על אבולוציה, גלקסי S5 וציפיות מוגזמות [דעה]

אירוע ההכרזה של סמסונג לווה בלא מעט אכזבה מצד עיתונאי הטכנולוגיה. גד גניר מסביר מדוע מדובר בכל זאת בהשקה המשמעותית ביותר ב-MWC ומדוע גם הנצר החדש ביותר למשפחת הגלקסי S, הולך להיות אחד ממכשירי האנדרואיד הנמכרים ביותר.

מקור: יח"צ

מקור: יח"צ

אני חייב להודות שלא כל כך נכון לסווג את הגלקסי S5 לקטגוריית "כזה אני רוצה". התכנון שלי, כמו בכל פעם שאני קונה טלפון סלולרי, היא לשרוד איתו 3 שנים לפחות, מה שלא קרה לדעתי מאז הטלפון הסלולרי הראשון שקניתי בשנת 2000.

לכן, אתחיל מהסוף: אם הכל ילך כשורה, Samsung Galaxy S5 לא יהיה הטלפון הסלולרי הבא שאקנה. מצד שני, זה לא אומר שלא הייתי רוצה כזה.

דבוקים למסך, ממתינים לחדשנות

ביום שני ישבתי וחיכיתי כמו מיליוני אנשים אחרים בעולם להשקה של הגלקסי S5, ששודרה בשידור חי ביוטיוב. כמו כולם חיכיתי בערך 11 דקות שהתזמורת הענקית שסמסונג הביאה להשקה, תסיים לנגן, וכמו כולם ראיתי את המנהלים הבכירים ונטולי הכריזמה של סמסונג מכריזים על המכשיר הבא, מסדרת מכשירי האנדרואיד המצליחה ביותר בכל הזמנים.

כמו רבים מכתבי הטכנולוגיה בארץ ובעולם סיימתי את הצפייה בהשקה הזאת באכזבה. ההבדל ביני ובינם הוא שחיכיתי עד היום כדי לכתוב את תחושותיי לגבי הגלקסי S5 ולא כתבתי את הפוסט הזה בעודי מרגיש שבור, מאוכזב ונבגד כמו חלק גדול מהם. בדיעבד טוב שכך. אני מרגיש שהדיעה שיש לי לגביו כרגע, הרבה יותר שקולה והגיונית, ואינה מושפעת מגורמים שלא אמורים להשפיע על דעתי על טלפון סלולרי חדש.

החוויה המעצבת בתחום השקות הטלפונים הסלולאריים, האירוע שכל השקה היתה רוצה להיות כמותו, היא ללא ספק ההכרזה על האייפון הראשון. היה שם מוצר פורץ דרך, שהתהדר במפרט שגרתי למדי באותם ימים, אך נעטף בממשק שהעניק חויית משתמש שלא נראתה עד כה.

התוצאה היתה מכשיר שקשה שלא להתלהב ממנו, ומהפכה סלולרית שהפכה את הסמארטפונים מצעצוע של עשירים ואנשי עסקים, לחלק אינטגרלי מהיד של כמעט כל אחד מאיתנו. מעבר למוצר עצמו, היה שם פרזנטור מנוסה ומחונן, שעדיין לא קם לו יורש ראוי, או אפילו כזה המתקרב לתואר הזה.

נסו להיזכר כעת בהשקות של הגלקסי S3 וה-S4, וההשקות של האייפון 4S, 5 וה-5S. גילויי האכזבה שראינו השבוע בכל המדיות המסקרות טכנולוגיה, הן ריטואל שחזר על עצמו בכל ההשקות בשנים האחרונות, בעיקר במכשיריהן של שתי היצרניות האלו.

האכזבה די מוצדקת. העיתונאים שחוו את המהפכה, את שינויי סדרי העולם הסלולרי ב-2007, מקווים להיות עדים שוב להתפוצצות שכזאת, ומתאכזבים בכל פעם מחדש לגלות שהמכשיר החדש הוא העתק שחזק בדיוק ב-10 אחוזים מקודמו בכל פרמטר. יתרה מכך, חלק גדול מהשמועות שנפוצות לפני ההשקות, מתגלות כלא מדויקות בעת חשיפת המכשיר החדש, מה שמעורר אכזבה נוספת שלסמסונג ואפל אין באמת קשר אליה.

מקור: יח"צ

מקור: יח"צ

האם ראוי להתאכזב?

ואולי בעצם "אכזבה" היא לא המלה המתאימה? אחד המחזות ששינו השבוע את דעתי בנוגע לגלקסי S5 היתה כתבה בערוץ 2, שהביאה צילום וידאו של עורך The Verge יושב באולפן, בהבעת פנים שספק אם מבטאת יותר כעס או יותר תסכול, ומסביר כמה המכשיר החדש של סמסונג דומה לספינת הדגל שלה משנה שעברה, הגלקסי S4. אני האחרון שיכול למתוח ביקורת על אנשים שמפתחים תגובות רגשיות מוגזמות בכל הקשור לגאדג'טים, אבל כאן היה מדובר בהתנהגות שלא הצלחתי להתחבר אליה.

בואו נדבר תכלס. הגלקסי S5 הוא ממכשירי האנדרואיד האטרקטיביים ביותר בשוק נכון לכתיבת שורות אלו, בדיוק כפי שהיו כל קודמיו לסדרה בעת השקתם. מה שסמסונג עשתה הוא פשוט ואכזרי כלפי מתחרותיה: היא לקחה את מכשיר הדגל שלה, הגדילה לו טיפה את המסך (שהיה קרוב כבר ככה לקטגוריית הפאבלטים), שדרגה לו את המעבד (שהיה חזק כבר ככה), הגדילה מעט את קיבולת הסוללה (שנתנה זמן שימוש מצוין גם קודם), הוסיפה עוד מגה פיקסלים למצלמה וכו'.

בנוסף, היא לקחה את אחד הפיצ'רים הכי מעוררי קנאה באייפון 5S, קורא טביעת האצבע, והוסיפה אותו למכשיר הדגל שלה. ואם זה לא היה מספיק, הוא גם עומד בתקן IP67 (עמידות במים עד עומק של מטר, ועמידות באבק), התכונה שסוני התגאתה שהיא היחידה המשלבת אותה במכשירי הדגל שלה.

אין כאן מהפכות, אבל יש כאן מכשיר מעולה, שנכון להיום, משלב את הטוב מכל העולמות באופן שאף יצרנית אחרת, אולי מטעמי גאווה ("שאנחנו נשלב קורא טביעת אצבע במכשיר שלנו? מה אנחנו? אפל?") לא עשתה עד כה. אפשר להתלונן שזו לא חוכמה, ושסמסונג הציגה מכשיר שנראה יותר כמו התפתחות אבולוציונית ופחות כקפיצת מדרגה, אבל לא ניתן להתעלם שמדובר (לפחות עד להשקה של מכשיר מתקדם יותר) במכשיר האנדרואיד הנחשק ביותר כרגע.

אז מדוע, למרות השיפורים והשילובים, לא ארכוש את מכשיר הגלקסי S5? כי רכשתי טלפון סלולארי חדש לפני חצי שנה ואני רוצה להאמין שאני לא פסיכופת שחייב לשדרג את המכשיר שלו בכל פעם שסמסונג בוחרת להשיק מכשיר חדש. הגלקסי S4 שלי כיום הוא מכשיר חזק ועדכני בדיוק כפי שהיה הגלקסי S3 לפני שנה.

למען האמת, מדיניות עדכון גרסאות האנדרואיד של סמסונג במכשיריה, גורמת לגלקסי S3, מכשיר הדגל של החברה מלפני שנתיים, להשאר עדכני ורענן גם כיום, כשבקרוב יקבל שדרוג לגרסת האנדרואיד החדשה ביותר, 4.4.2.

מקור: יח"צ

מקור: יח"צ

משמחות את המשתמשים

מבלי שהתכוונו לכך, בהתפתחויות האבולוציוניות של מכשיריהן, אפל וסמסונג מונעות תסכול אצל לקוחותיהן. אני יודע שאישית הייתי מתוסכל הרבה יותר אם מדי שנה הן היו מציגות מכשיר שגורם לקודמו להראות כמו גרוטאה. מעבר לכך, אין ליצרניות האלו שום צורך לשנות נוסחא שהוכיחה את עצמה ככזאת העובדת בצורה מצויינת גם ככה, ומכניסה להן הרבה מאוד כסף.

לא תמיד צריך להקשיב ללקוחות הקולניים של החברה שמעוניינים לקבל ממשק חדש ומלהיב בכל השקה: תשאלו את אפל על לקוחותיה הזועמים בעקבות השינוי העיצובי שהביאה גרסא 7 של מערכת ההפעלה iOS. תשאלו את מיקרוסופט על התגובות שקיבלה בהתחלה (וממשיכה לקבל עד היום) על Windows 8. כשדברים עובדים טוב (ותגידו מה שתגידו על טאצ'וויז, היא עובדת נהדר על גלקסי S4), עדיף שלא לגעת בהם.

אז אפשר להיתפס לסוגיית החומרים הפלסטיקיים שמהם בנוי הגלקסי S5. אפשר להתלונן על בחירתה של סמסונג שלא לשלב בו את המעבד הכי חזק בשוק כיום. אפשר גם לגעור בסמסונג שלא שילבה בתוך מכשיר הדגל שלה כור גרעיני קטן שיבטיח לפחות יום שלם של רפרוש הפיד שלי באפליקציית פייסבוק בלי לחשוש לחיי הסוללה.

מצד שני, אפשר להפנים את העובדה שייתכן מאוד שעבורנו כצרכנים, עדיף לקבל השקות משעממות, שישאירו אותנו מרוצים מהמכשירים שכבר יש לנו. כמו שכבר אמרתי, סביר להניח שהגלקסי S5 לא יהיה המכשיר הבא שלי. מצד שני, לפי השמועות, הגלקסי S6 מתחיל להשמע כמו הדבר הבא.

הפוסט פורסם לראשונה בבלוג חפיצים.

גד גניר

הוגה ומקים הבלוג הטכנולוגי-אישי-צרכני "חפיצים", סוקר מוצרים מנוסה ו-Data Manager ב-ebay, סובל מחיבה קשה לגאדג'טים, עדיף קטנים וכאלו המריצים אנדרואיד.

הגב

5 תגובות על "על אבולוציה, גלקסי S5 וציפיות מוגזמות [דעה]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
ברק
Guest

אנשים בהחלט צריכים להיכנס לפרופורציות ולהבין שאי אפשר כבר להפתיע או לחדש יותר מידי.
גם ככה על כל מכשיר חדש שעומד לצאת יש אינספור דליפות ושמועות ובסופו של דבר בהשקה אנחנו לא מופתעים מכלום.

דווקא הסנסור שבודק פעימות לב לא כיכב בהדלפות (לפי מה שאני זוכר) אבל דווקא שהציגו אותו הרוב לא בדיוק התלהב או אפילו הופתע… זו רק הוכחה למצב העגום שנכנסנו אליו בגלל זמן ההשקות הקצר יחסית לסמארטפונים.

dra
Guest
1. אנדרואיד היא מערכת הפעלה מעולה עם ממשק מדהים (בגירסה 4.0 ומעלה). 2. סמסונג היא חברה פח שלא יודעת לפתח תוכנה. כל מה שהם נוגעים בו מרגיש מצ׳וקמק (המונח באנגלית מדויק יותר – half assed). 3. הטאצ׳וויז הוא הממשק הגרוע, הקלאנקי והמכוער ביותר בשוק (בקרב כל מערכות ההפעלה – iOS, windows & android). 4. מצב עדכוני האנדרואיד על מוצרים של סמסונג הוא מתחת לכל ביקורת. פשוט מדהים שהלקוחות שלהם ממשיכים לקנות את החומרה שלהם כל פעם מחדש ומקבלים בקור רוח את זה שהחברה יורקת להם בפרצוף כל פעם מחדש. אם רוצים טלפון אנדרואיד אמין, שיתמך לאורך זמן, אז קונים נקסוס.… Read more »
אמיר ענבר
Guest

סוף סוף ניתוח שפוי והולם למכשיר החדש.
כל הכבוד.

רועי
Guest

אני משתמש בגלאקסי S3 שקניתי לפני כשנה וחצי, וגם לא מרגיש שום צורך לשדרג. הוא עובד נהדר עם אנדרואיד 4.3 (cyanogen), ובמכשירים החדשים פשוט אין שום דבר שבאמת שווה לשדרג בשבילו.
לגבי ממשק טאצ'וויז – החלפתי אותו ב-CM בגלל הלאגים, ואם הם לא היו קיימים, ללא ספק הייתי נשאר אתו, כי לדעתי הוא פשוט ממשק מעולה (מבחינת נוחות שימוש ותכונות).
כנראה שדווקא מצאתי מכשיר שאוכל להנות ממנו 3 שנים לפחות…

חלומות בחלל 5 כנסו
Guest
חלומות בחלל 5 כנסו

זה כולה פלאפון הנה חסכתי לך את כל התסכול וגם את כל הכתבה.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: