סוני חשפה את הפלייסטיישן 4; במיקרוסופט צריכים להיות מודאגים [דעה]

אחרי המצגת של סוני הלילה, במיקרוסופט צריכים להיות מודאגים. מאוד מודאגים.

תמונה: יח"צ, פלייסטיישן 4

תמונה: יח"צ, פלייסטיישן 4

סביר להניח שעם סיום מסיבת העיתונאים של סוני הרגישו כמה בכירים במיקרוסופט לא בנוח. אפילו יותר לא בנוח משהרגישו בשבועות שעברו מאז הכרזת האקסבוקס אחד, הכרזה שבעקבותיה הייתה מיקרוסופט נתונה תחת מתקפה חסרת תקדים של קהילת הגיימרים, בעידודה של הבלוגספירה ואפילו העיתונות הרשמית יותר.

המצגת התחילה, כמו המצגת של מיקרוסופט, בהתייחסות לדור המסתיים. סרטון של The Last of Us (שכבר זמין בחנויות בארץ, למרות שיושק רק בעוד כמה ימים), Beyond: Two Souls, גראן טוריסמו 6, ובאטמן הבא. גם כמה משחקים חביבים לפלייסטיישן ויטה – משחקי God of War ב-HD, העונה הבאה של המתים המהלכים, Flower. אנשים מתים על הויטה כשהם מחזיקים את הקונסולה בידיים, טוענים בסוני. חבל שכל כך מעט אנשים באמת מצליחים לעבור את המשוכה הזאת.

חושפים את הקונסולה, סוף סוף

ומכאן עברה המצגת לדור הבא. קופסאת הפלייסטיישן 4 הוצגה סוף סוף, ונראה שסוני בחרו בעיצוב מעט פחות סולידי ממיקרוסופט, עם מעט קווים אלכסוניים ופס כחול מלמעלה, אבל בסך הכל, נראה שבניגוד לפלייסטיישן 3, את הארבע אפשר יהיה לשים עם שאר רכיבי הקולנוע הביתי, ולא בהכרח בראש הערימה.

אולי בניסיון לענות ליכולות המדיה המרשימות מאוד של האקסבוקס אחד, פתחו סוני את השלב הזה במצגת בדיבורים על יכולות הבידור של הקונסולה, תכנים שיגיעו אליה עקב הקרבה ל-Sony Pictures ושירותי הזרמת תוכן חדשים, אבל שום דבר מרשים במיוחד.

את הצד המשחקי של המצגת פתחה סוני בהכרזה ששליש מהמשחקים הבלעדיים לקונסולה החדשה הם קניין רוחני חדש. פחות מלאקסבוקס, שם מדובר בלמעלה מ-50%. המשחק הראשון שהוצג היה The Order 1886, בו מה שנראה כמו אבירי השולחן העגול בתקופה הויקטוריאנית נלחמים בחייזרים עם כלי נשק עתידניים. בתור גיד אני אוהב את אבירי השולחן העגול, ואת לונדון הויקטוריאנית, וכלי נשק שמשתמשים בטכנולוגיה מוזרה, וחייזרים. אבל השילוב של כולם ביחד. כבר נראה לי עמוס מדי. נחכה לקצת תוכן אמיתי ולא רק סרטון לפני שנוכל לשפוט את המשחק באמת.

/

משחקים בלעדיים שכבר ראינו הוצגו שוב בקצרה – קילזון החדש, משחק הנהיגה משולב היכולות החברתיות דרייבקלאב, קנאק הלא מלהיב ו-Infamous Second Son. מלבד אינמאמוס שיצא ברבעון הראשון של 2014, כולם משחקי השקה.

דמו טכני מבית Quantic Dream, היוצרים של גשם כבד, גרם לי לשפשף את העיניים ולהסתכל מקרוב על המסך. בשלב מסויים במצגת באמת לא הייתי בטוח אם מדובר באנימציה ממוחשבת או בצילום.

/

גם משחקי האינדי לא נזנחו, הקהל הריע כש-Octodad הופיע על המסך, וחוץ ממנו ראינו גם מעט מטרנזיסטור (החדש של יוצרי Bastion המשובח), Outlast, Secret Ponchos, Don't Starve והחידוש של Oddworld: Abe's Oddyssey, כולם יזכו לתקופת בלעדיות על הפלייסטיישן 4.

משם המשיכה המצגת למשחקי צד שלישי. דיאבלו 3 בפלייסטיישן יכלול חפצים בלעדיים מתוך משחקי פלייסטיישן אחרים, כמו הקמיע של דרייק. פיינל פנטזי 13vs שכבר חשבנו שהתאדה הפך לפיינל פנטזי 15, עם מערכת קרב שנראית כמו שילוב של זמן האמת של פיינל פנטזי 12 עם משחקי אקשן כמו Devil May Cry, אבל גרפיקה של הדור הקודם. חידוש ל-Kingdom Hearts לפלייסטיישן 3 ו-Kingdom Hearts 3 לפלייסטיישן 4. Assassin's Creed 4 לא מרגיש כמו משחק הדור הבא ולא מרגיש כאילו יש בו חידושים משמעותיים לעומת מה שכבר ראינו בסדרה. הבינה המלאכותית עדיין הייתה טיפשה למדי.

הדמו של Watch Dogs, לעומת זאת, היה לא פחות ממדהים, וגם כלל עקיצה לכיוון הזכוכית החכמה של מיקרוסופט כשלקראת סיום ההדגמה השתמש המדגים באופציית ״בקשת עזרה״, שהעבירה את השליטה בעיר לשחקן אחר, עם טאבלט, שדאג לתת לשחקן הראשי כיסוי בזמן שהוא נמלט מהמשטרה תחת אש. לא משנה באיזו פלטפורמה אבחר לדור הבא, אני מבקש מיוביסופט שישלחו נציג בשביל לקחת את הכסף שלי עכשיו.

/

דמותו של לברון ג׳יימס ב-NBA 2K14 נראתה מרשימה מאוד, בטא מוקדמת ל-Elder Scrolls Online על הפלייסטיישן, ובאיחור קל אחרי הסרט – מקס הזועם מגיע לקונסולות.

המשחק האחרון שהוצג היה Destiny של באנג׳י, והוא נראה פשוט נהדר. הגרפיקה לא רעה בכלל ובהחלט נראית כמו הדור הבא, עם משחקיות שנראית מאוד כיפית – רובים מגניבים, מעבר חלק בין משחק לשחקן יחיד למשחק בקבוצה, ומשם, בלי שום עצירה או גימגום, קפיצה למשחק המוני. אני מקווה שיוביסופט ישאירו לי קצת כסף, כי אני רוצה שבאנג׳י יקחו אותו ממני כבר.

/

בסך הכל ישנם למעלה ממאה וארבעים משחקים בפיתוח לפלייסטיישן 4, לפחות מאה מהם יושקו בשנה הראשונה של הקונסולה.

את ההכרזות מהמצגת אפתח בחדשות הרעות – בפלייסטיישן 4 משחק ברשת כבר לא יהיה חינמי, אלא יעלה 60$ לשנה, כמו באקסבוקס. התשלום יכלול בתוכו גם את שירות פלייסטיישן פלוס, ובעלי חשבון ישודרגו באופן אוטומטי, אבל כמובן שהמשחקים הישנים שלהם לא יעבדו על הפלייסטיישן 4 שלא תומך לאחור במשחקי פלייסטיישן 3. גם בפלייסטיישן 4 יכלול השירות משחקים בחינם מדי חודש, כשהראשון הוא דרייבקלאב.

שירות הזרמת המשחקים שנועד לפתור את בעיית התאימות לאחור יתחיל ב-2014 עם מבחר משחקי פלייסטיישן 3.

הנושא הבוער בימים האחרונים היה נושא המשחקים המשומשים. עם ההגבלות הדרקוניות שהטילו מיקרוסופט על הנושא הניחו רבים שמדובר בתוצאה של לחץ מצד המפיצות ושסוני תנקוט בצעדים דומים. ובכן, לא. כדי למכור משחק משומש תצטרכו למכור למישהו את הדיסק. כדי להשאיל לחבר את המשחק תצטרכו לתת לחבר את הדיסק. זהו. שום מגבלות, שום תנאים, שום תשלומים מופרכים. הכל היה הגדלת ראש של מיקרוסופט. בנוסף, מספר ג׳ק טרטון, משחקים מבוססי דיסק יעבדו ללא צורך בחיבור לאינטרנט, ואם לא תחברו את הקונסולה לאינטרנט במשך 24 שעות, היא עדיין תעבוד.

/

בשלב זה הקהל כבר היה באקסטזה, ובכל זאת, נותר עוד פרט שסוני היו צריכים למסור – המחיר. והמחיר הוא 399 דולר – מאה דולר פחות מהאקסבוקס. עם קונסולה שבה המשחקים שאתם קונים שייכים לכם שעולה משמעותית פחות, נראה שלסוני יש כרגע יתרון עצום על מיקרוסופט בתחילת הדור. האם היתרון הזה יבוא לידי ביטוי במכירות? סביר להניח שאם התשובה חיובית נוכל לראות ביטולי הזמנות של האקסבוקס כבר בימים הקרובים, כך שלא נצטרך לחכות עד נובמבר לתשובות בנושא.

על הנייר, מדובר בקונסולה עדיפה משמעותית, אבל עדיין יש לסוני מבחן חשוב לעבור – מבחן הרשת. אם הרשת שלה תישאר גרועה כמו שהייתה בדור הנוכחי, הפרש של מאה דולר ואפילו הפגיעה הקשה בזכויות על המשחקים והפוטנציאל העצום לפגיעה בפרטיות לא יישכנעו אנשים לעבור צד. אם סוני תעמוד במבחן הזה, נראה שיש לה סיכוי אמיתי לחזור שוב לעמדת המובילה בשוק הקונסולות.

איתי חורב

אני איתי, וביליתי למעלה מ80% מחיי במשחקים. משחקי מחשב כשהייתי ילד, משחקי תפקידים (לא כאלה!) בגיל מאוחר יותר, ועכשיו משחקי קונסולות. יש לי PS3 ו XBOX360 ואני לא חושש להשתמש בהם!

הגב

6 תגובות על "סוני חשפה את הפלייסטיישן 4; במיקרוסופט צריכים להיות מודאגים [דעה]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אהרון
Guest

מה עם המוב מה עם המצלמה החדשה ??

עודד
Guest

כמו עפרה חזה נגד ירדנה ארזי
כמו סוני נגד סניו
כמו אפל נגד מיקרוסופט
אי אפשר לומר מי יותר טוב, xbox one או ps4, זה הכל עניין של איזה משחקים אתה מעדיף לשחק.

אותי אישית מושך יותר הxbox one

גנדי
Guest

תמיד היה לך צורך לא מוסבר להיות בתוכנית האח הגדול כי אם לא למה לך לשים מצלמה שפועלת 24\7 ומחוברת לאינרטנט באופו קבוע . אחרי כל הפירסומים של שיתוף הפעולה מרצון או לא מרצון עם ממשלת ארצות הברית אני ממש לא היית רץ לקנות את הone הפעם האקס בוקס נכשל.

Llort
Guest

יש פיתרון מושלם למי שרוצה לשחק ברשת, קוראים לזה מחשב נייח.
שיכול להריץ כל משחק באיכות הגבוהה ביותר מבלי שום מגבלות על כלום.

אני בעל 3 קונסולות, והסיבה היחידה שיש לי אותן היא למשחקי single player שמעניינים אותי ולא ניתן להשיג אותם ל PC.
בחיים לא אצליח להבין את המגושמות והאיטיות ששחקני FPS מרגילים את עצמם בקונסולות, פשוט מיותר.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: