סקירה: Far Cry 4 – האם מצליח לסחוף כמו קודמו? [גיימינג]

שי בן שושן לקח הפסקה מהמציאות היום יומית כדי לשוטט בעולם ענק עם חוקים משלו. זו חווית ה-Far Cry 4 שלו

far cry 4

כמעט בלתי אפשרי לסקר את המשחק Far Cry 4 מבלי להזכיר את קודמו. Far Cry 3 היה עבור רבים המשחק המפתיע ביותר בשנת 2013 (יצא בנובמבר 2012). עלילותיו של ג׳ייסון ברודי באי הטרופי על האוקיינוס השקט סחפו את שחקני העולם והפתיעו כל פעם שלקחת את השלט וחזרת לשוטט באי. העולם היה ענק, מרהיב ביופיו, ומלא בהתרחשויות מפתיעות: חיות טרף להרוג ולפלט, בסיסי אויב, פטרולים, כלי רכב מהנים, גשרים ונהרות ועוד שלל אטרקציות. העלילה היתה יוצאת דופן והמשחקיות – פשוט חוויה.

בחלק גדול מהאתרים המשחק זכה לציון מושלם. לא פלא ש-Far Cry 4 היה המשחק עם הכי הרבה חיפושים בגוגל בשנת 2014 (נכון לאוקטובר 2014). אז עם ציפיות בשמיים הושק בנובמבר האחרון המשחק שמביא איתו יותר. יותר מכל מה שהכרנו ואהבנו מקודמו. אבל האם הוא שוב מצליח להפתיע ולסחוף?

פייגן מין ואג׳איי גייל- הנבל והגיבור

פייגן מין ואג׳איי גייל- הנבל והגיבור

הקמפיין

סיפור המשחק מתחיל בצורה די ברורה ופשוטה – הגיבור, אג׳איי גייל Ajay Ghale חוזר למולדת הוריו, לאזור מרהיב ביופיו, למרגלות הרי ההימליה, הנקרא קייראט KYRAT – זוהי זירת ההתרחשות של המשחק. מטרתו תמימה, להגשים את משאלתה האחרונה של אימו ולפזר את האפר שלה במקום הולדתה. כבר בפתיחה אנו מכירים את הרשע התורן שחוטף את אג׳איי – פייגן מין Pagan Min. מין שולט באזור ומטיל את אימתו על תושבי הכפרים המסכנים. דמותו של מין צבעונית ומוטרפת כיאה למשוגע התורן. עם זאת היא איננה מתפתחת בצורה משמעותית לאורך המשחק. אג׳איי משתחרר במהרה מאחיזתו וכאן מתחיל בעצם המשחק. סיפור הקמפיין, שאינו מרתק ומושך כמו במשחק הקודם, מספיק טוב בתחילתו בכדי להתניע את המשחק, והאמת היא שלאחר כמה שעות בתוך קייראט האטרקציות הרבות פשוט משכיחות את הסיפור המרכזי וסוחפות את השחקן למגוון רחב ונפלא של אירועים ומשימות. די מהר אג׳איי פוגש את 2 מנהיגי המתנגדים למין, אמיטה Amita וסאבאל Sabal. הם מנהיגי ״שביל הזהב״ The Golden Path.

אמיטה- זה או הדרך שלה או של סאבאל- תבחרו!

אמיטה- זה או הדרך שלה או של סאבאל- תבחרו!

לכל אחד מהם פילוסופיה שונה לגבי דרך המלחמה במין, ולגבי העתיד של קייראט. ומי יחליט מה טוב יותר? אתה כמובן. לכל אחת מהבחירות באחד המנהיגים יש השלכה מיידית על כיוון התקדמות הקמפיין, ובכלל למשחק יש 4 סופים אפשריים שניתן להגיע אליהם, הכל תלוי בבחירות שתעשו. כדי לקצר – סאבאל בחור מסורתי יותר שמחובר לשורשים ולדרך בה נהגו אבותיו, אמיטה יותר מרדנית ומוכנה גם להשתלט על מאגרי הסמים של מין בכדי להעניק לקיראט עתיד כלכלי איתן יותר ביום שלאחר ההפיכה. אתם תבחרו מי מבין השניים יותר נראה לכם ובהתאם לכך יתקדם הקמפיין ומשימותיו.

מה חדש?

כאמור, המשחק מביא איתו עוד ועוד מכל מה שהכותר הקודם ידע להציע. יש יותר נשקים, עולם ענקי יותר לחקור (ממש ענקי), יותר אויבים ויותר בסיסים, יותר רכבים וכלי תעופה, יותר חיות להרוג לפלט (ולפתוח באמצעותן נשקים וכישורים), ובקיצור – יותר. אבל היו כמה שינויים ותוספות שראוי להזכיר יותר מאחרות.

עיקרון המשחק זהה למשחק הקודם: משתלטים על חלקים במפה, כובשים בסיסים ומפעילים מגדלי קשר (שחושפים בפניכם את החלק הבא במפה הנסתרת). עם זאת הפעם, גם לאחר שהשתלטתם על בסיס מסוים, אנשיו של מין עתידים לחזור ולנסות כבוש אותו מחדש. תוספת מתבקשת שמפתיעה (וגם לפעמים מפריעה להמשיך בנתיב שקבעתם) כל פעם, ושבלעדיה הכותר הקודם הרגיש כמו משחק שומם ברגע שכבשת את רוב הבסיסים. ניתן בנוסף לבצע כל משימת כיבוש בסיס מחדש, בכדי לצבור מקסימום נקודות ולהפוך ל-Outpost Master.

מבחינת נהיגה, נוספה אפשרות להפעלת נהג אוטומטי כאשר קובעים מסלול. אפשרות שכל כך היתה חסרה במשחק הקודם. כעת, ניתן להתרכז בדרך המדהימה ומלאת הסכנות, ולהשתמש בכלי הנשק (Sidearm בלבד) כדי לחסל אויבים תוך כדי נסיעה. הכל ברמת נוחות אחרת לגמריי. תוספת שבהחלט משדרגת את חווית המשחק והנסיעה בעולם הפתוח.

נהג אוטומטי

נהג אוטומטי

ובהמשך לכלי הרכב, המשחק מציע לכם להתעופף במעיין מסוק אישי מאולתר וקטן שיכול לקחת אתכם לחווית תעופה שונה ומיוחדת ברחבי העולם. האפשרות הזו פותחת בפני השחקן כל כך הרבה אפשרויות – החל מתנועה מהירה ברחבי המפה, כיבוש מגדלים ועד לחיסולים והשתלטויות. והכל מנוחות כלי הטיס שלכם ועם יתרון גובה שפשוט הופך את המפה להרבה יותר נגישה ומהנה. בנוסף, תוכלו לקפוץ ישירות מכלי הטיס או מכל מקום גבוה אחר ולהפעיל את חליפת הטיס Wingsuit שלכם וכך לדאות במהירות ובדיוק לעבר המטרה שלכם.

המסוק האישי לכם ברחבי קיראט

המסוק האישי לכם ברחבי קיראט

כמו כן, ניתן לרכוב על רחפת (שיותר מזכירה אופנוע ים) עם גבי השטח או על המים בעולם. אחת התוספות המשמעותיות היא היכולת להשתמש בקרס טיפוס שניתן לזרוק על סלעים ומצוקים וכך לנוע ברחבי קיראט, תוך שאתם מטפסים (או יורדים או מתנדנדים) ומוצאים נקודות תצפית, מערות מפתיעות ונקודות יתרון לכיבוש בסיסים. כמו כן, תוכלו להתשלט על משאיות צבא או לבחור לפוצץ אותם ולצאת למשימות הצלת שבויים.

אבל אולי התוספת הכי מהנה במשחק היא האפשרות לעלות על אחד הפילים המשוטטים באי ולדהור איתו לעבר בסיסים, לחסל איתו חיות טרף חזקות, להפוך כלי רכב של אנשי פייגן מין ולחסלם, או סתם לשעוט במהירות ברחבי העולם הפתוח. בתחילה, שהכריזו על התוספת הזו, היא נשמעה מיותרת, אבל לאחר כמה דקות על גבי הפיל, תאמינו לי, לא תרצו לרדת!

שועטים בעולם הפתוח על גבו של הפיל

שועטים בעולם הפתוח על גבו של הפיל

בנוסף, תוכלו להשתתף במירוצים, במשימות ציד, הצלת שבויים, חיסול מפקדים, ועוד מגוון רחב של משימות שרק נפתח בפניכם ככל שאתם מתקדמים במשחק. וכן, יש עוד חיות לפלט ולחתוך כדי להשיג יותר יכולות ונשקים. שימו לב לציפור הטרף מלמעלה, היא תציק לכם. הפעם, אתם צוברים נקודות ״קארמה״ שעוזרות לכם להתקדם במשחק. תוכלו לצבור אותם על ידי הצלת חיילים מצבא ההתנגדות שנתקלו בחייליו של מין או בחיות טורפות, עזרה בתיקון הרכב ועוד כמה משימות צד נחמדות. עם זאת, אתם יכולים גם לאבד נקודות קארמה אם למשל דרסתם את החיילים שלכם או הרגתם שבויים. אבל חשוב לציין שהנזק מאיבוד הנקודות הוא מינורי ולא פוגם במוטיבציה להמשיך ולאסוף נקודות קארמה.

THE ARENA

THE ARENA

שלל המשימות הפזורות לא מרגיש מעיק או כפוי. יש את הזמן לדלג בין משימות ולהחליט איזה יותר מתאימה בזמן הנתון. תהיה לכם ההזדמנות להרוס את מרכזי התעמולה של מין, ולתלוש פוסטרים שלו ברחבי העולם וכך לזכות בעוד נקודות קארמה. בדומה למשחק הקודם, מפוזרות בעולם הפתוח תיבות אוצר שתוכלו לעשוק, צמחים לקצור עבור הכנת זריקות פלא, מכתבים לקרוא, יומנים לחקור ומסכות נדירות לאסוף (מחליף את ״השרידים״ Relic מהמשחק הקודם). העולם הפתוח גדול יותר כפי שציינתי, וגם יפה יותר, אין ספק שהחברים מיוביסופט ניצלו את האפשרויות שמציעות הקונסולות החדשות. אבל אולי כאן גם טמונה הבעיתיות של המשחק. העולם לפעמים מרגיש גדול מדי, וגם לאחר שעות של משחק עדיין קשה ״להרגיש בבית״. ומי שלא נמנה עם מעריצי הסדרה, עתיד להיות מותש מהגודל ומהמרחקים הרבים שיש לעבור. הנקודה שהמשחק הכי מצטיין בה היא שהוא תמיד מסיט אתכם מהנתיב שקבעתם או שחשבתם לעצמכם. אתם בדרככם למשימת הקמפיין הבא? שימו לב הבסיס שכרגע כבשתם מותקף ואתם צריכים לעזור לו, או שדוב יפתיע אתכם בנתיב או אפילו פטרול חיילים שיפתח עליכם באש. ובקיצור המשחק יקח אתכם לאירועים וחוייות שלא תכננתם וישתדל תמיד להסיט אתכם מהנתיב שקבעתם. מה להגיד? כיף גדול ולא צפוי. ובהקשר זה, עצה ידידותית- המשחק הזה עתיד לגזול מכם שבועות ואפילו חודשים. יש פשוט כל הרבה מה לעשות ולגלות. אז תכינו את האצבעות!

שנגריי לה-Shangri-La

בחרתי להבדיל את האפשרות הזו משלל החידושים פשוט מכיוון שהעולם של שנגריי לה (אליו תגיעו עם הקמפיין) פשוט כל כך יפה, מוזר ומרתק בו זמנית. העולם החדש הזה, מבוסס על המיתוס הסיני המפורסם של עמק גן עדן, המצוי בהרמונה מושלמת עם הטבע ובו האנשים חיים מאות שנים. במקרה שלנו, המשחק חושף בפנינו עולם עם נהרות ועצים בצבע דם, שמים בצבע צהוב-זהוב וחיות לבנות. חוויה גרפית הזויה ומרהיבה. כל כך יפה שממש מתבקש לדרוש מיוביסובט מונטיראול להוציא משחק המשך שיתרחש בעולם הקסום הזה. מבלי להרוס לכם את ההפתעות שצופן המקום, אציין רק שחוקי העולם של שנגריי-לה שונים מהעולם הרגיל, ואתם עוד תשאבו אל העולם המיתולוגי הזה בהנאה רבה.

נכנסים לעולם הקסום של שנגריי לה

נכנסים לעולם הקסום של שנגריי לה

אונליין

attachment-9

קו אופ

המשחק מציע אפשרות שיתוף נחמדה שמאפשרת להשלים משימות בתוך קייראט יחד עם אחד החברים שלכם. תוכלו בעצם לבצע כל משימה בעולם הענקי מלבד משימות הקמפיין (הסיפור הראשי). להשתלט על בסיסים ומבצרים ביחד, לצוד, לחסל מפקדים של מין ועוד שלל אטרקציות. בהחלט אפשרות נדרשת וכזאת שהופכת את השיטוט בעולם הפתוח לחוויה חברתית לא צפויה ומהנה מאוד. והאפשרות הזו מרגישה לפעמים כמו משחק חדש לחלוטין. יש הבדל עצום בין ניסיון אישי שלכם לכבוש בסיס, לעומת תכנון זוגי וחיפוי עם אחד החברים שלכם. ביחד אתם יכולים לבחור משלל אפשרויות התקיפה ולשלב פעולה בצורה שהופכת את קיראט למגרש המשחקים הפרטי של שניכם. תענוג גדול. ואם אתם לא אנשים שאוהבים לשתף אז אפשרות הסולו תמיד שם כדי לשעשע אתכם.

מולטיפלייר

הביקורת הכי גדולה על הכותר הקודם בסדרה, היא שהמולטיפלייר שלו היה פשוט ברמה נמוכה יחסית לאפשרות הסולו. הלוואי והייתי יכול להגיד שיוביסופט צלחו את העניין הפעם. אפשרות האונליין הפעם יותר מהוקצעות אבל בספק אם הם יצליחו לסחוף אחריהם קהל מעריצים גדול.

שלוש אפשרויות משחק הקבוצות הן: Outpost, Propaganda ,Demon mask. באאוטפוסט הקבוצות השונות צריכות להשתלט (או להגן) על בסיס ביריבה. בפרופוגנדה תצטרכו להרוס 3 מבנים של הקבוצה היריבה.

מבחינתי ״מסכת השד״ היא האפשרות הכי מוצלחת מבין השלוש – ושוב, גם כאן אני לא חושב שמדובר במוד אונליין שירתק אתכם חודשים כמו במשחקים אחרים, אבל מסתבר שהניסיון הפשוט לכאורה, של לתפוס מסכה ולהביא אותה אל הבסיס שלכם, יוצר חווית מולטיפלייר מרעננת, מפתיעה ודי מוצלחת.

באפשרות משחקי הקבוצות PVP תאפשר לקבוצה שלכם להיות אחת מבין השתיים: ״ראקשאסה״ או ״שביל הזהב״. ראקשאסה הם הילידים המקומיים בקייראט. הם מצוידים בחץ וקשת עם מגוון אפשרויות חצים, יש להם את האפשרות להפוך לבלתי נראים אם הם כורעים ברך ואפילו לקרוא לחיות טרף כדי שיתקפו את שחקני הקבוצה השנייה. שביל הזהב מצייג את האפשרות המודרנית יותר. כאן תוכלו להשתמש במגוון כלי הנשק האפשריים ולנהוג בכלי הרכב הפזורים במפה. אבל אל תתלבטו יותר מדי באיזה קבוצה יותר כדאי לכם לבחור. בכל משחק תחליפו צדדים ותקבלו את לשחק עם יכולות הקבוצה השנייה בסוג של ״מחצית״ לקרב. למרות החשש הראשוני שתי הקבוצות מאוזנות ואין באמת יתרון משמעותי לאף אחת מהן. ראוי לציין שההיטענות מחדש לאחר כל פסילה פשוט מתישה וזורקת אותך לנקודה מאוד רחוקה מזירת ההרחשות הראשית. לא ברור מדוע. חבל שאפשרויות האונליין לא משלימות את חווית הסולו המעולה. בשורה החתונה- יש שיפור מה מהכותר הקודם ובהחלט ניתן לבלות שעות מהנות באונליין, אבל שוב, לא מדובר באחת הנקודות החזקות של המשחק.

attachment-10

נסכם

FAR CRY 4 מכיר לנו את העולם של KYRAT, ומדובר בעולם ענקי ויפה. המשחק מספק לכל מעריצי הכותר הקודם יותר ויותר מכל מה שהם אהבו והפעם אפילו יותר טוב. העלילה מספיק טובה כדי לזרוק אתכם להתרחשויות העולם הפתוח די מהר, וחווית הירייה של המשחק מעולה. התוספות החדשות משפרות את המשחק ומהר מאוד תגלו שזה עולם שיהיה לכם קשה לנטוש. השיטוט בקיראט מפתיע תמיד. זה מסוג המשחקים שישאיר אתכם תמיד דרוכים עם השלט בהמתנה לתקרית הבאה. המולטיפלייר, שעבר שיפור מה מהכותר הקודם, נחמד אבל לא יותר מזה. ולמי שיש פחות סבלנות העולם הענקי יכול להרגיש גדול מדי לפעמים. בשורה החתונה ביוביסופט הצליחו לייצר משחק שאולי לא מתעלה על קודמו, אבל כזה שבהחלט יודע להמשיך את ההנאה. עושה רושם שהסדרה הזאת עוד תלווה אותנו בשנים הקרובות והאמת היא שיש למה לחכות. FAR CRY 4 יקח אתכם לחודשים של סיורים והפתעות והכל בתוך עולם ונופים עוצרי נשימה. בהחלט שווה ביקור. אז ברוכים הבאים לקייראט!

הפלוס:

עולם פתוח ענק, ״חי״ ועוצר נשימה
חווית יריה מצוינת
מגוון תוספות משדרגות לכותר הקודם
משחק דינמי ולא צפוי

המינוס:

עלילה סבירה ולא יותר
מולטיפלייר שלא עומד בקנה אחד עם משחק הסולו
העולם הגדול יכול לעיתים להתיש

שי בן שושן

שי בן שושן, מנכ״ל ומייסד SBS שיווק דיגיטלי, מומחה מדיה חברתית, מדריך ומרצה וגיימר בנשמתו

הגב

6 תגובות על "סקירה: Far Cry 4 – האם מצליח לסחוף כמו קודמו? [גיימינג]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
ליאור
Guest

משחק מעולה! מסכים עם כל מילה בכתבה!

איגיי
Guest

משחק מרשים ביותר ,שיחקתי את השלושה הקודמים ,ישנם חידושים ואופציות חדשות ,מומלץ מאוד לאוהבי עולם פתוח

אדם
Guest

אם אני צודק המשחק מתרחש בהימליה לא?

תמיר ז'לזניאק
Guest

יש משימה או מספר משימות בהימליה , המשחק עצמו באזור טרופי מומצא אני חושב

ניסים ניסים
Guest

קיראט Kytar
אמיטה Amita
סבאל Sabal
אג’יי גייל Ajay Ghale
“שביל הזהב” The Golden Path

עוד שניה אני משנה את השם לעזאם עזאם.

מיכל
Guest

די לביקורות כתובות.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: