סקר המפתחים הגדול בעולם: מהי השפה הכי פופולארית ומה שווה יותר: ניסיון או השכלה

אתר Stack Overflow פרסם את סקר המפתחים הגדול ביותר עד כה, והתוצאות מראות כמה מסקנות מעניינות במיוחד

 Richard Theis / EyeEm/ Getty Images Israel

צלם/תמונה: Richard Theis / EyeEm/ Getty Images Israel

גם השנה, כמו בכל שנה מאז 2011, מוציא אתר Stack Overflow סקר שנתי המגלה למפתחים מידע שלא בטוח שהם בעצמם יודעים. השנה בוצע הסקר הנרחב ביותר אי פעם מבחינת כמות נסקרים – 64,000 מפתחים שיתפו במידע על עצמם וענו על רשימה כמעט אינסופית של שאלות. אם אתם מפתחים ואוהבים את המקצוע שלכם, ואם בא לכם להרגיש חלק מקהילה גלובלית ולגלות מה קורה אצל הקולגות שלכם, פנו לעצמכם 5 דקות וקראו את המסקנות שעלו בסקר. האמינו לנו, את המידע הזה אתם לא רוצים לפספס.

תחום התוכן הפופולרי ביותר הוא פיתוח WEB

72.6% מהמשתתפים בסקר הם מפתחי ווב, 28.9% מפתחים אפליקציות Desktop ו-23% מפתחים אפליקציות מובייל. אחריהם: 11.3% הם מפתחים עם רקע מתמטי או סטטיסטי; 11.1% הם מפתחי DevOps; ו-9.3% עוסקים ב-Embedded. אגב, בתחום ה"חם" של Machine Learning עוסקים רק 3.8% מהמפתחים שענו על הסקר.

63.7% ממפתחי הווב הם מפתחי Full Stack; מפתחי ה-Back End מהווים 24.4%; ומפתחי Front End הם 11.9%. מבין מפתחי המובייל, מפתחי האנדרואיד מובילים במספרם על על מפתחי ה-iOS, עם 64.8% לעומת 57.6% בהתאמה.

שפת הפיתוח הפופולרית ביותר היא…

מנחשים? אין כאן הפתעה גדולה – Java Script גרפה את מירב הקולות (66.7%), ואחריה מדורגות:
– SQL, עם 53.7% מהקולות
– Java, עם  38.3% מהקולות
– C#,  עם 36.7% מהקולות
אחריהן נמצאות השפות Python PHP, C++, ו-C. הסקר גם מראה מגמה  ברורה ועקבית של ירידה ב-C# וב-C ב-5 השנים האחרונות. אגב, שפת הפיתוח שרוב המפתחים פשוט חרדים ממנה היא Visual Basic (שנה שניה ברציפות), וההשפה הכי אהובה היא Rust.

מקודדים לצורך הנאה

פרט מאוד מעניין שלא בהכרח שהוא רלוונטי לשום תחום עיסוק אחר פרט לפיתוח, הוא שמפתחים רואים בכתיבת קוד לא רק מקור לפרנסה, אלא גם תחביב. 75% מהמפתחים כותבים קוד סתם לשם ההנאה מחוץ למסגרת של עבודה.

גברים 1: נשים 0

פערי המגדר בקרב המפתחים עדיין גדולים, ואפילו גדולים מדי. 89.5% מהמפתחים הם גברים, לעומת  7.2% נשים בלבד. באילו תפקידים בכל זאת יש יותר סיכוי למצוא נשים? בתפקידי פיתוח ווב ומובייל ובתפקידי QA.

מקור: צילום מסך אתר Stack Overflow

לא כל המפתחים הם פריקים של מחשבים

כשמדמיינים מפתח ממוצע, מדמיינים "פריק מחשבים" – אוטודידקט שכבר בילדות פירק והרכיב מחדש מחשבים, אבל המציאות דווקא מערערת על הדימוי הזה משום שעל פי הסקר 36.9% מהמשתתפים למדו פיתוח תוכנה 4-1 שנים בלבד לפני שהחלו לעבוד, ו-11.3% נוספים הם מפתחים טריים אף יותר שלמדו לפתח רק שנה לפני כניסתם לתפקיד.

השכלה גבוהה לעומת ניסיון

רוב המפתחים הם אקדמאים. 47.9% מהם הם בעלי תואר ראשון ול-24.9% יש גם תואר שני. אצל 52.4% מהם התואר הוא במדעי המחשב או בהנדסת תוכנה, אך מצד שני 32% מהמפתחים האקדמאים ציינו שללימודים שלהם הייתה השפעה קטנה, אם בכלל, על רמת הידע שלהם, ו-90% מהם עדכנו שהם לומדים באופן עצמאי (91.1%). איך הם עושים את זה? הנתונים מראים כי הדרך המובילה היא תיעוד וחומר מקצועי במקביל לקריאת שאלות ותשובות באתר Stack Overflow.

התפתחות מקצועית

אם אתם מפתחים שגם אוהבים את מה שהם עושים ורוצים להעמיק ולפתח את הקריירה שלהם, או שאתם ממש בתחילת הדרך ומעוניינים להיכנס לתחום, כדאי לדעת שרוב המפתחים (64.5%) ממליצים להרחיב ידע וללמוד באמצעות קורסי אונליין. לעומת זאת, במקום האחרון באותה רשימת דרכים מומלצות ממוקם התואר השני (10.8%).

רוב אנשי הפיתוח הם שכירים במשרה מלאה ומרוצים מזה

70.3% מהמפתחים עובדים במשרה מלאה, והשאר הם פרילנסרים, שכירים במשרות חלקיות או לא עובדים. הסקר העלה כי המפתחים המועסקים בסך הכל מרוצים מהעבודה שלהם, ואחרי 4 שנות ניסיון מדד שביעות הרצון שלהם עולה אף יותר. אבל איך בכלל מוצאים עבודה בתחום? יש 4 דרכים מובילות: במקום הראשון: קשרים או חברים. אחרי כן, בסדר יורד: פנייה ישירה של החברה למועמד, אתרי דרושים וחברות השמה.

מקור: צילום מסך אתר Stack Overflow

רוב המפתחים לא מחפשים עבודה אבל תמיד מוכנים לשמוע

כמה מפתחים לדעתכם מחפשים עבודה בכל זמן נתון? על פי שכיחות המעברים ממקומות עבודה ניתן להניח שמפתחים רבים מחפשים עבודה בתדירות גבוהה למדי. אך זו טעות. על פי הסקר, רק 13.1% ממפתחי התוכנה מחפשים עבודה באופן אקטיבי. "אקטיבי" היא מילה חשובה פה משום שלמרות הנתון הזה, 75.2% מהם נמצאים באופן קבוע בסטטוס של "פתוחים להצעות" ומוכנים לשמוע על משרות מעניינות גם כשאינם מחפשים עבודה.

הגורמים המובילים לבחירת מקום עבודה

בכל הקשור לבחירת מקום עבודה, מפתחים תמיד יעדיפו חברה שיש בה אפשרות להתפתחות מקצועית. אם נשים בצד את הפן המקצועי ונבדוק מה מבין תנאי העבודה קורץ למפתחים, אז נגלה שמדובר בשני גורמים עיקריים: כמות ימי חופש (57%) וגמישות לעבוד מרחוק או מהבית. 53.3% מהמשתתפים בסקר בחרו באופציה לעבוד מרחוק כפרמטר המוביל לבחירת מקום עבודה. 63.9% ירצו לעבוד מרחוק לפחות יום אחד בחודש ו-11.1% ירצו לעבוד מרחוק באופן קבוע או במרבית שעות העבודה.

ולסיום הנה שאלה עבורכם: במה אתם מעדיפים להשתמש כשאתם כותבים קוד: בטאבים או ברווחים? גם על זה ענו משתתפי הסקר ובחרו במקום הראשון בטאבים (42.9%).

הכתבה בחסות Sqlink

קבוצת Sqlink מספקת קשת רחבה של פתרונות בעולם המחשוב וה-IT. אנו מתמחים במתן פתרונות ושירותים בטכנולוגיה ופיתוח, שירותי דאטה, דיגיטל והכשרות טכנולוגיות. כמו אנו מתמחים בגיוס עובדים לשלל תחומי ההייטק וברשותנו מאגר ענק של משרות טכנולוגיות המתחדש כל יום באתר החברה. אנו מזמינים אתכם להצטרף להצלחה ולעבוד בטכנולוגיות המתקדמות ביותר, בתנאים מעולים ולהתקדם לתפקיד הבא! בקבוצת SQLink מועסקים כ-2,500 עובדים והיא כוללת מגוון חברות מובילות בתחומן כגון: GotFriends - חברת ההשמה להייטק הגדולה בישראל, חברת Opisoft וחברת  Genius המתמחות בעולמות הדאטה, Bi, Ai, אנליטיקה ועוד, חברת TVUNA - המתמחות בעולמות הדיגיטל, בניית אתרים ואפליקציות ועוד, וחברת BoarDirector – פיתחה מערכת יחידה מסוגה המאפשרת לנהל ישיבות ותהליכים בארגונים וחברות בצורה חכמה ויעילה מכל מכשיר קצה באופן מאובטח.

יניב בן ישי, SQLINK

יניב בן ישי - סמנכ”ל השיווק של חברת התוכנה המובילה ,SQLink מומחה בעולמות השיווק והדיגיטל בדגש על שיווק לעולם הגיוס להייטק, מסייע לטאלנטים למצוא את התפקיד הבא שלהם ומייעץ לחברות וסטארטאפים בנושאי: פיתוח מקורות גיוס, חווית מועמד ומיתוג מעסיק. יניב מרצה באירועים וכנסים מקצועיים ובאקדמיה, מכור לשוקלד נוטלה ולאנשים מחייכים.

הגב

13 תגובות על "סקר המפתחים הגדול בעולם: מהי השפה הכי פופולארית ומה שווה יותר: ניסיון או השכלה"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
עכשיו נזכרתם?
Guest

התוצאות פורסמו כבר לפני חצי שנה.

אריה
Guest

אף אחד לא חרד מvisual basic, הייתי מפתח בה בגיל 12… פשוט זו שפה מתה שאין טעם ללמוד… אז היא דועכת..

טריקולדת שוקולד ב4 טעמים
Guest
טריקולדת שוקולד ב4 טעמים

טאבים או רווחים זה תלוי שפה/סביבה. יש כאלה שבהן יש לזה משמעות מבחינת הסינקס, ויש אחרות שהאינדנטציה מתבצעת אוטומטית כברירת מחדל. אז לעשות סתם סקר "מה עדיף" זה כמו לשאול "מה עדיף, אתר או אפליקציה לוקלית". הכל תלוי מהם הצרכים…

say what
Guest

לגבי הטאב ורווח זה בדיחה מהסדרה "עמק הסיליקון" למי שלא ראה שיחפש את הפרק של החנון עם החנונית בדייט. מצחיק שם

אבי
Guest

אין לי תואר ואני עובד בהייטק זה הכל ניסיון ומי שיגיד אחרת שקרן !

משה
Guest

משהו כאן מכיר את xojo ?

ג\'ון
Guest

VB זאת לא שפה

HNWeb
Guest

לא חדש לי כלום, אניי מתכנת web full-stack ומשתמש בטאבים ופרילנסר ולא למדתי לתכנת באינטרנט (ואני בן 14)

HNWeb
Guest

תיקון- למדתי לתכנת באינטרנט

programer
Guest

מה הקשר שsql במקום השני? היא הרי לא שפת פיתוח.

משתמש אובונטו
Guest

תגיד תודה שלא כתבו CSS

Intel worker
Guest

לדעתי הסקר אינו משקף את כלל קהילת מפתחי התוכנה בעולם כי הוא נעשה באתר שמשרת בעיקר אולוסיית מפתחים מתחום מסוים
אף מפתח FW בשפת C לא פותח STACK OVERFLOW, ולכן גם לא הצביע לסקר הזה

תוצאות הסקר מציגות את התפלגות צרכני האתר ולא את התפלגות מפתחי התוכנה בכללי

פריק
Guest

מופתע. חשבתי שפייתון יותר נפוצה.
מישהו יודע מה המצב בארץ? מפתחים אתרים בפייתון?

wpDiscuz

תגיות לכתבה: