בדקנו את הדייסון V10 החדש ועכשיו אנחנו לא יכולים לחזור לטאטא

לקחנו לבדיקה את השואב האבק האלחוטי החדש, ה-Dyson V10, כדי לבדוק אם אפשר לזרוק לפח את מטאטא הפלסטיק הישן, וגילינו שיש לנו יותר לכלוך בבית ממה שחשבנו

צילום: גיקטיים

אם הייתם צריכים להכריח אותי לבחור תחום גאדג’טים אחד שאני הכי אוהב בעולם, אני די בטוח שהייתי בוחר את תחום גאדג’טי הניקיון. אני מאוד אוהב ניקיון וסדר אבל לא אוהב לנקות או לסדר, כך שיש לי בלב פינה חמה ונקייה לכל מה שהופך את הסביבה שלי לנקייה מהר יותר. לכן התרגשתי במיוחד כשלקחתי לסקירה את ה-Dyson V10 החדש שהגיע לישראל, ואחרי כמה שבועות של עבודה איתו אני לא מאמין שאני אצליח לחזור להשתמש במטאטא.

התקדמות משמעותית עבור החברה

השואב האלחוטי הוא אמנם לא קטגוריית מוצר חדשה בדייסון, אבל ה-V10 הוא פיתוח מספיק משמעותי ומתקדם עבורה, עד כדי כך שאפילו ג’יימס דייסון, הבעלים והמייסד של החברה, אמר כי עם סדרת ה-V10 הביצועים של השואבים האלחוטיים של החברה הגיעו באופן סופי לאותה רמת ביצועים של השואבים החוטיים שלה, ולכן בנקודה זו הופסק פיתוח שואבים חוטיים לנצח. וזו אמירה משמעותית לחברה שהפכה למזוהה יותר מכל עם תחום השואבים.

תמונה: דייסון

ה-V10 הוא שיפור משמעותי אפילו על פני קודמו המוצלח, ה-V8: לאור ההינדוס מחדש של המוצר, אשר מאפשר הזרמת אוויר בנתיב ישר ואחיד, החברה הצליחה להגביר את עוצמת היניקה ולצמצם את הרעש המופק כתוצאה מהשאיבה. המנוע של ה-V10 מסוגל להגיע למהירות של 125,000 סיבובים לדקה – כל כך מהיר שהמדחס היה צריך להיות ממוקם על מוט קרמי כדי שלא יישבר תחת העוצמה. החברה אפילו הצליחה להפוך את המכשיר לקל יותר ב-20% מקודמו, כך שאין ספק שמדובר בשיפורים פרקטיים שהופכים את המוצר לכזה שיכול להחליף את השואב הקלאסי. לפחות על הנייר.

היי-טק, סטארטאפים וטכנולוגיה - רוצים להקדים את כולם? היי-טק, סטארטאפים וטכנולוגיה - רוצים להקדים את כולם? להורדת אפליקציית גיקטיים לאייפון ולאנדרואיד לחצו כאן

למכשיר יש שלוש עוצמות ניקיון. בחברה טוענים כי זמן הסוללה של הדייסון שופר משמעותית, ועל רמת השאיבה הסטנדרטית, שהצליחה לשאוב פחות או יותר את כל מה ששמתי בדרכה, תוכלו להשתמש בדייסון במשך כשעה בין כל טעינה. על רמת השאיבה המקסימלית (טורבו), שגורמת לכם להרגיש כאילו הפעלתם מטוס סילון ליד האוזן ופחות או יותר נדבקת למשטח שתנסו לנקות וגם מייצרת חום יחסית גבוה, תוכלו להשיג בערך 8 דקות של ניקיון. כאמור, למרות תחושת ה-Fomo, עוצמת הניקיון הסטנדרטית תספיק לכם בערך ל-90% מהשימוש השוטף, כך שלא יהיו מקרים רבים בהם תצטרכו לעבור לעוצמה המקסימלית. המהירות השלישית היא מהירות בינונית, ולמען האמת התקשינו למצוא לה שימוש.

אין דבר שהוא לא הצליח לאסוף, ואפילו השאיר בעל חיים בחיים

אבק, חול, קורנפלקס, אורז, פצפוצי קלקר, סיבים, קליפות בצל – אין כמעט שום דבר שהדייסון לא הצליח לשאוב בניסיון אחד בעזרת מברשת הפלאפי ה”הו כמה חמודה ונעימה היא” המפורסמת שלו, או אם שאר האביזרים האחרים. מה רב היה אפקט ההפתעה שחוויתי כאשר הוזעקתי לטפל בג’וק במטבח והחלטתי להביא את ה-V10 שנשמע (ונראה) כמו רובה לייזר מסדרת מדע בדיוני משנות ה-80 (עד שלא תלחצו עליו, לא תצליחו להבין) וללכוד את הממזר שהטיל טרור על הבית.

פעילי זכויות בעלי חיים, שימו לב: בעזרת מנגנון ריקון מיכל האשפה (אליו נגיע עוד רגע), אפילו הצלחתי לשחרר את הג’וק לחופשי מחוץ לבית. טעות שלא אחזור עליה שוב, אבל היי, זה עדיין פיצ’ר.

תמונה: גיקטיים

גם עם המברשת הייעודית לספות וכריות הצלחתי להשיג תוצאות שגרמו לי לחלחלה קלה: בשימוש על ספה בת מספר חודשים בודדים, הצלחתי לשאוב כמות אבק ולכלוך שאין שום סיכוי שהייתי רואה בעצמי. אני לא בטוח אם מדובר בקרדית האבק שנמצאת עמוק בין הסיבים או כל חומר אחר שמזיק לנשימה ואיכות האוויר באזור, אבל כעת אני יודע שאני חייב לנקות את הספה ומזרון השינה שלי לעיתים יותר תכופות. גם הראש המותאם לשטיח הצליח להוציא תוצאות מרשימות למדי, ולאחר שהעברתי עליו הרובוט השואב הדי חזק שלי נוכחתי לדעת שהעוצמה שלו פשוט לא מתקרבת לעוצמה של הדייסון, על בדים או על רצפה.

בכל הנוגע לניקוי רצפות ושטיחים, נוח מאוד לעבוד עם המברשות והצינור המאריך של ה-V10, כיוון שאפשר להישאר לעמוד זקופים ובקושי להטות את היד כדי לשלוט על כיוון המברשת, כיוון שאלו מצוידות בגלגלים ואחיזה נוחה על המשטחים. כל אלה מאפשרים לכסות כמעט את כל רצפת הבית תוך דקות אחדות, ובזכות עוצמת היניקה המרשימה גם לא צריך לעבור על כל אזור כמה פעמים.

נוח לריקון, אבל עדיין לא מושלם


דייסון שיפרה סופסוף את מנגנון ריקון מיכל האשפה, וכעת הזזה של ידית ייעודית תדחוף את מיכל האשפה ותפתח את הפתח שלו לבד, כך שלכם רק נשאר לכוון את השואב אל תוך הפח מבלי לשלוף מיכל מלא לכלוך ולנער אותו אל מעל הפח. התנועה אף “מעיפה” את הלכלוך אל הפח בעוצמה. זה אמנם נשמע נקי מאוד על הנייר, אבל אבק מתנהג כאבק ומעט ממנו נדבק גם אל הפתח הנשלף, שאותו תצטרכו לסגור, ממש כמו בימי הביניים, עם כף היד שלכם.

כמו כן, לכלוך קצת יותר בעייתי כמו שיער ארוך מצליח להידבק אל המנגנון הפנימי, ודורש לעיתים שליפה מוחלטת של המיכל (כמובן, בקלות) ולעיתים אפילו התעסקות ידנית קלה. אף על פי הבעיות המאוד קטנות הללו, כדאי לדעת שהמיכל של ה-V10 הוא ענק, ולמרות שהמכשיר היה ברשותי למשך מספר שבועות וזו הייתה הפעם הראשונה בה ניקיתי כמו שצריך עם שואב אבק את הדירה, בקושי הייתי צריך לרוקן אותו. על כן מדובר בבעיות שאתם עשויים להיתקל בהן אולי אחת למספר חודשים והן ממילא לא מפריעות לשימוש הקבוע.

בתור צרכן שמעולם לא התנסה בדייסון ולא מכיר לעומק את עולם שואבי האבק, אני חייב להגיד שחשתי תסכול קל דווקא מהשפע של האביזרים שהגיע עם המכשיר. לגרסת ה-Absolute אותה בחנו מצורפים כל כך הרבה ראשים שונים, ועל אף אחד מהם לא מצאתי הסבר הגון בחוברת ההוראות. בשימוש הראשוני שלי לא הצלחתי להבין את ההבדל בין הראש ה-Fluffy לבין הגרסה השנייה שלו (שבדיעבד, מיועדת לשטיחים); למה מיועד הראש הקצת יותר קשה לעומת הראש הרך והיותר רחב? כל כך הרבה אפשרויות, כל כך מעט הסברים. רק סרטוני יוטיוב של ערוצי אימהות שסוקרים את הראשים השונים הצליחו להסביר לי למה כל אחד מהם מיועד, ואפילו אז נשארתי קצת מבולבל והשתמשתי רק בארבעה מהם. אני יודע, צרות של אנשים שלא ניקו מספיק את הבית שלהם בעבר ולא מבינים מה זה “מברשת חובטת”.

תמונה: גיקטיים

אבל מה בנוגע למתחרים?

מאז שדייסון התחילה בפיצוח תחום שואבי האבק האלחוטיים קמו לה לא מעט מתחרים, וכל חברה מנסה לייצר את הדייסון-קילר. לקחנו את המתחרה הוויראלי ביותר שלה, ה-ROIDMI F8 שהוא חלק מהאקוסיסטם של שיאומי. מה שמוגדר בטעות בתור “הדייסון של שיאומי” הוא להיט די גדול בקרב חובבי הגאדג’טים והחברה הסינית, בעיקר לאור העובדה שהמחיר שלו הוא כמחצית מהדייסון והטענות הן שהוא יכול לעשות עבודה לא פחות טובה.

אמנם ה-F8 אמור להתחרות ישירות אל מול ה-V8, אך בכל זאת היינו סקרנים לבדוק אם יש הבדלים משמעותיים בין שני השואבים, ועל כן ביצענו בדיקה מאוד לא מדעית ומאוד לא הגיינית: לקחנו 200 גרם של אחד האויבים הגדולים ביותר של האדם הנקי, קמח התירס, וחילקנו אותו לשתי שקיות של 100 גרם, אותן פיזרנו לאורך שלוש אבני ריצוף בשני פסים. לקחנו את כל אחד מהשואבים וביצענו שאיבה בעוצמה הגבוהה ביותר בתנועה אחת בלבד של הלוך-וחזור. מיד לאחר מכן פרקנו את האשפה שנאספה (מהמכל שהיה ריק טרם הבדיקה), והחזרנו אותה לשקיות למדידה חוזרת.

התוצאות, כפי שאומרים באינטרנטית מדוברת, הפתיעו גם אותנו: שני השואבים שאבו 98 גרם בדיוק. חשוב לציין שבמסגרת פתיחת תא האשפה, שמנו לב (הודות לצבע של הקמח) שחלק מהחלקיקים התיישבו בצידי הפתח ובפינות שאליהן קצת יותר קשה להגיע, ועל כן כנראה גם לא מצאו את דרכם בחזרה לשקית. אבל התוצאות דיברו בעד עצמן: שני המכשירים אספו את אותה הכמות של לכלוך. אי אפשר לגזור מכאן מסקנות חותכות בנוגע לשימוש השוטף בהם, אבל גודל ההישג של שני השואבים הוא מרשים.

למרות שהרוידמי נראה כמעט כמו העתק מוחלט של הדייסון, יש מספר הבדלים משמעותיים: הדייסון מכריח אתכם ללחוץ על ההדק שלו לכל אורך השאיבה, ולא ניתן לקבע אותו. לפעולות קצרות מדובר בפעולה לא בעייתית, אבל לאחר כמה דקות של ניקוי (או עד 60 דקות, בהתאם לזמן הסוללה המקסימלי), מדובר בפעולה קצת מעיקה שגורמת למתח בפרק כף היד ולא מאפשרת להשתמש למשל בתוסף הצינור בקלות ברכב או בארונות. ברוידמי, לעומת זאת, לחיצה אחת תספיק לכם כדי להפעיל את השואב, ולחיצה נוספת תפעיל אותו על העוצמה המקסימלית, מבלי שתצטרכו להמשיך להחזיק את הכפתורים לחוצים.

אופן הטעינה של שני המכשירים בעמדה שלהם מעט שונה. בעוד שאת הדייסון אתם רק צריכים להניח על התושבת, והטעינה תתחיל (כיוון שמחבר הטעינה ממוקם בהתאם לנקודת החיבור שלו עם השואב), את הרוידמי תצטרכו למקם בעמדה, לנתק את כבל הטעינה מהחיבור המגנטי שלו, לפתוח את פתח ההטענה ולחבר. לא הכי נוח שיש לשימוש תדיר, ואם בטעות תשכחו גם לחבר אותו לטעינה אתם עלולים למצוא את עצמכם עם סוללה ריקה.

כמו כן, מכל האשפה המרשים של דייסון עומד על 0.76 ליטר, בעוד הרוידמי מחזיק ב-0.4 ליטר בלבד. בפועל זה אומר שתצטרכו לרוקן את הרוידמי כמעט פי שניים יותר מאשר את הדייסון. בנוסף, וחשוב מכך, מנגנון ריקון האשפה של דייסון הוא הרבה יותר נוח, מהיר ונקי מאשר הרודימי, שדורש ניתוק של המכל, פתיחה פיזית שלו והחזרה שלו למקום.

מבחינת העיצוב, אני חייב להודות שאני די קרוע בין שני המכשירים. מצד אחד, הרוידמי משתלב בצורה טובה יותר על גבי קיר הודות לעיצוב הלבן, אך הוא מרגיש פלסטיקי ופחות יוקרתי (על אף שבואו נזכור, מדובר בשואב אבק) ושאר האביזרים שלו מרגישים גם הם די פשוטים. מצד שני, הדייסון נראה קצת מגוחך (לטובה לגמרי) ומזכיר יותר רובה מים או לייזר מסרטים מאשר שואב אבק; הצבעים שלו בוהקים ויותר מושכים את העין, אך גם בולטים מאוד על גבי הקיר; והוא מרגיש הרבה יותר איכותי. במילים אחרות, עניין של טעם, תחושה ועד כמה חשוב לכם עיצוב פרימיומי.

ה-Roidmi F8 ניתן לנו להתנסות באדיבות Xi Store.

יקר, אבל תענוג

תמונה: דייסון

בסופו של דבר, הדייסון V10 אמור להחליף את המטאטא הביתי שלכם. אני חייב להודות שקצת קשה להחליט לרכוש שואב אלחוטי ביותר מ-2,500 שקלים ובזאת להיפרד מאותו מוט פלסטיק שעולה בערך 20 שקלים. אבל, וזה אבל גדול, את אותם הדברים אמרנו בעבר על הרובוטים השואבים, אז רוב הסיכויים שהתשובה היא חיובית.

בכל פעם שהשתמשתי במטאטא (ובעיקר ביעה) לאחר הבדיקה של הדייסון הפעולה הרגישה לי כל כך מיותרת וארכאית. מצאתי שאני כבר בקושי משתמש בשואב הרובוטי שאני כל כך אוהב, כיוון שאפשר לסיים את הניקוי של כל רצפת הבית הגלויה, ואפילו את הספות, בערך בשליש מהזמן שלוקח לרובוט להשלים סיבוב שבמהלכו הוא נתקע לי ברגליים.

עם זאת, השואב הרובוטי עושה עבודה טובה (אם כי לא קרובה בעוצמת השאיבה), ומגיע למקומות קצת יותר נסתרים ובעייתיים לבד, ואפשר להפעיל אותו מרחוק כמעט ללא התערבות של המשתמש, כך שהדייסון הוא לא גן העדן לעצלן המוחלט אבל הוא כן מוצלח מאוד עבור חובבי הניקיון שלא רוצים להשתמש במטאטא, רוצים לקחת את הניקיונות שלהם 10 צעדים קדימה או למי שיש ילדים או בעלי חיים בבית, שדורשים ניקיונות תכופים יותר לאורך היום.

אם אתם יכולים להרשות לעצמכם את המחיר הגבוה (כ-3,300 שקלים לגרסת ה-Absolute שמגיעה עם שלוש מברשות חובטות, וכ-2,900 שקלים לגרסת ה-Animal שמגיעה ללא מברשת הפלאפי המוצלחת), אין לי ספק שלא תוכלו יותר לחזור למטאטא. יש עונג לא ברור בצפייה בכמות הזוהמה שנאספת במיכל האשפה בזמן אמת והמהירות שבה אפשר לנקות רצפה של חדר שלם בלי להתכופף אפילו פעם אחת, או ניקוי האוטו בכמה דקות. זו מתנה נהדרת שכל חולה ניקיון יתאהב בה, שתהפוך את החיים שלכם לקצת יותר קלים, וכמובן תציל ג’וקים ממוות.

ה-Dyson V10 ניתן לנו להתנסות באדיבות ב.נ.ז.כ סחר היבואנית הרשמית של דייסון בישראל

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

הגב

20 תגובות על "בדקנו את הדייסון V10 החדש ועכשיו אנחנו לא יכולים לחזור לטאטא"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אפי
Guest

לכתב, האם יש טעם לרכוש שואב אלחוטי במידה ויש שואב רובוטי?

סוצ׳י
Guest

הרובוטי לא עולה על הספה

ASD
Guest

כמה כבר מנקים את הספה? ולמה זה משנה אם אפשר לנער את כל הלכלוכים מהספה לשטיח ואז להפעיל את הרובוטי?

אלי
Guest

יש מצב שאתה רווק? אם תעשה את מה שאתה מציע ליד אשתך אז…
א. שכח מסקס לחצי יום…
ב. סביר שהיא תתייחס אליך כמו שאתה מתייחס אל הספה

ראנ הוזהרת

ASD
Guest

מה זו התגובה המטופשת הזאת?
אתה מוריד את הלכלוך לרצפה ומפעיל את השואב.

יש לספה שלך רגשות? אשתך מכה אותך?

שרי
Guest

פיפי

דולב
Guest

מדובר על ספות מבד, כאלה שנתפס בהן אבק כמו במזרנים. לא ספות מעור

עידן
Guest

תשמע, אני קורא הרבה כתבות על טכנולוגיה וזאת הייתה אחת היסודיות שקראתי (Ever). ענית על כל השאלות המתבקשות, השאלות שלא מספיק לקרוא את המפרט של המכשיר בשביל לענות עליהן, אלא ממש צריך ללכת ולהתנסות במכשיר. שאפו ענק!

חשבתי לקנות
Guest

תקראו תגובות באמאזון, אחרי שנה הבטריה מחזיקה כמה דקות בודדות

רועי
Guest

תודה על האזהרה!

ירדן
Guest

שמעו שמאז שהבאתי את הדייסון הזה החיים שלי נראים אחרת זה כבר לא כזה נטל לנקות ורוב הזמן האישה בכלל עושה הכל עם זה אבל כשמיגע תורי אני נהנה מזה כמו איזה ג’דיי עם חרב אור. מכשיר באמת מטורף לגמרי

רוני
Guest

חייבת להגיד שאני כבר מלא זמן מתלבטת אם לקנות את הדייסון או לא כי יש לי שואב רובוטי, והכתבה הזאת סגרה לי את הפינה תרתי משמע. הרובוטי אחלה אבל הוא באמת לא מגיע לכל המקומות האפשריים, לדייסון לא נראה לי שיש אופציה כזאת

יניב
Guest

מנסיון האישי שלי השואב DYSON V8 שואב בעוצמה ממש חזקה והסוללה שלו מחזיקה מספיק זמן לשאיבה לכל מטרה לבית לרכב וכו…
והמחיר של ה V10 כרגע יקר לעומת ה V8 במחיר 1669 אפשר לקנות אותו
בקישור הזה : https://ksp.co.il/item/4264-46077
יש לי בבית גם את הרובוטי אבל אלו שני שואבים שונים !!!

אדווה
Guest

גם לי יש v8 מעל שנה ואני מאוד מרוצה

לנג שורה
Guest

ערב טוב רציתי לשאול אם משהו יודע את התשובה אם צריכים לנתק את החשמל מעמדת הטעינה של דיסון V10 לאחר הטענה מלאה? תודה

זה הרעיון
Guest

לא. אין צורך. זה כל הרעיון. מניחים ושוכחים וזה טוען.
מה ישמור יותר על חיי הסוללה זו שאלה טובה. אני מניח שיש מנגנון ניתוק פנימי.

נאור
Guest

קניתי לפני חודש בקושי היה בשימוש v10 הסוללה מתה .לפי מה שהבנתי יש לה בעיות סוללה

לאה
Guest

קניתי וזה ממש פלופ! זה מחליף מטאטא אבל לא שואב אבק! יש לי בית מלא שטיחים ואין פעם שהוא לא נתקע!!!! בשרות אמרו לי” יש לך מלא אבק את צריה שואב אחר”!
גאונים!!

אבי
Guest

בעיה של סוללה בדייסון ישנם 3 אורות בצג בזמן העבודה כבר נכבה לי אור אחד אחרי דקה וחצי נכבה השני ולאחר דקה נכבה גם השלישי והפסיק לעבוד

יעלי
Guest

היי, הדייסון מנקה שטיח שאגי ביעילות?

wpDiscuz

תגיות לכתבה: