מחסור בעובדים בהייטק? התשובה נמצאת כאן מתחת לאף שלנו

מחסור בכח עבודה מיומן בהייטק? לפני שאנחנו רצים לחפש פתרונות דרסטיים או מעבר לים, כדי שנעיף מבט מתחת לאף שלנו. יום הגיוון הבינלאומי שחל היום הוא הזדמנות מצוינת

מאת: נטלי קרמר וגיא שמש

תעשיית ההייטק בארץ נמצאת בתנופה גדולה: משקיעים מחפשים הזדמנויות, ותנופת גיוסי כח-האדם מגיעה לשיאים חדשים. הדו"ח האחרון של רשות החדשנות הצביע על 13,000 משרות פתוחות שחברות ההייטק לא הצליחו לאייש בשנת 2020. היום המספר גדול בהרבה. לרגל יום הגיוון הבינלאומי שחל היום (ו'), חשוב לבוא ולומר: גיוון כח האדם הוא המפתח היחיד להתמודדות עם המחסור התמידי במפתחים מיומנים בארץ.

החזון מתגשם לנגד עיננו מזה זמן. נשות-פיתוח חרדיות עובדות בחברות רבות. הן מתמידות בתפקיד לאורך שנים (יותר מהממוצע הכללי) ולמרות כל הדעות הקדומות, הן נמנות עם צמרת המפתחים בחברות אלה. במרכזי פיתוח אחרים, עובדים ממוצא ערבי משתלבים בהצלחה במשימות פיתוח, ומעלים פתרונות עם עובדים אחרים ליד מכונת הקפה. לא קל לבנות קבוצות מגוונות – אבל בסוף התהליך נוצרים צוותים מוכשרים, המונעים על ידי רצון חזק להצליח ולתרום להצלחת החברה. וזו רק תחילת הדרך, כי ההייטק ברובו הוא עדיין מועדון הסגור בפני חלקים משמעותיים באוכלוסיה. אפילו נשים, המהוות 51% מהאוכלוסיה, נמצאות בייצוג חסר בענף.

חברות מגוונות מצליחות יותר

מחקרים מראים שיש תועלת עסקית של ממש בגיוון כח האדם בחברות. חברות מגוונות מצליחות יותר מחברות הומוגניות (שֵם נקי לחברות עם דומיננטיות גברית לבנה), עובדיהן מגלים מחויבות גבוהה יותר לחברה, וגם החדשנות בהן פורחת על רקע מגוון התרבויות והגישות. מחקרים מציינים בנוסף, שכּח אדם מגוון בחברה משקף את קהל הלקוחות המגוון שלה. מתוך כך, החברה מחזקת את הבנת השוק שלה ומיטיבה להכיר את הצרכים של לקוחותיה.

יש חברות המתמודדות עם המחסור בכח אדם מיומן באמצעות פניה למיקור-חוץ והעברת עבודות פיתוח תוכנה לחברות במזרח אירופה. זהו לכאורה פתרון מהיר וזול. אבל כבר נשמעים סיפורים על שוק שחור של פרויקטים, העוברים מיד ליד, כך שהמזמין לא יודע בדיוק מי המפתחים ומה בדיוק נכנס לקוד שהם סיפקו. עדיף ללא שיעור פתרון בו החברה מכירה את המפתחים/ות, מדברת בשפתם, ובונה איתם/ן מערכת יחסים מתמשכת, המאפשרת ביקורת על מבנה התוכנה ואיכותה. בסופו של דבר, זה טוב לחברות ולעובדים המקומיים, ומקרין על כלכלת המדינה כולה, על מצב הפערים במשק ועל חוסנה החברתי.

אולם שני קשיים משמעותיים עומדים בדרך לשילוב עובדים ממגזרים בתת-ייצוג בהייטק הישראלי. הראשון הוא חוסר היכולת של התעשייה לקלוט כמות משמעותית של עובדים ועובדות חסרי-ניסיון, כאלה המכונים ג'וניורים. בוגרי התוכניות המושקעות של הממשלה, רשות החדשנות ושל עמותות רבות וטובות, מגיעים לשוק העבודה חסרי ניסיון משמעותי. הם לא פיתחו פרויקטים אמיתיים, עבור לקוחות תובעניים ובסביבה טכנולוגית מאתגרת. חברת הייטק הקולטת עובדים כאלה, נדרשת להקצות עובדים מיומנים למשימות הנחייה והדרכה של העובדים החדשים – תוך התפשרות על לוחות זמנים ומשימות אחרות. חשוב שחברות פיתוח נוספות, שנמצאות היום בתנופת גיוס, יתמודדו עם האתגר הזה. זו השקעה המשתלמת עבורן לטווח רחוק. עם זאת, גם הממשלה צריכה לעשות יותר.

הממשלה היא הגוף המממן הגדול ביותר של הכשרות עובדים במגזר הציבורי. בשנה שעברה השקיעה מעל ל-140 מיליון ₪ בתוכניות הכשרה – אולם היא צריכה לדרוש וגם לקיים. לא די להתמקד בהכשרת העובדים והכנתם לראיונות עבודה. יש למצוא דרך לצייד אותם בניסיון מעשי בתחום. במגזר הציבורי מתנהלת פעילות מחקר ופיתוח בהיקפים של מיליארדי שקלים. הממשלה יכולה להגדיל את מחויבותה לגיוון ולחייב את ספקי התוכנה שלה להעסיק בוגרי תוכניות העשרה בהקפים גדולים – זאת, כתנאי במכרזי התוכנה שהיא מפרסמת. אתרי אינטרנט, מערכות תקשורת ממסדיות, מערכות ניהול משרדיות – כל אלה הזדמנויות עבודה והתנסות עבור ג'וניורים, הזקוקים לנסיון משמעותי שיפתח בפניהם את הדלת לעולם ההייטק.

הקושי השני מונח לפתחן של חברות ההייטק עצמן. הן צריכות להשתדל יותר. אם בעבר חשבנו שדי בלב ודלת פתוחים לקראת מועמדים מאוכלוסיות לא מיוצגות – היום ברור שנדרש מאיתנו יותר. עלינו לחפש ולייצר באופן פעיל את ההזדמנויות לגיוס מעודד גיוון, ולהכשיר את המנהלים להכיל כח אדם מרקעים שונים.

שיטת הגיוס חבר-מביא-חבר אינה מרחיבה את ציבור המועמדים למשרות הפתוחות, אלא מחפשת אותם שוב ושוב באותם המקומות: שערי האוניברסיטאות, הפייסבוק של יוצאי 8200 והחברים לכדורגל ביום ששי. ערבים ישראלים, חרדיות וחרדים, חברי וחברות הקהילה האתיופית, בוגרי תוכניות הכשרה וא.נשים עם מוגבלויות  – כולם נמצאים מחוץ למאגר המועמדים, והמאגר אינו גדל. צריך לבקש מועמדים מהעמותות המתאימות, ללמוד לראיין מועמדים שבאים מרקע שונה, ולזהות את הטיות לב האנושיות שלנו הפוגעות בהערכה הוגנת של המועמדים.

להשלמת התהליך, על הממשלה להידרש לתהליך השמת העובדים על ידי חברות ההשמה המובילות, שמהוות היום את ערוץ הגיוס העיקרי עבור החברות. חברות השמה אלה אינן מתמחות באוכלוסיות מסוימות, ואינן משקיעות היום מאמץ מיוחד בשילוב מועמדים מרקע שונה או בתת-יצוג. יש לתגמל חברות השמה שיבחרו להשקיע בקהילות אלה, לאתר מועמדים מתאימים, להכין אותם לראיונות ולהציג אותן בפני הלקוחות.

אנחנו באיגוד הישראלי לתעשיות מתקדמות (IATI) שמנו לעצמו כמטרה לקדם את הגיוון וההכלה בתעשייה . בקבוצת העבודה של האיגוד המתרכזת בנושא הגיוון והכלה אנו פועלים בכל הגזרות האלה בתקווה להפוך את יום הגיוון הבינלאומי ליותר מציון יפה בלוח השנה. אנו קוראים לממשלה ולחברות הפיתוח לנצל את תנופת הגיוס הנוכחית כדי לשפר את המצב ולהביא לגידול משמעותי בנוכחות הקהילות שבתת-יצוג בהייטק. גיוון כח האדם הטכנולוגי בישראל הוא הכרחי לחיזוק התעשייה וגם לכולנו כאזרחים. עד שהתהליך יצבור תאוצה ונפח, ההצלחות היפות הנראות היום יהיו רק רמז למציאות שיכלה להיות טובה יותר עבור כולם.

נטלי קרמר היא סגנית נשיא עולמית ב-AT&T ומנהלת מרכז הפיתוח בישראל, גיא שמש הוא סגן נשיא עולמי ב-NOKIA ומנהל מרכז הפיתוח שלה בישראל. הם מובילים את קבוצת הגיוון של IATI.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

31 תגובות על "מחסור בעובדים בהייטק? התשובה נמצאת כאן מתחת לאף שלנו"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
דניאל
Guest

חרדים חרדים חרדים אבל מי שעשה צבא עבד שנים בהייטק והיום יושב בבית כי הוא מבודר הוא יכול להתפגר כי זה לא כלכלי למישהות כתבת יחצנות אחת גדולה למי שמרוויח מעבדות קבלן של נשים חרדיות. יש פה אלפי מהנדסים מבוגרים מובטלים שיש להם הרבה יכולת אבל את מי זה מעניין ?

מנהל מגייס בהייטק
Guest
מנהל מגייס בהייטק
מה זה אומר ״ההייטק ברובו הוא עדיין מועדון הסגור בפני חלקים משמעותיים באוכלוסיה״? כן, יש קשרים, יש נטוורקינג ויש מקומות שבהם ידוע שיש כוח אדם טוב כי כבר נעשה שם סינון וכבר קיבלו שם הכשרה (אוניברסיטות עילית, יחידות המודיעין למיניהן), אך האם מכאן נגזר אוטומטית ששאר האנשים מודרים מההייטק? איזה בלוף! בתור מנהל מגייס, אנחנו נמצאים בתקופה חסרת תקדים מבחינת ביקוש למפתחים. אם תבוא מפתחת חרדית טובה או מפתח ערבי טוב, האם נזרוק את קורות החיים שלהם? חד משמעית לא! הבעיה היא תמיד באיכות. המועמדים משם עדיין לא מספיק טובים באחוזים גבוהים (מסיבות היסטוריות תרבותיות), אבל גם זה משתנה וימשיך… Read more »
מישהו
Guest

בהייטק לא נותנים לאנשים מוכשרים להכנס, כשרון לא נמדד בתעודה או בקורס מסכן, מנסיון.

יצחק
Guest
כמנהל בחברת תוכנה אוכל להעיד בנושא העסקת חרדיות ממבט אישי. לפני כמה שנים העסקנו בחברה הקטנה שלנו כ 10 עובדים ועם קבלת פרוייקט בחו"ל גייסנו 4 עובדות חרדיות. אז הסיפור לא באמת הצלחה – היום אנחנו 17 עובדים בלי אף עובדת חרדית למה: 1. רמת הידע בתוכנה ורמת עבודה עצמאית נמוך מהרמה המקבילה אצל תכנתים חילונים. 2. כל שנה שנתיים יציאה לחופשת לידה עם חוסרים לפני הלידה וללא אפשרות תכנון על פרוייקטים ארוכי טווח. 3. אין שעות נוספות או עבודה לבד במשרד כי אסור להיות לבד במשרד אם חס וחלילה יהיה גבר במשרד. 4. חוסר מעורבות בפעילויות החברה: שתייה לפני… Read more »
חיים
Guest

היי יצחק,
אני חרדי לא עובד בהיי-טק ולא יכול להתווכח איתך על ההתאמה של חרדיות לשוק העבודה,
אבל אני יודע דבר אחד שמה שכתבת בסוף דברך שהרב מבקש כסף קבוע זה שקר מוחלט!!!!
אני חרדי ורוב הסביבה שלי חרדים ובחיים שלי לא שמעתי את השטות הזאת שרב מבקש כסף קבוע, (ויוצא לי לפעמים שאני מתייעץ עם רב לגבי שאלות מהסוג הזה)
ולכן מבחינתי האמינות שכל מה שכתבת מוטלת בספק גדול מאוד.

יצחק
Guest

יצחק:
אין לי ספק שזה מה שאתה חושב שאני לא אמין אז קצת פרטים:
אני ביקשתי לדבר עם הרב, זה אחרי שכבר עבדו 2 בנות חרדיות ואפילו אחת מהן הביאה את המועמדת…
בנינו מחיצות גבוהות באופן-ספייס שהבנות לא יהיו גלויות לכל המשרד… והרב המכובד בשיחה איתי ביקש להיות בודק קבוע בשכר… כמובן סירבתי והתכנתת לא עבדה אצלנו כי הרב אסר עליה לעבוד אצלנו.
אגב, אביה של התכנתת גם הוא רב וביקשתי ממנו להגיע לבדוק את התנאים אבל הוא השאיר את המשימה לרב "מומחה לעבודת חרדיות"
הישוב הוא רכסים – ויש לי עדיין פרטים אם אתה מאד מתעניין

יצחק
Guest

חיים שלום,
אם אתה צריך פרטים, שמות ומידע נוסף… אוכל לספק לך
הסיפור של הרב הבודק מוכר לבנות שעבדו

חיים
Guest

שלום יצחק,
אשמח כמובן להבין על מי מדובר,
ע"מ להבין אם מדובר ברב מוכר? ובמקרה שהוא דורש על זה תשלום אני חושב שמדובר בחוצפה,
(אני אישית לא נתקלתי בכאלה מקרים אף פעם)
-במקרה אני גר ממש קרוב לרכסים ואשמח לדאוג שמי שאני מכיר לא יתייעץ איתו בשום נושא אלא רק עם רבנים הגונים,
– עוד משהו לגבי היישוב רכסים, אמנם עבור אדם שאינו חרדי זה ישמע אולי שולי, אבל מדובר במקום יותר קיצוני מרוב הריכוזים החרדיים האחרים.

מישהוא שמגייס עובדים
Guest
מישהוא שמגייס עובדים
א. אני לא רוצה שהממשלה תעשה שום מאמץ כדי לסייע, גוף כושל כזה יכול לעשות רק נזק ורק להרחיב את הפערים ולדאוג למקורביזם אמיתי, שלא כמו חבר מביא חבר שזה שיטה מעולה לגייס מועמדים איכותיים. חבר מביא חבר זה בסך הכל המלצה על מועמד, זה ממש לא בטוח שהמועמד התקבל בזכות המלצת חברו. ב. הבעיה של המגייסים היא למצוא מועמדים איכותיים ומתאימים. השוק כרגע במחסור עובדים, אבל עדיין אני לא אגייס עובד עם פערים גדולים מידי מבחינת ידע. מי שישקיע את הזמן וילמד ימצא עבודה ללא הבדי דת גזע ומין. זה תפקידו ללמוד ולרכוש השכלה, המעסיק לא יקח מישהוא עם… Read more »
רגינה
Guest

מי אמר שהמגייסים בעצמם אנשים מוכשרים?אולי המועמד מוכשר וטוב אבל המגייס לא מבין מספיק את העבודה. בכל ארגון עובדים אחרת לכן ייתכן פער בין המועמד למגייס שברמת הידע מועמד יכול להיות מוכש בהרבה מאשר המגייס. כך נוצר מעגל סגור שיוצר מחסור בעובדים שלפעמים גם עובדים טובים עוזבים כי לא מתאים להם לעבוד עם אנשים הלא מקצוענים.

איתמר
Guest

הבעיה הכי גדולה היא שאף אחד לא רוצה לעשות את העבודה הקשה של להכניס ג'וניורים. חוץ מחלק קטן מהחברות גדולות שיש להן תכניות מסודרות לקליטת אנשים בלי ניסיון, אף אחד לא מוכן להרים את הכפפה. רק רוצים לקטוף אנשים עם ניסיון ויכולות, אבל מה לעשות שאין הקצאה בלתי מוגבלת לכאלו. לפני עשר שנים כשאני התחלתי זה היה הרבה יותר פשוט, היום סטודנטים ובוגרים צריכים להתחרות במאות אנשים על כל משרה…

יניר
Guest

לדחות גיוס בנים בחצי שנה עד שנה. להעביר את כולם קורס תכנות.

סטודנט בטכניון
Guest
סטודנט בטכניון
אתה תולה יותר מידיי תקוות בקורס של חצי שנה יש אצלנו תוכנית של שילוב חרדים, הם באים לקורס הכנה של כמה חודשים ואח"כ קורס מכינה של 10 חודשים.. לצערי הרב ואני אומר את זה ברצינות הכי גבוהה שאני יכול. גם זה לא מספיק. הם באים ממקום של חוסר ידע עצום ברמה שהם לא יודעים מה זה נעלמים במתמטיקה או להבין מה זה X וY ולמה הם נמצאים שם.. אז להשלים ידע של 12 שנה ב 10 חודשים וקצת, זה לא אפשרי.. ואני אלך ואקצר את הזמן של 12 שנה כי יותר מחצי ממה שלמדתי ב 12 שנה לא משמש אותי… Read more »
אסף
Guest

לצערי הכל קשרים ויותר מהכל גניבת מוחות של אחרים וזה הכי עצוב כי כאשר עובד הייטק אשר נימצא בחברה מנצלים את הכישורים שלו ואת טוב ליבו נותנים לי פרוטות על הרעיונות שיש לו ובנוסף לוקחים לו את הקרטיד על העבודה והשם של החברה עולה פלאים .
בודדים הייטיקיסטים שבאמת מרוויחים מהרעיונות שלהם וזה עצוב!!!!
העיקר בוכים ואומרים שאין עובדים יש פשוט נימאס לאנשים ונשים שגונבים להם או להן את הקרטיד

ליאור
Guest
עם כל הכבוד, הכתבה הזאת לחלוטין פוסחת על אחת הבעיות הכי גדולות של שוק העבודה בארץ והוא שאין כמעט חברה בארץ, במיוחד בהייטק, שמוכנה לקחת אנשים מוכשרים אבל חסרי ניסיון למשרות. אני כבר כמה חודשים מחפש עבודה ואני כל פעם רואה את אותה בעיה מחדש: בכל אחת מהמודעות כתובה דרישת חובה, תותח ב-x, שליטה בy, או לחלופין, 3 או 5 שנים שנות ניסיון מינימום וזה גם לתפקידים שהם על גבול הג'וניור. כל עוד חברות ישראליות לא יהיו מוכנות להשקיע את הזמן בפיתוח והכשרה של עובדים הן יישארו תקועות עם חוסר בכוח אדם ושום גיוס של ערבים או חרדים לא יעזור… Read more »
כרובי
Guest

אם סטארטאפ עם המון פוטנציאל היה רוצה להעסיק אותך בחינם לכמה שנים עד שהפוטנציאל יתממש ואז תתחיל לקבל שכר, היית מסכים?
כי זה בדיוק מה שהצעת שחברות יעשו, לקחת עובדים חסרי נסיון ולהמתין כמה שנים עד שהידע שלהם יגיע לרמה שמאפשרת להם להפיק רווחים ממשיים לחברה.
יש חברות שמסוגלות לעשות זאת, אבל לא כל חברה יכולה להרשות זאת לעצמה.

שחף
Guest

המעוות העיקרי בארץ זה הצבא
החברות התרגלו שהן יכולות לקבל אנשים מוכנים ובגלל זה כמות משרות הגוניור בארץ על סף הלא קיימות

העסקים פה התמכרו לרעיון שהצבא ייצר להם עובדים מוכנים והם לא צריכים להשקיע בשום צורה

דוד
Guest

סיפורי פוגי על היכולות של המגזר החרדי.
קורס של כמה חודשים לא מגשר על חוסר לימוד רלוונטי במשך 12 שנים, על סביבה ביתית חסרת יכולת, על דרישות מיוחדות ובלתי סבירות.
אנחנו מגדלים מגזר משמעותי חסר יכולת וזה בדיוק מה שאנחנו מקבלים, וכל מיני מילים מכובסות וני אייג'יות לא יכסו יל האמת.

ולמתגייסים, תמשיכו לחפש עובדים בני 24 עם 15 שנות ניסיון ולהתלונן שאתם לא מוצאים.

הייטקיסט ת״א
Guest

א) החברות לא מוכנות להשקיע שקל או חצי דקה בג׳וניורים מוכשרים. רוצות לקבל את העובדים מוכנים מראש.
ב) צריך לתת עדיפות לאנשים ששרתו בצבא או שעשו שרות לאומי משמעותי של שנתיים לפחות. הם אלו שצריכים לקבל עדיפות ולא כל מיני מגזרים שאפילו לא מכירים במדינת ישראל ואפילו מתנגדים לקיומה!

עם נפלא
Guest

מעטמאוד מהחרדים מתנגדים למדינה.
אתה מדבר על נטורי קרטא,
ממש לא המגזר החרדי המיינסטרים

תודה על המקום להעיר

דרור
Guest

יהיה נחמד ומקצועי מצידכם לצרף קישורים למחקרים שאת מסקנותיהם אתם מצטטים. אנחנו בעידן הפייק ניוז, אתם כבר לא יכולים לזרוק לאוויר נתונים כשלפניהם כתוב "מחקרים מראים ש" ולצפות שהקוראים פשוט יקבלו את זה.

ציפי סביליה
Guest
בוקר גם אני אנטי כפייה בכל התהליך הבלתי הגיוני שנוצר בעולם לדעתי הוא הליך,חומרי ופוליטי,נטו. במידה והיה מעט הגיון או ניסיון בעל וותק בהוצאת תרופה ראויה,הייתי מתחסנת בלי לחשוב פעמיים. גם אני לא עובדת בשל הכפייה במדינה שחשבתי שהיא דמוקרטית עד להמצאת הירוס שכרגע,דרך אגב הוירוס נח בשל "שומר החומות" ממתין שהמלחמה ההיא תסתיים ואז הוא ישוב,נו באמת כולכם טיפשים עד כדי כך?. אני מאמינה בחופש ההחלטה על גופי. זכותי לא לפרט לאף אדם,חוץ מרופא. במיוחד בעבודתי ,מה אני עושה או לא עושה מבחינה בריאותית לגופי? זה הפך לסוג של פאשיזם לא מובן וה"עדר" לו היה חכם טיפה יותר ,היה… Read more »
ותיק בהייטק
Guest

הכותבים מתעלמים מהעובדה הכי פשוטה – ההיטק זה כמעט התחום היחיד שכמה שיש לך יותר נסיון, יש לך פחות סיכוי למצוא עבודה. השוק מלא באנשי מקצוע מעולים מעל גיל 40 שאף מגייסת לא תסתכל עליהם.
אני בעצמי מתקרב ל 60 ונאלץ לעבוד כעצמאי בעיקר מול לקוחות בחו"ל רק בגלל שאני אוהב לכתוב קוד וארכיטקטורה של תוכנה, ומעדיף את זה על משרות ניהוליות.

הייטקיסטית חרדית
Guest
הייטקיסטית חרדית
כהיטקיסטית חרדית שעובדת במשרה מעולה, מכעיס אותי לקרוא שוב ושוב הפלת אחריות על חברות ועל הממשלה לפעול לגיוס חרדיות. לי ולחברותיי שבאמת רוצות קריירה בהי-טק לא היו שום מכשולים בדרך לשם. מי מאיתנו שהשקיעה בלימודים, בנתה פורטפוליו של פרויקטים איכותיים להראות למגייסים, והשתתפה באירועי נטוורקינג, חווה אפילו אפליה מתקנת, ובענק. לא נתקלנו בשום גזענות או הדרה, אלא ההיפך. הבעיה היא שהרבה חרדיות לא מעוניינות בקריירה בהי-טק. המטרות שלהן בחיים הן לתמוך בבעל שלומד תורה ולא עובד, וללדת ולגדל הרבה ילדים לאותה הסתכלות. קריירה אינה חלק מזה. הן רוצות לפנות להי-טק בשביל להתפרנס, אבל רובן לא תקחנה תפקיד ניהולי אם זה… Read more »
אסף
Guest

חחחחחח כמה שטויות!!!!

עובדת הייטק
Guest

כיף. כיף גדול לקרוא לעצמך גם הייטקיסטית וגם חרדית. כיף גדול גם להמציא וללכלך ולצאת אותה מחמדית חמודה. כיף גדול.

הייטקיסטית חרדית . אמיתית .
Guest
הייטקיסטית חרדית . אמיתית .

דברי בשם עצמך..
ואו! הרבה זמן לא קראתי כל כך הרבה שקרים ועובדות לא נכונות.
99% ממה שכתבת לא משקף בשום צורה את ה- הייטקיסטית החרדית. הקלאסית.

שרה
Guest

גם אני הייטקיסטית. גם אני חרדית.
וכמה מפתיע, אני לא מזדהה עם אף מילה שלך

אסף
Guest

לא יודע אם אני מייצג, אבל סיימתי תואר במדעי המחשב בטכניון בממוצע 84, שלחתי קורות חיים לחברת השמה אחת וכל שבוע היו לי לפחות שני ראיונות, ואני בתהליך מתקדם במקביל בשתי חברות מוכרות. לא יודע אם היה לי מזל, אבל בתור בוגר טרי בלי נסיון נראה לי שהמצב בשוק די סביר….

Larry Fox
Guest

ניסית להשיג הלוואות מבנקים ללא הצלחה? זקוק בדחיפות לכסף כדי לצאת מהחובות? זקוק לכסף להרחבה או להקמת עסק משלך? אנו מציעים כל מיני הלוואות בריבית נמוכה של 3%. אתה רשאי ללוות לאורך כל תקופה בין שנה ל -25 שנים וללוות כל סכום מ -2,000 ליש"ט ל -50,000,000.00 ליש"ט לכל מטרה. אתה יכול להגיש בקשה באמצעות whatsapp: +447451283532 או דוא"ל: [email protected]

מקסים
Guest

תודה לארי, אבל בדיוק היום חסן הנסיך הניגרי הציע לי הצעה טובה יותר.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: