" />

דיונים על מדעגיק

מסטארטרק למציאות: מדפסות תלת מימדיות ידפיסו רכיבים בחלל

נאסא מקדמת את החזון של "משכפלים" מהסדרה סטאר טרק

תמונה: צילומסך

תמונה: צילומסך

אחד המושגים שהציגה לעולם הסדרה סטאר טרק ("מסע בין כוכבים") הוא המושג של המשכפלים (Replicators) – מכונות המסוגלות לייצר במקום כל חפץ דומם שאנשי הצוות רוצים בו (כולל מזון).

אמנם לנו אין עדיין את היכולת לייצר מכונות כאלה בעצמנו, אבל אנחנו מתקרבים לכך – החל מיוני 2014, האסטרונאוטים בתחנת החלל הבינלאומית יוכלו להדפיס לעצמם כל חלק שיחסר להם במדפסת תלת מימד המתוכננת לתפקד בחלל.

דבר זה יאפשר להם לצמצם במאסה שמשוגרת לחלל, היות ובמקום לדאוג לחלקים חלופיים לכל רכיב אפשרי (כי בחלל, אף אחד לא שומע אותך מתלונן שנשבר לך תפס פלסטיק) מספיק לדאוג לחומר הגלם למדפסת, שתוכל להפיק כל חלק שיאבד או ישבר, או להפיק כלי עבודה חדשים בהתאם לצורך. התוכניות להדפסה יגיעו עם המדפסת, או שיועברו לתחנת בתקשורת מהקרקע.

המדפסת עוברת כרגע סדרה של ניסויים (כולל הטסות במטוס הצולל כדי לדמות חוסר משקל) כדי להבטיח שתוכל לתפקד בחלל. וגם נושא יצירת מזון על הפרק – במחקר נוסף נאסא בודקת הדפסת חלקים עמידים במיוחד כדי לחסוך בעלויות ייצור של רקטות. במחקר שלישי נבדקת האפשרות להדפסת מזון בחלל. אולי בעתיד הלא-רחוק אסטרונאוט יוכל להזמין "תה, ארל גריי" ולקבל אותו בכוס שהודפסה במקום.

ביום שישי הבא, ה-23.8, יתקיים כנס בנושא הסדרה סטארטרק (פרטים בדף הפייסבוק)

תגיות לדיון:

להגיב

אין תגובות