נצחון הנייר: מכירות הספרים האלקטרוניים דועכות, ספרים מודפסים בעליה

הן בארצות הברית והן בבריטניה מכירות הספרים האלקטרוניים הולכות ויורדות בעוד מכירות הספרים המודפסים הולכות ועולות. הסיבה: ככל הנראה סוגי הספרים ומיאוס ממסכים

חשבתם שהעולם הולך ונהיה יותר ויותר דיגיטלי ושלספרים המודפסים אין יותר מקום? תחשבו שוב. נתונים חדשים מצביעים על כך שבשניים מהשווקים היותר גדולים, זה האמריקני וזה הבריטי, מכירות הספרים האלקטרוניים הולכות ויורדות, בעוד הציבור חוזר לרחרח בדפי הנייר.

מנתוני איגודי המפרסמים עולה כי מכירות הספרים הדיגיטליים בבריטניה לבדה צנחו במהלך 2016 ב-17 אחוזים, בעוד מכירות כתבי העת והספרים המודפסים עלו ב-7 אחוזים. בארצות הברית נרשמה מגמה דומה, כאשר מכירות הספרים הדיגיטליים צנחו ב-18.7 אחוזים במהלך תשעת החודשים הראשונים של 2016, בעוד הספרים בכריכה הרכה זינקו ב-75 אחוזים ואלו שבכריכה העבה ב-41 אחוזים.

ספרי ילדים, ספרי צביעה

זאת, ועוד. לפי מחקר של מכון הסקרים האמריקני פיו, 65 אחוזים מהאמריקנים דיווחו כי קראו ספר מודפס במהלך השנה האחרונה, לעומת 28 אחוזים בלבד שדיווחו כי קראו ספר אלקטרוני. כמובן שהנתונים הללו משליכים גם על מכירות הקוראים האלקטרוניים דוגמת קינדל, שירדו ב-40 אחוזים בין השנים 2011 ל-2016.

יש לציין כי הנתונים הללו כוללים את כלל מכירות הספרים, ולכן מגלמים בתוכם גם סוגות שמראש נמכרות יותר בגרסת הנייר. כך למשל ניתן לראות שם את ספרי הילדים (הורים רבים מעדיפים שילדים קטנים ותינוקות לא יתעסקו בטאבלטים אלא בספרים), ואת ספרי הבישול, שנמכרים באופן מסורתי גרסה אלבומית בכריכה קשה. בנוסף, ספרי הצביעה שכל כך נפוצים לאחרונה לא באמת ניתנים למכירה בגרסה דיגיטלית, וכשזה מגיע למתנות אנשים עדיין מעדיפים משהו להחזיק ביד ולא כרטיס לאמזון.

נקודה נוספת אותה יש לקחת בחשבון היא כי מומחים טוענים שבעוד המסכים הולכים ומשתלטים על חיינו, אנשים רבים יוצאים לקרב מאסף ומגבילים את השימוש בהם. כך למשל גילו הרגולטורים בבריטניה כי שליש מהמבוגרים שאפו להגבלת זמן השימוש במסכים הניידים במהלך 2016. לחלקם זה גם הצליח.

בנוסף, יש הטוענים כי לא נוח לקרוא ספרים אלקטרוניים בסמארטפונים וטאבלטים שאינם יעודיים למטרה, ולחלק גדול מהנשאלים פשוט לא היה רצון להוסיף לעצמם מכשיר נוסף, שנועד רק לדבר אחד.

והכי עצוב? מנתוני הסקרים השונים עולה שרבע מכלל הנשאלים, זאת אומרת רבע מהאוכלוסיה הבוגרת במדינות המפותחות בעולם, לא קראו בשנה האחרונה שום ספר, משום סוג: לא מודפס, לא אלקטרוני, ואפילו לא האזינו לגרסת האודיו.

נועה זהבי רז

נועה רז, בת 30. חיה באינטרנט מאז 1999, חובבת ג'אדג'טים אך לא יודעת מה עושים איתם, וכותבת, בעיקר על כלום.

להגיב

7 תגובות

 1. אלון הגיב:

  בישראל מוכת הסמארטפונים נתניהו ומירי רגב המצב כנראה הפוך.
  לכל הפחות טוב לראות שעוד נשארו אנשים עם שכל בעולם.

  • יונתן הגיב:

   דיי כבר עם כל השמאלנות הקיצונית הזאת!! סמארטפונים זה לא כזה גרוע! ?

   • גנא הגיב:

    זה מסוג האנשים שהם לוזרים ומפסידנים שלא יודעים להסתכל על הדברים בצורה חיובית.. ותמיד מגיבים בלי שום קשר לתוכן הנכתב

 2. מיכאל הגיב:

  לדעתי עוד סיבה היא שספרים פיזיים שאתה צובר גם הופכים לאוסף שמשקט, מזמין ומעשיר לך את הבית גם אחרי שסיימת לקרוא. קינדל הוא פתרון מאוד פרקטי אבל חסר בו האספקט הרגשי

 3. ‫אהרון‬‎ הגיב:

  ואולי עוד סיבה. קינדל יורד דוקא משום שיותר ויותר נוח לקרוא בטאבלט עם אפליקציה יעודית.
  חוץ מזה משהו לא נראה לי, ספר אלקטרוני יותר זול וזמין גם כשבחנות הוא לא קיים, איך מוותרים על יתרון כזה?

 4. איציק הגיב:

  דברים שאפשר לעשות עם ספר מודפס, ואי אפשר בספר דיגיטלי
  להעיף את הספר אם הוא גרוע
  לסגור אותו בטריקה מושכת תשומת לב
  לפתוח ישר בסוף
  להכניס את הראש אם מישהו לא רצוי עובר
  למשש
  לדפדף
  לקרא במיטה ולהפיל לרצפה כשכמעט נרדמים
  להשאיר מנורת לילה כי רוצים לקרא
  לעשות סימניות
  לעשות אוזניים
  לקפל לעמוד אחד לקריאה נוחה
  לקשקש על מילים מרגיזות
  להוסיף הערות
  להדגיש עם טוש זוהר משפטים מסויימים
  לעלות על סולם כדי להוריד
  לאבק על ידי פתיחה וטריקה
  לקחת אותו למקום שאין קליטה
  לעשות ערימה של ספרים ולשים עליה את המחשב
  לקחת ספר מהספריה ולגלות שהאחרון שהשאיל אותו היה לפני 10 שנים
  להחזיק עם האצבעות את התוכן, פרק 21 ופרק 30 פתוחים לדילוג מהיר

  בקיצור הספרים כאן לנצח!

 5. Ari הגיב:

  כתבה מוטעת
  יש ירידה במכירת ספרים אלקטרונים באיגודים גדולים אבל זה נובעה מעלייה של מכירות מיוצרים ישירות לקוח כשאתה מכליל רת המכירות הישירות רואים עלייה לא ירידה

תגיות לכתבה: