פייסבוק עדכנה את הגדרות הפרטיות – סקירה

לאחר מבול של ביקורות והבטחה של מייסד פייסבוק, הושק דף פרטיות חדש במטרה לפשט את ניהול הפרטיות. סקרנו עבורכם את השינויים וריכזנו את כל המידע שאתם צריכים לדעת לקראת השקת הדף החדש. לגזור ולשמור (עד שפייסבוק יחליטו שוב לשנות).

לפני כמה ימים הודענו לכם על טור שכתב מארק צוקרברג בתגובה לטענות על בקרת הפרטיות הסבוכה מידי, בו הוא הודה כי "הם פספסו", ובהתאם הם פועלים לפישוט ההגדרות. ובכן, מארק הבטיח – מארק קיים: פייסבוק השיקה דף הגדרת פרטיות חדש, ואנו נחסוך לכם את מלאכת המחקר ונסכם לכם את עיקרי השינויים:

לא כולם בבת אחת

הדבר הראשון שאתם צריכים לדעת הוא שאמנם הגדרות הפרטיות החדשות הושקו, אך כמו כל יתר השינויים שבוצעו באתר הם מיושמים בהדרגה במשך מספר ימים. לכן, אם ביקרתם בדף הגדרות הפרטיות ולא ראיתם שינוי, זמנכם טרם הגיע, ותאצלו להמתין עוד מספר ימים על מנת להשתמש בממשק הפרטיות החדש.

.

בפועל, כמעט אין שינויים מהותיים בתכונות האתר

כפי שכבר ציינו בפוסט הקודם באותו עניין, פישוט הגדרות הפרטיות כמעט ואינו מוסיף או משנה את תכונות האתר. אל תצפו שמעתה פייסבוק יפסיקו לשתף את המידע שלכם עם אפליקציות צד שלישי או ישנו את הגדרות ברירת המחדל. השינוי המוצע כיום הוא בעיקרו שינוי בממשק, שמרכז, מסדר ומפשט את האופן שבו ניתן להתאים את הגדרות הפרטיות – מבלי להגדיר בנפרד כל אחת מתוך 170 ההגדרות הקיימות באתר. יחד עם זאת, נוספו מעט תכונות מהותיות, עליהן נרחיב בהמשך.

חלוקה לנושאים

כפי שניתן לראות בתמונה להלן, דף הפרטיות מחולק מעתה לארבעה חלקים:

Basic Information | Sharing on Facebook | Applications and Websites | Block Lists

כל אזור מאגד בתוכו את תתי ההגדרות הרלוונטיות לאותו נושא. נעבור אחד אחד:

(1) Sharing on Facebook

החלק הזה שולט במידע השוטף, כגון עדכוני סטטוס, תמונות, וידאו, יום ההולדת שלכם וכדומה. בפועל מדובר בליבה של נושא הפרטיות, ורוב ההגדרות נמצאות תחת הנושא הזה, מי שביקש עד היום להתאים את ההגדרות הללו היה צריך לעבור דרך ערב-רב של תפריטים ולבחור באופן ידני כל הגדרה בנפרד, מתוך עשרות הגדרות.

לא עוד! האתר מציע מעתה Master Control המאגד בתוכו את כל ההגדרות תחת הנושא ומציע 4 אפשרויות מוכנות מראש שכל אחת מהן מציגה רמה אחרת של שמירה על פרטיות:

  • Everyone – האפשרות "הפתוחה" ביותר, והממש לא ממולצת: בחירה באפשרות זו תפתח את כל התוכן שאתם משתפים בפרופיל שלכם ללא הגבלה. אלא אם אתם ליידי גאגא, אתם לא רוצים את האפשרות הזו.
  • Friends of friends – המידע יהיה זמין לחברים, וחברים של חברים. גם זו לא אפשרות מומלצת, משום שגם תחת האפשרות הזו אין לכם שליטה על מי יכול לגשת לפרטים שלכם. נוסף על כך, תחשבו על כל החברים (המעצבנים) שמאשרים כל הצעת חברות ויש להם 4,000 חברים, ביניהם: מזל מאפרת מקצועית, והסנדביצ'ים של יוסי. בדיוק אותם גורמים שאתם לא רוצים שיגשו למידע שלכם.
  • Friends only – האפשרות השמרנית ביותר: רק חברים ייחשפו למידע שלכם, ועכשיו הכדור עובר אליכם, וכשאנחנו אומרים את זה אנחנו מתכוונים לומר שהבלונדינית בבגד-ים שביקשה מכם חברות לא באמת קיימת, ומאחוריה עומד מישהו עם כוונות שנויות במחלוקת.
  • Recommended – מדובר באוסף הגדרות "מומלצות" שנבחרו על ידי פייסבוק, למי שלא רוצה להיות סנוב מידי, אך לא גלוי מידי. באפשרות הזו עדכוני הסטטוס ולינקים שתפרסמו יהיו פתוחים לכולם, התמונות והוידאו יהיו זמינים לחברים וחברים של חברים, ומידע אישי שלכם (כתובת דוא"ל, מקום עבודה וכדומה) יהיה פתוח לחברים בלבד. לטעמנו, ההגדרות הללו עדיין פתוחות מידי, אך אם אתם רוצים לשתף את כל העולם במחשבות שלכם – יכול להיות שתמצאו את האפשרות הזאת מתאימה לכם.

לאחר שבחרתם אחת מתוך 4 ההגדרות הנ"ל, כל תתי-ההגדרות משתנות בהתאם. כמובן, שאם אינכם מרוצים מארבעת האפשרויות המוצעות, אתם תמיד יכולים לבחור ב Custom ולשנות את כל אחת מתתי-ההגדרות בנפרד.

.

(2) Basic Information

אזור זה מרכז את המידע הבסיסי שלכם, בדרך-כלל מה שסיפקתם בעת הרישום הראשוני לפייסבוק. כאשר פרטים כגון השם, תמונת הפרופיל והמין שלכם יהיו תמיד נגישים לכולם, ולא ניתן לשנות זאת. יחד עם זאת, פרטים אחרים כגון כתובת, Activities וכדומה מוגדרים כברירת מחדל להיות פתוחים, אך ניתן להגביל את הגישה אליהם.

.

(3) Applications and Websites

כאן תוכלו לשנות את המידע שפייסבוק משתפת לאתרים, מנועי חיפוש ואפליקציות צד שלישי. כאן יש חידוש מהותי, שהוא תוצאה של הביקורת האחרונה: בנוסף לאפשרות (הקיימת כיום) של הסרת האפליקציות אחת-אחת בנפרד, נוספה אופציה לבטל את האפשרות לחלוטין, ובכך למנוע מכל האפליקציות והאתרים לגשת ומידע שלכם, חשוב להבהיר כי ביטול כאמור לא יאפשר לכם להשתמש באפליקציות בפייסבוק בכלל, כך שאם אתם חובבי גידול חיטה, תרנגולים ושאר ירקות – האפשרות הזאת לא אטרקטיבית עבורכם.


.(4) Block Lists

באזור הזה תוכלו לחסום אנשים מסויימים לחלוטין, או לחסום חלק מהאינטראקציה שלהם אתכם, לדוגמא: הגדרת חבר מסויים שממנו לא תקבלו הזמנות לאפליקציות. באזור הזה גם תמצאו רשימה של אפליקציות שחסמתם ואפשרויות להתיר או לחסום אותן.

נגמרו התירוצים

זהו זה חברים, כעת הכדור בידיים שלכם. פייסבוק בהחלט הקלו מאוד את ממשק ניהול הפרטיות כך שכל אחד יוכל להתאים את רמת הפרטיות לפי רצונו. כפי שכבר ציינו מספר פעמים בכתבות בנושא זה, האשמה בבעיות הפרטיות אינה מוטלת אך ורק על פייסבוק, ובחלק נכבד מהמקרים המשתמש הוא הבעיה. למרות שפייסבוק אינה טלית שכולה תכלת, והגדרות ברירת המחדל שלהם בהחלט נוטות להיות פתוחות מידי, המתשמש לעיתים קרובות גורם לבעיה להיות חמורה הרבה יותר. למרבה הצער, את פייסבוק אנחנו לא יכולים לשנות, אך כעת אנו כן יכולים להדק את חגורת הפרטיות באופן פשוט למדי. אז עשו לעצמכם טובה, קחו 5 דקות ושחקו קצת עם הגדרות הפרטיות, וזכרו תמיד, בכל הנוגע לפרטיות באינטרנט: "It's a Jungle out there".

טל קליין

בעל ניסיון של 5 שנים בשיווק בתחומי התקשורת והטכנולוגיה וניסיון של 27 שנים בפירוק כל דבר שיש לו ברגים. לטל ניסיון עשיר בהקמה וליווי של מערכי שיווק לחברות התקשורת הגדולות בישראל. בין יתר מעלליו ניתן למצוא יעוץ בהקמת מספר אתרי אינטרנט ומערכות C.R.M וכתיבת רעיונות ומיזמים עסקיים למגירה. טל הוא חובב טכנולוגיה מושבע, חושב שהגאדג'ט הוא חברו הטוב של האדם ומתקין כל גרסת BETA שיוצאת (גם כשזה מסוכן).

הגב

1 תגובה על "פייסבוק עדכנה את הגדרות הפרטיות – סקירה"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
איתי תבור
Guest

עזבתי את האתר , וטוב שכך .. אין צורך להתעסק יותר עם זה …

wpDiscuz

תגיות לכתבה: