אופציות לעובדים – למה? כמה? ומתי?

אופציות הפכו לאחד התגמולים המוכרים בעולם ההייטק, בעיקר בקרב חברות סטארטאפ – כל מה שחשוב שתדעו כמעסיקים וכשכירים בנוגע לאופציות

shutterstock gift

מאת עו״ד לי-יה ברק אבדי, סמנכ״ל לעניינים מקצועיים, אלטשולר שחם בנפיטס ורו״ח גבי וייסמן, מנכ״ל, אלטשולר שחם בנפיטס

נראה שתגמול עובדים באמצעות הקצאת אופציות הפך להיות נפוץ כמעט כמו תגמול באמצעות שכר “רגיל” במזומן. יש הטוענים שאפילו יותר מכך – הרי חברות לא מעטות, במיוחד בתחילת דרכן, מתגמלות לעיתים עובדים ו/או נותני שירותים, רק באמצעות הקצאת אופציות ובכלל לא בשכר “רגיל”.

מה הפך את הקצאת האופציות לכלי כל כך נפוץ? נראה שהתשובה נעוצה בעובדה שהקצאת אופציות טומנת בחובה יתרונות הן לחברה המעבידה והן לעובד.

כרטיס גירוד לכסף הגדול באמת

מבחינת העובד, הקצאת האופציות מקרבת אותו לכסף הגדול, החלום הגדול – האקזיט. אין מי שלא שמע, קרא, או אולי אפילו מכיר בעצמו את אותו עובד שהצטרף לחברת הייטק בתחילת דרכה, קיבל אופציות בתמורה לעבודתו, ולאחר כמה חודשים החברה נרכשה ויחד איתה האופציות שלו. מי מאיתנו לא נהנה לפנטז על העושר הגדול הממתין בהישג יד? האופציות לעובד הן כרטיס הכניסה למועדון התקווה.

לא זו בלבד שהעובד מצפה שהאופציות יהפכו למקור רווח מהותי, אלא שבניגוד למשכורתו הרגילה החייבת במס הכנסה בשעורים גבוהים (עד 50% מס), ההכנסה מהאופציות תתחייב בדרך כלל במס נמוך מאוד בשיעור של 25% בלבד. מה הפלא שהעובד רוצה ומצפה לקבל אופציות בתמורה לעבודתו?

מבחינת החברה, על אחת כמה וכמה… הקצאת אופציות לעובדים נתפסת ככלי תגמול “זול” שאינו מצריך את החברה להוציא מזומנים מהקופה. בוודאי שבחברות צעירות בתחילת דרכן העסקית, נקודה זו מקבלת משנה תוקף. בנוסף, באמצעות מנגנון ההבשלה של האופציות, קושרת אליה החברה את העובדים לטווח ארוך, שהרי סביר שעובד לא ירצה לעבור לחברה מתחרה גם לו תציע לו משכורת גבוהה מעט ממשכורתו הנוכחית, שהרי אם יעזוב האופציות תפקענה. אמנם גם בחברה המתחרה מבטיחים שיקצו לו אופציות, אבל אז הוא יצטרך להתחיל למדוד מחדש את תקופת ההבשלה.

בהקשר זה נתקלנו בהבדל מהותי בין שני סוגי יזמים, אלו שכבר חוו אקזיט בחברה קודמת שהקימו בעבר, ואלו שזוכים כעת בהקמת חברה לראשונה. בעוד שאצל האחרונים תגמול העובדים באמצעות אופציות נתפס כתגמול בעל עלות נמוכה מאוד (שהרי “חבל להוציא כסף מזומן”) וממילא כדאי להקצות לעובדים כמה שיותר אופציות ובלבד שיסתפקו במשכורת נמוכה, דווקא היזמים שכבר חוו אקזיט נוטים להיות “קמצנים” הרבה יותר בכל הקשור להקצאת אופציות לעובדים. הם כבר חוו על בשרם את המשמעות של הקצאת האופציות לעובדים. בעת האקזיט הם יווכחו לגלות כי חלק לא מבוטל מהתמורה שיכלו לקבל ממכירת מניות החברה זרם לכיסיהם של העובדים, כמובן על חשבון חלקם שלהם.

כך שהן החברה והן העובדים רואים יתרונות רבים בהקצאת אופציות. והדגש הוא על הקצאת אופציות בניגוד להקצאת מניות.

הקצאת אופציות מול הקצאת מניות

במישור העובדים הם כמובן לא היו מתנגדים לקבל מניות ממש ולא אופציות, אך מבחינתם מדובר בכלי תגמול כמעט זהה. הרי ברוב המוחלט של המקרים, חברות הסטארטאפ אינן מחלקות דיבידנד, וממילא מה משנה לעובד אם יש לו מניות ממש או אופציות למניות? העיקר שלכשיגיע האקזיט המיוחל – הוא ישתתף בפירות המכירה. בהקשר זה נזכיר כי גם תקופת ההבשלה לא ממש “מבהילה” את העובד, משום שבמקרים רבים מקובל לקבוע כי במידה והחברה תימכר עוד טרם חלפה תקופת ההבשלה, יואצו מועדי ההבשלה (“אקסלרציה”) של האופציות כך שהעובדים יוכלו ליהנות מפירות האקזיט גם בגין האופציות שטרם הבשילו…

לעומת זאת, מבחינת החברה, ודאי שעדיפה הקצאת אופציות על הקצאת מניות, ממספר סיבות. ראשית, מצבת בעלי המניות (Cap Table) לא “מתלכלכת” עם בעלי מניות נוספים המדללים את הקיימים. שנית, בעת הקצאת אופציות קובעת החברה את מנגנון ההבשלה שלהן ומביאה באמצעות כך את העובד לקשור את עתידו לחברה למשך תקופת ההבשלה. קביעת מנגנון הבשלה לגבי מניות הינו הליך מורכב הרבה יותר. שלישית, בעת מימוש האופציות למניות, ישלם העובד לחברה את תוספת המימוש ואילו אם תקצה החברה לעובד מניות, היא תאלץ קרוב לוודאי לוותר על תוספת המימוש שהרי קשה לצפות מעובד להביא כסף מהבית לשם רכישת המניות.

מגמה שתופסת תאוצה: הקצאת יחידות מניה חסומות

על אף האמור לעיל, בשנים האחרונות אנו עדים למגמה הולכת וגוברת (אם כי היא עדיין רחוקה מלהוות את הנורמה המקובלת) של הקצאת יחידות מניה חסומות (RSU) כתחליף לאופציות. בעוד שמבחינת העובדים היתרון בכלי תגמול זה הוא ברור – בניגוד לאופציות העלולות להיות “מחוץ לכסף” וממילא לרדת לטמיון, המניות תמיד יהיו בעלות ערך כלכלי גם אם שווי החברה ממועד ההקצאה ועד מועד המימוש הלך וירד, הרי שגם מבחינת החברה ובעלי מניותיה יש לכלי תגמול זה יתרון מהותי – ניתן להקצות לעובדים כמות הרבה יותר קטנה מאשר האופציות, ובכך להקטין משמעותית את דילולם של בעלי המניות הקיימים.
כאמור, כלי תגמול זה הופך להיות פופולרי יותר ויותר, אך בעיקר בחברות ציבוריות שמניותיהן נסחרות בבורסה, בהן מניות הן נכס נזיל לכל דבר ועניין, כמעט כמו מזומנים. בחברות פרטיות לעומת זאת, נדיר למדי למצוא כלי תגמול הוני אחר מאופציות.

חשוב לציין כי מבחינת היבטי המס אין הבדל כלל בין הקצאת אופציות להקצאת מניות. במידה שהתגמול ההוני יוקצה באמצעות נאמן, בכל מקרה אירוע המס יקום רק במועד מכירת המניות (“המפגש עם הכסף”) בין אם מדובר במניות מימוש מכוח אופציות שהוקצו לעובד, או שהוקצו לו מניות ממש. גם מבחינת שיעור המס (כל עוד מדובר בהקצאת אופציות ו/או מניות בחברה פרטית) אין הבדל בין הקצאת אופציות להקצאת מניות, בכל מקרה הכנסת העובד תתחייב במס בשעור של 25% בלבד (בהנחה שנתקיימו התנאים שנקבעו לכך בחוק).

אולם חשוב להדגיש – הכל בתנאי שהתגמול הוקצה באמצעות נאמן. במידה והחברה תקצה אופציות/מניות ולא תשתמש בשירותיו של נאמן שאושר לכך על ידי רשויות המס, יאלצו העובדים לוותר על כל יתרונות המס הטמונים בתגמול ההוני: א. ההכנסה תתחייב בשעור מס שולי ולא תהא זכאית לשעורי המס המופחתים,  ב. במידה שיוקצו לעובד מניות (בניגוד להקצאת אופציות) יקום לו אירוע מס מיידי כבר במועד ההקצאה למרות שהוא טרם נפגש עם הכסף.

לסיכום

היתרונות בהקצאת אופציות לעובדים, מבטיחים לנו כי כלי תגמול זה ישאר כאחד מהמסלולים הנפוצים ביותר לתגמול עובדים, במיוחד בחברות הזנק צעירות. הקצאת האופציות באמצעות נאמן, יביא לעובד, מעבר לחלום ההתעשרות, גם יתרון מס מהותי בכך שחבות המס שתיווצר לו בעת מכירת המניות תיקטן משמעותית.

קרדיט תמונה: gift card via shutterstock

הכתבה בחסות אלטשולר שחם בנפיטס

אלטשולר שחם בנפיטס מתמחה במתן מגוון שירותי ניהול ונאמנות של תכניות תגמול הוניות לעובדים ולמנהלים ובנוסף, מספקת שירותי נאמן משלם ונאמן אסקרו. בחברה ישנו צוות מקצועי בעל ניסיון עתיר שנים המתבטא במגוון רחב של שירותי נאמנויות ופתרונות לצד תודעת שירות גבוהה. מנהלי תיקי לקוחות בחברה מספקים ללקוח את מלוא המידע הנדרש ויהוו עבורו One Stop Shop. כל נתוני החברה מנוהלים על ידי אלטשולר שחם בנפיטס דרך תוכנה מתקדמת מבוססת ענן המאפשרת גישה נוחה ללקוחותיה לקבלת מידע ולביצוע הוראות שונות.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

2 תגובות על "אופציות לעובדים – למה? כמה? ומתי?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
יוספי
Guest

כתבה מפורטת שלא אומרת כלום ולא הוסיפה פרטים

תומר
Guest

עניתם רק על החלק של הכמה בכתבה וגם זה בקושי

wpDiscuz

תגיות לכתבה: