מיליארד דולר ו-27 אקזיטים: "השוויים שהיו מנופחים חוזרים לאומדנים שפויים. זו דרכו של העולם"

קרן Entrée Capital מנהלת נכסים במיליארד דולר ורשמה כבר 27 אקזיטים. מה המשקיעים של הקרן מחפשים ביזמות וביזמים, מהן נורות האזהרה ולמי הם מפרגנים? קרן אנטרה היא אורחת "חד-קרן", מדור קרנות ההון שלנו, שמציג קרן אחת בכל חודש

צוות Entree | צילום: David Garb

בישראל פועלות כיום יותר מ-100 קרנות הון סיכון שונות, וכל אחת מתמקדת בשלבים שונים בחיי סטארטאפ, בתחומים שונים ומאמינה באסטרטגיית השקעה משלה. מדי חודש אנחנו מביאים לכם כאן בגיקטיים קרן הון סיכון אחת ואת הסיפור שמאחוריה – האופן שבו היא בוחרת חברות להשקעה, ההצלחות והכישלונות, נורות האזהרה והדמויות שמעוררות השראה במייסדיה. והיום אנחנו עם Entrée Capital (אנטרה קפיטל) וערן בילסקי, שותף כללי בקרן.

Entrée Capital

שנת הקמה:

2011

מייסדים:

אבי אייל, מרטין מושל

הנהלה:

אבי אייל, שותף-מנהל; רן אחיטוב, שותף-מנהל; ערן בילסקי, שותף כללי; עדי גוזס, שותפה.

ערך הנכסים הכולל תחת ניהול הקרן:

1 מיליארד דולר

שלבי השקעה:

פרה-סיד, סיד, A ולעתים B

תחומי השקעה מובילים:

"פינטק, קריפטו, SaaS ,DevOps/Data, DeepTech, PropTech, FoodTech, ותחומים נוספים כאשר הדגש הינו לאתר יזמים יוצאי דופן מתחומים שונים, אשר בונים הדבר הגדול הבא".

הנהלת monday.com, אחת מחברות הפורטפוליו של קרן אנטרה | צילום: נתנאל טוביאס

חברות הפורטפוליו:

"חברות ישראליות בולטות: monday.com, Sensi.ai, Rapyd, Fundbox, HiBob, Authomize, Mesh, Gusto; חברות גלובליות בולטות: Stripe, Snapchat, Stash, Cazoo, Coupang, PillPack, Solana, Deliveroo".

אקזיטים אחרונים:

"רשמנו כבר למעלה מ-27 אקזיטים (מכירות והנפקות), בעשור מאז ההקמה. בין החברות המוכרות: Monday.com, Riskified, Coupang, Cazoo, Deliveroo, Houseparty, PillPack, Prospa, Snapchat, Postmates, Glovo".

מה יגרום לכם להשקיע בחברה?

"אנחנו תמיד מחפשים יזמים שמונעים מגורם פנימי משמעותי, שהחברה היא ממש הדבר "שאותו הם נולדו לעשות", ושעומדים במודל ארבעת ה-T שלנו:

Timing x (Technology + TAM (total accessible market))^Team

כלומר: תזמון, טכנולוגיה, השוק אליו מכוונים וצוות היזמים".

מהן נורות האזהרה שיגרמו לך לא להשקיע?

"כימיה בין יזמים, או יותר נכון היעדר כימיה (לדוגמה, ויכוחים ביניהם מולנו, חוסר כבוד הדדי וכו)… חוסר אמינות: אם התחושה היא שהיזמים או היזמות הציגו חצאי אמיתות או "עובדות" לא נכונות. חוסר בהירות: מצבים בהם יזמים נשאלים שאלה מהותית ועונים בצורה מעורפלת ובפועל מתחמקים מלענות על השאלה".

אחרי כמעט שנתיים של תקופת שיא להייטק הישראלי, אנחנו רואים בחודשים האחרונים גם סימנים פחות טובים כמו עצירת השקעות, ירידות ערך, דאון-ראונדים. האם זה מצב נורמלי ואין מה להתרגש? תיקון קל? פיצוץ בועה?

"המצב הנוכחי הוא נורמלי לחלוטין. אנשים צריכים להבין שבכל שוק, יש מחזוריות, וזה טיבו של העולם העסקי. יש שווקים דוביים ושוריים, לחלק גדול מהחברות יש לקוחות אמיתיים, הכנסות אמיתיות, מודלים עסקיים אמיתיים – רק השוויים, שהיו מנופחים, חוזרים לאומדנים שפויים. ככה זה, זו דרכו של העולם, וזה בסדר".

במקביל לגיוסי ההון אנחנו רואים מחסור חמור בכוח אדם. מה לדעתכם ניתן לעשות כדי לפתור את בעיית ההיצע?

"לשווקים יש נטיה לתקן את עצמם. גם בתחום משאבי האנוש, אין לי ספק שיהיה תיקון. חברות תחלנה לקצץ בהוצאות על מנת להגדיל את מלאי החמצן שלהן, וזה יכלול גם פיטורי עובדים, וכך טאלנטים ייפלטו לשוק, שחלקו הגדול עדיין מגייס וצריך אותם. מעבר לכך, תהיינה חברות שלא ישרדו את המשבר הנוכחי ותיסגרנה – גם מצב זה, שהוא אולי לא נעים, יסייע באיזון בעיית ההיצע בכל הקשור להון האנושי".

ספרו לנו קצת על אסטרטגיית ההשקעה של הקרן:

"אנחנו בעיקר מתמקדים בהשקעות פרה-סיד, סיד וסבב A, כאשר ההחלטה בפועל תתנקז למודל ארבעת ה-T שהסברנו למעלה – תזמון, שוק, טכנולוגיה וצוות מנצח. כאשר אנו מוצאים את היזמים הנכונים, שמגיעים עם רעיון לטכנולוגיה מצוינת שפונה לשוק גדול וצומח וכל זאת בתזמון טוב – אנו לא מהססים להשקיע, ובעניין הזה אנו פעילים מאוד. כבר מספר שנים שאנחנו אחת הקרנות הפעילות ביותר בישראל".

מה הייחוד של הקרן?

"אני חושב שההגדרה הנכונה שלנו תהיה קרן ישראלית בינלאומית – בסדר הזה. חצי מהפורטפוליו שלנו נמצא בארה"ב, אירופה, אפריקה ואסיה, כך שיש לנו רשת קשרים בינלאומית חזקה ומסועפת. לצד זה, כל ניהול הקרן ומרכז הכובד שלה נמצא פה בישראל. כך שכל יזם למעשה מקבל ליווי של קרן גלובלית חזקה כאשר הצוות המוביל של הקרן כאן איתו בשוחות – והכי חשוב, אנחנו ישראלים, כך אין פערי תרבות שלפעמים יכולים מאוד להקשות בתחילת הדרך. לצד זה, מארג הקשרים שלנו מאפשר לנו בקלות להגיע לקרנות ענק בעולם ולשותפים אסטרטגיים גדולים ובכך לסייע לחברות שלנו בלא מעט דברים שהם אינם 'מימון' גרידא".

בדיעבד, באיזו חברה היית רוצה להשקיע ופספסת?

"לשמחתנו, בתחום זה אתה נמדד בהשקעות שביצעת ולא באלה שלא ביצעת… אבל אם אני חושב על יזמים שהייתי שמח לו היינו עובדים עמם, הייתי בוחר בעינת גז מ-Papaya Global. אני חושב שהדרך שהיא עשתה ועושה היא מופלאה. היא בנתה עסק למופת".

גרפיטי בתל אביב | צילום: גיקטיים

איזו דמות בתעשייה (המקומית או העולמית) מעוררת בך השראה?

"סטושי נאקמוטו. אף אחד לא יודע בדיוק מי היא/הוא/הם (נניח היא), אבל היא היזמת שמאחורי ביטקוין, המטבע הדיגיטלי הראשון – שהלכה למעשה משנה את העולם. היא עשתה זאת תוך שמירה מלאה על חשאיות זהותה – דבר מעורר השראה. עצם המחשבה שבימים אלה מישהי בקנה מידה כזה יכולה להיוותר אנונימית זה פשוט דבר יוצא דופן בעיני".

מי פתח לך את הדלת לתחום, או איך הגעת לתפקיד שלך?

"לפני שנכנסתי להון סיכון התמקדתי בבנקאות השקעות ב-JPMorgan, ומי שהכניס אותי לעולם הזה הוא אבי אייל, מהמייסדים של הקרן. את אבי פגשתי קצת אחרי שהוא השיק את אנטרה קפיטל בישראל. התחלתי כעובד מן המניין והתקדמתי להיות שותף, עד כה אני כבר סופר 8 שנים נפלאות".

דמו דיי ב-The Kitchen | צילום: עזרא לוי

פינת הליטוף: לאיזו קרן אחרת מגיע פרגון ועל מה?

"אני מאוד אוהב לראות את הפעילות של The Kitchen, המתמחה בפודטק – תחום מאוד לא שגרתי בעולמות ההון סיכון. אנו מאוד נהנים לשתף איתם פעולה בהשקעות. הם סופר מוכשרים, עובדים מאוד קשה, במסירות אין קץ, ומצליחים בכישרון רב "להזיז את המחט", ולסייע לחברות לעבור למסלול של צמיחה והצלחה. אנצל את הבמה לפרגן לכלל המשקיעים שבאמת מפשילים שרוולים ועושים המון עבור החברות שלהם".

עוד משהו שהיית רוצה שהקוראות והקוראים שלנו ידעו עליו או שלא התייחסנו אליו?

"אנו מאוד משתדלים להיות הוגנים, כנים, ישירים ומאוד hands-on בכל הקשור לסיוע ליזמים בכל צמתי ההחלטה החשובים. אני אמנם לא אובייקטיבי, אך בהחלט ממליץ לכל יזם לפנות אלינו עם המיזם הבא שלו".

מערכת גיקטיים

גיקטיים, אתר חדשות הטכנולוגיה הגדול בישראל, פועל משנת 2009, ומהווה הבית של קהילת ההייטק, הסטארטאפים והטכנולוגיה בישראל

הגב

1 תגובה על "מיליארד דולר ו-27 אקזיטים: "השוויים שהיו מנופחים חוזרים לאומדנים שפויים. זו דרכו של העולם""

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
פסטיבל מספרי סיפורים
Guest
פסטיבל מספרי סיפורים

עשו יפה בעבר, השתן עלה לראש ועכשיו שמו ים כסף בקריפטו שיט. הלך הכסף.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: