מתי רישום פטנט יעלה את שווי החברה?

הערכת שווי של חברה על ידי משקיעים נעשית בין היתר על בסיס הפיתוחים הטכנולוגיים שלה, ולפעמים רק רישום פטנט יכול להביא ערך נוסף. אילו המצאות אפשר לרשום כפטנט, איך מגנים עליהן ומתי ההליך באמת מביא ערך נוסף לחברה? 10 שאלות ותשובות שיכולות להעלות או להוריד לכם את סכום הגיוס הבא

 

צלם/תמונה: Thomas Barwick, Getty Images Israel

מאת עו"ד רועי מלצר, עורך פטנטים וראש מחלקת תוכנה בארליך & פנסטר (מייל)

הערכת שווי של חברה טכנולוגית אינה מדע מדויק כיוון שהיא נסמכת על השערות ושיקול דעת. ובכל זאת, אם תמכרו למשקיעים ניסים ונפלאות על הטכנולוגיה שבמוצרי החברה ולא תדעו להסביר מדוע היתרונות הללו יישארו בבעלותה הבלעדית לאורך זמן, סביר להניח שהם יתקשו לראות כיצד הם מגנים על השקעתם.

משקיעים ורוכשים פוטנציאליים מעריכים שווי של חברה טכנולוגית ומנסים לקבל החלטות מדויקות יותר על בסיס הייחודיות של הפיתוחים הטכנולוגיים שלה. כך, אם הפיתוחים הטכנולוגיים יהפכו לנחלת הכלל וייאבדו מייחודם גם החברה תאבד מערכה, ולכן כדאי לשמור על הפיתוח כסוד מסחרי.

השקת מוצר או פרסומו, ויש מקרים שזה כולל גם את הצגתו למשקיעים, מובילים בדרך כלל לאובדן הסודיות, וייתכן שרק רישום זכויות בעלות כפטנט יבטיח את שימור הייחודיות שלכם. איך תדעו אם רישום פטנט על המצאה שפיתחתם יכול לתת ערך ממשי לשווי החברה שלכם? ניסחנו בשבילכם עשר שאלות מפתח.

1. האם יש התאמה בין ההמצאות ליתרונות המסחריים של החברה?

רוב המשקיעים רוצים לראות התאמה בין ההגנה שניתנת על ידי תיק הפטנטים לבין היתרונות המסחריים והטכנולוגיים של החברה. כלומר, אם יש לכם המצאה יוצאת דופן אבל היא לא עומדת בבסיס הטכנולוגיה של החברה, הגנה בפטנט לא תעזור מאחר שהמשקיעים מעריכים את שווי החברה, ולא את כושר ההמצאה של היזמים.

כדי להשיג ערך נוסף לחברה יש להגדיר מהי התרומה של הפיתוח הטכנולוגי מוגן הפטנט למוצריה, ולבדוק אם הוא תורם ליתרון על פני מוצרים מתחרים. ככל שהתרומה גדולה יותר, כך חשיבות הפטנט עולה.

2. האם אני מוכן לגלות לעולם את ההמצאה?

כשכותבים בקשה לפטנט על המצאה מסוימת חייבים לתאר כיצד ניתן ליישם אותה. גילוי זה לרוב אינו בעייתי, שכן שילוב ההמצאה במוצרי החברה מוביל לחשיפתה בכל מקרה, למשל על ידי הנדסה חוזרת (פירוק או ניתוח של מוצר או של תהליך במטרה לפענח סוד מסחרי) או לעיתים בשל שימוש במוצר. גילוי ההמצאה למשל בהליך ניתוח מידע המורץ בשרתים של החברה עלול לפגוע בערכה, ובמקרים כאלה עדיף לשמור על ההמצאה כסוד מסחרי.

3. האם אוכל לקבל הגנת פטנט עבור המצאה שמיושמת בתוכנה בלבד, למשל שירות ענן או אפליקציה?

הרבה יזמים חושבים שאם ההמצאה שלהם מבוססת תוכנה לא ניתן לרשום אותה כפטנט, אך מדובר במיתוס שגוי. אמנם קל יותר לרשום פטנטים מבוססי חומרה חדשנית או פטנטים מכניים, אך המגמה העולמית מראה כי בשנים האחרונות הצמיחה העיקרית בהגשות פטנטים חלה דווקא בתחומי המצאות מבוססות תוכנה כמו סייבר, מחשוב ענן, ביג דאטה, הדפסה תלת ממדית, מציאות רבודה ורובוטיקה. לכל מדינה אמנם חוקים שונים, אבל בארה"ב לדוגמה ניתן לקבל פטנטים על המצאות מבוססות תוכנה שעניינן ממשק משתמש, פונקציות תקשורת, דחיסה ועריכה, שיטות קומפילציה או שיטות להמרת נתונים ועיבוד מידע כעיבוד תמונה וכן עבור אפליקציות שונות המבוססות על ניתוח מידע מחיישנים.

4. האם ההמצאה היא פתרון טכנולוגי לבעיה טכנולוגית?

רוב משרדי הפטנטים בעולם לא מוכנים לתת הגנה על תהליכים עסקיים ורעיונות מופשטים שאינם מוגדרים היטב על ידי שימוש ברכיבים פיזיים, דוגמת מעבדים או חיישנים. ניתן לרשום פטנט על המצאות מבוססות תוכנה אך הן גם "חשודות מיידיות", מאחר שהרצת רעיון על מחשב אינה הופכת אותו לבר פטנט. לדוגמה, אוטומציה של הליך ידני אינה כשירת פטנט והעובדה שתוכנה מבצעת את האוטומציה לא תשנה זאת.

כדי להתגבר על קשיים אלה יש לנסח בבהירות את היתרונות החישוביים של ההמצאה; לפרט מדוע היא פתרון טכנולוגי לבעיה ולא פתרון מופשט וכללי. אפשר למשל לנסח המצאה כזו כהליך תוכנתי המשפר פעולת מחשב או טכנולוגיה. אם מצליחים להגדיר פתרון טכנולוגי חדש, רוב הסיכויים הם שהוא כשיר פטנט.

5. איך יודעים שהפיתוח הטכנולוגי הוא חדש ויכול להיחשב כהמצאה?

פיתוח טכנולוגי המצאתי הוא פתרון טכנולוגי לא טריוויאלי לבעיה שאיתה מתמודד איש מהתחום, לדוגמה מהנדס או מתכנת. המצאה תיחשב חדשה כאשר איש מקצוע מתחום הפיתוח פותר בעיה בצורה שונה, אם אומצו אלמנטים שאינם מקובלים בתחום או שונתה הדרך המקובלת לפתור את הבעיה. במילים אחרות, אם הפתרון הטכנולוגי אינו הפתרון הצפוי או המקובל, הסיכוי שההמצאה תיחשב כשירת פטנט גדל וכך גם התרומה לשווי החברה. ככל שיש יותר פתרונות חלופיים השונים מהותית או מחסור מוכח בפתרון לבעיה, ההמצאתיות של הפתרון גדלה.

6. למי שייכות הזכויות בפיתוח?

הבעלות על ההמצאה והזכויות הנגזרות ממנה לא תמיד ברורות ומוגדרות, מה שעלול לעורר שאלות במעמד הערכת השווי. חוק הפטנטים אמנם קובע כי המצאה שפותחה על ידי עובד בזמן ועקב עבודתו שייכת למעביד, אך חוזה ההעסקה לא מבהיר את נושא התמורה במפורש. בעיה דומה יכולה לעלות בהסכם התקשרות עם ספקים חיצוניים אשר מעורבים בתהליך פיתוח או עיצוב המוצר. כדאי להסדיר מראש את נושא הבעלות על ההמצאות או העיצובים הנוצרים במסגרתה, כיוון ששאלות פתוחות עלולות להרתיע משקיעים.

7. אם ההמצאה שבפיתוח התפרסמה מה אפשר לעשות?

כאמור, פטנט ניתן על המצאה חדשנית שלא הייתה ידועה ביום הגשת הבקשה. אם ההמצאה פורסמה לפני מועד הגשת הבקשה, אפילו על ידי בעל ההמצאה עצמו (בכנסים, במאמרים מדעיים, ברשת, במסגרת מכירה לצד שלישי או בכל פרסום אחר), אזי ההמצאה לא חדשנית ועל כן אינה כשירת פטנט. עם זאת, יש מדינות שמעניקות תקופת חסד של חצי שנה עד שנה לאחר פרסום עצמי ובהן אפשר לבקש הגנת פטנט.

8. איפה צריך להגיש את בקשת הפטנט?

יש לבקש הגנת פטנט עבור כל מדינה בנפרד, אולם לא חובה להגיש את כל הבקשות בכל המדינות כבר בתחילת התהליך. אחרי הגשת בקשה ראשונית אפשר לדחות לפחות לשנה את ההחלטה באילו מדינות לקבל הגנת פטנט. את הבקשה הראשונית ניתן להגיש בכל מדינה, אולם נהוג להגישה בישראל, אירופה או בארה"ב, תלוי באסטרטגיית הבחינה המעודפת.

9. האם בקשת פטנט פרוביזורית, שיכולה לחסוך זמן וכסף, מספיקה?

הליך בקשת הפטנט הזמנית (Provisional Patent Application) יכול לאפשר ליזמים להגן על המצאתם עוד בטרם רישום בקשת פטנט מלאה. לעומת בקשות פטנט רגילות שחייבות להיכתב בפורמט מסוים, בקשות זמניות יכולות לכלול רק את פירוט המוצר או מסמך מדעי המתאר כיצד ניתן ליישם את ההמצאה. הגשת בקשה פרוביזורית משמעה כי ההמצאה מקבלת סטטוס של בקשה בבחינה ("Patent Pending") לצורכי גיוס מימון ממשקיעים. מאחר ועלות הגשה עצמית של בקשה פרוביזורית היא בין 130-65 דולר ישנם יזמים שמנסים את מזלם ומגישים בעצמם מסמך שכתבו ללא עזרת עורך פטנטים. במקרים רבים הגשה כזו עדיפה על אי הגשת פטנט בכלל, אך חשוב לזכור שרק בקשה פרוביזורית מפורטת דיה וערוכה כהלכה תיתן שווי גבוה לחברה. היום, בניגוד לעבר, רוב המשקיעים מודעים לכוחה המוגבל של בקשה פרוביזורית שהוגשה לבד ועושים את הערכותיהם בהתאם.

10. אפשר להגן על עיצוב המוצר בפטנט?

גם לפן העיצובי של המוצר יש חשיבות רבה וניתן להגן עליו באמצעות מדגם (Design Patent). מטרת הפטנט היא להגן על הפונקציונליות של המוצר, והגנת מדגם מגנה על העיצוב הסופי מפני העתקה. ממשק משתמש (GUI) של אפליקציות, אייקונים או ממשקים ייחודיים הם ברי הגנה במדגם במדינות רבות, ובהן ארה"ב וישראל. בין המקרים המפורסמים של הגנה כזו נמצא המאבק המשפטי בין אפל לסמסונג בארה"ב, שדן בפיצויים של מיליוני דולרים לאפל. (עדיין לא הסתיים, ניתנה החלטה בערכאה אחת, אך כעת המקרה נידון שוב בבית המשפט העליון).

 

הכתבה בחסות ארליך & פנסטר

ארליך & פנסטר הוא משרד עורכי פטנטים בינלאומי המוביל בישראל, ומתמחה בכל הנושאים הקשורים לקניין רוחני והגנתו.
המשרד משרת אלפי לקוחות לרבות אוניברסיטאות ומוסדות אקדמיים מובילים בישראל, חברות מובילות רבות וכן חברות הזנק ולקוחות פרטיים.
רוצים לדעת כיצד לקחת את הרעיון שלכם לשלב הבא? מוזמנים לבקר באתר שלנו.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

1 תגובה על "מתי רישום פטנט יעלה את שווי החברה?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
צחי בר
Guest

לגזור ולשמור.
יזמים, לא תקבלו הרבה עיצות כל כך טובות, מאיש מקצוע כל כך טוב, ובחינם.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: