ביצת הפתעה למבוגרים: בדקנו את ה-RoboMaster S1 של DJI

את הרובוט החדש של DJI תצטרכו להרכיב בעצמכם, ואחרי שתעשו את זה אתם הולכים להתעלל בכל שאר דיירי הבית, ואולי אפילו תלמדו דבר או שניים בתכנות

אחרי שעתיים וחצי של הרכבה, ה-RoboMaster S1. צילום: גיקטיים

חלק נכבד משנות הנעורים שלי עברו אל מול תוכניות טלוויזיה בהן קבוצות חובבים בנו רובוטים רצחניים עם להביורים ולהבי ניסור כדי להילחם האחד בשני בזירה עד הסוף המר. החלום של ליצור רובוט עצבני ותחרותי נשאר במגירה, עד שהשבוע קיבלתי לידיי את ה-Robomaster S1 של DJI. זהו הרובוט הראשון של החברה שבדרך כלל מוכרת לכולנו מתחום הרחפנים, אבל כבר מזמן פולשת לכל נישה אפשרית, וזהו גם הרובוט הראשון שהרכבתי בעצמי, וכן, הוא מסוגל לצאת לקרב מול רובוטים אחרים. אז האם התענוג הזה שווה את הסכום המבוקש? תלוי מה אתם עומדים לעשות איתו.

ביצת קינדר למבוגרים

כמות החלקים שמחכה לכם בערכה. תמונה: DJI

אז כאמור, את ה-Robomaster S1, אתם לא מקבלים כמוצר "מוכן מהקופסה". במקום זה, אתם מקבלים ערכה שכוללת 23 חלקים (לא כולל עשרות הגלילים המרכיבים את הגלגלים) ולא פחות מ-101 ברגים. אם תסתכלו על כל החלקים שמרכיבים את הרובוט, זה עלול ליצור מראה די מאיים, אבל אין יותר מדי סיבה לדאגה. לשמחתי, הערכה של הרובומאסטר כוללת את כל מה שאתם צריכים כדי להרכיב את הרובוט, כולל לרמת המברג עם שני גדלים שונים, ושמן משונה שצריך להזריק לבסיס הגלגלים, אבל בלי כרטיס SD לצורך הקלטות.

החלקים שמרכיבים את הגלגלים הדי מגניבים. צילום: גיקטיים

ההרכבה העצמית הזו, למעט כמה כבלים דומים מדי עם אורכים שונים, היא יחסית פשוטה. לא היו לנו, או לילדה בת ה-12 שהשתתפה בהרכבה, יותר מדי בעיות בהבנת ההוראות. ערכת הברגים מסודרת בצורה מופתית כך שלא תתבלבלו בין הסוגים השונים, ואתם אפילו תישארו עם כמה ברגים עודפים למקרה הצורך (בהנחה שלא התבלבלתי בתהליך ההרכבה).

וככה זה נראה אחרי. צילום: גיקטיים

למרות שמדובר בתהליך הרכבה יחסית מובן, אני די ממליץ להיעזר בסרטון ההרכבה באתר של DJI במקום להסתמך רק על הציורים שבחוברת ההוראות. סך זמן ההרכבה שלנו, עם כמה עיכובים קלים בדרך, עמד על כשעתיים וחצי עד הרגע שבו הרובוט הודלק בפעם הראשונה. זו פעילות די מהנה לשישי בצהריים עם הילדים, אבל כדאי לשים לב שהרובומאסטר מוגדר כמוצר לגילאי 14 ומעלה, רוב הסיכויים מפאת כמות החלקים הקטנים והעדינות שנדרשת בדרך. בסך הכל מדובר בתהליך פשוט ודי מהנה. מעין ביצת קינדר לנוער ולמבוגרים.

צילום: גיקטיים

אפשר להפוך את התהליך להרבה יותר מהנה וטוב

גם בת ה-12 שהצטרפה אלינו נהנתה מההשתתפות בהברגות ומלראות את הרובוט קורם עור וכבלים מול עינינו. עם זאת, בשלב מסוים היא קצת איבדה קשב והעדיפה לעבור לסמארטפון שלה להפסקה קלה. בתור מוצר שמגדיר את עצמו כאמצעי ללימוד רובוטיקה ומחשוב, די ציפיתי שחוברת ההוראות תכלול גם הסברים על החלקים שאנחנו מרכיבים בזמן אמת. כך יצא שהייתי צריך להסביר בעצמי לאחייניות שלי מהו גימבל, איך המצלמה הזאת כל כך קטנה ומה זה מנוע Brushless. לא כולם מכירים את המושגים הללו, וגם אני לא זיהיתי את כל הרכיבים ברובומאסטר, כך שחלק מהחוויה הלימודית קצת ללא ממוצה כבר בשלב הראשון של ההרכבה.

צילום: גיקטיים

DJI כן מציעה סדרת סרטוני וידאו קצרים ומוצלחים שזמינים לכל דורש ביוטיוב, ושם המנחה באמת צולל להבנה של הרכיבים השונים ברובוט, היכולות שלו וכן גם קצת מידע על תכנות. אם הילדים שלכם מספיק בקיאים באנגלית, הם יכולים ללמוד כאן לא מעט, ועל זה אפשר רק להוריד את הכובע בפני DJI שנראה שבאמת שמה כאן דגש גדול על האלמנט החינוכי שלו שעוד נעסוק בו בהמשך.

אחרי שסיימנו להתפעל מהיצירה שלנו, נאלצתי להוריד את האפליקציה ה-4 במספר של DJI לסמארטפון שלי כדי להפעיל את הרובוט שמתחבר לסמארטפון שלכם בשתי דרכים: חיבור וויפי ישיר בין הסמארטפון לרובוט, או חיבור לרשת וויפי מקומית. כלומר, אם אתם בבית או בסביבה שבה יש כיסוי וויפי מספיק טוב. במקרה שלי, לא הצלחתי לחבר את הרובוט לוויפי מהסמארטפון, אלא רק מהטאבלט. מלבד iOS ואנדרואיד, ניתן להוריד את האפליקציה גם למחשב, ונראה שזו האופציה העדיפה מכולם כשהם מתחילים לצלול לעומק של הרובומאסטר.

נוסע כמו רכב עתידני

הופתעתי מאוד מהרספונסיביות של הרובומאסטר. השיהוי (Delay) בין הוידאו שמצולם במצלמה של הרובוט ומוצג באפליקציה לבין העולם האמיתי כמעט ולא מורגש, מה שמוביל גם לתנועות חדות ומדויקות שמתורגמות מיד מהאפליקציה לנהיגה מדויקת יותר מרובוטים אחרים ששלטתי עליהם מסמארטפונים. האלמנט המגניב ביותר בנסיעה איתו היא בעובדה שמבנה הגלגלים שלו (Mecanum, בשמו המקצועי) מאפשר לו לא רק לפנות כמו שהרכב שלכם או צעצועים אחרים פונים בצורה מעגלית, אלא שהרובומאסטר מסוגל פשוט לפנות ימינה ושמאלה מבלי לסובב את הגלגלים שלו בכלל, מה שמאפשר לו לזוז כמו איזה טנק עתידני, וגורם לי לתהות למה לעזאזל הרכב שלי לא יכול להכנס ככה לחניות. כל השילוב של השיהוי הנמוך, מבנה הגוף הצר יחסית של הרובוט והניווט המדויק שלו איפשר לי להסיע אותו בכיף ברחבי הדירה התל אביבית הצפופה ומלאת המכשולים שלי מבלי להיתקע בכלום (וכן, קצת להציק לאשתי בחדר העבודה).

צילום: גיקטיים

אבל עזבו אתכם מלהסיע אותו, כי הרובומאסטר מצויד גם בתותח קטן שמסוגל לירות קרני אינפרה אדום על המטרות המצורפות לערכה או על רובוטים אחרים, וחשוב מכך, הוא מסוגל גם לירות כדורי ג'ל קטנים על דברים בעולם האמיתי. כן, שמעתם נכון. הוא לא רק נראה כמו טנק, הוא גם יורה.

אתם לא אמורים לירות על אנשים, אבל אתם מה זה הולכים לעשות את זה

בערכה אתם מקבלים כדורים קטנטנים (שצריך להשרות במים כ-4 שעות לפני השימוש. כדאי לכם לעשות את זה עוד לפני שאתם ניגשים למלאכת ההרכבה), וכשתכניסו אותם לתוך המחסנית הקצת לא נוחה של הרובומאסטר, תוכלו להחליף באפליקציה את אפשרות הירייה מקרניים ירוקות, לכדורים אמיתיים. אני ממש לא ממליץ לכם לשחק עם הכדורים הללו בבית, פשוט כי הם יוצרים בלאגן די מעצבן לניקוי. הם אמנם רכים ואמורים להתכלות בעצמם למעין אבקה שלא אמורה להזיק לסביבה, אבל אתם לא באמת רוצים אותם מסתובבים ברחבי הבית. בטח שלא אם יש לכם חיות או ילדים ממש קטנים בסביבה.

הרובוט מסוגל לירות כמות של כדורים במהירות מרשימה, בין אם על מטרות שתאלתרו לו, מטרות הקרטון המצורפות לערכה, רובוטים אחרים, או, חס ושלום, על הרגליים של דיירי הבית. האפליקציה של הרובומאסטר מגבילה את יכולת התותח במצב ירי של הכדורים ל-10 מעלות. לא משהו שאי אפשר לבטל בלחיצת כפתור אחת. מן הסתם אין שום סיבה שתעשו את זה…

אוקי, בואו נודה בזה, למרות שזה לא מומלץ, זה אולי אחד האלמנטים המצחיקים והמהנים ביותר ברובוט כשהוא בידיים אחראיות. הכדורים עצמם, בהנחה שעברו את ההשרייה הנחוצה במים, הם לא כואבים בכלל, ודי מתפרקים בעצמם בעת הפגיעה בעצם קשה. לרדוף אחרי מישהו עם הרובוט שבאמת מסוגל לנסוע כמו רכב עתידני מגניב בשילוב עם הכדורים האלה זה אחד הדברים הכי מצחיקים ומספקים שיצא לי לעשות עם גאדג'טים.

אבל -וזה כן אבל רציני יחסית – הכדורים קטנים ואם וכשהם יפגעו בעיניים של מישהו, זה ממש לא יהיה נעים. הייתי שמח אם האפליקציה של הרובוט הייתה מסוגלת לזהות שהתותח של הרובוט מכוון קרוב מדי לפנים של המשתמש ומיד לחסום את אפשרות הירייה, אבל בינתיים אתם תצטרכו להיות אחראיים ולקוות שהילדים שלכם לא ינצלו את הרובוט כדי להתעלל בכם והאחד בשני. פשוט תתכוננו לצעוק הרבה ״אתה תוציא למישהו עין״.

כיף יותר עם חברים


בקטגוריית ה-SOLO תוכלו פשוט להסיע את הרובומאסטר ולירות לכל עבר, וכמו כן לעקוב אחרי אנשים (מומלץ בעיקר ברחבות מספיק גדולות, כיוון שאין לרובוט חיישני צד שימנעו ממנו להתרסק לתוך הקיר), ואפילו תוכלו לשחק בכמה מיני משחקונים של מטווח במטרות המצורפות לערכה ומירוץ שתוכלו לבנות לעצמכם ולבני הבית.

המקום שבו הרובומאסטר אמור להפוך לכיפי במיוחד הוא במצב מרובה המשתתפים שלו שנקרא כאן Battle, והוא הדבר הכי קרוב שאני כנראה אגיע אליו לאותם קרבות רובוטים של תחילת שנות ה-2000, אבל הבעיה נמצאת בבסיסו של הרעיון.

לא מספיק שקניתם את הרובומאסטר שלכם באלפי שקלים, אלא שאתם צריכים עוד מכרים שיקנו את הרובוטים הללו. את כל הרובוטים המשתתפים תצטרכו לחבר לאותה רשת אלחוטית, ואז פשוט תוכלו לארגן אתגרים שונים: מירוצים שבהם תתחרו בסימון מטרות; מצב Conquest בו תצטרכו לסדר את הקרטונים המצורפים לערכה כבסיסים שתצטרכו לכבוש כנגד קבוצה אחרת; והכי חשוב, מצב ה-Free-For-All בו פשוט תצטרכו לנצח האחד את השני בקרבות אימתניים עם יריות באינפרה אדום, או עם כדורי הג'ל הנהדרים והתנגשויות אדירות.

לצערי, מאחר שמדובר במוצר חדש לחלוטין בישראל ואנחנו היינו מהראשונים לבדוק אותו, הרובומאסטר עדיין לא להיט שיש בכל בית ממוצע בישראל, ולא הגעתי למצב שבו אני יכול לבדוק את מצב המולטיפלייר. באופן כללי, אפשר להגיד שהרובומאסטר הוא לא המוצר הכי נייד בעולם, ואין בדיוק דרך נשיאה נוחה לרובוט, אז אני לא בדיוק מצליח לדמיין כמה פעמים תטריחו את עצמכם להתאסף עם חברים שגם להם יש את הרובוט, בשטח מספיק רחב עם רשת וויפי יציבה, לסשן קרבות שיגמר תוך כחצי שעה כשתצטרכו להטעין את הסוללה של כל הרובוטים. אם אתם חושבים שכן ותוכלו לקנות אותו עם עוד חברים, צפוי לכם כיף ענק.

מתאים לכל הרמות של מתכנתים, כולל כאלו עם אפס ניסיון

אז אחרי שתסיימו להסיע, להתהלב ולירות על כל מה שזז, יש לרובומאסטר אלמנט חשוב נוסף, והוא האלמנט החינוכי שלו. בקטגוריית המעבדה של הרובומאסטר תוכלו למצוא מספר אפשרויות ללימוד תכנות ברמות שונות. באפשרות ה-Road To Mastery אתם, או חשוב מכך, הילדים שלכם, תקבלו משימות שונות לרובוט, ותצטרכו ליישם אותן באמצעות תכנות בבלוקים והבנה של החלקים השונים ברובוט. כך למשל, המשימה הראשונה היא ללמד את הרובוט שבכל פעם שיורים בו מאחור, הוא יסובב את התותח שלו וירה יריה בודדת. בהמשך תוכלו לתכנת לא מעט טריקים מגניבים ויכולות אוטונומיות מרשימות שעושות שימוש בכל החיישנים של הרובומאסטר.

ההסברים הם אומנם ברורים, ובאנגלית בלבד כמובן, אבל אני לא בטוח שמי שכלל לא מכיר יסודות בתכנות לא יבהל מעט מכמות האפשריות שזמינה כבר בהתחלה וההבדלים בין החלקים השונים שאתם יכולים לשלוט עליהם. הייתי מצפה לקצת יותר משימות למתחילים כמו ״תגרום לרובוט לזוז מטר קדימה ואז לפנות שמאלה״ לפני שאני קופץ לשליטה על 4 אלמנטים שונים בו. אולי שימוש ביותר סרטונים ואמצעיים ויזואליים יותר פשוטים יכול להפוך את המשימה לקצת יותר קלילה, אבל בסך הכל מדובר בתהליך שיחסית מוסבר היטב ומצריך מהמשתמשים בהתחלה לעקוב אחרי הוראות במדויק.

היי-טק, סטארטאפים וטכנולוגיה - רוצים להקדים את כולם? היי-טק, סטארטאפים וטכנולוגיה - רוצים להקדים את כולם? להורדת אפליקציית גיקטיים לאייפון ולאנדרואיד לחצו כאן

מאוד שמחתי לגלות שהאפליקציה יודעת לתת לכם חיווי שפתרתם נכונה את האתגר, בניגוד לכל מיני רובוטים אחרים שמאפשרים לימוד יסודות בתכנות ולא נותנים לכם שום חיווי. ישנם 11 אתגרים שונים, והשלמה של כל אחד מהם תקדם את מד הידע של המשתמש בתכנות, שליטה ברובוט וכמו כן גם ב-AI, כיוון שחלק מהאתגרים כוללים גם שימוש ביכולות הזיהוי והחישה של הרובוט.

את היכולות שתלמדו באתגרים תוכלו לבנות שוב במצב ״DIY Programming״ (ולצערי לא ניתן פשוט לשמור אותם ממצב הלימוד כדי להקל על החיים של הילדים), ולאחר מכן לשמור בתור יכולות בונוס לרובוט שלכם. ביכולות האלו תוכלו להשתמש בקרבות או בנסיעה חופשית כדי ״לקבל יתרון״ על יריבים אחרים. כך בעצם יש גם סיבה אמיתית להרכבה של האתגרים, כמו שיש סיבה אמיתית להרכבה של הרובוט. שניהם בסוף ברי שימוש, ושניהם מאפשרים לכסח רובוטים אחרים.

צילום: גיקטיים

ואם אתם לא מרגישים שאתם צריכים ללמוד משהו, הרובומאסטר תומך גם בפיית'ון, כך שתוכלו לנצל את כל החיישנים והיכולות שלו כדי לכתוב מה שפחות או יותר תרצו. מה שאומר שהאפשרויות תכנות שלו מוגבלות פחות או יותר בדמיון ויכולת כתיבת הקוד שלכם ולהעסיק אתכם שעות נוספות.

גאדג'ט מגניב שכמעט כל אחד יכול לאהוב, אבל לא כל אחד ירשה לעצמו

השוק כרגע מוצף בגאדג'טים שיכולים ללמד אתכם ואת הילדים שלכם קוד, אבל רובם לא מצליחים למצוא את נקודת האמצע שקורצת גם לדור הבא של המתכנתים וגם לדור הקיים. מוצרים כמו קוזמו הם אולי יותר חמודים, אבל לא מצליחים לאתגר או לעניין בהכרח משתמשים כבדים, ומוצרים כמו לומו הם קצת מסובכים מדי, יקרים מדי וירתיעו את רוב המשתמשים. ה-RoboMaster S1 מוצא את עצמו במקום די מושלם באמצע.

הוא גם קצת מיוחד יותר, כי אתם תרכיבו אותו בעצמכם. הוא גם מגניב יותר, כי הוא מסוגל לנסוע בצורה מגניבה ולירות כדורים אמיתיים על בני הבית מטרות. הוא גם חינוכי יותר, כי האפליקציה שלו מאפשרת לפחות או יותר כולם לכתוב לו קוד. הוא יכול להפוך גם לפעילות חברתית, כי אפשר להתחרות אל מול רובוטים אחרים.

הרובומאסטר הוא אחד הגאדג'טים היותר מגניבים שיצא לי לסקר בעת האחרונה, אבל המחיר שלו לא נותן לו להפוך ללהיט שיש לכל חובב טכנולוגיה בבית, כך שלא תוכלו לנצל את כל היכולות שלו למשחק עם חברים בהכרח. מחירו בישראל עומד על 2,500 שקלים. מצד אחד לא זול, אבל מצד שני, לא צריך לשבור קופת חיסכון עבורו. אם אתם מחפשים מתנה להורה-גיק (או שאתם בעצמכם כאלו), הרובומאסטר S1 הוא פשוט מוצר כיפי, מרשים ועם לא מעט אפשרויות שיעסיקו את מי שלא נגע מעולם בתכנות, ואת מי שכבר כיהן כ-CTO בסטארטאפ סייבר. בקיצור, הוא מתאים לכולם, אם יש לכם את היכולת והרצון להוציא את הסכום עליו.

המכשיר סופק לסקירה באדיבות בנדא מגנטיק, יבואנית רשמית של DJI

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

הגב

8 תגובות על "ביצת הפתעה למבוגרים: בדקנו את ה-RoboMaster S1 של DJI"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
ASD
Guest

אני מוכרח לציין שזה ממש מבאס שזה תותח ולא פשוט מכונית קטנה ונחמדה. הרי אין סיבה אמיתית שזה יהיה דווקא "כלי נשק" ועצם היותו כזה מוריד את החשק לעשות ממנו פרויקט עם הילדים.

אייל
Guest

חשוב לציין שהילדים שלך בטח מרגישים בדיוק ההיפך

ASD
Guest

לא, לא חשוב לציין בכלל.

אלעד
Guest

מאלה שלא יודעים לקבל הומור..

משה
Guest

אני מאוד מסכים עם asd. זה לא יכנס אלי הביתה (אפילו לא כמתנה)

Alyyyx
Guest

איזה מצחיק התגובות פה ״לא אתן לילד שלי כי זה כלי נשק״ – חיים בישראל וישרתו בצבא… סה״כ הגיוני.

אבא
Guest

כמו שאמרת – ישרתו, עד אז אפשר לשמור על התמימות שלהם כמה שאפשר

ססיליה
Guest

בשיא הרצינות….אתם תקועים על זה שהוא יורה כדור שלא מכאיב במקום להיות עסוקים על כך שזה פותח דלת לעולם ההייטק?? רובוט שמלמד לכתוב קודים…תדמיינו את הפנים של הילד שלכם כשהוא מצליח לכתוב קוד שאשכרה עובד ובזכות זה הרובוט עושה את הפעולה שהילד שלכם רצה שיעשה…אבל אוי ואבוי וייפגע בקיר עם כדור מתנפח במים שלא מזיק לסביבה????‍♀️????‍♀️????‍♀️???? ל-מה לנסות לתחזק תמימות שתיעלם במקום לחזק את השריר החשוב ביותר בגוף??

wpDiscuz

תגיות לכתבה: