ידעתם שמקצוע התכנות קיים כבר 70 שנה?

באפריל 1947 הושק ה-ENIAC שתפקידו היה לחשב נתיבים בליסטיים לירי פצצות בזמן קצר. ”מחשבים” נקראו מי שהפעילו את המכשיר שתפס חדר שלם ומדובר בשש נשים שפרצו את הדרך לאחד המקצועות הנחשקים כיום בקרב גברים

Apic / Contributor/ Getty Images Israel

ה-ENIAC. צלם/תמונה: Apic / Contributor/ Getty Images Israel

מאת ירדן סלע, מנהלת תוכן Elevation Academy 

באפריל 1947 מערכת המחשוב האלקטרונית הראשונה בעולם שניתנת לתכנות מריצה את קוד הניסיון הראשון שנכתב בפרדיגמה מודרנית, ובעצם מציינת את הולדת תכנות המחשב כמקצוע.

קוד הניסיון הראשון הריץ חישובים שנגעו לשימוש בפצצות מימן. היה זה בבסיס של צבא ארה”ב, ביחידה מיוחדת שהוקמה בפילדלפיה, כחלק מפרויקט סודי שהחל בימי מלחמת העולם השנייה. באותן שנים היו קיימים רק כמה מחשבים בודדים ברחבי העולם, ורובם נבנו במכוני מחקר או כחלק מהמאמץ המלחמתי. בשנות ה-40 של המאה הקודמת, המילה “מחשבים” לא תיארה את המכונה עצמה, אלא את המפעילים שלה, שהיו בעיקר נשים שהשתמשו במכונות כדי לחשב נתיבים בליסטיים לירי פצצות. חלק מהחישובים הללו היו יכולים להימשך גם 12 שעות. באותו עשור הושק ה-ENIAC (Electronic Numerical Integrator and Computer), שהצליח להפחית את החישובים האלו משמעותית ולבצע אותם ב-30 שניות בלבד.

גודלו של ה-ENIAC היה של חדר שלם והוא הורכב מפאנלים בגודל של מקרר ועליהם כ-17,000 צינורות ואקום, 7,200 דיודות קריסטל, 1,500ממסרים, 70,000 נגדים (רסיסטורים), 10,000 קבלים (קפסטורים) וכ- 5 מיליון מחברים שהורכבו ביד אדם. עלותו הייתה כחצי מיליון דולר (סכום השווה לכ-6 מיליון דולרים היום). הוא לא נבנה עבור מטרה מסוימת אלא למטרות כלליות, ועל כן הצליח להתמודד סוגי בעיות שונים ומגוונים. הוא התחיל לפעול בסוף שנת 1945, ובמשך חמש שנים שלמות היה למחשב האלקטרוני הפעיל היחידי בארה”ב. ההערכות הן שעד לשנת 1955, שבה הפסיקה פעילותו, הוא צבר מספר חישובים העולה על כל החישובים ידי אדם שנעשו אי פעם בכל ההיסטוריה האנושית. במהלך העשור שבו היה פעיל, ENIAC חישב סינוסים וקוסינוסים, בחן חריגות סטטיסטיות, תכנן את נתיבי הטלת הפצצות ואפילו הריץ את סימולציות מזג האוויר הראשונות.

המתכנתים שלטו במכונה באופן ידני

העיצוב הראשוני של ENIAC לא היה דומה לשום תוכנה (Software) שאנו מכירים כיום, והוא למעשה כלל אסופה של “יחידות פונקציונאליות” שחוברו יחד בדרך מעט שונה בכל פעם כדי לפתור בעיה חדשה. למעשה, כשמדברים על תפקיד המתכנת באותן שנים, הכוונה היא לאנשים ששלטו על המכונה באופן ידני: הם חיברו בין חוטים, סגרו מעגלים חשמליים והעבירו קשר בין מתגים, כדי לייצר את הרצף הנכון של מספר פעולות מתמטיות על מנת לבצע חישובים.

החידוש העיקרי של ENIAC היה בגישה החדשנית על האופן שבו הריצו סדר פעולות חשבוניות, שכללו גם סדרה של הוראות מוצפנות המאוחסנות ביחידת זיכרון נגישה (ROM), שלימים הפכה להיות מה שאנו מכירים כתוכנת מחשב. למרות שההוראות המשיכו להתפתח ולהשתנות, נשמרו מספר סטים של פעולות שיכלו להפעיל משימות ללא התערבות אדם, והוצאו לפועל בסדרות של המשכים. למשל פעולות כמו דילוג (looping) או הסתעפות (Branching) יכלו להיות מבוצעות על ידי “קפיצה” מחוץ לסדר כדי להביא את ההוראה הבאה מזיכרון אחר.

מהירות החישוב של ה-ENIAC הייתה יוצאת דופן וגדולה בהרבה מכל המחשבים שהיו מוכרים קודם לכן, ושידעו לבצע כ-5 פעילויות לשנייה. באמצעות 20 המצברים שלו, הוא ידע לעשות 20,000 חישובים בשנייה, וכך לחשב נתיבי הפצצות מהר יותר מהמהירות שבה שוגרו הפצצות עצמן. כדי לבצע חישובים אלו, היה צורך לחבר את היחידות עם כבלים גדולים בין המגשים כדי שיעבירו פעימות ממצבר אחד למשנהו.

Apic / Contributor/ Getty Images Israel

כל החדר מחשב אחד. צלם/תמונה: Apic / Contributor/ Getty Images Israel

ENIAC הוא סיפור מרתק של פעמים ראשונות בתחום המחשוב – העיצוב, הבנייה והבדיקות שהריץ – אך נדמה שהראשון שהפעיל אותו הוא הסיפור המעניין ביותר. מי שהיה אחראי על התכנות היו 6 נשים – פיסת מידע שנזנחה ולא זכתה להכרה היסטורית במשך 50 שנה. בשנת 1945 צבא ארה”ב גייס 6 נשים למשרה מלאה כ”מחשבים” באוניברסיטת פנסילבניה כחלק מפרויקט סודי של הממשל. 6 הנשים שנבחרו היו מומחיות בתחום המתמטיקה והשתמשו בידע ובכישורים שלהן כדי להמציא את מה שלימים הפך למקצוע התכנות.

קיי אנטולי, בטי סניידרס הולבטרון, ג’ין ג’נינגס ברטיק, מרילין ווסקוף מלצר, רות ליכטרמן טייטלבאום ופרנסיס בילאס ספנס נבחרו לבצע את המשימה יחד. האתגר הגדול ביותר שלהן היה לעשות את מה שאיש לפניהם לא עשה מעולם – לתכנת. חלק נכבד מהתכנות כלל גם עבודה פיזית ומאומצת: התרוצצות וחיבור בין חלקי המכונה כדי שהתוכנה תרוץ במערכת, ולעיתים הן אפילן נאלצו לזחול בתוך המבנה העצום הזה כדי לתקן חיבורים וצינורות מקולקלים.

במשך שנים רבות הנשים הללו לא רק שלא זכו בהכרה היסטורית על פעילותן, אלא אף נתקלו בסטיגמות שסברו שאין זה ממקומן של נשים לקחת חלק בסביבות מתמטיות מחוץ לסביבה המשרדית. במקרה של גב’ הולברטון למשל הפרופסור שלימד אותה מתמטיקה הציע לה להינשא וללדת ילדים במקום להיות בכיתה. גב’ הולברטון הפכה לימים לאחת ממתכנתות ה-ENIAC המוכשרות ביותר, היא נשארה בתחום מדעי המחשב ואף הייתה אחת מהתורמות החשובות לפיתוח למחשב המסחרי הראשון בארה”ב. אנו מקווים שאותו פרופסור היה חוזר בו מדבריו אם היה מגלה שאחד התחומים הנחשבים לגברים ביותר כיום נפרץ דווקא על ידי נשים שהעזו לעשות את הצעדים הראשונים בתחום. סיפורן של שש הנשים הללו החל להדהד בשנים האחרונות, ואף יצא לאור בסרט דוקומנטרי קצר.

סיפורו של ה-ENIAC הוא אבן דרך משמעותית בקדמה ובהתפתחות טכנולוגית; בימיו הראשונים של מקצוע התכנות ובגלגול שעברו המחשבים עד למה שאנו מכירים כיום. בעבר היו נדרשים מספר שבועות כדי לתכנת את ENIAC לפתור בעיה יחידה, ואילו היום אנחנו יכולים לבנות אתר אינטרנט שלם במספר שעות בלבד. אך למרות ש-70 שנה מפרידות בינו לבין המחשב המודרני, פעולות כמו הדילוג (looping) נמצאות גם היום בשפות תכנות שגורות ומכרות כגון JavaScrpit Ruby ו-Python.

על העתיד של של תחום התכנות תוכלו לשמוע במסלול Future of things בכנס המפתחים Geektime Code Elavation, שייערך ב-5 ביוני במלון דיוויד אינטרקונטיננטל.

 

Avatar

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

6 תגובות על "ידעתם שמקצוע התכנות קיים כבר 70 שנה?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
חנן
Guest

כשמתרגמים Battery למצבר זה מפספס את המשמעות.
התרגם היה צריך להיות מערך או סוללת חישוב.

גנא
Guest

אם כל הכבוד לנשים בסיפור, לא אוהב שמהדרים ככה כנשים, זה עושה להן עוול, אם הן לא היו אז הגברים היו שם וגם המחשב הזה היה מתפקד, שלא נדבר שבטח הם הןנכסו לפרוייקט הזה מאותה סיבה שאתם לגלגתם פה על על הפרופסור.. שמו אותן שם בגלת שהן נשים ובגלל שזה היה חדר סגור כי שם זה מקומן נכון? ומקום הגברים זה להיות בשטח..

בר ע.
Guest

פספסת את הנקודה לחלוטין. פועלן של הנשים האלה היה חשוב וחדשני, ובכל זאת הן והסיפור שלהן לא זכו להתפרסם. למה? כי הן היו נשים – וזאת הנקודה.
באשר לכתבה – תחושת בטן שהיא נכתבה בהשראת הסרט Hidden Figures. מומלץ לכולם.

אור
Guest

כתבתם javascprit במקום javascript

מתן
Guest

כתבת פח . שום דבר לא השתנה . פמיניסטיות היו ונשארו מתפעלות שוליות . המדע והטכנולוגיה הם תוצר של יצירה גברית ועיוותים פמיניסטיים לא ישנו זאת .

ליאור
Guest

מי הגה תכנן ובנה את המכונה המופלאה הזו? גברים או נשים

wpDiscuz

תגיות לכתבה: