ספרים (אלקטרוניים), רבותיי, ספרים

תחום הספרים האלקטרוניים בעברית נמצא בחיתוליו, אך יש מי שדואג לדחוף אותו קדימה. בראיון בלעדי לניוזגיק, מספר ירון גולדשטיין, מיזמי "מנדלי מוכר ספרים ברשת", על שיטת ניהול זכויות חדשנית וגם מציע הנחה על הכותרים המוצעים לכבוד שבוע הספר העברי

שבוע הספר העברי, שמזמן הפך דה-פאקטו לחודש הספר העברי, בעיצומו ורבים מוצאים את עצמם נדחקים בתורים שבדוכני ההוצאות השונות באירועי שבוע הספר בערי ארצנו בחום חודש יוני חסר-הרחמים. חובבי המילה המודפסת ממתינים מדי שנה לשבוע זה בתקווה לחסוך מעט כסף בקנייתם את הספרים הצפויים לבלות את רוב חייהם במדף, צוברים אבק.

הפופולאריות הגואה של האייפד מבית חברת אפל לצד השקת קורא הספרים האלקטרוני העברי הראשון מבית ניופאן, סטימצקי וידיעות טכנולוגיות, Evrit, מחזירות את נושא הספרים הדיגיטליים בעברית לאור הזרקורים. לא מדובר בקונספט חדש, כידוע. הספרים הדיגיטליים (או ספרים אלקטרוניים, eBooks) קיימים כבר תקופה ארוכה בשוק אך טרם תפסו תאוצה מספקת עקב החוסר במכשירים עליהם יהיה נוח באמת לקרוא ספרים ולכן מספר הכותרים בשפה בעברית היה מצומצם מאוד. כעת נראה שהמצב משתנה – יותר ויותר חובבי ספרות מצטיידים בקוראים אלקטרוניים בין היתר בשל המחיר הנמוך יחסית של ספר דיגיטלי לעומת מודפס ובעיקר בגלל הנוחות שבאחסון אלפי ספרים בתוך מכשיר שעוביו לא עולה על ספרון אחד בכריכה רכה.

חלוצי ה-HeBook

בישראל שוק הספרים האלקטרוניים נמצא בחיתוליו, אך יש מי שממהר להציע למאמצי הטכנולוגיה תוכן עבור הגאדג'טים החדשים הממלאים את השוק. חנות הספרים המקוונת מנדלי מוכר ספרים ברשת היא הראשונה בעולם להציע כותרים בעברית בפורמט ePub, פורמט פתוח בתקן בינלאומי הנתמך על ידי מרבית יצרני מכשירי הקריאה, המוציאים לאור ויצרני הספרים האלקטרוניים בעולם. בניגוד לחנות הספרים המקוונת של ידיעות טכנולוגיות, בה הספרים מקודדים לשימוש אך ורק בספר האלקטרוני Evrit, מנדלי מציעים פורמט שניתן לקרוא כמעט על כל מכשיר החל ממחשב PC וכלה באייפון והאייפד.

בראיון בלעדי ל-Newsgeek, סיפר אחד מיזמי מנדלי מוכר ספרים ברשת, ירון גולדשטיין, על הסיבות לבחירה דווקא בפורמט זה. "אנו משתמשים אך ורק בפורמט איפאב המקורי," מסביר גולדשטיין. "ללא קידוד, ובאופן התואם ב-100 אחוזים את התקן של IDPF, שהוא הארגון העולמי המנהל את התקן. אנו נמצאים בקשר רציף עם הארגון על מנת לוודא את המשך התאימות שלנו לתקן מחד ועל מנת להגביר את המודעות בקרב מנהלי התקן ויצרני המכשירים לתמיכה בעברית מאידך."

"חשוב להבין שבגלל התמיכה המלאה שלנו בתקן איפאב, יותר ויותר מכשירים יקראו את הקבצים שלנו עם הזמן ולכן קנייה של ספר אלקטרוני של מנדלי היא השקעה לטווח ארוך. ברור שאורך החיים של כל גאדג'ט הוא מוגבל ויוחלף במוקדם או במאוחר במכשיר משוכלל ממנו ולכן חשוב שהספרים עצמם יתאימו גם למגוון מכשירים נוכחיים וגם למכשירים עתידיים. מי שקונה ספרים המתאימים למכשיר אחד בלבד, שם את כספו על קרן הצבי," מזהיר גולדשטיין.

לדבריו, גם "חתונה" עם יצרן מכשירים זה או אחר לא באה בחשבון. "מכשירים יש כמה ויהיו עוד המון במהלך 2010 ועוד יותר בשנים הקרובות. לכל אחד מתאים מכשיר אחר בגודל שונה, במחיר שונה, באיכות שונה ועם פונקציונאליות שונה. מי אנחנו שנכריח את כל הקוראים להסתכל על העולם באותם משקפיים? ובכלל, יש מי שיחליף מכשיר כל שנה או יחזיק אחד בבית ואחר במשרד. התוכן צריך להתאים לכמה שיותר מכשירים ואני מתאמצים לוודא שהספרים שלנו אכן יתאימו. אנו שמחים לשתף פעולה עם כל יצרן ויבואן של מכשירים אולם מעדיפים שלא להשתדך עם אף אחד מהם באופן בלעדי כי זה לא לטובת הקוראים ולא לטובת הספרות העברית!" טוען ירון גולדשטיין.

אתר מנדליי לממכר ספרים בקבצים דיגיטליים עלה לרשת עם הספרים הראשונים ב-7 בינואר 2010, יום הולדתו של אליעזר בן יהודה. כיום האתר מציע מגוון הולך וגדל של ספרים אלקטרוניים לרכישה של הוצאות כמו בראשית (רוקבוקס.נט), גרף, כרמל, פלוטו, פרדס, קדמת עדן ורימונים. כמו כן ניתן למצוא באתר ספרים מפרויקט בן-יהודה וספרים בהוצאה עצמית של מנדלי. לא כל הספרים מוצעים בתשלום – חלקם ניתנים להורדה והפצה חינם, כמו למשל ספריה של צאלה כץ. מהכותרים שבתשלום ניתן להוריד מספר עמודים ראשונים חינם, להתרשמות. ממש כמו דפדוף בספר בחנות הספרים.

פחות נז"ק, יותר קוראים

אחד הנושאים החשובים מהם פשוט לא ניתן להתעלם בעת מכירה של סוג מדיה כלשהו, לרבות מוזיקה, וידאו וכמובן טקסט היא כמובן הפיראטיות והצורך בשמירה זכויות היוצרים. בניגוד למפיצים ומו"לים רבים, במנדליי בחרו בשיטת DRM (נז"ק – ניהול זכויות קניין) מקורית ונוחה – הגנת זכויות יוצרים "חברתית". את הספרים, בדומה לאלו המודפסים, תוכלו להעביר לחברים לקריאה וכן תוכלו לשמור את העותק הדיגיטלי של הספר שרכשתם במספר מכשירים שונים לצרכי גיבוי או קריאה נוחה ממגוון ממשקים.

"בניגוד לספרים של חנויות כמו זו של ה-Evrit, הספרים שלנו מוגנים ב"הגנה חברתית". כלומר, כל ספר מיוצר בעת הקניה באופן אישי עבור הקונה הספציפי ונושא חותם (אקס-ליבריס) של הקונה עם שמו וכתובת האימייל שלו," מסביר ירון גולדשטיין. "בנוסף, הספר מכיל אינספור חותמות מים (watermarks) מסוגים שונים ובהם קוד סודי המאפשר לנו לזהות את פרטי הקונה. כלומר, אם מישהו מפיץ את הספר ברשת והמו"ל מוצא את הספר, אפשר לזהות מי הוא הקונה ואז הוא חשוף משפטית. ההגנה החברתית ( Social DRM) היא פשרה מסויימת משום שאינה פולשנית ואינה מפריעה כלל לחויית המשתמש אך בכל זאת מהווה הרתעה מסויימת מפני הפצה בלתי חוקית."

דעותיו של גולדשטיין בנושא אמצעי ניהול הזכויות דומות יותר לאלו של צרכני מדיה מאשר רוב המוציאים לאור. "נז"ק זה לא טוב לאף אחד," אומר גולדשטיין. "הנסיון הרע של תעשיית המוזיקה והווידאו שבזבזו הון על הגנות דרקוניות על קבצים מוכיח זאת. בסופו של דבר, כל הגנה ניתן לפרוץ (גם הגנה חברתית), עצם ההגנה מהווה אתגר להאקרים והסרבול שבשימוש בקבצים מוגנים רק מעודד שימוש בקבצים פיראטיים. יותר מכך, במקרה של ספרים, יש גבול עליון לעלות הפריצה: תמיד אפשר לסרוק עותק מודפס ולהפוך אותו לספר אלקטרוני פיראטי. כך ששימוש בנז"ק הוא באמת אך ורק נזק. ההוכחה הטובה ביותר היא אולי ספרי הארי פוטר. הסופרת המהוללת מתנגדת בעקביות להפיק את ספריה הפופולארים בגרסה אלקטרונית מחשש לפיראטיות. והתוצאה? ספרי הארי פוטר הם הנפוצים ביותר ברשת כעותקים פירטיים. לעיתים ניתן להשיג את העותק האלקטרוני הפיראטי עוד לפני שהמודפס יצא לחנויות."

מביטים קדימה

במנדלי שוקדים על הוספה של עוד ועוד כותרים ואף מציעים שרותי הוצאה לאור ליוצרים ודיגיטליזציה של ספרים עבור הוצאות לאור. העלות הנמוכה והיתרונות הרבים של ספרים אלקטרוניים מתחילה להשפיע, לצד הביקוש הגדל, על יותר ויותר מו"לים שמתחילים להציע כותרים בתצורה דיגיטלית. במקביל, משתדלים במנדלי להגביר את המודעות לספרים אלקטרוניים ויתרונותיהם הרבים.

היזמים שמאחורי מנדלי מוכר ספרים ברשת הם: הנרי הראל, ירון גולדשטיין, ישראל וינטה ו-כרמל רביד. בימים אלו ולכבוד שבוע הספר העברי, מציע האתר הנחה של 25 אחוזים על רכישת ספרים אלקטרוניים באתר.

אילנה ברודו

אשת המילה הכתובה וחובבת טכנולוגיה. גרפומנית, גיקית, גיימרית, בשלנית, ואפילו משוררת לעת מצוא. בימים עיתונאית רשת נעימת הליכות ובלילות לוחמת צדק דיגיטלי חסרת רחמים ובעלת לשון מושחזת היטב. לשעבר כתבת טכנולוגיה ב-ynet ו-walla!.

הגב

6 תגובות על "ספרים (אלקטרוניים), רבותיי, ספרים"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
מיכל
Guest

כתבה נהדרת!אהבתי מאוד, עכשיו אני מבינה סוף סוף על מה כל ההתלהבות

דנה
Guest

מאד אהבתי את הגישה שלהם לגבי DRM ואני מקווה שהם יצליחו. זה לטובת הצרכן ובסופו של דבר גם לטובת ההוצאה לאור.
קראתי לא מזמן כתבה על מחקר בארה"ב שהוכיח שדווקא כשלא הייתה הגנה לספר, המכירות שלו עלו. חלק מהעניין היה שהספר הופץ בצורה מסיבית וגרם לכך שיותר אנשים נחשפו אליו וקראו אותו ובעקבות כך, יותר ספרים נרכשו (אגב, לפי המחקר ההוא, מאז שהספר שווק כספר אלקטרוני ללא DRM, נרכשו גם הרבה יותר ספרים מודפסים ).
בארץ הכל רק בחיתולים ובכל זאת, ביאס אותי לשמוע ש e-vrit משתמש בהצפנה חזקה. זה ממש לא הכיוון ואני מקווה שהם יבינו את זה.

יוד בית
Guest

יופי דנה: בקיצור, את רוצה לקבל ספרים חינם אין-כסף, וסומכת על כך שהאחרים, שכן יקנו, יממנו לך ולדומיך את תענוגות הקריאה. אחלה שיטה. איפה נרשמים?

אגב, אם לא הבנת, אני בעדך.

אייל עמית
Guest

שלום
האם מישהו יודע כאן אם אפשר להתקין epub-reader לדפדפן כרום?

חסוי
Guest

אני אוהב ספרים דיגיטלים כי אפשר לעבוד מהבית או מכל מחשב שיש.

אבי
Guest

איפה אני מוריד ספרים חינם בטורנט או מקום אחר ?…….

wpDiscuz

תגיות לכתבה: