המשחק היקר בהיסטוריה הפך למוצלח אפילו יותר [Destiny-סקירת ההרחבה]

מדובר בהרבה יותר מסתם הרחבה, אלא בכזו שהופכת את המשחק לשונה באופן מהותי. הקרבנו מספר שעות (טוב, ימים) כדי לספר לכם על The Taken King של דסטני

destiny

לפני שנה בדיוק הושק לעולם המשחק היקר בכל הזמנים. אחרי ההתרגשות הגדולה ותנופת המכירות המרשימה, גילו גיימרים רבים בעולם שהמוצר שהם קיבלו הוא בהחלט טוב. אבל לא טוב כפי שהם ציפו. לעתים אפילו מתסכל. כדי להבין את חשיבות ההרחבה השלישית הזו של דסטני צריך ראשית להסביר את המצב שקדם לה.

שחקני דסטני מתחלקים לכמה סוגים שמבלים את זמנם בחיסול יצורים מוזרים אי שם בכוכבים: כאלה שהתחילו ולא הפסיקו עד עכשיו לשחק, כאלה ששיחקו מעט וזנחו את המשחק לעד, וכאלה ששיחקו מספיק אבל הותשו ממערכת צבירת הנקודות והתחושה הלא מספקת שהמשחק נטע בהם. אני מאמין שאני שייך לסוג השלישי. זה גם הסוג שקשה להחזיר בו את התשוקה לשוב למשחק. אז בכל מקרה, אם משחק בן שנה מצליח להחזיר לשחקנים בכל רחבי העולם את החשק והרצון לחזור ולהגן על הגלקסיה, כנראה שמשהו טוב באמת קרה פה.

הרבה יותר מסתם הרחבה

בדר״כ הוצאה של הרחבה לא מייצרת מספיק עניין ותוכן כדי לחזור ולסקר את המשחק. כאן המצב קצת שונה. ההרחבה הזו היא הרבה יותר מהרחבה. מדובר בשינוי מהותי לכל הנקודות שעד היום היו מוקדי הביקורת כנגד המשחק המושקע. אבל גם מדובר ביותר מכך, המפתחים בבאנג׳י לא רק תקנו את הטעויות שלהם הם גם לקחו את השינויים צעד אחד קדימה והציגו לנו סוף סוף את המשחק שאני משוכנע שהם התכוונו להשיק לפני שנה. עד היום יצאו 2 חבילות הרחבה קטנות יותר: house of wolves ו-the dark below. שתיהן היו בסך הכל די מאכזבות. למרות השינויים הקלים שכל אחת הביאה איתה והמשימות החדשות, היה מדובר בהרחבה קטנה ולא משמעותית. בוודאי לא כזאת שנותנת מענה לכל הבעיות המרכזיות של המשחק.

destiny

בחזרה להתחלה. דסטני המשחק המקורי לא היה חף מבעיות. למרות הגרפיקה והסאונד המרשימים, המשחק היה חסר כל נרטיב ושיטת צבירת הנקודות הייתה לא פחות מסיוט מתיש. כדי להמשיך את המסע בגלקסיה היה עלייך לבצע שורה של משימות שחזרו על עצמן וגם זה לעיתים לא היה מספיק. נשקים ושדרוגים מסוימים היו דורשים חלקים נדירים וללא קצת מזל לא היה סיכוי אמיתי להמשיך קדימה. לא כמו שרצית בכל מקרה. הבאגים השונים, האנטרקציה בין הדמויות במשחק והתחושה ש׳כבר עשית את המשימה הזו במקום הזה׳, כולם היו בעוכרו של המשחק. אבל כאמור, הרבה מזה השתנה. באמת הרבה.

ראשית המשחק סוף סוף מציג לנו סיפור. נכון, לא מדובר בסיפור יוצא דופן וגם לא ראינו תוספות של דמויות חדשות, אבל מדובר בסיפור אחר תרתי משמע. הנרטיב קל וברור להבנה, הדמויות השונות מקבלות עומק, ומה אתם יודעים? המשחק פיתח אפילו חוש הומור. נראה שהמפתחים הבינו שמה שעובד נפלא עבור בורדרלנדס, יעשה את העבודה גם כאן. וכמה שזה היה חסר. המשחק הקודם היה יבש ומשמים בצורה לא ברורה. כאילו באמת שכחו שמדובר במשחק וידאו, ולא הגנה אמיתית על הציביליזציה שלנו. אז הקלילות הגיעה לדסטני ואיתה כאמור גם סיפור שאפשר להזדהות אתו. לא אהרוס לכם עם ספויילרים אבל בגדול לא משהו מפתיע – Oryx המלך פושט לכל עבר, רוצה לחסל אתכם ואתם אותו. אה, ויש לו צבא שלם שמוכן לבחון את הכישורים שלכם. אז מבחינה זו התחושה היא שהמשחק פיתח סוף סוף אישיות. והפעם גם אתם תוכלו להבין לאן הולכים, ולמה עושים מה שעושים. ומה נאמר, כמה שסיפורים של משחק וידאו יכולים להיות מטופשים, הנקודה הזו קריטית להגברת המתח ותחושת השליחות.

אז אם כבר נגענו במשימות, ההרחבה מביאה איתה 8 משימות סיפור חדשות. חלקן קלות מאחרות אבל כולן מהנות. השיא כאמור הוא במפגש מול Oryx במגרש הבייתי שלו Court of Oryx.

ברגע שתסיימו אותן יפתחו בפניכם משימות צד חדשות quests שיעסיקו אתכם עד ההרחבה הבאה. זה עוד מבחן שרק הזמן יקבע אם המשחק צולח, אבל לפחות הן מעניקות ממד חדש למשחק, וניתן באמצעותן לבצע שורה של משימות מגוונות. אפשר לבחור משימה באופן עצמאי ולכל אחת אופי שונה. והחלק הכי טוב, גם כאלה שלא יהיו הכי מצוידים או בעלי הדירוג הכי גבוה, ימצאו כאן הנאה חלקה ורצופה. בכל מקרה אתם תצטרכו לחזור שוב לירח, לרוסיה הקפואה, למאדים וונוס המוכרים כדי לחסל את הפשיטה האחרונה של יצורי המלך. גם כאן תמצאו שינויים קלים אבל בגדול מדובר שאותם מקומות שכבר חקרתם פעם או פעמיים.

משימה עבור 6 משתתפים המחוברים און-ליין

בנוסף, ההרחבה מביאה גם 4 משימות strike חדשות (ב-ps4) וגם ׳משימת-המשימות׳ חדשה raid בשם King's Fall. משימת השיתוף הזו תדרוש מכם ומחבריכם שעות רצופות של משחק ושיתוף פעולה אמיתי. כידוע, גם משימות ה-raid הקודמות דרשו שיתוף פעולה. הטובה מבין השתיים vault of glass, הייתה עד עכשיו האתגר הכי גדול המשחק. למי שלא מכיר אומר בקצרה, מדובר במשימה של 6 משתתפים המחוברים אונליין, ועליהם לנצח ולחסל גלים של יצורים במשימה שדורשת מכל שחקן לקחת תפקיד מוגדר, לחפות על חבריו ולהיות קשוב לצוות. אה, ואם תהיו ממש טובים אז המשימה תקח לכם רק כמה שעות טובות. ברצף.

destiny

אז אתם עתידים לקבל יותר מכל מה שהכרתם. אבל כאמור גם מעבר לכך. למי ששכח מושגים שעולים פה בכתבה ללא הסבר, הנה הסקירה המקורית למשחק עם כל מושגי הבסיס.

מפגשים מול בוסים אימתניים יאתגרו אתכם יותר מאי פעם, ויאלצו אתכם להתחשב בזירה עצמה ובשלל המכשולים שהיא מציבה, בנוסף ליצורים השונים. המצב הזה מאלץ אתכם לאמץ סגנון משחק דינמי ומחושב באמת, ובסופו של דבר משפר מאוד את חווית המשחק הכללית. גם היצורים השונים מגיבים אחרת ומביאים אתם שיטות לחימה חדשות. יש כאלה שיתפצלו למספר פריטים (Thrall) בעוד הם מתקרבים אלייך, כאלה שיפוצצו אתכם עם המגן שלהם, יעוורו אתכם, או כאלה שמייצרים בועת הגנה עבור החברים שלהם. ובקיצור המפתחים הכניסו גיוון לא רק לזירות הלחימה אלא גם ליכולות של היצורים השונים שמחייבות את השחקן להגיב בחכמה. לא מספיק רק לירות ולקפוץ, צריך לשים לב איפה מתי וכיצד הכי חכם להשתמש בארסנל הנשקים שלכם (הנשק העיקרי, ״המיוחד״ ו״הכבד״).

לא אכנס לויכוח האם דסטני הוא mmo או fps או שילוב מנצח של שניהם. כך או אך אומר, שגם אם אתם אוהבים את אחד הסגנונות, המשחק הזה יענה על הצרכים שלכם. ובכל אחד מהקטגוריות, הוא אחד המשחקים הכי טובים שיצאו עד היום.

נצלו את הפרצה לפני שתחסם

אז כאמור כבר הרבה יותר קל להשיג ׳נקודות אור׳ ושיטת ההתקדמות הפכה נעימה ומתגמלת. כעת, זה יותר עניין של השקעה שלכם מאשר מזל/השגת רכיב נדיר כזה או אחר. אם תשקיעו את הזמן תטפסו מהר בניקוד הכללי שלכם תוך שאתם זוכים בשלל נשקים ושדרוגים חדשים. לאחרונה גם הספיקו גיימרים בעולם למצוא פרצה חדשה במשחק שמאפשרת השגת ניקוד ׳אקזוטי׳ בצורה חלקה ורפטטיבית. אז אם זה מדבר אליכם תזדרזו עד שהחבר׳ה מבאנג׳י יתקנו את החור.

מילה על הנשקים. ההרחבה הזו מביאה איתה גם שלל של ציוד חדש שאותו תוכלו להשיג ביתר קלות. לא שזה תמיד יהיה קל, פשוט הרבה יותר קל מבעבר. אין כאן חידוש יוצא דופן למרות ההשקעה הגרפית האדירה של מבחר הנשקים. עם זאת, תוכלו להשתמש לראשונה בחרב אור אימתנית. חוויה שאני חייב לציין שהייתה נפלאה.

בכל דמות שתבחרו לשחק בדסטני (יש 3: warlock, titan, hunters) יש מה שנקרא subclasse שמאפשר לדמות להפוך לזמן קצוב לדמות משופרת עם יכולת יוצאת דופן כזו או אחרת. ההרחבה הזו מביאה לכל דמות subclasse כזה חדש. ה-titian למשל מקבל את ה-Sunbreaker שבעצם מאפשר לכם להטיל פטישי אש עוצמתיים על כל מה שנקרא בדרככם. הכי מפתיע היה ה subclasse של הצייד שמעניק לכם בין היתר, חץ וקשת מיוחד ופצצת התחמקות/העלמות כדי שתוכלו לחמוק ממצבים מסובכים.

The Dreadnaught

בעצם התוספת המשמעותית ביותר לעולם הכוכבים שלכם היא זו. מדובר על ספינת חלל (״כוורת”) ענקית שבתוכה כאן תפגשו גם את Oryx. והמקום הזה עתיד עוד להפתיע אתכם. הוא מרגיש ענקי למרות שהוא לא כזה גדול, אבל הוא מלא במקומות נסתרים, בציוד נסתר ובשלל הפתעות שיגרמו לכם לתור אותו פעם אחר פעם. יש כאן שיטות מיוחדות לפתוח משימות ״בוס״ ייעודיות, פאזלים לחבר ותיבות אוצר עם טוויסט של מחשבה. ואתם תגלו שהשימוש בחבר הכי טוב שלכם ה-Ghost, יפתח לכם מקומות שלא שיערתם שיכולים להיפתח. אין ספק שהמפתחים עבדו שעות נוספות כדי להפוך את המקום החדש למקום מלא ומאתגר שמלהיב את השחקנים לחפש בו יותר יותר. אז בגדול ה Dreadnaught הוא תוספת אדירה שפשוט מוסיפה עוד ׳כוכב׳ ששווה להגיע אליו תכופות ולחקור אותו.

ואם כבר הזכרנו את ה-raid החדש שמתרחש כאן בדיוק, אז תדעו שאם תבחרו לנסות את מזלכם אתם עתידים לקבל את כל הטוב הזה בצורה מרוכזת. המשימה הגדולה כוללת בתוכה את כל ההפתעות והחידושים של המשחק. עד כה חוויתי את raid פעמיים אבל ללא הצלחה לסיים את המשימה הארוכה הזו. עוד כמה ימים של השקעה ובחירת צוות איכותי, וגם זה יהיה מאחורינו.

destiny

גם משחקי האונליין ב-Crucible קיבלו תוספות עם ההרחבה הזו. שוב, דווקא כאן, למרות העבודה שנעשתה, דסטני לא הצליחה לחדש הרבה. למרות המוד הנחמד בסגנון ״תפוס את הדגל״ rift הכה מוכר לנו ממשחקים אחרים. אין הרבה חידוש לא בסגנונות המשחק, ולצערי לא במהירות החיבור בין השחקנים matchmaking והתחלת המשחקים השונים. כאן עדיין מדובר בתהליך שהרבה פעמים לוקח זמן רב מידי. גם לא ראינו מספיק תוספות של מפות חדשות שיוכלו להכניס באמת גיוון למשחקי המולטיפלייר. התחושה עדיין שבאנג׳י ׳חייבים׳ לנו כמה מפות כדי שנתחיל להרגיש מרוצים. אבל בגדול, מי שאהב את ה-Crucible עד עכשיו יהנה יותר לאחר ההרחבה. זה וודאי.

ב-2 בחינות דסטני הוא משחק שמהווה מופת עבור התעשייה כולה. גרפיקה וסאונד. מבחינה גרפית אנחנו מכירים את המפתחים האלו כבר שנים, ויודעים את רמת המקצועיות, הדמיון וההקפדה על פרטים שהם יכולים לספק. מבחינת הסאונד זה אולי המשחק הכי טוב עד היום. ולא רק הסאונד של הנשקים השונים, המכות והיצורים. מוזיקת הרקע, שמלווה את השחקן, והקריון של המשחק הם פשוט דוגמה לכל חברת מפתחים בתחום הגיימיניג.

וגם ההרחבה הזו מביאה שינויים בקאסט השחקנים שלוקחים חלק בהפקת הענק. אולי החידוש המשמעותי והבולט ביותר הוא הביצוע של השחקן Nolan North שעושה פשוט עבודה אדירה בתור ה-Ghost החדש שלכם. החבר הכי טוב שלכם כאמור. באנג׳י זנחו לחלוטין את הביצוע הבינוני של Peter Dinklage שזכה בשנה שעברה לביקורות צוננות מהשחקנים בעולם, והשינוי כאן היה פשוט במקום. אגב, נולן כמובן הוא קריין מדיה מנוסה ואנו מכירים אותו בין היתר גם מביצוע עבר מצוין ב-uncharted 2 among thieves. אז לכל חובבי הסאונד, המשחק ממשיך בדיוק מאותה נקודה שהוא הפסיק ואפילו מתקן את הנקודות הרופפות. בהחלט חווית סאונד איכותית ומהנה.

דסטני הוא אחד ממשחקי השיתוף הכי טובים שיצא לנו להכיר. ההרחבה הזו משפרת את האינטרקציה בין השחקנים והופכת את השיטוט בכוכבים השונים לחוויה חברתית שמפתיעה תמיד ומייצרת לכם חברים חדשים במסע האדיר להגנה על הגלקסיה.

לסיכום

ההרחבה החדשה הזו של דסטני היא הרבה יותר מסתם עוד הרחבה. היא שינוי מהותי לכל חלק במשחק. שינוי שהופך את דסטני למשחק שונה. אין כאן נקודה שלא עברה מייקאובר. הסיפור, הסאונד, הציוד והנשקים, המשימות החדשות, שיטת הניקוד, היצורים ומשימת ה-raid, כל אלו ועוד הופכים את דסטני למוצר מוגמר הרבה יותר טוב מזה שהושק לפני שנה. ולמרות המולטיפלייר הבינוני והמבחן שה-quests יעמדו בו לאורך זמן, יש תחושת סיפוק הרבה יותר טובה כאשר חוזרים לשחק. ההרחבה הזו תדבר גם אל שחקנים חדשים וגם אל כאלו שנהנו מהמשחק הקודם אבל החליטו לנטוש את הספינה. המחיר אמנם בהתאם, ויש גם משימות שלא נפתחות אם אין לכם הרחבות קודמות (נקודה מרגיזה, היו צריכים לפתוח את כל האפשרויות לכל מי שרוכש את ההרחבה הזו), אבל בשורה התחתונה מדובר בהרחבה שבהחלט שווה לחוות בעצמכם.

מצורף קטע משחק עם רגע השיא של ההרחבה – המאבק מול Oryx האימתני. תהנו!

 

 

שי בן שושן

שי בן שושן, מנכ״ל ומייסד SBS שיווק דיגיטלי, מומחה מדיה חברתית, מדריך ומרצה וגיימר בנשמתו

הגב

2 תגובות על "המשחק היקר בהיסטוריה הפך למוצלח אפילו יותר [Destiny-סקירת ההרחבה]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Noam
Guest

שימו לב לכותרת – כתבתם "Kaken" במקום Taken

wpDiscuz

תגיות לכתבה: