יום עצוב לאינטרנט: ממציא האימייל הלך לעולמו

האיש ששידרג את החיים של רבים, ריי טומלינסון, ממציא הדואר האלקטרוני כפי שאנחנו מכירים אותו כיום וזה שמיקם את סימן ׳השטרודל׳ על המפה, הלך לעולמו בגיל 74

הציג דרך תקשורת חדשה.

הציג דרך תקשורת חדשה.

ריי טומלינסון הפך את החיים של כולנו להרבה יותר נוחים, ועל הדרך ובין אם במודע ובין אם לא, גם ידידותיים יותר לסביבה. טומלינסון הוא האיש שהמציא את צורת התקשורת המקוונת הפופולארית – אימייל, והוא גם זה שהחליט שסימן ׳השטרודל׳ (@) יהווה חלק בלתי נפרד מכתובת המייל של כולנו. במהלך סוף השבוע האחרון נודע כי האיש והאגדה הלך לעולמו בגיל 74, ככל הנראה מהתקף לב.

האיש והשטרודל

בשנות ה-60 היו כבר מערכות שאפשרו למשתמשים שונים באותו המחשב לשלוח הודעות זה לזה באמצעות שימוש בטכנולוגיה בשם SNDMSG. אך מהנדס המחשבים הצעיר ריי טומלינסון הרחיב יכולת זו, והמציא בשנת 1971 תוכנה שאפשרה למשתמשים אשר עושים שימוש במחשבים שונים להעביר ביניהם הודעות, כל עוד הם מחוברים לאותה הרשת. כדי שההודעה תגיע לנמען הנכון, צירף טומלינסון את שם המשתמש ושם המחשב בעזרת תו השטרודל (או הכרוכית) המוכר, ומאז בעצם הכל היסטוריה.

צילום: Andreu Veà, wiwiw.org

צילום: Andreu Veà, wiwiw.org

את הודעת הדואר האלקטרוני שלח טומלינסון לעצמו באותה השנה, ולדבריו אין לפיסות ההיסטוריה הזו איזכור, בטענה שהיה מדובר סה״כ בלקט של מילים לא קשורות (ג׳יבריש), ולא משהו משמעותי יותר.

בעמוד הטוויטר הרשמי של ג׳ימייל פורסם ציוץ בו מודה החברה לטומלינסון על המצאת האימייל ומיקום סימן השטרודל על המפה.

אם חושבים על זה, לצד העובדה שטומלינסון שינה את דרך התקשורת של רבים מאיתנו, הוא גם השפיע על השפה עצמה וסייע ללא מעט רשתות חברתיות שקמו בהמשך הדרך; קחו לדוגמא את טוויטר – האם אתם יכולים לדמיין את הפלטפרומה בלי סימן השטרודל המוכר, המשמש לאזכור (mention) משתמשים אחרים כדי להסב את תשומת ליבם? אפשר להגיד שאם טומלינסון לא היה הוגה את הרעיון להשתמש בסימן הזה, כל העולם הווירטואלי היה נראה אחרת למדי.

לפי ההערכות מידי יום נשלחים למעלה מ-205 מיליארד מיילים, ולמרות שחברות כמו סלאק למשל מנסות לחסל את המייל ולהציג דרך תקשורת חדשה, היא בעצמה חייבת לטומלינסון לא מעט שכן הדרך לאזכר משתמשים היא באמצעות שימוש בסימן ה-@. אז אמנם ממציא הדואר האלקטרוני מת, אבל כפי שנראה צורת התקשורת הפופולארית ממש לא הולכת לשום מקום, וכולנו נמשיך ליהנות מפירותיו של טומלינסון.

הילה חיימוביץ׳

כתיבה הייתה עבורי מאז ומתמיד הרבה מעבר לתחביב, אך את חיבתי העזה לגאדג׳טים וטכנולוגיה גיליתי יחסית באיחור. כנראה שהגיקית שבי הייתה חבויה זמן רב, ורק חיכתה לרגע הנכון לפרוץ. בכל מקרה – היא כאן, ובכל הכוח.

הגב

Be the First to Comment!

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
wpDiscuz

תגיות לכתבה: