השנה איטי, מחושב וקרוב יותר למציאות. שינויים מרחיקי לכת לא תמצאו שם ומי שהיה נאמן עד כה עשוי להיות מרוצה. ביקורת משחק

 

fifa 16

שוב הגיעה התקופה הזו. ליגות הכדורגל חוזרות לעונה חדשה, שחקנים עברו מקבוצה לקבוצה ויש התרגשות גדולה לקראת שנת הכדורגל שבפתח. וכמו בכל שנה, אנחנו מקבלים כותר כדורגל חדש, שמבטיח להיות טוב מתמיד, חכם ומהנה יותר – ויש הרבה גיימרים שמחכים. בכלל, מעטים המשחקים עם קהל אוהדים כה רחב וכה נאמן לאורך השנים, בארץ ובעולם.

FIFA 16 הוא משחק שמצד אחד לא יחדש הרבה לחובבי הז׳אנר, ומצד שני משנה לגמרי את קצב והתנהלות המשחק שהרגיל אותנו קודמו, פיפא 15. ובשנה שבה נדמה כי התחרות על משחק הכדורגל הטוב בעולם בהחלט עולה מדרגה ( pes16), לא בטוח שפיפ״א 16 יצליח לשמור על כתר המשחק השולט. אז כדאי לכם לרוץ ולרכוש? האמת, תלוי איזה סוג שחקנים אתם.

בואו נתחיל מכל הדברים שדווקא לא קיבלו שינוי מהותי משנים קודמות. נכון, אם נשים את פיפ״א 15 לצד הכותר הנוכחי נראה שיפור קל בגרפיקה. אבל לא משהו מהותי, לא משהו מהפכני. שינויים ושיפורים קלים שמנצלים את יכולות הקונסולה. הקהל שאולי נראה יותר אמיתי מתמיד, מרגיש עדיין רובוטי ולא אותנטי.
המפתחים עמלו כדי להתאים את תגובות הקהל עד כמה שניתן להתרחשויות במגרש, אבל גם כאן העבודה רחוקה ממושלמת. בהחמצות למשל, אתם תראו את הקהל בהילוך החוזר תופס כבר את הראש עוד לפני בכלל שיצאה הבעיטה. שוב, התגובות להתרחשויות יותר מתואמות, אבל לא כדי לשנות את התחושה הכללית שמדובר בקהל מכאני, ממוחשב.

המגרשים ותנאי מזג האוויר נראים מצוין. אבל לא משהו ששונה באמת משנים עברו. גם אפשרויות המשחק השונות, שמיד נעבור עליהן, לא מחדשות יותר מדי. ישנה תחושה בולטת של חוסר יצירתיות בניסיון החד שנתי הקבוע הזה, לייצר אפשרויות משחק חדשות ומרעננות. אולי הכוונה היא לתת לקהל את אותה מנה שהוא אוהב ומכיר מבלי להרוס את המתכון המנצח, אבל אחרי כל כך הרבה שנים זהות, יש כבר מקום לשינויים יותר רציניים.

החידושים

החידוש הבולט והמהותי ביותר משנה שעברה הוא השינוי האדיר לקצב המשחק. במיוחד בכל הנוגע להגנה. אם פיפ״א 15, היה משחק שכולו ריצה וכדורגל סוחף ומהיר, כאן תאלצו להתרגל לקצב איטי, שקול ומציאותי הרבה יותר. השינוי הזה הוא תוצאה ישירה של 2 שינויי אינטליגנציה מלאכותית. אחד שממזער אותה בצורה משמעותית, ואחד שמשפר אותה יותר מאי פעם. אסביר.

השנה ההתערבות החיצונית של המחשב בפעולות השחקן שלכם (השחקן עם הכדור) היא מינימאלית. לכן, אתם צריכים להיות מדויקים מאי פעם, ולא לסמוך על המחשב שיתקן או ישלים אתכם. זה כבר נחלת העבר. עליכם לשים לב היטב לפעולות שאתם מבצעים, ולדייק בכל תנועה או פעולה שתעשו. פעם למשל, הייתי נתקל ללא חשש בשחקן ברחבה שלי מתוך ידיעה שהדבר עשוי לחלץ את הכדור ללא עבירת פנדל. כאן המצב שונה. תיקול ברחבה יעלה לכם הרבה פעמים ביוקר.

בצד השני, שאר הקבוצה (כל מי שאינו עם הכדור) קיבלה שיפור אדיר בתגובות שלה להתקפות היריב. לא עוד הגנה שכושלת בצורה מרגיזה לפעולת שליחת כדור פשוטה של היריב שלכם. ההגנות השנה חכמות הרבה יותר, השחקנים סוגרים שטחים בצורה הרבה יותר קרובה למציאות, וכל ניסיון לקחת כדור עם שחקן מהיר ולרוץ איתו, נתקל בתגובה פשוטה ומהירה של חיסול ההתקפה. ההגנה זזה טוב יותר כיחידה אחת ויש תחושה שאפשר לסמוך עליה. הקבוצה בכלל מתפקדת הרבה יותר טוב מבעבר בהתאם לשינויי הקבוצה המתקיפה, וזה שינוי מבורך לחלוטין. אז אתם שחקני הגנה בנשמה, המשחק הזה נועד עבורכם ועתיד לגרום לכם נחת.

גם במרכז השדה ההתנהלות הפכה ראליסטית יותר, וקשה יותר להכניס כדורים ישר עד לחלק ההתקפי, או להתנהל במרכז השדה ללא הפרעה. שימו לב למסירות קצרות ומסוכנות שיכולות להביא קשרים אחוריים מהר אל השחקן שלכם, ולהוציא ממנו את הכדור לעבר התקפה מתפרצת קטלנית. אין ספק, המשחק הזה מרגיש ממש קרוב למשחק אמיתי. אם זה טוב או רע, זה כבר תלוי באופי השחקן שאתם.

שינויי ה-AI מורגשים גם במצבים בו אתם סופגים שערים. שינויי טקטיקה נכונים, יביאו אתכם, מהר מתמיד, לעבר שינוי מומנטום המשחק, ויכולים להחזיר אתכם חזרה למאבק. עם זאת, אין למשחק הזה רחמים. כל טעות קטנה בהגנה, כמו הרחקה קצרה ומסוכנת, תעלה לכם ביוקר. נכון שגם בעבר מצבים כאלו היו מתרחשים, השנה הם פשוט בולטים יותר. בקיצור- די ללחיצות הסתמיות. פיפ״א 16 יכריח אתכם לשחק חכם ואחראי, למסור במדויק – גם בעוצמת המסירה וגם בכיוונה, ולכוון היטב בעיטות ותנוחות גוף החלוצים.

fifa 16

גם מבחינת האימונים השונים, אנו רואים השנה אימונים יותר מגוונים ומורכבים. בנושא זה נעשתה בהחלט קפיצת מדרגה, מבחינה זו שאם אתם לא ממש בקיאים ברזי המשחק, מוד האימונים יכול לקחת אתכם דרך ארוכה באמת. שחקנים מנוסים ירגישו פחות בהבדל, אבל שחקנים שחזרו לשחק אחרי שנים של גלות או כאלה שרוצים להוריד קצת חלודה, מומלץ שייקחו להם כמה דקות וישלימו אימונים שונים. הם בהחלט עוזרים לשפר את רמת המשחק בהמשך.

המגמה מבחינת המפתחים די ברורה. הפיכת המשחק לחוויה קרובה ככל הניתן לדבר האמיתי. משחק שקול, מכוון ומחושב. כל ההרגלים המגונים שלכם מהעבר, כמו הלחיצות הרצופות, תיקול השחקנים ברחבה ובעיטות ללא כיוון, חייבים להתחלף בסגנון חדש ומדויק יותר.

fifa 16

אפשרות הקריירה מחולקת גם הפעם ל-2: כשחקן או כמנג׳ר. מי שאוהב את מוד המנג׳ר הידוע ימצא גם השנה את כל האפשרויות המוכרות עליו ועתיד לבלות כאן שעות רבות בהנאת ניהול הקבוצה. אפשרות השחקן תמיד הייתה בעייתית מעט, וגם כאן אם לא אכפת לכם לנסות להיות 1 מ-11, אז המוד הזה רלוונטי עבורכם מתמיד. ישנם שיפורים קלים, בעיקר בחידוד האימונים והתרגילים שיזכו אתכם בנקודות זכות. שוב, לא משהו מהפכני, אבל אם אהבתם בעבר, מדובר בגרסה משוייפת ומהוקצעת יותר שתדבר אליכם שוב.

חידוש גדול השנה הוא התווספות כדורגל הנשים למשחק. הנושא הזה עלה כבר בכתבה שפרסמנו השנה והוא בהחלט שינוי מתבקש ומבורך. תוכלו לשחק באליפות העולם לנשים הכוללת 12 קבוצות, כאשר הנבחרת האמריקאית מובילה את הדירוג יחד עם גרמניה שמעט אחריה. מי שישחק במוד הזה בהחלט ירגיש בשינויים הקלים במידת האגרסיביות ויכולת השחקניות השונות. לא משהו שירגיש לכם כמו משחק אחר מצד אחד, אבל גם לא משהו עם חידושים מרעננים שיגרמו לכם להשקיע זמן באפשרות הזו. אין ספק שנשים שאוהבות כדורגל יוכלו למצוא כאן את הזוית הנשית איתה יתחברו למשחק, וגם אם לא מדובר בחידוש מהותי מבחינת טכניקת המשחק, אין ספק שבעתיד הנישה הזו רק תשתפר.

רוצים לראות דוגמה למשחק הנשים? הנה 15 דקות של גיימפליי

פיפ״א 16 שם דגש על הקשר ו׳הכימיה׳ שיש בין שחקני ההרכב ומתייחס לכל פרמטר רלוונטי כדי לקבוע מהי רמת הכימיה של הקבוצה. ככל שהכימיה טובה יותר, כך כל שחקן יתפקד טוב יותר. כך למשל, תהיו חייבים לוודא ששחקן נמצא בדיוק בתפקיד שהכי מתאים לו, שעדיף לכם לשים שחקנים מאותה מדינה זה לצד זה וכי שחקנים ברמה דומה רק יעצימו וישפרו אחד את השני. אם תנהלו נכון את הקבוצה, רמת הכימיה תגיע למקסימום, וכך מבטיח המשחק, יתפקדו השחקנים השונים טוב מאי פעם.

מה שמביא אותנו למוד הכי בולט של המשחק. מה שאנו מכירים כ-fifa ultimate team ואיתו ה-draft. גם השנה זה כנראה המוד הכי טוב של המשחק. תתכוננו לשחק 4 משחקים עם הקבוצה המושאלת שלכם מול שחקן אנושי או מול המחשב כדי לפתוח כרטיסי שחקנים מיוחדים. הכל על בסיס התוצאות שלכם ב-4 המפגשים ובהתאם לרמה שהפגנתם.

fifa 16

אפשרויות האונליין דומות מאוד למה שהתרגלתם מהעבר. אפשרות עונה או עונת co-op, משחקי אונליין מול חברים או אנשים רנדומליים. אם ברצונכם לשחק באפשרות הטורנירים ״החיים״ live tournaments, תוודאו שאתם ברמה המתאימה כי כאן תפגשו את מיטב השחקנים ואם אתם לא מספיק משופשפים, אין באמת טעם לבזבז כאן זמן אוויר.

עד לרגע כתיבת הסקירה, ביצועי השרתים היו סבירים ולא יותר. היו פעמים שמשחקים ׳נפלו׳ באמצע, ומציאת היריב לקחה זמן רב מדי. עם זאת, נראה כי חווית האונליין היא בסך הכל טובה, בהתחשב בכמות השחקנים וברמת הדיוק (פעולה-תגובה) שהשתפרה השנה אף היא. קחו בחשבון שגם משחקי ליגה ׳רגילים׳ ברמת קושי סבירה יכולים לתסכל אתכם ולהוות מכשול שאף עלול לגרום לכם לזנוח את המשחק לאורך זמן. שוב, תלוי איזה סוג שחקני פיפ״א אתם ומה הרמה שלכם.

לסיכום

פיפ״א 16 הוא עוד משחק שיהיה לכם תענוג לשחק איתו עם החברים על הספה (או אונליין). עם זאת, תשכחו מפיפ״א 15 ומקצב המשחק המסחרר שלו. המשחק השנה איטי, מחושב וקרוב יותר למציאות. אם אהבתם את המשחק המהיר והקל יחסית, אז אתם עתידים להתאכזב השנה. אם אתם שחקנים שחיפשו משחק יותר מדויק, איטי, ראליסטי וחכם, אז זה אולי המשחק הראשון שממש תתחברו אליו. הגרפיקה שופרה במעט וכך גם הטכניקה, אבל לא ראינו שינויים מהותיים באמת באף אחד מתחומי המשחק.

כך או כך, לפיפ״א יש השנה תחרות גדולה מצידה של קונאמי עם pes16. הגרפיקה של ea אמנם טובה מזו של המתחרה, והשחקנים כאן נראים הכי קרוב למציאות. אבל דווקא סגנון המשחק המהיר והרישיון להפעלת ״ליגת האלופות״ עתידים להחזיר הרבה אנשים למתחרה. אם תמיד הייתם בצד של פיפ״א אתם כנראה תישארו גם אחרי השנה הזאת. אם לא, ספק אם זה המשחק שישאיר אתכם נאמנים.

שי בן שושן

שי בן שושן, מנכ״ל ומייסד SBS שיווק דיגיטלי, מומחה מדיה חברתית, מדריך ומרצה וגיימר בנשמתו

הגב

1 תגובה על "עלינו למגרש וחזרנו עם מסקנות: FIFA 16 [סקירת גיימינג]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
asd
Guest

“אין ספק שנשים שאוהבות כדורגל יוכלו למצוא כאן את הזוית הנשית איתה יתחברו למשחק” – ממליץ לך לקרוא שוב את השורה הזאת ואז למחוק אותה מהר.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: