פתרון ה-EaaS יכול לשחרר את צוואר הבקבוק הכי קריטי בארגונים היום

הדרישה לסביבות גוברת ככל שמערכות הופכות מבוזרות, אבל המענה שנותנות קבוצות ה-DevOps והתשתיות לרוב אינו מספיק. אחד הפתרונות הוא סביבה כשירות, שמנגישה סביבות למשתמשי הקצה על בסיס צורך

כלי EaaS מאפשרים למשתמשי הקצה נגישות לסביבות בזמן קצר (צילום: Dreamstime)

מאת תומר אדמון, Director of R&D ב-Quali

במרבית הארגונים המודרניים שאנו מכירים, בין שמדובר בקבוצות פיתוח, בדיקות, DevOps או IT, ניכר שבתחום הסביבות הביקוש גבוה מההיצע. זהו צוואר הבקבוק המשמעותי ביותר כיום במרבית ארגוני הפיתוח, גדולים או קטנים. בארגונים גדולים מפתחים עלולים לחכות כשלושה שבועות למכונה וירטואלית "ריקה" כדי להריץ בדיקה פשוטה, מהנדסי אינטגרציה יכולים להשקיע כמה ימים בהתקנה של מערכות בענן כדי לוודא תאימות בסיסית בין רכיבים וחלקנו נריץ קוברנטיס על הלפטופ כי אין לנו גישה לרוץ כמו בפרודקשן – בענן.

הדרישה לסביבות, בסיסיות כמורכבות, רק הולכת וגוברת ככל שמערכות הופכות מבוזרות יותר ותלויות יותר בשירותים חיצוניים, והמענה מקבוצות ה-DevOps והתשתיות לרוב לא מספיק.

מרבית החברות הגדולות בוחרות באחת משתי הגישות הבאות כדי לייצר ולנהל את הסביבות שלהן. הראשונה היא יצירת סביבה עבור בקשת משתמש. בגישה זו צוותי IT או Operations נגישים רק בעזרת מערכת בקשות, ותפקידם למלא אחר הבקשה ולספק סביבה למשתמש. בצוותים כאלה זמני התגובה משתנים בהתאם לדרישה ולעומס על הצוות. כשתהליכים הופכים ארוכים מדי, משתמשים עשויים לחפש פתרונות יצירתיים, דבר שעלול להוביל ל-Shadow IT – סביבות פיראטיות שלא מנוהלות על ידי אף אחד ולרוב יובילו להוצאות לא מנוהלות, ביצועים בעייתים לאורך זמן ובעיות אבטחה.

האפשרות השנייה היא הגישה המבוזרת, בה מומחי סביבות ו-DevOps מפוזרים בין צוותים שונים ואחראים לתת מענה לכל צוות בנפרד. במודל זה רמת המומחיות והיכולות הנדרשות מכל מומחה הן אדירות, ולרוב גורמת לצוואר בקבוק בצוות או בקבוצה, כך שהדגש מושם על בניית הסביבות ונושאים כגון עלויות ואבטחה עלולים להידחק הצידה.

אז מה עושים? מציפים את השוק בסביבה לכל דורש – באופן אוטומטי, צפוי ויציב.

סביבות מונגשות בעזרת הדפדפן בלבד

סביבה כ-שירות או Environment as a Service – EaaS – הוא תחום שמטרתו להנגיש סביבות למשתמשי קצה על בסיס צורך. מדובר בממשק נוח למשתמש המציג קטלוג סביבות "בשירות עצמי" (Self Service) – סביבות שהותאמו לצרכי הארגון ומונגשות לכל דורש כך שיוכל לתזמן ולייצר סביבה אישית עבורו במהירות וביעילות.

מדובר בסביבות המורכבות מרכיבי תשתית, רכיבי רשת, מכונות וירטואליות, אפליקציות או שירותי ענן – והן מונגשות למשתמש בעזרת הדפדפן בלבד, ללא צורך בהרשאות מיוחדות, קבצי קונפיגורציה, גישה רשתית מורכבת או בקשות שירות מקבוצות אחרות.

מאחורי הקלעים, קבוצות רוחביות בארגון כגון קבוצת התשתיות או ה-DevOps, יוכלו ליצור את הסביבות שבקטלוג באמצעות סקריפטים, כלים ומודולים מוכנים של תשתיות Infrastructure as Codeי(IaC) ותהליכי אוטומציה שונים שבדרך כלל כבר נמצאים בארגון, אבל לא היו נגישים לאנשים רבים. במודל זה, סביבות יכולות להיות מוקמות מאפס – לדוגמה, הקמת VM בענן, שימוש במערכות קיימות כגון שרתים או בסיסי נתונים פנים ארגוניים, או שילוב של השניים בסביבות היברידיות.

ניהול משאבים, שליטה בתקציב וסטנדרטיזציה בארגון

כלי EaaS מאפשרים למשתמשי הקצה נגישות לסביבות בזמן קצר ותורמים רבות לקיצור Time to Market בפיתוח, בדיקות, DevOps ואפילו IT. תרומה משמעותית נוספת של כלים אלה היא היכולת לנהל במקום אחד את כלל הגדרת הסביבות בארגון ואת כלל הסביבות הרצות והגישה אליהן. מחלקות נדרשות לעבוד עם ספקי ענן שונים או טכנולוגיות מגוונות ומתבקשות לעמוד בתקציב ענן זעום, וכלי EaaS מאפשרים איפיון של סביבות מורכבות לשימוש משתמשי הקצה ומשאירים את המפתחות אצל המנהלים. לדוגמה, כלי EaaS מאפשרים קטלוג מותאם אישית – המנהל או המנהלת יכולים לייצר עבור כל מחלקה קטלוג סביבות מותאם אישית המבוסס על צרכי המחלקה, סטנדרטים ארגוניים, דרישות פרטיות ועוד.

בנוסף, כלי EaaS מאפשרים את תיחום זמן החיים של הסביבה (TTL). הגדרת זמן מקסימלי עבור סביבה תאפשר למנהלים להיות בטוחים שהמשאבים מנוצלים בצורה טובה, לזמן קצר ולפעילות ספציפית. כל משתמש יוכל להזמין סביבות שונות לטווחי זמן שונים, בהתאם לעומס, למחיר ולדרישה לאותה סביבה. בתום הזמן המוגדר הסביבה תיהרס בצורה אוטומטית כדי לוודא שהמשאבים מתפנים עבור משתמשים אחרים ואין עלויות נוספות.

הדבר השלישי שכלים אלה מאפשרים הוא שליטה בתקציב. סביבות מורכבות המדמות סביבות פרודקשן או סביבת לקוח, נוטות לצרוך משאבים רבים ולעלות הרבה כסף. היכולת להגביל את משתמשי הקצה להזמין סביבות כאלה רק עד גובה תקציב מסוים מאפשרת למשתמש למקסם את השימוש בסביבה ללא תלות בזמן. כשיגיע המשתמש לתקציב המקסימום שאושר, הסביבה תיעצר ומשאבים יפונו.

יתרון נוסף הגלום בשימוש במערכות EaaS הוא סטנדרטיזציה רוחבית בארגון. ניהול כמה סביבות קבועות – פיתוח, בדיקות, staging ופרי-פרודקשן – הוא ניהול מורכב של סביבות שקשה לשתף, אין להן תיעוד ולעתים הן גורמות עיכובים. במקום זה ניתן לנהל את אפיון הסביבות ולהזמין אותן רק כשצריך. בדרך זו כלל הארגון יעבוד על סביבות המוגדרות בצורה פשוטה והן יהיו זהות (ודומות מאוד לפרודקשן) בכל שלבי פיתוח התוכנה. בנוסף, מערכות נוספות בארגון יכולות לייצר סביבות בצורה אוטומטית, לדוגמה עבור הרצת טסטים אוטומטיים בכלי Continues Integrationי(CI) כגון Jenkins (סביבה זמנית שתאפשר הרצת טסטים ותיהרס לאחר קבלת התוצאות), בהזמנת סביבות דרך ממשקים חיצוניים כגון מערכות תמיכה טכנית ו-IT, במערכות מכירה לצורך בניית דמו ואפילו דרך בוטים ב-Slack או Teams.

למערכות EaaS יש פוטנציאל אדיר בקיצור זמני פיתוח, הסרת צווארי בקבוק ושליטה רוחבית על משאבים, אך חשוב לזכור שהטמעת מערכת שכזו, ומעבר מניהול סביבות ידני לניהול אוטומטי, יוצרים שינוי ארגוני משמעותי שעלול להציף אתגרים רבים. במקרים מסוימים תהליכים שלא היו מתועדים כראוי יהוו מכשול ארכיטקטוני, מחלקות שונות שהיו עובדות בכלים ומערכות מגוונות יאלצו לסגל תהליכי עבודה דומים ואנשי מפתח יישבו לראשונה באותו החדר כדי לייצר תוצר אחד מקצועי ואיכותי.

היתרון הגדול של כלים אלה הוא שלאחר יישום ראשוני, מוצרי EaaS מאפשרים לקבוצת מומחים קטנה לשרת משתמשים רבים תוך שמירה על סטנדרטיזציה, יציבות וניהול סיכונים. קטלוג סביבות מרכזי מאפשר קיצור של תהליכי הפיתוח ומיקסום של תקציבים, משאבים ופוקוס מירבי באיכות המוצר ולא בתשתיות שלו.

הכתבה בחסות Quali

קוואלי (Quali), היא חברת סטארטאפ ישראלית אשר עוסקת באוטומציה של תשתיות מחשוב, תקשורת וענן.
קוואלי פיתחה פלטפורמת Environment as a service שמפשטת את תשתית הענן והופכת אותן לנגישות ומאובטחת יותר לצורך פיתוח והטמעה של מערכות תוכנה, תוך האצת תהליכי הפיתוח והטרנספורמציה הדיגיטלית. המטרה היא לאפשר לארגונים להתמודד מול מורכבות תשתיות הענן והטכנולוגיות הנלוות מבלי להשקיע מאמצים רבים, לבזבז זמן יקר ולאפשר לצוותי הפיתוח לבדוק ולהטמיע יישומים באופן עצמאי וקל.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: