נייד שהוא טאבלט שהוא מחשב מבוסס חלונות: Dell XPS 10 [סקירה]

יחד עם גסיסתו הממושכת של שוק מחשבי ה-PC השולחניים, יצרניות המחשבים עוברות לשוק ההיברידי. ניסינו לבדוק האם מדובר בפתרון מתאים, והאם Windows 8 RT יכולה לספק את המשתמש המשרדי

מקור: יח"צ

מקור: יח"צ

ענקית המחשוב דל הצטרפה לשוק המחשבים ההיברידיים באיחור רב. בין אם הייתה זו כוונה לכסות על פער קיים בשוק או מתוך כוונה אמיתית ואמון במערכת ההפעלה החדשה של מיקרוסופט, החברה הצטרפה לשוק הומה מתחרות, אסיאתיות בעיקר, הכוללות חברות כגון אסוס וסמסונג עם דגמי ה-VivoTab וה-ATIV אשר כוללים את גירסאת ה-RT של חלונות, ומיקרוסופט עם טאבלט ה-Surface אשר מציע, בין היתר, את החוויה המלאה של חלונות 8.

בתזמון כמעט מושלם, לאחר שרוב החברות המובילות בשוק כבר יצאו עם גירסאות AIO כאלו ואחרות למחשבי הדגל שלהן, המריצים את מערכת ההפעלה של מיקרוסופט וגם את אנדרואיד בו זמנית, נחת על שולחננו טאבלט ה-XPS של חברת Dell בגודל 10 אינץ', אשר אמור לשרטט את הגבול הדק שבין ניידות לנייחות.

בעוד שהחברה מציעה גם דגמים גדולים יותר בגודל 15 ו-17 אינץ', גודלו של Dell XPS 10 מאפשר להשוות בין ביצועיו ונוחות העבודה בו לאייפד של אפל וכמובן לגלקסי טאב של סמסונג או לנקסוס 10 של גוגל. גולת הכותרת, כמובן, היא עצם העובדה שמדובר בטאבלט בעל מקלדת מובנה ובמערכת הפעלה המריצה באופן אופטימלי את תוכנת אופיס, כך שהיא אמורה להוות באופן טבעי את תחנת העבודה הניידת המושלמת למשתמש העסקי בעיקר. אך האם זה באמת כך?

עיצוב, נוחות, מקלדת

הטאבלט עצמו מגיע בגודל 10.8 אינץ', אך עם מסך בגודל 10.1 אינץ' המשאיר מסגרת עבה למדי בגודל 0.7 אינץ' ומרגישים את זה גם בפגיעה בעיצוב המכשיר וגם במשקל היתר. המסגרת העבה מותירה שוליים שחורים בצידי המכשיר שלא ברור מה התפקיד שלהם, כאשר בצידו התחתון של הטאבלט ניתן למצוא את יציאת החיבור למקלדת ובצידו העליון – מצלמה, כפתור כיבוי ויציאת כרטיס MicroSD לטובת הרחבת הזיכרון למכשיר.

מבחינת הנוחות, ציפינו לטאבלט בעל משקל מאסיבי באופן יחסי – וקיבלנו אותו. אם משווים את האחיזה בטאבלט לאחיזה באייפד או באחד הטאבלטים האנדרואידיים בעלי אותו גודל מסך – מדובר בטאבלט כבד ולא אידיאלי לאחיזה ללא אביזר מתאים, אלא אם כן יש לכם יד ממש חזקה. חשוב לציין, כי המסך הארוך של הטאבלט מעניק לו יתרון משמעותי בעת הנוחות בגלישה באינטרנט ובקריאת התכנים, ומציע למשתמש ורסטיליות רבה בכל הקשור לניהול מרחב העבודה על גבי הטאבלט.

מקור: יח"צ

מקור: יח"צ

Dell עיצבו את המכשיר מנקודת הנחה שתבחרו לרכוש את הטאבלט עם המקלדת, המהווה תחנת עגינה לטאבלט ומתחברת אליו בעזרת אותה יציאה המחברת את הטאבלט לחשמל לצורך טעינה – אך דרך אותה היציאה גם קלט מאמצעים חיצוניים מועבר אל המחשב דרך המקלדת עצמה, אם מדובר ב-USB, ב-HDMI או בכבל הטעינה החיצוני.

אחד מהמאפיינים מהם יותר התלהבתי במהלך השימוש במקלדת, הוא עצם העובדה שהיא מחוברת בציר עם זווית תנועה קהה אל הטאבלט עצמו, מה שאומר שככל שזווית הראייה מול הטאבלט גדולה יותר, המקלדת גם היא מתאימה את עצמה אל זווית הראייה ומתרוממת מצידה העליון בכדי לאפשר הקלדה ועבודה נוחה יותר.

מסך ותצוגה

טיפה נצבט לי הלב כאשר אני מגיע לקטגוריה הזו בסקירה של המוצר, שכן מדובר בטאבלט ברזולוציה נמוכה למדי של 1366×768, שפשוט לא נראה מספיק חד על גבי מסך של 10 אינץ'. בעוד בדגמי ה-XPS עם המסכים הגדולים יותר במעט, כגון ה-12 או ה-13 ניתן להיתקל במסכים עם רזולוציית HD של 1920×1080, נראה שבדגם הביניים ב-Dell החליטו להתפשר בקטגוריה הזו, אך בהמשך הסקירה נגלה כי תכונה זו באה אולי דווקא לזכות הטאבלט בפרמטרים אחרים.

ולמרות זאת, עדיין התצוגה היא לא רעה. אומנם לא מה שהייתי מצפה ממכשיר שטווח המחירים שלו נע סביב 2,500-3,000 שקלים, אך ממבט ראשון בהחלט רואים שמדובר במסך לא מספק בחדות שלו, גם בעת קריאת תכנים On The Go וגם בעת עבודה במשרד. לעומת זאת, מסך המגע הוא אחד מהיתרונות הגדולים של המכשיר, שכן שמתי לב במהלך העבודה איתו, לעומת טאבלטים אחרים שיצא לי לעבוד איתם במקביל, שמדובר במסך רספונסיבי ביותר המגיב באופן מיידי למחוות הנגיעה שלי ונוח מאוד לעבוד איתו בכל מה שקשור למגע.

מערכת הפעלה וביצועים

הטאבלט מגיע עם מערכת ההפעלה Windows RT המונעת על ידי מעבד Snapdragon S4 כפול ליבה במהירות שעון של 1.5 ג'יגה-הרץ. מערכת ההפעלה חופשייה, ככל הניתן מתוכנות Bloatware ומגיעה מובנית עם תוכנות Office RT, סקייפ ואפליקציות נחוצות של Dell. כמו כן, ניתן למצוא את Getting Started של Windows RT, קבוצה של סרטוני וידאו ותיעוד בכדי לעזור למשתמשים חדשים להתרגל למערכת ההפעלה החדשה, באופן יחסי, של מיקרוסופט.

שמנו לב, כי בעת טעינת המכשיר (שאגב, אורכת המון זמן) בפעם הראשונה נפח האחסון הזמין למשתמש הוא 16GB מתוך 24 (הפער מוקדש לקבצי מערכת ההפעלה ול-Office), מה שאמור להספיק לאחסון קבצי Office, תמונות ומוזיקה על גבי המחשב אך לא בצורה מוגזמת. בנוסף, תוכלו לסנכרן את המחשב שלכם לאחד משירותי הענן השונים, כגון Dropbox או Skydrive בעזרת האפליקציות המתאימות.

הבעיה מגיעה כאשר אתם נכנסים אל תוך העבודה ומנסים להפעיל, לדוגמא, מספר גדול של טאבים בדפדפן. דפדפן ה-Internet Explorer RT מגיב אמנם באופן טוב יחסית, אך בעת כניסה אל שירות ה-GMail, לדוגמא, או כל אתר אחר הדורש משאבי מערכת מרובים גורם למפרט הלא-כל-כך-חזק יחסית של המחשב לקרטע. עם זאת, לרוב המשימות מדובר בכלי שישרת אתכם נאמנה.

צילום: אבישי בסה

צילום: אבישי בסה

אך ל-Windows RT יש את בעיות התאימות שלה, ואפליקציות רבות עדיין אינן פועלות על מערכת ההפעלה הרזה. לדוגמא, במידה ותרצו להשתמש בדפדפן אחר מ-Internet Explorer, לא תמצאו גירסאות תואמות של כרום או פיירפוקס, אלא רק דפדפן בשם UCWeb שלא עושה עבודה טובה יותר מהדפדפן של מיקרוסופט. אין ספק, כי חוסר התאימות של היישומים בהחלט מקשה על השימוש במחשב, ועלול לתקוע את המשתמש במצבים לא נעימים כל כך.

בכל זאת, מדובר באחד המכשירים המרשימים מבחינת ביצועי הסוללה: בעת שימוש הכולל בעיקר גלישה באינטרנט וכתיבת תכנים דרך המכשיר, הצלחנו להשיג חיי סוללה הקרובים לכמעט יום וחצי של עבודה רציפה כאשר המקלדת הייתה מחוברת אל המכשיר. חיי סוללה של בין 12 ל-13 שעות של עבודה יכולות לספק מספר גדול של אנשים, במיוחד בעת טיסות ביניבשתיות. ה-XPS 10 מנצח ביתר קלות בקטגוריה הזו מתחרים כגון ה-VivoTab RT, Microsoft Surface RT, אולטרבוקים שונים ואף מחשבי טאבלט רגילים.

לסיכום

בסופו של דבר, עליכם לחשוב בדיוק לאילו מטרות תרצו לרכוש מחשב שישרת אתכם. במידה ואתם זקוקים לניידות אולטימטיבית עם חיי סוללה ארוכים, עבודה עם Office ועבודה באינטרנט, יכול בהחלט להיות שמדובר בטאבלט האידיאלי עבורכם. המקלדת של Dell מהווה את אחת המקלדות הטובות ביותר למחשבים ניידים שיצא לנו להתעסק איתן ומשדרגת משמעותית את חווית השימוש בטאבלט. החסרונות העיקריים של המכשיר מונים אי תאימות עם אפליקציות שולחניות רבות, חוסר אלטרנטיבה בדפדפנים (למי שרגיל לסנכרן את ההגדרות שלו עם כרום), זמן טעינה ארוך וחוסר יכולת לטפל במשימות רבות בו זמנית.

האם זהו המחשב האולטימטיבי, איתו תוכלו לבצע את שלל המשימות שלכם גם במשרד וגם On-The-Go? כרגע התשובה היא לא, אך למשתמשים שלא צריכים לצרוך תוכן כבד מהאינטרנט ולעבוד בעיקר על תוכנות שולחניות, מדובר באחד המכשירים המתאימים ביותר. הבעיה, שוב, היא המחיר היקר של המכשיר: החל מ-2,900 שקלים דרך המשווקים המורשים בארץ (ללא מקלדת), כאשר תצטרכו להוסיף כ-1,200 שקלים נוספים עבור המקלדת. משתלם? לא בטוח.

מפרט טכני:

מערכת הפעלה – Windows RT

תוכנת עבודה – Office Home & Student 2013 RT

מעבד – Qualcomm® Snapdragon™ S4 1.5GHz DC processor

תצוגה – 10.1" HD Display (1366×768) with capacitive multi-touch

סאונד ורמקולים – Stereo speakers with dual digital array mics

חשמל – 30W AC power adaptor (40 pin power adapter)

סוללה –  28Wh 2-Cell Lithium Ion (built-in)*Up to 10 hours, 30 minutes battery life, Battery is built-in to the laptop and is not replaceable by the customer.

אחסון – 32GB and 64 GB eMMC storage configuration optionsExpandable microSD supporting SDXC

מצלמה – 2MP webcam (front) supporting [email protected], 5MP Auto Focus (rear facing)

אבטחה –  Windows Defender, Firmware TPM, BitLocker encryption technology, SecureBoot, integrated VPN client functionality, EAS policies and remote wipe

אחריות ושירות – Rapid Return for Repair after Remote Diagnosis, Accidental Damage Service

קישוריות אלחוטית – Wireless Connectivity, Dual-band WiFi (802.11a/b/g/n) Bluetooth 4.0, AT&T 4G LTE mobile broadband option

יציאות ותמיכה בהתקנים – Micro-USB, micro-SD, micro-SIM (with LTE configurations only), 3.5mm headset, 40-pin dock connector (supporting HDMI via adapter)

מקלדת וטאצ'פד – Detachable mobile keyboard dock- 92% full size keyboard with dedicated Windows soft keys, Gesture enabled trackpad, Built-in battery with, up to 18 hours, 18 minutes of battery life

בנייה – Fully detachable mobile keyboard dock, creating clamshell design, Magnesium palmrest with soft touch paint

מימדים – Tablet only: 9.2 x 274.7 x 177.3mm / .36 x 10.8 x 6.98 inches, Tablet + dock: 23.91 (hinge end) x 274.7 x 177.3mm / .94 x 10.8 x 6.98 inches

משקל – Tablet only (WIFI): 635g / 1.4lbs, Tablet only (LTE): 645g / 1.42lbs, Tablet+dock: 1310g / 2.89lbs

וידאו: Dell XPS 10

אבישי בר

מנהל מוצר. מפתח Web ו-React Native, חולה גאדג'טים, הולך נגד הזרם ואוהב את כל מה שקשור לגוגל, לאנדרואיד ולקוד פתוח. עיסוקו העיקרי הוא לפרק לחלקים כל צעצוע חדש שמגיע למשרד ואז לכתוב עליו מדריך.

הגב

1 תגובה על "נייד שהוא טאבלט שהוא מחשב מבוסס חלונות: Dell XPS 10 [סקירה]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
א.א.
Guest

סליחה, ב4100 ש"ח ניתן לרכוש טאבלט טוב + לפטופ סביר ומעלה ולהנות הרבה יותר

wpDiscuz

תגיות לכתבה: