דייסון V15 מגיע עם לייזר שמראה לכם איפה יש אבק, אז בדקתי מי בכלל צריך את זה

ה-Dyson V15 Detect מגיע עם כמה פיצ'רים שאמורים לקרוץ לג'רמפובים, הסובלים מ-OCD וחובבי הטכנולוגיה – אבל איכשהו אנחנו התלהבנו מפיצ'רים אחרים לגמרי

צילום: גיקטיים

תגידו מה שתגידו, למרות שיש לא מעט מתחרים טובים שעושים את זה בפחות כסף, דייסון הפך לשם הנרדף לשואבי אבק היום. בבחינת "קניתי דייסון של שיאומי". עם זאת, בשנים האחרונות תהיתי לעצמי לא מעט "מה כבר אפשר לחדש בתחום שואבי האבק". נראה שגם בדייסון חשבו את אותו הדבר, אחרת אין דרך להסביר את Dyson V15 Detect החדש, שמנסה לחדש בכל כיוון – שהשאיר אותי עם לא מעט תהיות גם אחרי בדיקה מעמיקה.

לראות בדיוק מה שאבתם – אבל למה?

ב-V15 נראה שדייסון החליטה שלא להשאיר את השואב אבק שלה כשואב אבק (מצוין ככל שיהיה), אלא עשתה לו גאדג'טיפיקציה עם 2 פיצ'רים טכנולוגיים עיקריים: לייזר, וחיישן אקוסטי. נתחיל מהבולט מהשניים, והוא הלייזר. על גבי מברשת ה-Fluffy הכמעט איקונית של החברה שולבה קרן לייזר שמוקרנת בזווית של 1.5 מעלות בגובה של 7.3 מ"מ מעל הקרקע. הרעיון הוא להראות לכם בפועל את האבק שאתם עומדים לשאוב, כדי שאתם תראו היכן הרצפה מלוכלכת. למען האמת, ברגע ההכרזה של דייסון על השואב החדש, פיצ'ר הלייזר הזה הדליק את כל חברי המערכת של גיקטיים, שכבר דמיינו איך הוא יעזור וירגיע את הג'רמפוב שבפנים, וגם על הדרך ישמש אולי למשחק לייט-סייבר מערכתי.

העיקרון פשוט: בכל פעם שבעצם לוחצים על כפתור השאיבה, ה"לייזר" נורה וצובע את חלקיקי האבק במעין צבע זרחני, כל עוד אתם מחזיקים את ההדק, ובעיקרון זה עובד. אכן יכולתי לראות מלפניי השואב חלקיקים שאין שום סיכוי שהייתי רואה, אפילו אם הייתי מתכופף אל הרצפה, ואחרי מעבר של המברשת והשואב ראיתי שהם אכן נעלמו. אז בסך הכל אפשר להגיד שדייסון עומדת בהבטחה של ה-Dyson V15 Detect לאפשר לכם לנקות חכם יותר.

אז זהו, שלא בדיוק.

עינית הלייזר הזאת יורה וחושפת חלקיקים שנמצאים ממש מול השואב, שזה טוב ויפה, אבל… זה במילא הכיוון שאליו המברשת דוהרת ברגע זה. כלומר, הוא לא עוזר לי לזהות איזורים מלוכלכים יותר או פחות שלא הייתי מנקה במילא, כי זה הטבע של המכשיר הזה – להתקדם קדימה. אם המברשת הייתה מקרינה את הלייזר גם לשאר הצדדים ומכסה את כל מה שקורה מסביב לשואב, אז הייתי יכול לחשוף איזורים מלוכלכים שאולי לא הייתי חושב עליהם כשסתם הייתי מבצע פעולת שאיבה רגילה, ובסיום הניקיון גם הייתי יודע שניקיתי את האיזור כמו שצריך, פשוט כי הייתי רואה שסביב השואב אין שום לכלוך "בלתי נראה". במקרה הזה אני נאלץ בלב כבד להכריז על הלייזר כגימיק מגניב שנשאר בעיקר על הנייר, אבל לא משפר בכלל את החוויה מעבר לכך.

אגב, קבלו בונוס נוסף – הראש לייזר הזה? יפעל גם על כמה מהדגמים הקודמים של Dyson, כך שאם זו הסיבה שרציתם לשדרג בגינה ל-V15, אתם יכולים בכיף גם סתם לשדרג את השואב הקיים שלכם – מה שעוד יותר מוריד מהייחודיות של הדגם החדש.

לדעת בדיוק מה שאבתם. אבל למה?

הפיצ'ר הטכנולוגי השני הבולט הוא החיישן הפיאזואלקטרי (Piezo), שלדברי דייסון מסוגל למדוד את כל החלקיקים שאתם שואבים 15,000 פעמים בשנייה, ולתרגם את הנתונים האקוסטיים שלהם לאות אלקטרוני שמאפשר לשואב לזהות את החלקיקים ולהתאים את עוצמת השאיבה. אני מודה שאת החלק הזה לא הרגשתי יותר מדי (חוץ מזה שאחת לכמה פעמים השואב דיווח שהוא "סתום" למרות שהוא עבד היטב), אבל יש עוד משהו מוזר שהחיישן הזה מאפשר.

מסך ה-LCD הדי בסיסי של ה-V15 לא מציג כעת רק את נתוני הסוללה ועוצמות השאיבה, אלא גם יודע להציג בפניכם פילוח של העצמים ששאבתם על פי גדלים כך שתדעו אם שאבתם אלרגנים, אבק, את קרדית האבק, סוכר או גרוע מכל – פרעושים (ואז תסמכו עליי ששום שואב לא יעזור לכם). אז גם מהחלק הזה התלהבתי כשקראתי אותו על הנייר, ואכן בפעם הראשונה ששאבתי את הספה והשטיח עם ה-V15 הסתכלתי בהנאה על המסך וראיתי את המספרים נערמים לכמויות של מיליוני חלקיקים.

אבל אז פשוט שאלתי את עצמי: אוקיי, מה אני עושה עכשיו עם האינפורמציה הזאת? המסך מציג לכם את הנתונים הללו לפי גודלי החלקיקים (10, 60, 180 ו-500 מיקרון), ואם אתם לא הצ'ייסר, קשה לי להאמין שתזכרו את המשמעות של המספרים הללו ולשייך אותם לדבר עצמו ששאבתם. אבל יאללה, אני מפרגן לכם ולזיכרון שלכם ואתם בטוח זוכרים את ההגדרות הללו: מה עכשיו?

נגיד וראיתם ששאבתם 2 מיליון חלקיקים גדולים והבנתם שמדובר בסוכרים או חתיכות גדולות למינהן של לכלוך. מה אתם עושים עם זה? יש לכם תובנות כלשהן שאתם יכולים להפיק מזה? זה יכול לגרום לכם לשנות הרגל כלשהו כדי שהבית יהיה נקי יותר? התשובה לכל השאלות הללו היא חד משמעית לא. זאת אינפורמציה מיותרת. מגניבה כן, אבל מיותרת – שאתם פשוט תשכחו מזה שהיא קיימת אחרי שתי שאיבות.

הייתי אומר מילא אם דייסון הייתה עושה דאבל-דאון על הגאדג'טפיקציה הזאת, ומחברת את השואב לאפליקציה שלה ושם הייתה מאפשרת לכם אולי לראות היסטוריית שאיבות או איזשהו אלמנט של גיימיפיקציה (אנא עארף, אולי שיאי שאיבת חלקיקים? לא יודע, אני לא פרודקט בדייסון ולא מקבל אקוויטי על הרעיונות האלה) – אבל אין פה כלום. אין תחושה שהשואב עובד טוב יותר או פחות בכלל החיישן הזה, ואין פה תחושה שאני יכול לשפר משהו בחיים שלי בזכות האינפורמציה הזאת. באסה באסה באסה.

פנקו את הטלגרם שלכם עם ערוץ הטכנולוגיה הגדול בארץ פנקו את הטלגרם שלכם עם ערוץ הטכנולוגיה הגדול בארץ הצטרפו לערוץ גיקטיים בטלגרם

בתור חובב (מה זה חובב? חולה) טכנולוגיה, אני לא יכול שלא להצדיע לדייסון על החדשנות, אבל עד כמה שזה מדכא אותי לכתוב את זה, החדשנות הזאת לא מועילה לי בשום דבר. היא אולי תתחבב על הג'רמפובים וחולי הניקיון הכבדים שממש רוצים סוג של ויזואליות נוספת לפעולת הניקיון (שבעצם יעמיקו עוד יותר את החרדה שלהם), אבל כל שאר פשוט ישכחו מהם. גם אחרי חודש של שימוש לא יכולתי להגיד שאני מרגיש שאני מבין יותר טוב את הלכלוך של הבית שלי, או אפילו מרגיש בהכרח שהוא נקי יותר.

דווקא את השדרוגים השקטים יותר אני מבין היטב

אוקי. בואו נעשה הפסקה מגימיקים טכנולוגיים משונים ונעבור לשינויים המרכזיים שלשמם התכנסנו: שאיבה. אז ה-V15 מגיע עם מנוע ה-Hyperdymium המפורסם של החברה (שהוא אגב הפיתוח הטכנולוגי הבאמת מרשים של דייסון), והפעם הוא מסוגל להגיע לעוצמת שאיבה של 240AW. לשם השוואה, ה-V11 היה מסוגל להגיע ל-185AW וה-V10 האגדי הגיע ל-100AW, וזה אומר שה-V15 הוא באמת שואב-פלצת.

את עוצמת השאיבה הזאת אפשר להרגיש בקלות מאוד. משום מה, בניגוד לרבים, אני מאוד אוהב לשאוב על העוצמה המקסימלית. אני עושה את זה תמיד עם שואבים רובוטיים ואני עושה את זה גם תמיד עם השואבים הידניים. אחרי הכל, נתתם לי עוצמה, למה שלא אשתמש בה? אז כשהפעלתי את הדייסון V15 על העוצמה המקסימלית, התחושה הייתה של סופת טייפון בתוך הבית. עוצמת האוויר שנפלטת מהמכשיר והתחושה שהמברשת עוד רגע יכולה לשלוף גם את הפרקט ממקומו (לא באמת, תירגעו) מורגשת היטב.

משך השימוש במכשיר נותר די דומה לבעבר: 60 דקות מוצהרות של היצרן במצב חיסכון, אבל אם תעברו לעוצמה החזקה והמספקת יותר הזמן הזה יתקצר דרמטית לכ-10 דקות לפי הבדיקות שלי. אם אתם לא פסיכופתיים כמוני, שני המצבים יספיקו לניקוי של דירה או בית סטנדרטי (לא כולל שאיבת מזרונים וספות להערכתי) – ואם לא, מאוד שמחתי לראות שב-V15 ניתן להחליף את הסוללה, מה שאומר שאם אתם ממש חייבים תוכלו להצטייד מראש בעוד סוללה, או לקנות סוללה חדשה ביום שבו תרגישו שהקיימת שלכם נשחקה – ולמנוע שדרוג יקר.

בדייסון שידרגו חלק מהמברשות (שמגיעות בערכות היותר נדיבות, כי לא כולן מגיעות בערכת הבסיס) כך שהסיבים שלהן אמורים למנוע הסתבכות של שיער ולשלוח אותו ישר למיכל הריקון. בעוד ברוב המברשות זה עבד היטב ואכן לא הייתי צריך לעבוד בחיתוך שיער כמו ב-V10, דווקא במברשת הדגל עם הלייזר השיערות של אשתי הסתבכו היטב. עדיין – שיפור מבורך.

שני שיפורים משמעותיים מאוד הם בצינור המרכזי שבדרך כלל משמש אתכם לניקיון של הרצפה, וכעת הוא מורכב מסוג של שני חלקים, כשאתם יכולים לפרק אותו מהגוף של הדייסון לגמרי, או אם אתם רוצים לעבור לרגע מניקוי של הרצפה לניקוי של השולחן למשל, אפשר לפרק אותו מהאמצע מה שישלוף בפועל מברשת קטנה וקצרה יותר. וורסטילי, ועובד. בנוסף, דייסון הוסיפה לערכה היקרה ביותר גם מעין מחבר אמצע חדש שמאפשר לכם בהטייה קלה "להשכיב" את הצינור והמברשת, וכך להגיע אל מתחת לרהיטים בקלילות ומבלי להתכופף בכלל. מאוד מאוד מאוד נוח.

הערכה המפנקת ביותר שאנחנו קיבלנו לסקירה כוללת את כל המברשות, אבל גם שני שדרוגים ממש נחמדים בדמות מסנן HEPA חדש שמחליף את המסנן הסטנדרטי שמחכה לכם בקצה העליון של המכשיר. אני לא יודע להגיד לכם האם הוא מסנן טכנית יותר טוב או לא, כי אני לא מעבדה, אבל אני כן יודע להגיד בפירוש שה-V15 כמעט ולא פלט את הריח המסריח שנפלט לא פעם בזמן שאיבה. בנוסף, הערכה הגיעה גם עם סטנד שעליו אתם יכולים להרכיב את ה-Dyson ולהטעין אותו, וזאת במקום לחבר אותו ידנית בכל פעם, או לקדוח חורים בקיר כדי להתקין את עמדת העגינה הפלסטיקית. זה אחלה של רעיון, אבל דייסון צריכה לפטר את מי שהינדס אותו, כיוון שביחד עם הדייסון עצמו, המעמד הזה מתנדנד כמו בניין מועמד לתמ"א 38 מכל נגיעה וכל תזוזה – ואני ממש לא הייתי שם אותו בבית עם ילדים.

מנגנון הריקון של ה-V15 הוא עדיין אותו מנגנון ש"פולט" את הלכלוך החוצה אבל בפועל לא באמת מרוקן את כולו, בטח שלא משיערות שנדבקות למנגנון, ואז אני צריך לעשות הלוך ושוב עם המנגנון כאילו אני טירון שפורק נשק אל מול חומת מפגע. באמת, דייסון, תפתרו את זה, ותפסיקו לגרום לי לפזר עננת אבק באיזור הפח. וגם, השנה היא 2021, ואני עדיין צריך ללחוץ על ההדק של הדייסון לאורך כ—–ל פעולת השאיבה – ואני חייב להודות שאחרי כמה דקות של שאיבה, היד מתחילה לכאוב ואני צריך הפסקה. גם המשקל של הדייסון לא מסייע להקלה על היד שלי. לרוב, האנרגיה שלי אזלה לפני שהאנרגיה של הסוללה של הדייסון התרוקנה.

הפיצ'רים הטכנולוגיים לא רלוונטיים, אבל עדיין השואב הטוב ביותר בעולם

 

באופן כללי, יכול להיות שהגיע הזמן של דייסון להתמקד פחות בפיצ'רים טכנולוגיים ולהתמקד יותר בפיצ'רים הבסיסיים ביותר של השואב שלהם שבאמת משפיעים על חווית השימוש. למרות הכל,  בסופו של דבר ה-Dyson V15 הוא עדיין השואב הידני הטוב ביותר שיצא לי להתקל בו. הוא אולי לא שוטף-שואב, והוא אמנם מצריך ממני עבודה ידני, אבל המנוע שלו הוא עדיין סוג של פלא טכנולוגי שגם המתחרות שלו לא באמת מצליחות לשחזר. יש שואבים מצוינים שיחסכו לכם על הדרך כ-1,000 שקלים ויתנו לכם ערך טוב יותר למחיר שאתם משלמים, אבל עדיין, דייסון יש אחד. בינתיים, עוד לא מצאתי את האחד שיעשה לדייסון את מה שרובורוק ושיאומי עשו ל-iRobot.

Dyson V15 Detect נמכר בישראל ב-3 ערכות שונות: V15 Detect Animal עם 6 מברשות וללא מברשת הלייזר תמורת 2,990 שקלים; V15 Detect Total Clean עם 8 מברשות ועם מברשת הלייזר תמורת 3,590 שקלים; V15 Detect Absolute Extra עם 10 אביזרים ומברשות (כולל הלייזר), מעמד טעינה רצפתי (בנוסף למתאם שאפשר לקדוח לקיר) ומסנן HEPA נשטף תמורת 3,390 שקלים.

איזה שואב אבק כדאי לקנות? אולי בכלל כדאי שואב/שוטף? בואו לייעץ ולהתייעץ עם הכתבים של גיקטיים ועוד אלפי גיקים בקבוצה הרשמית שלנו

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

הגב

7 תגובות על "דייסון V15 מגיע עם לייזר שמראה לכם איפה יש אבק, אז בדקתי מי בכלל צריך את זה"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
KEY
Guest
ברמת היעילות, בין שואב ידני של כל חברה לבין כל הרובוטים השואבים, הרובוטים עושים עבודה יותר יעילה ומתודית באופן קבוע, שמשחרר את הלקוח מעצירת יתר עיסוקיו ובכך משמר את הניקיון בשטח הרצפה באופן קבוע. לפני השימוש הייתה סקפטיות מאוד גדולה לגבי רובוט שואב, אבל אין ספק במבחן התוצאה סך ורף הניקיון עולה על ציפיה. בנוסף, כשעושים ניקיון עם שטיפה רגילה, מגבל וסמרטוט ודלי, אין צורך כמעט לסחט את הסמרטוט מחלקיקי אבק ולכלוך גדל. זה מייעל בעשרות מונים את השטיפה השבועית. הרובוטים השואבים נותנים סייקל גבוה יותר לניקיון מאשר כל שואבי האבק הידניים. בעניין התחזוקה מי שאינו אוהב לתחזק, שלא יקנה… Read more »
אריאל
Guest
בתור אחד שמשתמש ברובוט שואב כבר כמה שנים, אז כן אין ספק שהוא עושה עבודה מצויינת, אבל נקודה אחת מרכזית ששכחת לציין זה שהוא לא מגיע לכל מקום, וצריך ״לסדר״ לו את הבית כל פעם לפני הפעלה, ואז לסדר חזרה אחרי הסיום שלו, מה שלוקח לא מעט זמן, בנוסף לניקיון שלו שאני עושה כל איזה שבוע שבועיים (כתלות כמה פעמים הוא עבד). אחרי כל שימוש אני מרוקן מיכל ומנקה פילטר, אבל צריך גם לנקות לפעמים את השיערות ואבק שמצטברים בחלקים אחרים. אז כן לא חייבים לעשות את הסידור בית, ולא חייבים לנקות אותו כמו שצריך, אבל כל זה פוגע בניקיון… Read more »
אריאל
Guest

"מנגנון הריקון של ה-V15 הוא עדיין אותו מנגנון ש”פולט” את הלכלוך החוצה אבל בפועל לא באמת מרוקן את כולו, בטח שלא משיערות שנדבקות למנגנון, ואז אני צריך לעשות הלוך ושוב עם המנגנון כאילו אני טירון שפורק נשק אל מול חומת מפגע."..
אחי יש צופציק קטן ליד הפתיחה שבלחיצה קטנה שנותן לכל המנגנון לצאת החוצה.. לקח לי זמן לגלות אותו.

אפי
Guest

כדאיי שיתמקדו בסוללה חזקה יותר מאשר בכל השטויות עם הלייזר והחלקיקים ,כי זה העקב אכילס שלהם,מעבר לזה,שואב מצוין ולי יש v8

קורא מבולבל
Guest

צריך מילון כדי להבין את מה שאתה כותב
כל 3 מילים יש גרשיים או סוגריים או שטות אחרת או שאתה כותב מילים לועזיות באותיות עבריות
אל תנסה להיות מגניב – פשוט תן סיקור ענייני
מניח שפרחת מאוחר בנעורייך

רוני
Guest

מאז הV10 השיפורים הם מינורים, מי צריך מסך בשואב???

גדי
Guest

אני קניתי שואב שארק Iz101 שעולה פחות מ 900שח. נראה שדייסון מעתיקים מהם. לשארק יש מברשת ששיער לא נתפס עליה. מפרק באמצע שמאפשר לשאוב מתחת לרהיטים בלי להתכופף. אפשרות לחבר את המברשת בלי המוט הארוך. כפתור שלא צריך להחזיק שמאפשר שתי מהירויות, ובעיקר שואב הכל לא פחות טוב מהדייסון שהיה לי לפני כן.
וכמובן בטריה נשלפת, ויכולת קיפול ואיחסון נוח.
בקיצור,חבל על הכסף. שארק מנצח בענק את דייסון בכל פרמטר. מציע שתעשו על שארק כתבה ותשוו

wpDiscuz

תגיות לכתבה: