הכל על מהפכת המטבעות הדיגיטלים וגם: כך תייצרו מטבע משלכם

נדמה שכולם כבר מכירים את הביטקוין. אבל לצידו קיימים מאות מטבעות דיגיטליים שונים, שחלקם משמש קהילות תמימות וחלקם משמש פושעים ונוכלים. איך תבדילו ביניהם ואיך תוכלו ליצור מטבע על שמכם?

הגיק-קוין שלנו. בקרוב הוא יהיה שווה הרבה.

מטבע הגיק-קוין שלנו. בקרוב הוא יהיה שווה הרבה.

דניאל גר בפלורנטין. כמו רבים מתושבי השכונה, הוא אוהב לקפוץ מדי פעם לבר השכונתי ולשתות משהו אחרי העבודה. דניאל מסיים את הבירה והצ'יפס, ומסמן לברמן. הברמן אומר לו – "2 פלורנטיןקוין, בבקשה". דניאל שולף את הסמארטפון, ומפעיל את הארנק האלקטרוני. הוא מקליד את הסכום ורואה שההעברה בוצעה. הוא נפרד מהברמן ויוצא. עתיד רחוק? לא ממש.

ביטקוין, לייטקוין ובקרוב גם מיכל-קוין?

ברשותכם, נפתח בהסבר קצר, שיעשה קצת "סדר באי-סדר". מטבעות דיגיטליים הם מטבעות, שכפי ששמם מרמז, אינם מטבעות פיזיים, וכל קיומם הוא רק בעולם הדיגיטלי. אין גוף אחד מרכזי שמנפיק אותם, ולכן גם הם אינם נתונים להשפעות של ממשלה מסויימת או בנק מרכזי אחד. כלומר, במקום "אח גדול" שמפקח על כל הנעשה ועל כל המטבעות המונפקים, יש רשת של מחשבים, ששולטים על יצירת המטב באמצעת מנגנוני הקריפטוגרפיה ויוצרים ("כורים") את המטבעות החדשים. כלומר, המחשבים המבוזרים, המחוברים ביניהם, רותמים את כוח המחשוב המשותף שלהם כדי לעבד את כל העסקאות, וכדי לייצר מטבעות חדשים. 

התהליך שתואר עתה מתאים למטבעות דיגיטליים מבוזרים (Cryptocurrencies) דוגמת ביטקוין, המטבע הדיגיטלי הפופולארי בעולם ולייטקוין המתחרה בו; אולם ישנם מטבעות דיגיטליים שנוצרים על ידי אדם בודד או קבוצה, והוא משמש כמטבע לסחר החליפין ולפעילויות שונות המתבצעות בחסות אותה קבוצה או פורום. ערך המטבע נקבע על ידי המייסד והוא יכול להיות מוצמד לשער הדולר, שער הזהב או אפילו לכמות השערים של ערן זהבי. אולם בניגוד לביטקוין למשל, הפעילות אינה חשופה לכלל הציבור ולכן גם אינה נתונה לפיקוח. למעשה, חוץ מהגורם המשלם ומי שמקבל את מהתשלום, אין עדות לתשלום, שנעשית מאחורי חומות של הצפנה ופרטיות. כך למעשה יכולה כל קבוצה ליצור מטבע ייחודי שישמש אותה – אם זה חברי קיבוץ, אוהדים של קבוצת כדורגל מסויימת או משתמשי פורום מסויים ברשת.

cc-by-Francis Storr, flickr

cc-by-Francis Storr, flickr

מטבעות שמציעים הרבה יותר מהערך הכספי שלהם

אז מה כל-כך טוב במטבעות הדיגיטליים? ראשית, הם אנונימיים. כלומר, מרגע שהמרתם את כספכם למטבע דיגיטלי, כל העסקאות שתבצעו לא יופיעו פתאום בדפי הפירוט בויזה, בבנק או אצל רשויות המס. זאת בניגוד כמובן למטבעות הקונבנציונליים. אז נכון שלרוב האנשים אין ממש סיבה לחשוש כשהם מזמינים בירה בכרטיס האשראי; אבל יותר ויותר אנשים חרדים לפרטיותם, ולא מעוניינים שחברות כרטיסי האשראי ידעו אילו "שירותי בידור ותוכן" הם צורכים באתרים מסויימים או לאילו תרופות הם נזקקים וכו. יש לזכור שגם חברות האשראי עצמן מודות שהן משתמשות במידע שנצבר אצלן לצורכי שיווק, ולכל די ברור שמאגרי מידע שכאלו ידלפו או ייפרצו באחד מן הימים.

שנית, מנגנוני הבקרה והייצור של מטבעות דיגיטליים דוגמת ביטקוין מונעים מצב של אינפלציה; זאת משום שאין גוף שיכול לתת הוראה "להדפיס כסף". נהפוך הוא – כמות הכסף נתונה מראש (21 מיליון ביטקוין) ומכיוון שרוב הכסף כבר נוצר, כל תהליך יצירת הכסף ("כרייה") הופך לנדיר יותר ולכן לא פוגם בערכו של המטבע.

שלישית, סוגיית העמלות. חישבו רגע כמה כסף גורפים לעצמם המתווכים שונים על כל עסקה שאתם מבצעים באמזון, איביי או עלי-אקספרס. החל בגופים בנקאיים (עמלות שורה), גופים שסולקים את הכסף (חברות כרטיסי אשראי עם שער חליפין גבוה, בצירוף עמלות על עסקה במט"ח), שירותי תשלום שגובים עמלות כמו פייפאל; וכלה בממשלות שגובות מע"מ ומכס על חלק מהרכישות. במטבעות דיגיטליים דוגמת הביטקוין לא קיימת עמלת ההמרה (אלא אם תרצו אישור מזורז לעסקה, וגם אז ההמרה היא מזערית ועומדת על כ-0.01% בלבד מהעסקה).

סיבה נוספת לשימוש היא האפשרות לשלם ולקבל תשלום במטבעות דיגיטליים בכל מקום בעולם; זאת בניגוד למשל לאתרים שמגבילים רכישה לבעלי כרטיס אשראי אמריקאי.

הצד האפל של המטבע

אבל כמו בהרבה מאוד מקרים בחיים, גם במטבעות דיגיטליים אין טוב, בלי רע. עמי קאופמן – מנתח מודיעין איומי ב-RSA, חטיבת האבטחה של EMC – מסביר לגיקטיים, שמה שמושך את הפושעים והנוכלים הוא האנונימיות. "זאת דרך מהירה וזולה להלבין כספים שהושגו במרמה ולטשטש עקבות" הוא אומר. אולם הנוכלים והפושעים שנהגו להשתמש בביטקוין מתחילים בהדרגה לפנות למטבעות פורומים, שאינם מבוזרים ומפוקחים. הסיבות, לדברי קאופמן, נעוצות בכך שהביטקוין פגיע יותר מאשר שחשבו, כמו  שראינו במקרה Mt. Gox, בורסת הביטקוין הגדולה בעולם, שפשטה את הרגל בעקבות מעילה או גניבה של 450 מיליון דולר. בנוסף, הממשל האמריקאי הצליח לשים ידו ולחלט כ-30,000 ביטקוין (כ-14 מיליון דולר) מעצורים החשודים בהלבנת הון בפרשת Silk Road, כך שגם האנונימיות של הביטקוין אינה מושלמת. קאופמן מסביר שמטבעות הפורומים נגישים רק למי שקיבל גישה ממנהל הפורום ומבטיחים כך אנונימיות גדולה יותר מאשר בביטקוין. לכן, הפושעים והנוכלים עוברים להשתמש במטבעות פורומים ובשירותי רשת כמו MUSD, UPS, UAPS ו-LessPay, כששירות LessPay אף מעמיד לרשות הסוחרים API שמאפשר להם למכור ולסלוק בצורה בטוחה, אנונימית ומהירה.

…ובינתיים בישראל

בצעד חריג ובלתי רגיל, התכנסו בפברואר השנה 5 רשויות: בנק ישראל, אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר, רשות המיסים, הרשות לניירות ערך והרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור, כדי לדון בסוגיית המטבעות הדיגיטליים. בהודעה המשותפת שהוציאו הדגישו הרשויות את הסכנות הטמונות בשימוש במטבע, אולם הן נמנעו מלקבוע במפורש שהמטבע אינו חוקי או שהסחר בו אסור. עו"ד רוני ברקוביץ', משפטן העוסק בהייטק, גיימינג ומיסוי בינלאומי ממשרד טל רון, דריהם ושות', מסביר כי הרשויות, ובנק ישראל בראשן, אינן יודעות כיצד להתייחס למטבעות הדיגיטליים. "מצד אחד" הוא אומר "קיים סעיף 44 בחוק בנק ישראל שאומר במפורש ש'שום אדם זולת הבנק לא יוציא ולא יפיץ שטרי כסף, מעות, מסמך או כל דבר אחר, אשר הנגיד קבע כי הם עשויים להיות תחליף מטבע', אולם מצד שני, טרם נמסרו הוראות רשמיות בנושא. לדבריו המצב נובע "מחוסר ההיכרות של הרשויות עם המטבע ומחוסר ההבנה כיצד להפעיל רגולציה לגביו".

על פי הערכתו של ברקוביץ', מחזור הסחר החודשי של הביטקוין בישראל עומד על כמיליון עד מיליון וחצי דולר בחודש. במקביל, חזינו בכספומט ייעודי שהוקם והמטבע מכובד על ידי כמה מאות עסקים ואנשי מקצוע בישראל. אפילו ועדת האתיקה של לשכת עורכי הדין בישראל, אישרה לעורכי הדין לקבל את שכר הטרחה שלהם במטבעות ביטקוין. אולם ברקוביץ' מזכיר כי "יש לזכור כי הביטקוין אינו מוכר באף מדינה בעולם כמטבע שהוא הילך חוקי".

לא רק ביטקוין. עם 'שפע~' כבר שילמתם?

מקור: אתר oshare

מקור: אתר oshare

מיזם OShare הישראלי הוא ניסיון אמיץ ליצירת מטבע דיגיטלי כחול לבן; מטרת היזמים היא לקדם את הקרבה ושיתוף הפעולה בין אנשים. חברי המיזם משתמשים במטבע בשם 'שפע~', כשניתן להשיג אותו בכמה דרכים: על ידי מכירה של שירות או מוצר, מילוי בקשות של משתמשים אחרים או התנדבות ותרומה לקהילה. הסחר והקנייה של המטבע הדיגילטלי נעשה בלוח שבאתר שזמין גם באפליקציה לסמארטפון: סדנת עיסוי תינוקות תעלה לכם 20 שפע~, סדנת לחמים תעלה 100 שפע~, 5 צמידי סיליקון של one direction יעלו 50 שפע~ וג'ינס Diesel מקורי במחיר של 80 שפע~. בנוסף, ניתן להעביר את המטבע לחברים אחרים במיזם. גם בדוגמה זו ניתן לראות כיצד המטבע הדיגיטלי חי במקביל למערכת המוניטרית הישראלית, בטענה שעל פריטי יד שנייה ושירותים לא מקצועיים אין מס ואם עסק מעורב בסחר, עליו לשלם מס כחוק.

עשו זאת בעצמכם: כך תייצרו מטבע על שמכם

אוקיי, החלטתם ליצור מטבע דיגיטלי על שמכם, שישמש את קבוצת הווטסאפ האהובה עליכם? קבלו מדריך קצרצר: ראשית, היכנסו לאתר הזה. הכניסו פרטים כמו שם המטבע, אותיות הקיצור שלו ואפילו את הלוגו שלו; לאחר מכן עליכם ביחרו את אלגוריתם ההצפנה, הכניסו עוד מספר נתונים שישפיעו על כמות המטבעות הסופית וזהו. ליחצו על כפתור הסיום – והמטבע יווצר. יש לקחת בחשבון שיצירת מטבע דיגיטלי משלכם תעלה לכם 0.05 ביטקוין, כלומר, כ-80 ש"ח (נכון ליום פרסום הכתבה). מדריך וידאו מלא תוכלו למצוא פה. בהצלחה.

יניב אביטל

עורך אתר גיקטיים. יש לכם רעיון לכתבה? טיפ סודי? הדלפה? מחכה לכם ב[email protected]

הגב

6 תגובות על "הכל על מהפכת המטבעות הדיגיטלים וגם: כך תייצרו מטבע משלכם"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
מוטי
Guest

יש ל geektime משהו נגד המטבע ישראקוין.
http://www.isracoin.org.il/
לא איזכרו אותו. אף פעם פה.

אולי לא שילמו להם מספיק. הא מה אתם אומרים.

אלכס נ
Guest

ממש לקחת לי את המילים מהפה.

אני קורא את הכתבה ומתחיל להתקרה לסוף וממש לא מאמין שישראקוין לא הוזכר אפילו פעם אחת.
בדיוק התכוונתי לכתוב את מה שכבר כתבת.
זה רק אומר שלא מעט אנשים שמו לב שמשהו גדול חסר בכתבה הזאת.

יותם
Guest

רוב המטבעות לא שווים כלום כי מה עוזר שיש מטבע שיש דברים מעטים לקנות איתו? Litecoin ו Bitcoin הם נראה לי הבודדים שבאמת תוכלו לקנות איתם

אבי
Guest
כמה טעויות בכתבה אחת! ראשית, ביטקוין הוא המצאה מדהימה. אך עם זאת כל קשר בינו לבין המטבע OShare ודומיו, אשר מנסים לקפוץ על גל המטבעות הוירטואליים, הוא מופרך לחלוטין. בניגוד לביטקוין, OShare הוא לא אלא פירמידה קלאסית אשר מוסוות בתור מטבע וירטואלי חדשני. לפי הגדרת המטבע, מערכת OShare מנפיקה כסף עבור כל משתמש חדש שמצטרף, דבר אשר מוביל בהכרח לירידת הערך שלו עם הזמן, ולמצב בו האחרונים שישארו להחזיק במטבע לא יוכלו לרכוש בו דבר. כמו כן, כל יתרונות המטבעות הוירטואליים לא קיימים במטבע זה, למשל האפשרות לדעת מראש את קצב האינפלציה או את כמות המטבעות אשר יהיו קיימים בכל… Read more »
עינב
Guest

אפשר לקנות בדולר/יורו כמעט כל מטבע, ויש גם אתר בעברית שאפשר לקנות דרכו – https://www.coinshero.io/he

חיים
Guest

המטבעות הדיגיטליים

wpDiscuz

תגיות לכתבה: