סומכים על DxOMark והציונים שלו למצלמות סמארטפונים? כדאי שתקראו את זה

יצרניות הסמארטפונים אוהבות להתהדר בציונים שהוא מעניק למצלמות שלהן, אבל לאתר השוואות המצלמות הפופולארי יש כמה קאצ'ים שכדאי שתיקחו בחשבון לפני שאתם מסתמכים עליו בפעם הבאה

צילום: גיקטיים

אם אתם עוקבים אחרי עולם המובייל בשנים האחרונות, אתם מכירים את התרחיש הזה: יצרנית סמארטפונים משחררת מכשיר חדש לשוק, ומהר מאוד מתגאה בכך שיש לה את אחת המצלמות הטובות ביותר בעולם המובייל. לרוב, אותן חברות מתגאות בציון גבוה מהאתר הידוע DxOMark שהפך בזמן האחרון לסוג-של-המדד-הלא-רשמי-למצלמות-סמארטפון. סביר להניח שגם אתם בדקתם היכן הסמארטפון שלכם ממוקם בדירוג, ויתכן שהוא אפילו השפיע על הרכישה האחרונה שלכם. אבל יש לא מעט דברים שאתם צריכים לדעת על האתר, ובעיקר לקחת בחשבון כשנותנים לו חשיבות שכזו.

איך DxO בכלל בודקים מצלמות של סמארטפונים?

צילום: גיקטיים

DxOMark, האתר של DxO Labs (או DxOMark Image Labs) כלל לא התחיל בתור אתר לדירוג מצלמות של סמארטפונים, אלא בתור אתר להשוואת מצלמות, עדשות, חיישנים ורכיבים נוספים הקשורים לעולם הצילום. בשנת 2011 האתר החל לבדוק גם מצלמות של סמארטפונים, ובשנת 2017 הוא החל לבדוק יכולות חשובות מאוד בצילום באמצעות סמארטפונים כמו צילום בתנאי תאורה קשים, אפקטי בוקה, צילומי זום ועוד, מה שהפך אותו להרבה יותר מקיף ומכך גם מקצועי.

כאשר DxO מקבלים מכשיר לבדיקה, הוא עובר תהליך שאורך כעשרה ימים לדבריהם (לא כולל כתיבת הביקורת עצמה). לעיתים החברה מקבלת את המכשיר לפני השקתו בעולם (בדרך כלל, כדי שהיצרנית תוכל להתהדר על הציון כבר בהכרזה על המוצר, אבל על הסיבה השניה והבעייתית יותר נדבר ממש עוד מעט), ולעיתים עוברים שבועות ארוכים עד שסקירת המצלמה מופיעה באתר, אם בכלל.

לטענת החברה, היא מצלמת במסגרת כל בדיקה כ-1,500 תמונות, וכמה שעות מצטברות של וידאו. מלבד כמה מבחני צילום חוץ ברחובות פריז, האתר מנסה להציג מתודות זהות לכל מכשיר על ידי בדיקות מוקפדות בתנאי מעבדה. כלומר, התאורה, הכלים, המרחק והעצמים המצולמים הם זהים כדי שיהיה ניתן לדרג אותם באופן אובייקטיבי ובצורה הכי קרובה לצורה מדעית שניתן. המבחנים מנסים לבדוק מספר אלמנטים שונים במצלמה כמו יכולת פוקוס, חשיפה, צבעוניות, "רעש", פלאש, זום, בוקה ועוד באמצעות אמות מידה שונות.

כך DxO מחשבת את הציון הסופי שאתם רואים

מלבד מבחני המעבדה, ישנו גם שילוב של "מומחי צילום" למבחנים שכוללים אלמנטים שלא ניתנים לחישוב, אלא דורשים גם עין אנושית כמו הצללות, White Balance ועוד, כאשר לאחר כל מבחן מוענק ציון משנה. הציון הסופי של המכשיר משוקלל בסופו של דבר מציון לתמונות ולוידאו של המכשיר (ואפילו לאחרונה, למצלמות סלפי). לטענת החברה, כל קטגוריה מבין עשרות הקטגוריות הנבחנות מקבלת ציון לפי החשיבות שלה לשימוש בעולם האמיתי על ידי משתמשים אמיתיים, בין אם הם חובבנים שמצלמים את המשפחה והכלבים, ובין אם הם צלמים מקצועיים.

מי מבין את שיטת הדירוג הבאמת סופית של DxO, ואיך אפשר לשכלל מצלמה למספר?

עד כאן הכל נראה כמעט כמו מחקר מושלם, אבל לא אחת, ציוני המשנה של קטגוריות באתר מובילות לציון כללי גבוה יותר מסך חלקיו. ב-DxO שומרים את אופן הדירוג הסופי בסוד, כך שהשיטה הכביכול מדעית הזאת בסופו של דבר לא חשופה לאף אחד, מלבד לחברה עצמה. האם ניתן להבין בצורה זו למה בעצם מצלמה אחת יותר טובה מהשניה? לא בהכרח.

בשיטת הדירוג היחסית שרירותית הזאת ישנם חסרונות רבים, והיא בעיקר עוזרת ליצרניות הסמארטפונים ול-DxO לייצר כותרות החלטיות שאמורות לגרום לכם להרגיש שהמצלמה שלהן היא פשוט מעולה. רוב המשתמשים אוהבים לקרוא את הכותרת, השורה התחתונה, או גרוע מכך, את הציון הכללי בלבד של מכשירים באתר ובפרסומים שונים; אך בני האדם לא נולדו שווים, וציון כללי שכזה למוצר כל כך מורכב לא משקף בהכרח את מה שחשוב לכם אישית כשאתם באים לקנות סמארטפון והמצלמה שלו חשובה לכם.

היי-טק, סטארטאפים וטכנולוגיה - רוצים להקדים את כולם? היי-טק, סטארטאפים וטכנולוגיה - רוצים להקדים את כולם? להורדת אפליקציית גיקטיים לאייפון ולאנדרואיד לחצו כאן

אני, למשל, נוטה לצלם לא מעט עם מצב הפורטרט (או בוקה), וישנם אחרים שצילום בחושך הוא קריטי עבורם (כמו למשל יניב, עורך האתר, שמתעקש שהוא צריך לצלם בחושך מוחלט בקמפינג המשפחתי שלו. נגיד). אני משתמש בפונקציות זום אחת לבערך שנה, ויש אנשים שלא יכולים בלי זה (כמו למשל יניב, עורך האתר. שמים לב לדפוס?). אז אם אתם כבר משתמשים ב-DxO, לפחות הקפידו לקרוא בעיון את הביקורות שלהם ואת מבנה הציון הסופי כדי להבין האם האלמנטים החשובים ביותר עבורכם במצלמות אכן קיבלו שבחים והתייחסות מספקת, והאם אלמנטים שכלל לא בשימוש על ידכם, הקפיצו את הציון של המצלמה אל על.

ודאי שמתם לב שלא מעט מהאתרים (וגיקטיים בינהם) נמנעים מהענקת ציונים בביקורות והסקירות שלהם, כיוון שלכל קורא, צופה או אפילו כתב יש סולם עדיפויות משלו; לאחד חשובה הסוללה, לשני חשובים עדכוני התוכנה ולאחר המצלמה. לכן גם כשאני כותב ביקורת על סמארטפון, אני משתדל לפרט ככל הניתן על כל אחד מהאלמנטים השונים במכשיר לרווחת כל הקוראים, כדי שכל אחד יוכל למצוא את מה שחשוב לו ולהבין אם זה המכשיר ששווה להוציא עליו אלפי שקלים. אבל כשיצרניות לוקחות מספר בודד ומשתמשות בו כדי לתאר משהו כל כך רחב כמו מצלמת סמארטפון, מדובר בתואר שעלול אפילו להטעות אתכם בתהליך הקניה. זאת לא בדיוק אשמת DxO, אלא יותר ניצול של היצרניות בתהליך השיווק של המכשירים. ציון חד משמעי הוא פשוט לא מספיק מקיף כדי לדרג כמעט שום מוצר, שירות או מסעדה כלשהי, והוא רק הופך את חווית הקריאה לקצרה יותר ותמציתית יותר.

הבעיה הגדולה ביותר של DxO מסתתרת במודל העסקי שלהם

בואו נצא מנקודת הנחה שאתם כבר קוראים כמו שצריך את כל הביקורות של DxO ומקבלים החלטות שקולות לחלוטין. יצא לכם כבר להיתקל בציונים של DxO שלא צלחו את מבחן המציאות? הפיקסל 3 למשל, מחזיק בציון של 101 שאולי מרשים על הנייר, אבל משתרך הרבה אחרי מכשירים כמו ה-P20 של ואווי, ה-OnePlus 7 Pro, ה-Galaxy Note 9 של סמסונג ועוד רבים, ובכל זאת רוב העיתונאים והמבקרים (כולל כותב שורות אלו) יעידו על כך שעד כמה שהמצלמות הללו טובות, אף אחת מהן לא מנצחת את הפיקסל במבחן התמונות.

צילום: גיקטיים

יתרה מכך, אפילו מנהל המוצר של OnePlus, זאק זאנג, הודה לאחרונה בראיון שהמצלמה של ה-OnePlus 7 Pro פשוט לא מוצלחת: "אפילו על פי הסטנדרטים שלנו, המצלמה פשוט לא נמצאת במקום שבו רצינו שהיא תהיה". איך העובדה הזאת, שאפילו בכירים בחברה ופחות או יותר כל המבקרים שהניחו את ידיהם על המכשיר אומרים שהמצלמה של המכשיר לא מספיק טובה, מתיישרת עם העובדה שב-DxO העניקו לאותה מצלמה את הציון 111? אפילו בהשקת ה-OP7, בה התגאו בציון שקיבלו מבעוד מועד מהאתר, שמחו הבכירים מהעובדה שהמצלמה דורגה במקום ה-2, כשהיא הייתה שניה רק ל-P30 Pro של וואווי.

גם ה-Mi 9 של שיאומי, שקיבל ציון של 107, שוב מעל הפיקסל 3 ועם ציון כמעט זהה ל-Galaxy S10 של סמסונג, כשל בצורה מרשימה במבחן המצלמות העיוור של קוראי גיקטיים ונכנס למקום הלפני אחרון עם 7% מהקולות שלכם. מאיפה נובע הפער הזה? התשובה לשאלה הבעייתית הזאת כנראה טמונה במודל העסקי של DxO.

מלבד המבחנים שהיא מפרסמת ברשת, DxO היא גם חברת ייעוץ המספקת שירותים ליצרניות הסמארטפונים. לאורך העשור האחרון היא טוענת שהיא סייעה לעשרות יצרניות סמארטפונים לבדוק ו"להתאים" (Tune) את המצלמות שלה. במסגרת התהליך, DxO מספקת כלים ושירותים לכל שלב בפיתוח המצלמה כדי לסייע ליצרניות לשפר את המצלמות שלהן, ואפילו נותנת גישה למה שהיא מכנה "Analyzer". זהו פתרון חומרתי ותוכנתי מלא שמאפשר ליצרנית לבחון את המצלמות שלה, ולעזור לה לשפר את התוצאות הסופיות.

מה כל זה אומר בפועל? יצרניות פשוט יכולות לשלם כסף ל-DxO כדי לקבל גישה לחלק מהכלים של המעבדה עוד בשלב פיתוח המכשיר, ולהתאים את התוכנה שלהן, החיישנים ורכיבים נוספים כדי לספק תמונות טובות יותר. לאו דווקא בשביל המשתמשים, אלא בעיקר בשביל התוצאות הסופיות של המבחן שיפורסם בעתיד. אז כן, יש כאן תהליך שיכול לסייע ליצירת מצלמה טובה יותר. עם זאת, הקשר הדי בעייתי הזה יכול לאפשר את קיומן של מצלמות טובות יותר, אבל לא מצטיינות בהכרח, שיכולות לקבל ציון גבוה יותר במבחני המעבדה של DxO ובכך להטעות פוטנציאלית את חלק מהצרכנים, תמורת סכום כסף לא ידוע שמקנה יתרון לחברות שמוכנות לשלם.

תשתמשו ב-DxO כצרכנים נבונים

תמונה: DxOMark

שלא תבינו לא נכון, DxO מבצעים את חלק ממבחני המצלמות הטובים ביותר שקיימים כיום, והם ללא ספק פיתחו כמה מתודולוגיות מוצלחות והגישה הכללית שלהם לבחינת מצלמות היא טובה, אבל יש להם את החסרונות שלהם. מלבד הבעיה שיצרניות משלמות ל-DxO כדי להתאים את הסמארטפונים שלהן לצורך הצלחה במבחנים של DxO, הצרכנים לא מצלמים בתוך מעבדות, והם לא מצלמים בתנאים קבועים כמו במעבדה. ישנם מאות ואלפי אלמנטים שמשפיעים על כל תמונה שאתם מצלמים; מגוון העור, להחזרי האור מהכביש ועד לרעידות בידיים שלכם בעת הצילום.

בסופו של דבר, DXO מספקים מדד שצרכנים יכולים להשתמש בו כשהם תוהים מהו המכשיר הבא שהם רוצים לקנות, אבל לא כדאי להסתמך אך ורק על הציון הסופי שלו, כיוון שהוא לא משקף את מה שמשתמשים באמת מחפשים במצלמה שלהם. הבעיה היא שחברות מנצלות את המנגנון הזה לא אחת כדי להתהדר בעוד תואר שלא בהכרח רלוונטי עבורכם, ויתכן שהן השיגו אותו באמצעות עבודה בתשלום עם אותו אתר שאחר כך בוחן אותן.

מעכשיו גיקטיים גם בטלגרם מעכשיו גיקטיים גם בטלגרם להצטרפות לערוץ הטלגרם שלנו לחץ כאן

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

הגב

17 תגובות על "סומכים על DxOMark והציונים שלו למצלמות סמארטפונים? כדאי שתקראו את זה"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אחד שאהב
Guest

אהבתי

שורה תחתונה
Guest

המצלמות של אפל הכי טובות מבחינת המונה נקייה(בלי שיפורים תוכנתייים)

יוסי
Guest

חחחח בדיוק הפוך הכל אצל אפל מפוטר

LiorAviram42
Guest

בעיקר סובל מחשיפת יתר שמשטחת את האור והצל. אני ישר מזהה תמונות שצולמו באייפון בגלל זה.
אין על המצלמה של הפיקסל.

גב בו
Guest

שכנעתי את האישה לקנות MI8 במקום S9 בגלל DXO
ידה ידה ידה
עכשיו אני צריך לקנות לה S10+

moti
Guest

גם לי זה עזר מאד, מאותה סיבה.

LiorAviram42
Guest

קניתי לאשתי S10e (מצלמה זהה ל-S10 חוץ מזום אופטי) והאמת, די התאכזבתי. מצלמה סבירה, מוציאה תמונות לא רעות באור יום מלא אבל משהו תמיד נראה לא חד מספיק, הפנים מוחלקים בצורה לא טבעית, אפקט הבוקה בפורטרט מוד די נוראי, הצבעים רוויים בצורה לא טבעית והטווח הדינמי לא משהו.
אני כבר שנתיים עם פיקסל 2 ופשוט לא יכול לחזור אחורה. המכשיר הבא שלי כנראה יהיה הפיקסל 5 בתקווה שהוא יהיה מוצלח.

גוטי
Guest

כתבה מעולה! כל הכבוד ! האתר באמת היה נראה לי מפוקפק לאחרונה לאחר שציפיתי למצלמה מעולה ב mi6 וקיבלתי סבירה מינוס , כי לא תמיד אתה מצלם בתנאי מעבדה בחיים האמיתיים ולפעמים התאורה לא משהו בחוץ חחח

משה
Guest

האמת הפשוטה לאדם הפשוט (כמוני למשל) היא: שהמצלמות בטלפונים פשוט מעולות.
היום זה כמו להשוות בין רכב שמגיע ל 260 קמ״ש לאחד אחר שסוגר 290…
אני אישית מעדיף את מערכות ההפעלה של אפל + האייפונים שלהם אבל מאחר ואני מתכנת אני סוחב עלי עוד מערכות ובתכלס… כולן בסדר (עם כמה יתרונות לצידה של אפל).

היקום קורס לתוך עצמו
Guest
היקום קורס לתוך עצמו

רגע רגע רגע. המודל שלהם בעייתי? שכחתם את המודל העסקי שלכם? זה דומה, לא?

אלף
Guest

חחח אמת.

מזכיר לי...
Guest

מזכיר קצת את משרד החינוך בארץ…
ללמד למבחנים במקום להכשיר תלמידים/סמארטפונים????.

Raza
Guest

Pixel❤️❤️❤️❤️

ד\"ר פון
Guest

מצלמת פוקט פשוטה ב500 שקל מצלמת פי מיליון יותר טוב ממצלמת סלולר בשווי 5000 שקל..

משה
Guest

לא היא לא .. יש לי נסיון עם SLR , ועכשיו אני עם Sony a6000 כי רציתי מירורלס ממש טובה, ולא אחת ב-500 ש"ח.
אז נכון שהפוקט שלי מצלמת יותר טוב מטלפון .. אבל אני מופתע כל פעם מחדש מהאיכות שאליה מגיעים בסמארטפונים , וזה בעיקר כי ליצרניות טלפונים יש יותר כסף למחקר ופיתוח מאשר לקנון או ניקון .

מישהו
Guest

אתה באמת חושב שלתקציב המו"פ של חטיבת הצילום של סמסונג יש סיכוי להגיע אי פעם לידע המקצועי של חברות הצילום? חחחח אתה מצחיק. נכון שהוא מספיק בשביל שהן הגיעו להיות טובות לא פחות מהמצלמות הזולות (שלא מושקע בהן גרם מו"פ).

משה
Guest
1. זה נשמע כאילו אתם ממש מנסים לחפש חסרונות בבדיקות של dxo.. טענת הדגל שאנחנו לא מצלמים בתנאי מעבדה ריקה מתוכן. המטרה היא ההשוואה בין המצלמות , ואם תשוו צריכת דלק בתנאי מעבדה , אולי לא תקבלו תמונת מצב אמיתית , אך תדעו איזה רכב יהיה חסכוני יותר על הכביש . . 2 .באופן אישי יצא לי לנסות לבדוק תמונות של mix 2s, pixal 3a , Huawei p20 pro . המצלמה של ה-p20 ניצחה בענק.. ומביקורות ששמעתי מהרבה אנשים עם וואוויי מול יצרניות אחרות, וואוויי מייצרת את הטלפונים הכי טובים, ורואים את זה גם בדירוג של dxo . 3. דיברתם… Read more »
wpDiscuz

תגיות לכתבה: