מונופול הדומיינים בישראל: בארה"ב זה יקח שעה, בארץ יומיים

מדוע רישום מתחם בסיומת co.il עולה כפליים מרישום עם סיומת com? מדוע באירופה ובארה"ב אישור דומיין מתקבל תוך שעה ובארץ נמשך הדבר לעיתים 48 שעות? לביא שיפמן תוקף את איגוד האינטרנט הישראלי ומסביר למה הגיע העת לסיים את המונופול

צילומסך: אתר איגוד האינטרנט הישראלי

אז בשעה טובה נפרדתם מ-75 שקלים ורשמתם את שם המתחם (דומיין, domain) אצל הרשם המורשה החביב עליכם. מה קורה עכשיו? מה זאת אומרת מה קורה עכשיו? אנחנו בישראל, לא? אז מחכים. סבלנות.

בניגוד לכל מקום מערבי מסודר, בו רישום המתחם מתעדכן באופן אוטומטי, בשרתי ה-DNS של איגוד האינטרנט הישראלי ("בעל המרשם") הכל עובד לאט לאט, ממש כמו בעולם השלישי.

מי שכבר התנסה ברישום מתחמים אצל רשמים בארה"ב יודע ששם מתחם המסתיים ב-com. הופך להיות פעיל תוך כשעה. אבל בישראל, מדינת ההייטק, ואדי הסיליקון, ה-"startup nation", זה יכול לקחת 48 שעות ולעיתים אף יותר.

צנזורה בחסות איגוד האינטרנט

אז איפה בדיוק הבעיה? איגוד האינטרנט הישראלי מבקש מהרשמים להעביר לו את בקשות רישום המתחמים בממשק יחודי, המבוסס על דואר אלקטרוני. כל בקשת רישום המגיעה לאיגוד, נבחנת על ידי גורם אנושי שבודק את שם המתחם המבוקש ומפעיל נוהל צנזורה שפרטיו המדוייקים מעולם לא פורסמו בציבור.

לפני מספר שנים קבע ועד האיגוד, על דעת עצמו ומבלי להתייעץ עם אף גורם חיצוני, רשימת מילים שאסורות לשימוש כשם של מתחם עם סיומת co.il. רוצים לדעת מהן מילים אלה? יש לכם בעיה – הרשימה אינה מפורסת ברבים וועד האיגוד אינו מוכן לקיים דיון פומבי על הנושא. אבל ניחא, נניח שצלחתם את מכשול הצנזורה והגורם האנושי באיגוד אישר את שם המתחם שבחרתם, מה עכשיו? מה זאת אומרת מה עכשיו – ממשיכים לחכות.

שרת ה-DNS של האיגוד הוא יצור עדין ורגיש שיש להתייחס אליו בעדינות רבה. כיוון שכך הוחלט באיגוד שהוא יתעדכן רק פעמיים ביום – פעם אחת בבוקר ופעם אחת בצהרים וזאת בתנאי שלא מדובר ביום שישי או שבת. כלומר, אם האישור לשם המתחם שבחרתם ניתן אחה"צ, מגיעה לכם שנת לילה רגועה. האיגוד יעדכן את שם המתחם בשרת ה-DNS רק למחרת בבוקר. אם רשמתם את שם המתחם ביום שישי בצהרים או חס וחלילה בשבת – שם המתחם יתעדכן, במקרה הטוב, רק ביום ראשון.

במקרה ופוקדים אתכם נדודי שינה ואתם מבקשים לרשום שם מתחם בשעות הלילה המאוחרות, צפו לבעיה. בכל לילה, סביב חצות, הופכת המערכת ללא זמינה לכ-10 דקות והניסיון לרשום שם מתחם בשעה זו פשוט יחזיר הודעת שגיאה.

הניסיון לברר אצל הגורמים המתאימים באיגוד למה עדכון ה-DNS מתבצע רק פעמיים ביום לא עלה יפה – שמעתי הסברים על שרת עמוס, סקריפטים מסובכים, תהליכי עדכון מורכבים וכיוב'. כנראה שלנהל מסד נתונים עם 235,000 רשומות זו משימה שדורשת הרבה מאוד תשומת לב. מעניין לדעת איך בארה"ב מנהלים עשרות מיליונים של רשומות com. עם עדכונים אוטומטיים שרצים כל שעה. אולי בכלל שווה לרכוש מהאמריקאים את המערכת שלהם?

תשכחו מרישום לחמש או עשר שנים

תדירות העדכון של שמות המתחם אינה הבעיה היחידה בשירות רישום המתחמים בישראל והאיגוד אינו מספק שירותים בסיסיים הנלווים לרישום, אשר מקובלים בכל העולם. כך לדוגמא בישראל אפשר לרשום שם מתחם למקסימום של שנתיים. מעונינים לרשום שם מתחם ל-5 או 10 שנים כפי שמקובל בחו"ל? יש לכם בעיה – מערכת הרישום של האיגוד אינה מאפשרת זאת וכך אתם וגם גופים רבים אחרים צריכים לתזכר את עצמם כל שנתיים.

רוצים לרשום שם מתחם ישראלי אצל רשם בארה"ב? גם את זה האיגוד אינו מאפשר. השילוב של צנזורה ידנית לכל בקשה יחד עם מערכת רישום לא סטנדרטית, שאינה יכולה להתממשק למערכות המקובלות בעולם, מונעות זאת. רוצים שם מתחם המסתיים ב-co.il – קנו רק כחול לבן. עכשיו גם ברור מדוע רישום מתחם בסיומת co.il עולה כפליים מרישום עם סיומת com.

מכירים את המצב שבו רישום שם מתחם חושף את כל הפרטיים האישים שלכם – שם, כתובת וטלפון? בחו"ל פתרו את בעיית הפרטיות הקשה הזו בצורה אלגנטית – רישום באמצעות Proxy. הרישום מתבצע על ידי גוף מתווך שיודע לבצע את הקשר בינכם לבין שם המתחם. ובארץ? האיגוד עוד חושב על הנושא ובינתיים הפרטים האישיים של כל בעלי המתחמים בישראל, חשופים לעיני כל.

לפני כשנה, ועם התגברות מתקפות הסייבר על אתרים ישראלים, עלה לדיון הצורך בבדיקת אבטחה מקיפה לשרתי ה-DNS הנמצאים באחריות האיגוד. מטרת הבדיקה היא לוודא שהשרתים בטוחים ומוגנים ושיש תוכנית פעולה מסודרת למקרה של נפילות ותקלות. העניין נדון באריכות בוועד האיגוד ולמרות התנגדות מסויימת, בסופו של דבר הוחלט לפני כחצי שנה על עריכת הבדיקה. למותר לציין, שלמרות ההחלטה ולמרות החשיבות הרבה של המערכת הקריטית הזו, עד היום לא נערכה בדיקה כזו וגם לא ברור מתי תתחיל.

אני בטוח שמי שהגיע עד לכאן שואל את עצמו – עם כל הבעיות הללו, למה לא לרשום את שם המתחם שלי, המסתיים ב-co.il, במקום אחר? אז זהו – אי אפשר. איגוד האינטרנט הישראלי הוא מונופול בתחום ניהול שמות המרשם עם סיומת co.il ואי אפשר לעקוף אותו. ומנופול, כמו מונופול, לא תמיד רוצה להתייעל. אנחנו משלמים, כל שנה, קרוב ל-10 מיליון שקלים עבור רישום וחידוש שמות מתחם עם סיומת co.il אבל כבר שנים רבות מקבלים שירות חלקי ובעייתי. הגיע הזמן לשנות את המצב הזה.

הפוסט פורסם לראשונה בבלוג NetCHEIF.

*  *  *

תגובת איגוד האינטרנט

איגוד האינטרנט מנהל את מרשם שמות המתחם מאז 1997 עם מינימום תקלות, טעויות ופריצות אבטחה בהשוואה למרשמים אחרים בעולם. במקביל, במהלך השנה האחרונה מתנהלים תהליכי שדרוג במרשם, שיימשכו עם כניסת מנהלת תשתיות חדשה, בהם: הקמת מועצה ציבורית מייעצת, שיפור השירות הניתן לרשמים ולרושמים, שדרוג המערכות ובחינת הוספת מספר עדכוני ה-DNS על מנת לאפשר סינכרון מהיר יותר לשמות הרשומים.

ראשית, הגדרת האיגוד כמונופול בתחום, טכנולוגית, אינה יכולה להיות אחרת, לכל סיומת *חייב * להיות מרשם אחד ויחיד, וכך זה קיים תמיד. הבחירה נמצאת באפשרות לבחור סיומת אחרת או בבחירה בין רשמים שונים לאותה סיומת.

בתגובה לחלק מהטענות העולות בכתבה (היינו שמחים לענות על כל הטענות, אבל בשביל זה נצטרך פוסט שלם) –

חלק מהבקשות המגיעות לאיגוד מאושרות אוטומטית ורק חלקן מחייבות בדיקה ידנית, כפי שמקובל במרשמים נוספים בעולם. הבדיקה הידנית נועדה לווידוא כי השם המבוקש אינו מכיל מילים גסות, מילות שנאה/ גזענות, שמות הפוגעים ברגשות הציבור וכו'

(כפי שמופיע בכללי הרישום באתר האיגוד). אם נמצא שהוא עשוי להיות פוגע, הוא מועבר לבחינת וועדה חיצונית אשר את נימוקיה לאישור או שלילה ניתן למצוא באתר האיגוד.

לעניין חשיפת הפרטים – דווקא עכשיו הנושא נמצא בדיון אינטנסיבי בעולם כאשר המחלוקת היא בין גופים שאמונים על נושא הפרטיות (בעיקר מאירופה) המאמינים שצריך להסתיר את פרטי רושמי השמות, לבין גורמי אכיפת החוק (דווקא האמריקאים) הדורשים חשיפה אף יותר גדולה של פרטי whois. מרשמי המדינות בעולם חלוקים באותה מידה ויש כאלה שבהן ניתן להסתיר את הפרטים ומדינות אחרות בהן, כמו בישראל, כל הפרטים חשופים ויש אפשרות לאתר את רושם שם המתחם במקרה הצורך.

אנו מזמינים את הכותב לבקר באיגוד, להכיר מקרוב את פעילות האיגוד לקידום האינטרנט בכלל ובפרט על פעילות המרשם, ולקבל מענה מקצועי לכל שאלותיו. האיגוד תמיד מוכן לשמוע ביקורת ופועל כל העת על מנת להשתפר.

לביא שיפמן

לביא הוא המייסד והבעלים של "NetCHEIF Articles" – אתר תוכן הכולל עשרות מדריכים וסקירות על נתבים, חיבורים אלחוטיים ורשתות ביתיות. החיבה לטכנולוגיה וגאדג'טים מלווה אותו מאז היה ילד, ובשנים האחרונות הוא מנסה להדביק בה גם אחרים. לביא הוא בוגר הטכניון בהנדסת מחשבים וממקימי הסניף הישראלי של מיקרוסופט

הגב

19 תגובות על "מונופול הדומיינים בישראל: בארה"ב זה יקח שעה, בארץ יומיים"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Roi Shlomi
Guest
לביא, פוסט מעניין, יפה גם מצד ניוזגיק שטרחו לפרסם. משעשעת אותי ההתייחסות לצנזורה על שמות המתחם. צנזורה שהאיגוד הטיל בעצמו, מטעם עצמו במשך שנים. וזאת במדינה דמוקרטית שבא ערך עליון לחופש הביטוי. הוועדה הוקמה לפני פחותמ שנה אחרי שהאיגוד פסל שמות בלי כל הסבר ונימוק וגם לא ידוע מי החליט או החליט לפסול אותם. השמות הללו שנפסלו לא פורסמו מעולם. גם היום, ההחלטה האם בכלל לבחון שם בוועדה היא של עובד באיגוד, שמחר מישהו אחר יכול לחשוב אחרת ממנו. זה יפה בשעה שיש דיון סוער בעולם על הצנזורה שממשלות מנסות להטיל על האינטרנט, ונסיונות לעשות זאת גם בארץ, מסתבר שאיגוד… Read more »
Lior Azta
Guest

כתבה חשובה. תגובת האיגוד ריקה מתוכן.

אורן
Guest

שיט. כתבתי תגובה שלמה והיא נמחקה לי.
רציתי לומר שמדוע נתנו להם להתחמק עם תשובה חלקית כזו שלא מתייחסת לנקודות הכי חשובות: למה להשתמש במערכת מיושנת שלא מתממשקת עם העולם, מדוע לצנזר שמות דומיין כאשר בכל העולם אף אחד אחר לא עושה זאת, ולמה לא לאפשר לגופים אחרים לרשום דומיינים ישראליים? התשובות שלהם ממש לא מספקות, ואף אחד לא מפקח עליהם!
בושה אחת גדולה, אבל אחרי הכול, ישראל היא כבר לגמרי מדינת עולם שלישי.

אורן
Guest

אגב, בדקתי עכשיו והם כן מפרסמים את שמות חברי הוועדה ואפילו את הסיבות לפסילת או אישור כל שם מתחם שהם דנים בו. האם זה בעקבות הפרסום כאן?
http://isoc.org.il/domain_heb/idnc.html

חיים
Guest

הוועדה היא רק מהשנה, יש עוד שמות שנפסלו לפני הוועדה ואף אחד לא יודע מה הם בדיוק חוץ מ fuck.co.il שזה הידוע מביניהם.
אבל למה בכלל לצנזר??? מה הם משטרת המוסר?

נתן
Guest

למה לעזאלזל מדינה מאוד קטנה כמו ישראל נאלצת להשתמש בסיומת co.il ולא il בלבד!!
אין כאן שום הגיון! למה איש לא מדבר על שעורירייה זו!

Ilanit Levi
Guest

כתבה מעולה! אז איפה הפופוליסט הזה מתנועת ליכוד? זה העסק שלו לעשות גם פה סדר, לא?

גל
Guest

האמת היא שאין לי יותר מדי תלונות. קניתי המון שמות מתחם ואף פעם לא חיכיתי יותר מיום (כמה שעות בד"כ לכל היותר).
הבעיה היא לא ב"צנזורה" – כל עוד לא מגזימים עם צנזורה אז אין נזק.
אני יכול לראות כאן בעיה אחרת של חוסר פיקוח על הגוף. על כל גוף שיש לו הרבה כוח צריך להיות פיקוח. אני מאמין שבמקרה הזה דרוש פיקוח ממשלתי (למרות שאני לא כל כך סומך על הממשלה שלנו במקרים כאלו).

Lavi Shiffman
Guest

השורה האחרונה בתגובה של האיגוד היא לא פחות מהטעיית הציבור. כפי שכתבתי בפוסט, השאלות הללו הופנו לאחראים הטכניים על המרשם יותר מפעם אחת ומעולם לא התקבלה עליהם תגובה. אם יש לאחראים הטכניים על המרשם תשובה לשלל בעיות המועלות בפוסט, יתכבדו ויענו עליהם בכתב. התגובה החלקית של האיגוד, המתעלמת באלגנטיות מבעיות אלה, רק מדגישה עד כמה המצב של המרשם בעייתי.

Avi Keinan
Guest

במפגש האחרון של חברי האיגוד, העלתי את הנושא של עדכון DNS יותר מפעמיים ביום,
תגובתו של דורון שקמוני (האבא והאמא של המערכת) שהנושא נבחן כבר שנתיים.

מסתבר שהנושא לא נבחן ולא נעליים, לא התקיים שום דיון בנושא.

מעבר לזה, בנושא פרטיות ההדומיינים, האיגוד כמו שאר ההחלטות, מחליט לא להחליט,
האירגונים באירופה אומרים X, הארגונים בארה"ב אומרים Y, והאיגוד מחליט לשבת בפינה בחושך,

יאללה, מגיל 0 מחנכים אותנו להוביל ולהיות NUMBER 1, כרגע האיגוד הוא NUMBER 1 מהסוף.

גדעון
Guest

לי הכי מפריע עניין הרישום ב-WHOIS,
הם דורשים לפרסם בפומבי שם, טלפון, מייל וכתובת מלאה.
גם שילמתי מחיר מופקע וגם כופים עלי דרישות לא הגיוניות.

Rachel Saadia
Guest

מדהים, עכשיו אפשר להבין למה כדאי לרכוש שמות מתחם בחו"ל… CO.IL כנראה שווה זהב… אין מילים.

יוסי פוזניאק
Guest

דומיין בעברית (=כתובת אתר באינטרנט) הקשור לדבש עומד למכירה
מתאים לכל מי שמייצר, משווק ומפיץ דבש כגון
בעלי כוורות ויצרני דבש, תעשיות בתחום המזון המשווקות דבש ו/או מוצרי מזון על בסיס דבש כגון עוגות דבש, יוגורטים, ליקרים וקוקטיילים עם דבש וכד
לשם הדומיין ופרטים נוספים אנא השאירו כתובת אימייל וטלפון.ניתן לפנות לפלפון -0522736761 /[email protected]

Erez Livneh
Guest

זה עושק ונוגד עקרונות של שוק חופשי דומיין co.il יעלה כפול מדומיין com.
הרי ברור שיש יותר ביקוש לדומיין com.
מתי נקבל שירות ועלות כמו בשאר העולם?

יוסי
Guest

גם אני חושב שעניין חוסר הפרטיות הוא הכי חמור, אבל זו אכן בעייה בינלאומית.

לגבי סיומת il בלבד, אני דווקא מעדיף את המצב כמו שהוא היום, אולי צריך לאפשר לדומיינים עם 4 אותיות ומעלה להירשם כך במחיר גבוה יותר (על פריוילגיות משלמים).

גל
Guest

מזכיר את רשות הדואר של שנות השבעים. גם אז היו להם מלא תירוצים משוכללים למה חובה לחכות חודשים ושנים לקו טלפון ביתי. כשהמונופול ישבר, פתאום יהיה אפשרי, והאנשים האלה ייראו עצובים, לדעתי.

חיים
Guest

חחח … מי צריך בכלל סיומת .co.il מזל שאינטרנט זה גלובלי.
שיקפצו לי עם המחירים שלהם והשירות שלהם.
.com עולה חצי

דורון
Guest

תכניסו לפחות עידכון DNS נוסף לאמצע היום, זה פשוט סיוט כל פעם לחכות לערב 9 בערב ותשע בבוקר.. זה ממש שערוריה שעוד לא תוגברו מועדי עידכון ה-DNS…

לביא שיפמן
Guest

הנושא הזה היה אחד הראשונים שטיפלתי בו עם כניסתי לוועד האיגוד. פירוט מלא של כל השיפורים במערכת המרשם יש כאן http://www.netcheif.com/blog/?p=5266

wpDiscuz

תגיות לכתבה: