אהוד אולמרט ומייסד Mobli מקימים קרן הון סיכון חדשה

אהוד אולמרט, לשעבר ראש ממשלת ישראל, הכריז אתמול על הקמת קרן הון סיכון חדשה, ביחד עם קינס רקישב ומשה חוגג אשר תתמקד בהשקעות בתחום המציאות רבודה, אינטיליגנציה מלאכותית ורובוטיקה

משה חוגג, אהוד אולמרט וקינס רקישב. Genesis Angels. צילום: יח"צ

משה חוגג, אהוד אולמרט וקינס רקישב. Genesis Angels. צילום: יח”צ

במסגרת מסיבת עיתונאים מצומצמת שנערכה אתמול, הודיע ראש ממשלת ישראל לשעבר, אהוד אולמרט, על הקמת קרן קרן הון סיכון ישראלית חדשה, בשם Genesis Angels. את קרן החדשה, בה ישמש אולמרט כיו”ר, הקימו איש העסקים הקזחסטני קינס רקישב אשר השקיע בשתי חברות ישראליות: TriPlay ו-Mobli, ומשה חוגג, מנכ”ל חברת Mobli, אשר ישמשו גם כשותפים בקרן.

הקרן מתוכננת להתמקד בעיקר בהשקעות בחברות סטארטאפ הנמצאות בשלבים המוקדמים שלהן, כאשר המטרה היא להשקיע, לפתח ולהגדיל את תחומי הרובוטיקה, מציאות רבודה, אינטיליגנציה מלאכותית וטכנולוגיות נוספות שהולכות להשפיע על הצורה שבה האנושות תופסת ומתקשרת עם המציאות.

במסגרת האירוע אתמול, ציין רקישב כי הקרן כבר גייסה “כמה עשרות מיליוני דולרים”, אך הסכום מדוייק לא נמסר. בראיון לניוזגיק, סיפר חוגג כי מספר חברות השקעה גדולות כבר הביעו התעניינות משמעותית בהשקעה בקרן וחברת ההשקעות פורבס מנהטן כבר התחייבה השבוע להשקיע לפחות 10 מיליון דולרים.

בשלב זה, החלק המשמעותי בקרן הושקע על-ידי רקישב עצמו, אשר הוגדר בעבר על-ידי פורבס אחד מ-50 האנשים המשפיעים בקזחסטן עם הון המוערך בלמעלה מ-2 מיליארד דולר. רקישב השקיע בעבר למעלה מ-20 מיליון דולר במובלי הישראלית וכ-5 מיליון דולר בחברת הסטארטפ הישראלית Triplay.

מעצימים את ישראל

בראיון שהעניק ל-AP ציין אולמרט כי היתרון היחסי של ישראל בטכנולוגיה אינו קבוע ומובטח לנצח, ומדובר במצב שיכול להשתנות במידה ולא יהיו מספיק השקעות גם בתחומי המחקר ופיתוח של הטכנולוגיות העולות כיום בשוק – כמו אלה שבהן מתכננת הקרן החדשה להתמקד.

עוד הוסיף אולמרט כי בזמן כהונתו כראש הממשלה השקיעה ישראל בתחומי המחקר והפיתוח יותר מכל מדינה בעולם, יחסית לגודלה כמובן. מצד שני, ישראל אינה משקיעה ביתרון היחסי שלה, והגיע הזמן לשנות את המצב הזה ולהעניק גם לתחומים מלבד אפליקציות ומובייל אפשרות להתבסס, לגדול ולהתרחב אל העולם.

משקיעים בדבר הגדול הבא

בראיון לניוזגיק, מסביר חוגג כי Genesis Angels היא לא קרן הון סיכון טיפוסית. “בתור יזם, גייסתי מעל קרוב ל-30 מיליון דולר ממשקיעים פרטיים ולא מקרנות הון סיכון, כי לא רציתי את כאב הראש שקשור בהתנהלות עם הקרנות. בסופו של יום, קרן הון סיכון היא מוסד פיננסי שמנסה לעשות 10% או 20% על הכסף. אין אידיאולוגיה, אין שום דבר שבאמת רוצה לעזור ליזמים לשנות את העולם או לעשות דברים חדשים. בפועל, זה לא כי האנשים שבקרנות הם רעים, זה בגלל שהמשקיעים בקרנות רוצים את ה-10% השנתי שלהם ויש לזה נגזרות. כתוצאה מכך, קרנות לא באמת משקיעות בסיד, גם אם הן אומרות שכן, בגלל שכשמשקיעים בסיד, אי אפשר לראות החזרות על ההשקעה בטווח הקצר, לוקח 3-4 שנים כדי לדעת אם בכלל יש לך משהו טוב ביד.

היום, אם תגיע לקרן הון סיכון עם מודל אב-טיפוס של שטיח מעופף, אפילו שהוא כבר עובד והכל ותגיד להם שאתה צריך 5 שנים כדי להשקיע במחקר ופיתוח על-מנת שתוכל להביא אותו לשוק, הם יגידו לך שתחזור אליהם עוד 4 שנים”.

אז מה Genesis Angels עושה אחרת?

“אנשים ברמה של רקישב, לא באמת מתעניינים באקזיטים של 50 מיליון דולר כי זה לא מה שישנה להם את החיים. זה נחמד והכל, אבל זה לא באמת מה שחשוב להם. מה שמעניין אנשים כמו קינס זה חדשנות. קינס אמר לי שהוא רוצה לעשות דברים מהפכניים, שהוא רוצה להשקיע בדברים שמי שמשקיע בהם היום זה רק חבורת ענק כמו גוגל ומיקרוסופט או האקדמיה כי לוקח 5 או 7 שנים רק כדי לפתח אותם. לפי נקודת המבט שלי, אין חלום גדול יותר ליזם ממשקיע שאומר לו שהוא נמצא איתו לריצת מרתון, לטווח של 5 שנים קדימה והוא לא מחפש את הכסף חזרה כל שנה, אלא רואה מה המגמות הגדולות בעולם ושם הוא רוצה להשקיע כסף”.

אז באיזה חברות אתם הולכים להשקיע ובאיזה שלבים?

“היום, עידן המידע נמצא לקראת הסוף שלו. הוא עדיין לא הגיע לשם, אבל הוא בדרך. רוב המידע היום מרושת. כשהיינו צעירים, כולנו השתמשנו בבית ספר בבריטניקה לנוער. היום תשאל את הילדים מה זה בריטניקה, אין להם מושג. הם יודעים רק מה זה וויקיפדיה וגוגל. אפילו מידע רפואי ואקדמי מתחיל להיות מרושת ונגיש יותר ויותר. חברות כמו גוגל, פייסבוק, טוויטר ויוטיוב הופכות את הכל לנגיש ונוח ומה שיפה זה שהחברות האלו נותנות גישה למאגרי מידע שלהם, נותנות גישה ל-API וזה בעצם מאפשר בעיני רבים לבנות את הקומה הבאה של הטכנולוגיה.

דברים כמו Big Data, אינטיליגנציה מלאכותית, רובוטיקה ו-Augmented Reality הם רק חלק מהדברים שהולכים לשנות את החיים שלנו בעתיד הקרוב. אני לא בטוח שהגרסה הראשונה של Google Glass תשנה את העולם, אבל אין לי ספק שמדובר בפריצת דרך שבעוד 5 שנים כן תציג לנו את העולם בצורה אחרת לגמרי. היכולת שלנו להסתכל על המציאות ולקבל מידע שמתקשר איתנו והוא אינטראקטיבי לחלוטין, זה מהפכני, שובר גבולות ולא בקטע המגניב, אלא בקטע היעיל. אם אני מסתובב ברחוב ושואל שאלות ומקבל תשובות מידית, אם המצלמה מנתחת את מה שאנחנו רואים ונותנת לנו מידע שרלוונטי לנו, זה פנטסטי, זה מהפכני.”

האם אתם עדיין בשלבי גיוס הקרן? מתי אתם מתכננים להתחיל להשקיע ומה תהיה אסטרטגיית ההשקעה שלכם?

“בקרן עצמה יש כבר כמה עשרות מיליוני דולרים ואנחנו כרגע ממשיכים לגייס ומתכננים להגיע למאות מיליונים. נכון להיום, הקרן הכי גדולה בעולם שמשקיעה ברובוטיקה היא קרן של 25 מיליון דולרים ואני לא מכיר קרנות אחרות שמשקיעות בתחומים האלה בצורה סדירה סכומים גדולים.

נכון להיום, יש לנו כבר שתי חברות פעילות בפורטפוליו: חברת Beyond Verbal של היזם יובל מור, שעוסקת ב-Voice Analyses וחברת Infinity Augmented, חברה אמריקאית שכבר נסחרת בבורסה ועוסקת בפיתוח תוכנה לתחום ה-Augmented Reality.

מבחינת אסטרטגיה, אנחנו כן מתכננים להיות מעורבים בחברות, אבל לא ברמת קרן ההון סיכון רגילה. אנחנו לא “כסף טיפש” אבל אנחנו גם לא מחפשים להטריד ובטח לא לנסות ולקבוע מה החברה עושה ואיך היא מתפתחת, אלא רק לנסות לעזור ולתרום מהניסיון שלנו. הכלל היחיד שיש לנו מבחינת המעורבות השוטפת בחברות, וזה כלל שנכנס אצלנו ברמת ה-Term Sheet, זה הנושא של סינרגיה בין החברות השונות. כבר היום, יצרנו חיבור בין שתי החברות הראשונות בפורטפוליו שלנו, שעובדות על פיתוח אפליקציה משותפת”.

חוגג, אולמרט ורקישב במסיבת העיתונאים. צילום: יח"צ

חוגג, אולמרט ורקישב במסיבת העיתונאים. צילום: יח”צ

אולמרט עוזב את הפוליטיקה?

אחת מהשאלות הגדולות ביותר שנשאלו באירוע ההכרזה אתמול היא כיצד אהוד אולמרט קשור לקרן ומה יקרה אם וכאשר יחליט אולמרט לחזור לפוליטיקה הישראלי, בתשובה לשאלה בנושא, השיב אולמרט כי הוא אינו מעוניין לחזור לפוליטיקה ומעדיף להישאר ולהשקיע בהיי-טק הישראלי.

חוגג הסביר לנו כי הסיבה שאהוד אולמרט שותף בקרן היא שהוא איש חזק עם הרבה קשרים שמבין היטב כמה חשוב התחום הזה לעתיד של מדינת ישראל. “הוא מבין את החשיבות של התחום להישרדות של מדינת ישראל ולכן הוא משקיע בזה המון מרץ. בן אדם שמבין את החשיבות הטכנולוגית ומוכן להשקיע ממרצו ומקשריו, זה ערך אחד מאוד משמעותי.

בנוסף, אם אנחנו רוצים לפתוח את הדלתות לחברות הפורטפוליו שלנו, הוא ידע לעשות את זה יותר טוב מכל אחד אחר. אם נרצה מחר לשבת עם General Motors אני לא יודע איך לעשות את זה, הוא יודע איך לעשות את זה. כמעט כל חברה בעולם שנרצה לשבת איתה, הוא יודע לעשות את זה יותר טוב ממני.

החלק השלישי, הוא מוניטין. אהוד אולמרט לא היה נכנס למיזם שכזה אם הוא לא היה בודק אותו ואת האנשים שפועלים בו לעומק. זה שאולמרט נמצא איתנו זוהי ללא ספק סוג של תעודת כשרות לפרויקט שלנו ואני בטוח שגם כל מי שנעבוד מולו בהמשך, בין אם מדובר ביזמים שרוצים לגייס מהקרן ובין אם מדובר במשקיעים שרוצים להשקיע בקרן, יבין את זה מאוד מהר.

אבל אחרי כל זה, בסופו של יום, הסיבה העיקרית שאולמרט רוצה להיות איתנו זה כי מה שאנחנו עושים זה דבר נהדר למדינת ישראל. אי אפשר לקחת כמובן מאליו את המעמד הטכנולוגי שלנו. צריך לעבוד קשה כדי לשמר אותו.”

Avatar

יניב פלדמן וחן אידן

הגב

7 תגובות על "אהוד אולמרט ומייסד Mobli מקימים קרן הון סיכון חדשה"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Avi Weiss
Guest

אדם מסוכן היה ונשאר כזה. מומלץ להתרחק ממנו.

Avi Weiss
Guest

אדם מסוכן היה ונשאר כזה. מומלץ להתרחק ממנו.

אריק שרון
Guest

קרן הון סיכון מנסה להרוויח 10% שנתי? משה חוגג מוכיח שוב שאינו מבין כלום חוץ מאשר למצוא פריירים לחיות על חשבונם. אולמרט בטח קיבל צ’ק ענק כדי לתת את השם שלו לדבר כזה.

רקישב הנה חידה. בקבוצה של שלושה יש שני רמאים ופרייר. אתה לא הרמאי. אז מי אתה?

אבקת בולבולים
Guest

האתר שלהם נראה לא כל כך מקצועי, באתר של הקרן הזו לא מופיע מספר טלפון, רק כתובת ברמת גן שירות 144 לא יכל למצוא את הטלפון שלהם והם אינם רשומים אצל 144, בקישור של CONTACT US באתר של קרן זו יש טופס אבל הוא לא יכול להישלח לחיצה על SUBMIT מביאה הודעת שגיאה המפנה ל WEBMASTER של חברה המאחסנת אתרים, אולי הם מתחבאים ?

קרן
Guest

האתר שלהם נראה לא כל כך מקצועי, באתר של הקרן הזו לא מופיע מספר טלפון, רק כתובת ברמת גן שירות 144 לא יכל למצוא את הטלפון שלהם והם אינם רשומים אצל 144, בקישור של CONTACT US באתר של קרן זו יש טופס אבל הוא לא יכול להישלח לחיצה על SUBMIT מביאה הודעת שגיאה המפנה ל WEBMASTER של חברה המאחסנת אתרים, אולי הם מתחבאים ?

Arie Knepel
Guest

שאפו חוגג

Arie Knepel
Guest

שאפו חוגג

wpDiscuz

תגיות לכתבה: