סקירה: Far Cry Primal – ציפינו ליותר, הרבה יותר

פרט לטוויסט אחד מעניין שנוסף, הכותר החדש מתקשה לחדש הרבה ביחס לקודמו. יצאנו לבדוק

farcry

ההייפ הגדול סביב ״תקופת החגים״ (נובמבר-דצמבר) כבר מזמן מאחורינו, ולמרות שעולם הגיימינג ממשיך לספק השקות גדולות כמעט בכל חודש שעובר, מדובר בתקופה יחסית דלה בכותרי ענק. לוואקום הזה החליטה ״יוביסופט״ להיכנס השנה בגדול עם מספרי השקות מרשימות שמביאות איתן רחשי ציפייה בעולם המשחקים (אמנם ויתרו השנה על עוד משחק של אססינס קריד, אבל הכותר הנוכחי, יחד עם Tom Clancy's The Division שמושק החודש בהחלט גנבו את תשומת הלב). ולמרבה ההפתעה חברת הפיתוח הצרפתית-קנדית הצליחה לייצר משחק נוסף בסדרת המשחקים המצליחה, far cry, והפעם רק בשנה וחצי לערך של עבודה.

לא חושב שיש גיימר בעולם שמתנגד לכך שכותרי AAA יצאו לאוויר בכזו מהירות, אבל התזמון המהיר בהחלט גרם להרבה הרמת גבות מצד גיימרים מנוסים. החשש היה מכותר פחות איכותי ומושקע. אז לפני שנדבר על השורה התחתונה, והאם אכן הייתה סיבה מוצדקת לחשש, בואו נסקור את שלל השינויים וההפתעות שמביא לנו Far Cry Primal.

רקע קצר להתרחשות

הפעם אנחנו חוזרים אחורה – ממש אחורה בזמן עד לשנת 10,000 לפני הספירה (אנימציית השנים הרצות אחורה בהתחלה פשוט מעולה). ראוי לציין שבפעם הראשונה שהוכרז המשחק והתגלתה השנה, התגובות בעולם היו ממש חיוביות. צריך אומץ וכישרון כדי לנסות ולשחזר עולם פרה היסטורי באמת, וקשה אף יותר לנסות ולהתאים את חווית המשחק הנוכחית לכזה עולם ולחוקים שלו. ומה נאמר, מבחינה גרפית אי אפשר לבוא בטענה למשחק הזה. הגרפיקה באמת עוצרת נשימה, מבנה העולם מפתיע בכל פעם שתטיילו בו, וזאת דוגמה מצוינת לניסיון הענק שיש ליוביסופט בעיצוב משחקי עולם פתוח (כאן מדובר בשלוחה הקנדית). עם זאת חייב לומר, נגמרו מזמן הימים שגרפיקה לבדה יכולה להספיק. אין היום חברת פיתוח כותרי ש-AAA רצינית אחת, שלא יודעת לייצר גרפיקה יוצאת מן הכלל. אז למרות שההתחלה בהחלט עונה על הציפיות, בואו נבחן את המשחק עצמו כדי לדעת האם באמת שווה לחזור אחורה בזמן.

farcry

המשחק מתרחש איפשהו במרכז אירופה של היום ובמשחק הזה אתם תגלמו את טאקאר (takkar) אדם קדמוני השייך לשבט ה-wenja. בגדול, מטרתכם היא לאחד את בני הוונג׳ה שעם הזמן התפזרו להם בעולם ללא הנהגה שיבטית אמיתית. בדרככם לבצע את המשימה החשובה הזו, אתם תתקלו כמובן בחברי שבטים מתחרים שינסו לחסל ולאכול אתכם בחיים (ה-udam ממש ינסו לאכול אתכם). כדי להתחיל בייעוד הגדול שלכם אתם תצטרכו לגלות את OROS, עולם נחבא, ענק ויפה, מלא בכל טוב. שם יתחיל המסע.

וכפי שנגענו בנושא הגרפי, העולם כאן מלא במשטחים קדומים ויפים. הרים וגבעות, מפלים נהרות ושבילים עתיקים, מערות, סלעים ויערות. כל מה שיש לטבע כמעט להציע. מבחינה זו המשחק לא נופל מאף משחק אחר בסדרה.

אז המטרה די פשוטה, חסלו את השבטים היריבים (בנוסף לאודם יש את ה-Izila שגם ינסו לעמוד בדרככם), והגדילו את המושבה של בני הוונג׳ה. יפה לראות את המושבה באמת גדלה ומתרחבת ככל שמתקדמים במשחק. מרגיש כאילו המשחק דינמי ובעל חיים משל עצמו.

לרתום את בעלי החיים אליכם

אם במשחקי עבר היה על השחקן לכבוש ״מגדלים״ כדי לגלות אזורים במפה אז הטריק זהה כאן, רק עם מדורות. גם לגבי התפתחות הגיבור אין שינוי מהותי. מערכת של סקילים עם התקדמות העלילה תשפר ותחדד את היכולות שלכם. גם הפעם, הדרך ״להבריא״ או לייצר כלים חדשים היא זהה. אולי השינוי המכאני היחידי במשחק מבחינה זו נוגע לאפשרות שלכם להשתמש בחיות הפזורות בעולם כבני לוויה עושי דבריכם.

על ידי השלכת פיתיון בשר פשוט תוכלו להתקרב לחיה שבחרתם, ללחוש לה דברי קסם קצרים, ובעצם ״לביית״ אותה. מאותו רגע החיה הזו לא תזוז מכם, תשמור עליכם ותהפוך לחבר הכי נאמן שלכם במשחק. תוכלו גם לפקד עליה באופן ישיר. מגוון מרשים של חיות יעמוד לרשותכם, וניתן אף להחליף בינם כראות עינכם. החל מציפורים וכלה בחתולים גדולים, זאבים ודובים (אתם תתחילו עם זאב לבן). לכל חיה יש את היתרונות והחסרונות שלה ובהחלט שווה להתאמץ ולביית כמה שיותר חיות. מבחינתי, זה החידוש האמיתי, היחידי, בצורת המשחק. לצורך כך בנו מערכת נפרדת לנושא ביות החיות שם תוכלו לשנות, למחוק ולהוסיף כאוות נפשכם. כדי ללמד אתכם את יכולת הביות תאלצו לפגוש את Tensay שכבר ידריך אתכם בסודות עולם החיות.

farcry

שוב, יהיה עליכם לאסוף צמחים ומחצבים יקרים כדי לשפר ולחדד את יכולות הגיבור. ולמרות כמה שינויים מינוריים מדובר במערכת זהה למשחק הקודם. ב-2 המשחקים הקודמים השימוש במשקפת כדי לתצפת מרחוק על אזור התקיפה ולסמן את מוקדי העניין והכוחות, היה פיצ׳ר בולט ומרכזי מאוד. כדי בכל זאת לשמר את האפשרות, המשחק הזה מעניק לכם ינשוף אישי, שמאפשר לכם להיכנס לתוך מבט עינו ולתצפת על האזור בו אתם נמצאים מגבוה באוויר. כך תוכלו לשמר את יתרון ההפתעה ולדעת היטב עם מה עליכם להתמודד. שווה להשקיע זמן בפיתוח יכולות הינשוף שלכם ועם ההתקדמות הוא יאפשר לכם גם לתקוף באמצעותו, במגוון דרכים. בהחלט מאמץ יפה של חברת הפיתוח שהתאימה את היכולת לעולם ולחוקים שלו, בצורה שמרגישה טבעית לגמרי.

מן הראוי לצייד אדם קדמון בכלי נשק קדמוניים המותאמים לזמן העתיק. ובכך קיבלנו בסך הכל משחק שממש מגביל ופוגם בחווית ״ההתקפה״ של הגיבור. נתחיל את המשחק עם חץ וקשת, נבוט מעץ ואבן, וכידון. נוכל להשתמש ביכולת להצית את כלי הנשק שלנו וכך להעניק להם מימד כוח נוסף שבהחלט שימושי בניסיון לשרוד בעולם הקשוח מסביב.

farcry

Wogah ילמד אתכם לשדרג נשקים ותחמושת. בגדול אין הפתעה מיוחדת בחלק הזה, וכמה חבל. כבר התרגלנו לקבל במשחקי פרקריי חווית ״ירייה״ (נכון שכאן מן הסתם אין אפשרות לירות אבל משהו יצירתית אחר) מעולה. המשחק הזה, למרות הניסיון האמיץ והיומרני, מעניק חוויה הרבה פחות מהנה לשחקן. הניסיון היחידי אולי להביא משהו משודרג מגיע ביכולת הינשוף שלכם להטיל פצצות גז עתיקות דמויות רימונים מגבוה, על האויבים שלכם. אבל זה מרגיש מעט מדי וגם לא ממש קשור לעולם העתיק.
רוב הזמן אם כך הקרבות יהיו פנים אל פנים ולא תוכלו להתחבא מאחורי רכס גבוה ורחוק עם רובה צלפים משודרג. מכניקת הקרב בסך הכל טובה, אבל למי שכבר חווה את הסדרה, הכל כבר יהיה מוכר ואין שינוי בולט.

farcry

כך או כך תצטרכו להפוך ללוחמים חזקים באמת כדי לשרוד כאן. Karoosh יעזור לכם לשפר ולרכוש את הציוד המתאים כדי להפוך אתכם ללוחם שבטי אימתני שמותאם לעולם האכזרי, אי שם במרכז אירופה העתיקה.

ובכל זאת, נרשמת גם אכזבה

אז בגדול המשחק ייקח אתכם דרך משימות ״הסיפור״ ומשימות צד שלעתים פשוט משעממות ומרגישות רפפטיביות. גם תוספת ״החזיונות״ שמוכרת לנו מאוד ממשחקי יוביסופט (watch dogs והכותר הקודם עם Shangri-La) לא פוסחת על המשחק הזה. אבל אני מצטער שזה נשמע כמו תקליט שבור – מבנה מאוד זהה לעבר.

לא מזמן יחסית סיקרנו לכם את כאן את המשחק הקודם בסדרה וכמו בפעם הקודמת גם הכותר הנוכחי בנוי סביב אותה מערכת של משחק. גם מבחינה גרפית, גם מבחינת מכניקת המשחק, האינטרקציה עם העולם הפתוח, ההתקדמות בשלבים, ורכישת הכישרונות (סקילים). אפילו מבנה העלילה. וחייב לומר שיש מידה גדולה של אכזבה בכך. בעוד פרקריי 4 הוסיף סוגי כלי נשק, חליפת רחיפה ומסוק ששינו את התנועה בעולם לחלוטין, חווית נהיגה אוטומטית, שימוש בקרס הטיפוס ועוד פיצ׳רים משחקיים שהעניקו חוויה חדשה, הפעם המצב שונה.

לגבי אונליין אין בכלל מה לדבר. אפילו אפשרות הקו אופ, שנחלה הצלחה יחסית בעבר, לא קיימת בכותר הזה. מסתבר שגם שיטת ״המפתחות״ שבאמצעותם ניתן לצרף חברים (שאפילו אין להם את המשחק) ל-kyrat שנחשפה ב-far cry 4, נחלה כישלון מהדהד. מצטער יוביסופט, בשנת 2016, זה פשוט מרגיש כמו משחק לא גמור.

farcry

אין הרבה משחקים שיודעים לשלב נאמנות גרפית כזו, יחד עם מכניקת משחק טובה, אוירת עולם פתוח וקצב משחק דינמי. אבל את הכל כבר קיבלנו בכותרים הקודמים. במחשבה נוספת, היה כדאי להוציא את הכותר הזה ככותר ספין אוף קטן יחסית כמו blood dragon וכך אני סבור הציפיות היו יותר בהתאם. בזמן כתיבת הסקירה הזו מתחילים להתפרסם כתבות בעייתיות המראות שכנראה יוביסופט העתיקה חלקים נרחבים מהמפה היישר מהכותר הקודם. הנה דוגמא. לא יכול להגיד שזה מפתיע. והאמת זה נשמע כמו משבר יחסי ציבור רציני.

farcry

מאכזב לגלות ש-far cry primal הוא גרסה פרה היסטורית של הכותר הקודם ותו לא. לא רק זאת, שהפעם נישלו אותנו מהתוספות הכי משמעותיות של המשחק הקודם, כך שנשארנו עם גרסה פשוט פחות טובה שלו, שנה וחצי לאחר מכן. מרגיש שמישהו ביוביסופט נרדם במשמרת שלו. משחקי העולם הפתוח שלהם מתחילים לקחת כמובן מאליו את קהל הגיימרים. גם משחקי אססינס האחרונים מרגישים זהים מדי, ואני לא רוצה לקלקל, אבל לפי הבטא האחרונה של the division ייתכן מאוד ותחושו שהמגמה נמשכת.

חבל שזה משחק ההמשך לסדרת המשחקים הנפלאה הזו. אפשר בכל זאת לסייג ולומר, מי שלא מכיר כלל את far cry ייהנה מאוד כאן. והחידוש הכי משמעותי מגיע בצורת יכולת ביות החיות שבהחלט משפרת את החוויה. אבל מי שכן מכיר, יתקשה מאוד שלא להרגיש כאילו הוא כבר היה פה, ובסך הכל החליפו לו את התפאורה.

שי בן שושן

שי בן שושן, מנכ״ל ומייסד SBS שיווק דיגיטלי, מומחה מדיה חברתית, מדריך ומרצה וגיימר בנשמתו

הגב

2 תגובות על "סקירה: Far Cry Primal – ציפינו ליותר, הרבה יותר"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
עומר
Guest

יש לי את זה על המחשב וזה לא פועל לי סתם ביזבזתי 65$ על כלום
וכשאני אומר זה לא פועל לי אני מתכוון לזה שזה רץ ואז אחרי חמש שניות מפסיק לרוץ

עומר
Guest

ואל תחשבו לא נכון המחשב שלי מפלצתי ומריץ הרבה משחקים בקלות

wpDiscuz

תגיות לכתבה: