מתקפות DDoS: איך מתכוננים ליום הדין?

הכל על התקפות DDoS, כיצד הן פועלות ואיך ניתן להתמודד מולן.

shutterstock

הפוסט נכתב על ידי יורי סלובודיאניוק, מומחה לטכנולוגיות וציוד אבטחת רשתות ופורסם לראשונה בגיליון ה-43 של מגזין Digital Whisper.

במהלך השנים האחרונות, אנו עדים לכך כי התקפות (Distributed Denial of Service (DDoS תופסות מקום הולך וגדל בקרב התקשורת ובקרב קהילות אבטחת מידע בעולם. מגמה זו מתקיימת משתי סיבות עיקריות: הראשונה הינה ההיקף והכמות של התקפות מסוג זה. השניה הינה הנזק הכספי או התדמיתי הנגרם לנתקפים. ככל שעובר הזמן הארגונים המבצעים תקיפות אלו מפתחים עוד ועוד דרכים ושיטות על מנת להגדיל את משאביהם וכך מתקפותיהם הופכות לאיכותיות יותר ויותר – נתון המגדיל את היקף הביצוע ואת הנזק הנגרם ממנו. בפוסט זה אנסה לתת מידע שיעזור לכם, בתור אנשים פרטיים ובתור ארגון עסקי, להגן על העסק שלכם ולצמצם נזקים.

כל המצויין בפוסט מבוסס על ההתקפות שראיתי במהלך השנה האחרונה נגד הלקוחות שלנו. חשוב לי לציין שכל המצויין מטה הם דעות ומסקנות שלי בלבד ולא משקפים את דעת המעסיק שלי. בנוסף, דברים אלו אינם מהווים שום סוג של מסמך רשמי בנושא.

כאשר באים להתמודד עם מתקפות DDoS, ניתן להתגונן באופן אפליקטיבי (ע"י הוספת קוד במערכת / אתר) ובאופן תשתיתי (ע"י ציוד יעודי, טבלאות ניתוב, ספקיות השירות וכו'), בפוסט זה אסקור רק את פתרונות התשתית.

מה זה DDoS ואיך זה נראה

DDoS הינה התקפה מבוזרת שמטרתה השבתה של המשאב הזמין דרך האינטרנט. "מבוזרת" הכוונה היא שמקורות התקיפה הם לא אחד – אלה רבים, ובדרך כלל מפוזרים בכל העולם. בחלוקה גסה ניתן להפריד את DDoS לשני סוגים:

סוג ראשון

התקפה על רוחב פס אשר מקשר את המשאב (מכאן והלאה במשאב אני כולל כל שירות הזמין דרך האינטרנט: שרת דואר, אתר אינטרנט, חומת אש, נתב, שעון נוכחות וכו') לאינטרנט (התקפה על שכבה 4 של מודל OSI). במתקפה זו, מטרתו של התוקף הינה להעמיס על הקו בתעבורת "זבל", ובכך לנצל את כל הרוחב עד שלא יישאר רוחב פנוי להעביר את תעבורת העבודה שלכם.

אופייני להתקפות האלה שימוש בפרוטוקולים שמאפשרים תעבורה חד כיוונית ללא צורך בהקמת קישור מלא (למשל UDP / ICMP / IGMP / TCP SYN Flood). דבר שני שקל לעשות בהתקפה כזו הוא IP address spoofing – זיוף או הסתרה של כתובת IP של התוקף, שמונע מהמותקף לחסום את התוקפים האמיתיים לפי כתובות IP.

סוג שני

התקפה של משאב יעד בעצמו שמנסים למצות את ההגבלות שלו (התקפה על שכבה 7 של מודל OSI). למשל, ביצוע SSL Renegotiation אל מול שרת שתומך ב-SSL, התוכנה התוקפת מתחברת לשרת, ואחרי שקישור הוקם מבקשת לבצע תהליך SSL Negotiation מחדש בלולאה, מדובר בתהליך הדורש לא מאט CPU, ביצוע Renegotiation בלולאה, מעמיס על ה-CPU של שרת ומנסה למצותו עד תום. התקפות אלה בדך כלל מתוחכמות יותר ולא בהכרח דורשות רוחב פס גדול. כאן לא ניתן להסתתר מאחורי IP Address Spoofing.

למען האמת אפשר להוסיף סוג נוסף של DoS – פריצה למשאב ממש, השתלטות עליו – ואז השבתה שלו. למשל עקב שגיאת קונפיגורציה של נתב, תוקף מצליח לקבל גישת ניהול אליו ופשוט מכבה אותו. אך מהניסיון שלי, ההתקפות כאלה לא טיפוסיות לצורכי DoS אז לא אתייחס אליהן בפוסט זה.

אז איך נראית התקפה בפועל?

סוג ההתקפה תלוי במרבית המקרים במניעים של התוקף. הנה סקירה של חברת Arbor Networks על מניעים של התקפות בשנת 2012:

pic1

הפילוג לדעתי גם תקף לישראל, עם אחוז גבוהה יותר של תקיפות, אך מטעמים פוליטיים (קרי: שנאת ישראל / אנטי ציונות / אנטישמיות וכו').

תקיפות כאלה (כגון #OpIsrael – של 7 באפריל השנה), מתבצעות לרב ע"י משתמשים ביתיים שקראו עליה ברשתות כגון Facebook / Twitter, אותם משתמשים מורידים כלים מוכנים כגון HOIC ו-LOIC והמטרות שלהם הם אתרי אינטרנט של ממשלת ישראל המתוחזקים ומוגנים ע"י "תהילה".

במקרה של שימוש בכלים כגון HOIC ו-LOIC, מדובר במתקפות מסוג: SYN|UDP Flood בפורט 80 וב- ICMP flood. מתקפות למטרות סחיטה או רווח בדרך אחרת כלשהי דווקא יותר משוכללות ומעניינות. כאן מבחר הכלים הרבה יותר מגוון וכולל בנוסף ניצול פריצות די חדשות (CVE-2012/2013). על מנת לתת לכם מבט מ-10,000 feet view מה קורה בארצנו, צירפתי למטה סיכום של התקפות שבוצעו בחודש מאי:

pic2

כמו שניתן לראות, SYN Flood הלא מתוחכמת היא המובילה. הרשימה הזאת, כמו כל רשימת ה-"top" לא משקפת את התמונה המלאה, למשל, למטה מצורף מדגם ההתקפות שבוצעו בזמן הנתון מספר ימים ספור לפני כתיבת שורות אלה:

אבטחת מידע

Screen Shot 2013-08-12 at 10.45.17 AM

Screen Shot 2013-08-12 at 10.45.47 AM

לגבי רוחב פס הנצרך בהתקפות בסגנון #OpIsrael צפיתי ב-4-5 Gb/sec נגד כתובת בודדת (שוב של אתר ממשלתי), אך בתקיפות למטרות רווח, רוחב הפס יכול להגיע גם ליותר מגיגה.

בתקיפות שוטפות בדרך כלל, מדברים על עשרות או מאות מגה בית מקצה לקצה, רוחב זה בדרך כלל מספיק על מנת להשבית עסק ישראלי ממוצע עם קו לאינטרנט של 10 עד 20 מגה. משך ההתקפה נע בין כמה עשרות דקות למספר ימים, תלוי במוטיבציה של התוקפים (כאשר מדובר במתקפה למטרות רווח – אורכה בדרך כלל ממושך יותר).

איך מתגוננים מהתקפות DDoS?

אחרי שראינו קצת נתונים, והבנו קצת יותר את התמונה כולה – אפשר לגשת לחלק החשוב באמת שלמטרתו נכתב הפוסט – מה בעל עסק / מנהל רשת יכולים לעשות בנוגע למתקפות אלו?

אולי זה יפתיע אתכם, אך האמת? די הרבה, אך לפני שאכנס לאפשרויות ולפרטים אציין את הפרט הכי חשוב: כאשר מדובר בהתקפה מסוג DDoS, לרוב לא ניתן להתמודד לבד! ועכשיו – ניגש לעניין:

השאיפה שלכם חייבת להיות: לא לתת להתקפה להגיע אליכם בכלל. לא משנה איזה מכשיר IPS תשימו במשרד או בחוות השרתים שלכם, אם ההצפה תגיע דרך החיבור לאינטרנט שלכם זה אומר שתישארו עם רוחב פס של 0 לתעבורה העסקית שלכם. ולא יעזור גם להגדיל אותה, כיום, עלות שכירות רשת בוטים (botnet) של כ-10,000-20,000 בוטים הינה 50-250 דולר לשעה בשוק השחור. אין רוחב פס ללקוח קצה שאי אפשר למצות.

אתם חייבים שיתוף פעולה של מי שמספק קישוריות אינטרנט למשאבים שלכם (נכון, אני עובד בספקית אינטרנט, אבל אני מבטיח לכם שאני אובייקטיבי לחלוטין). ולהלן הפתרונות:

הגנה מבוססת ספקית: היום, כל הספקיות בארץ מציעות (בתשלום) שירותי הגנה נגד DDoS, שזה אומר שיש להם ציוד הגנה נגד DDoS שמנתבים דרכו את כל התעבורה המגיעה ללקוח (אליכם) דרך הספקית, ואז בזמן התקפה הציוד אמור לחסום תעבורת התקפה בתשתית הספקית ולמנוע ממנה להגיע אליכם.

יתרונות:

 • נגד התקפות על רוחב פס אין לכם ממש אלטרנטיבה – חייבים לעצור את ההתקפה לפני שהיא מגיעה אליכם.
 • אתם לא צריכים לדעת כמעט כלום על DDoS, אנשי אבטחת המידע של הספקית עושים הכל.
 • ההתקפה / ההתקפות לא מעסיקה אתכם שעות מרובות (במקרה שהיא נעצרת בהצלחה כמובן).

חסרונות:

 • השירות הוא לטובת כלל הלקוחות המשתמשים בו, וכנובע מכך יכול להיות שלא יהיה תואם במדויק לשירותים שאתם מספקים (לספקית אין ידע על השרת / תוכנה / משאב שלכם, ובכל מקרה ההחלטות של הספקית יהיו לטובת כל הלקוחות ביחד). כך שאם תרצו להפעיל חתימה נגד הפריצה האחרונה שקשורה לשרת הספציפי שלכם – הספקית לא בהכרח תעשה זאת (ראו בסיכום לגבי מה לשאול את הספק שירות).
 • התקנת ציוד יעודי בעסק: התקנת ציוד אבטחה כנגד מתקפות DoS או DDoS יקנה לכם שליטה ויהווה יתרון משמעותי לאורך זמן.

יתרונות:

 • הכל בשליטה שלכם. תוכלו להפעיל את החתימות וההגנות הכי חדשות ומתקדמות, כולל חתימות שאתם כתבתם ושתואמות בדיוק לשרתים ולתוכנות שלכם.
 • תקבלו תובנה נוספת ממערכת לוגים שנוגעים לגביכם בלבד. נתונים אלו יוכלו לעזור בעת פנייה לספק עם שאלות ספציפיות (לדוגמא, ניתוח לוגים של מתקפה מסויימת יוכלו להסביר בקלות כיצד על הספק לפעול על מנת לחסום אותה בעתיד, או כיצד לשדרג את מערך ההגנה שלו).
 • תכשירו את אנשי ה-IT שלכם לטווח ארוך – שום שירות מצד שלישי לא יכול להתחרות בידע של העובדים שלכם במערכות שלכם, הם מכירים את הרשת הארגונית, הדרישות והפוליטיקות הפנימיות והם צוברים ידע בעת התמודדות עם כל מתקפה ומתקפה.

חסרונות:

 • עולה כסף נוסף.
 • מחייב כח אדם מיומן לתפעל את הציוד.
 • נקודת כשל נוספת ברשת. כמו כל ציוד (ובייחוד כזה העומד ב-Gateway) יכולים לקרות תקלות, טעויות אנוש וכו'.

Black Hole Routing: לכלל הספקיות בארץ יש יכולת לבצע פעולה הנקראת "Black Hole Routing" ובדרך כלל היא מסופקת חינם (או לפחות כך אמור להיות…).

העיקרון מאוד פשוט: הכתובת המותקפת (כתובתו של הלקוח) מנותבת לאיזור המכונה בשפת סיסקו: "Null0", או במילים פשוטות יותר: מושלכת לפח. הספקית מבצעת זאת רק מעבר לגבולות האינטרנטיות שלה (border routers), מה שאומר שמחוץ לתשתית של הספקית לא יהיה ניתן לגשת לכתובת הזאת, אך (תלוי בספקית) הכתובת עדיין זמינה בתוך הטווח של הספקית – ובדרך כלל, גם בכל הספקיות בארץ. פעולה זאת אומרת שלא יהיה ניתן להגיע לאתרכם מכתובות IP הממוקמות בחו"ל (ומשם הגיעו רוב ההתקפות שחווינו בזמן האחרון). בכך, כל התעבורה של התוקף מגיעה לגבול של הספקית ונזרקת שם.

יתרונות:

 • לא עולה כסף.
 • יעיל ביותר – ספקית יכולה להשתמש באפשרות הזו כדרך אחרונה לעצור התקפה מסיבית במיוחד.
 • לא צריך שום ציוד, שום ידע מתקדם – רק שיחת טלפון לספקית האינטרנט.

חסרונות:

 • במובן מסוים התוקף משיג מה שרצה – המשאב של הנתקף אניו זמין ללקוחות מחו"ל.
 • לא מאפשרת לחסום תעבורה לפורטים מסוימים: או שהכל פתוח עבור אותה כתובת IP או שהכל חסום עבורה.

על מנת להשלים את התמונה, אציין שיש שירותי Anti-DDoS מנוהלים (קרי בצד שלישי) שלא מבוססים על ספקיות האינטרנט, אלא מבוססים על טכנולוגיות ענן. הם עובדים על עקרונות זהים כמו אלו של ספקית האינטרנט (מנתבים את התעבורה של הלקוח דרכם). אך נכון לכתיבת שורות אלו, מצאתי שקיימים שירותים כאלה רק בחו"ל (אשמח אם מישהו יעיר את עיניי). כיום אין שירות ענן הממוקם בישראל, כך שבמידה ויהיה פתרון Anti-DDoS מבוסס ענן בסגנון ספקיות האינטרנט, זה אומר שיהיה צורך לנתב תעבורה מהארץ אל הענן בחו"ל (דרך פרסומי BGP או דרך סוג של GRE tunneling), מה שיוסיף חתיכת Latency (אם זיהיה אפשרי בכלל). חברות שמספקות שירותים כאלה הן: Prolexic, AT&T ו-Verisign.

אחסון בענן

אחת האפשרויות המתבקשות כיום היא לאחסן את האתר שלכם בענן (או לפחות להכין אחסון בענן מראש ולהעביר לשם את האתר בזמן מתקפה). אפשר ללכת על ספקיות ענן "מהשורה הראשונה" כגון: Amazon, Google, Microsoft, Softlayer, Rackspace וכו'. יש כבר "חברות מטווחות" שמוכנות להעביר את האתר שלכם לענן בעצמן ולהפעיל אותו משם. או שאפשר לפנות לספק ענן לא משורה ראשונה, כמה מהן מציעות שירותי הגנה נגד DDoS כייעוד שלהן (דוגמה Cloudflare, וחיפוש בגוגל אחר המילים: ""website ddos cloud protection יניב לא מעט תוצאות). מן הסתם מעבר לענן מחייב גם היערכות מצד מערכת ספק שירות ה-DNS שמחזיקה zone file של אתר שלכם.

יתרונות:

 • יכולות של ספקי ענן גבוהות בהרבה מאשר כל לקוח קצה.
 • לרוב לא מחייב שינוי בקוד של אתר האינטרנט.
 • בדרך כלל, עד לגבול מסוים מקבלים הגנה נגד DDoS כערך מוסף, מבלי לשלם עליו בנפרד.

חסרונות:

 • שירותי ענן הם לא בדיוק שירותים המיועדים להגנה כנגד DDoS, אם התקפה מסויימת תגיע לרמה שתשפיע על לקוחות אחרים – צפו לצעדים מצד של הספק (בסבירות גבוהה לא תגיעו לזה, אך אם נקח לדוגמא את ההתקפה שבוצעה על wikileaks, נראה שהיא אילצה את אמזון לסגור את אחסון האתר…). והנ"ל גם רלוונטי לשירותי ענן כמו cloudflare.
 • המידע מאוחסן על שרתים שאין לכם שליטה עליהם. למשל מוסדות פיננסיים לא יכולים להרשות דבר כזה מפני תקנים כגון PCI וכו'.
 • כרוך בעלות נוספת.
 • אחסון במקומות כגון ב-Google Apps מחייב לכתוב קוד נוסף שירוץ שם, ובעת מעבר לאחסון חדש – יוסיף עבודה של עיבוד הקוד מחדש.

לסיכום

כאן אני אסיים את הסקירה על הפתרונות הקיימים כנגד DDoS, ולטובת סיכום, אציג רשימת צעדים שחשוב לבצע על מנת להתכונן להתקפה כזו:

שאלו את עצמכם את השאלות הבאות:

 • האם משתלם לי להגן על עסק שלי מתקיפת DDoS? כן, בעולם שוק חופשי זה מתחיל ונגמר בכסף. מה יהיה הנזק כספי אם נהיה מנותקים מהאינטרנט / אתר יהיה למטה במשך שעה? חמש שעות? כמה ימים?
 • מהו התקציב שלי להגנה? ככה תדעו מה תוכלו להרשות לעצמכם.
 • מהם הנכסים ששווה להגן עליהם?
 • מי יכול לתת לי שירות שימנע מהתקפה להגיע למשאב שאני רוצה שיהיה זמין?
 • מה SLA (Service-Level Agreement) של השירות?
 • מהו גודל ההתקפה שספק השירות מתחייב לעצור?
 • מהו גודל ההתקפה שספק ייאלץ לנתק אותי משירות (אין ספק שירות שיעמוד בהתקפה לא מוגבלת, מתקפה של 150 Gb/sec יכולה להשבית אולי את כל האינטרנט של ישראל)?
 • אילו הגנות שספק יכול להפעיל? רק ברמת כתובות IP ופורטים, או שגם נגד פריצות ברמת האפליגציה?
 • מיהו איש הקשר שלי בספק השירות לזמן התקפה ומה הזמינות שלו?

חשוב לזכור:

 • אל תאמינו לשום הבטחה של ספק שירות עד שתגלו דרך לאשר אותה מעשית. לספק השירות שלכם יכולה להיות מערכת ההגנה המתקדמת בעולם, אך מי שקינפג אותה עשה חצי עבודה. תתאמו עם ספק השירות זמן ותבצעו דימוי DDoS יזום על מנת לבדוק הכל.
 • תארגנו לכם איך להתחבר לשרתים / משרד לא דרך קו האינטרנט שלכם, שכן, בזמן התקיפה סביר להניח שהוא לא יהיה זמין (ראיתי מקרים שלקח ללקוח כמה שעות להבין שהוא תחת התקפה, מפני שהוא לא הצליח להתחבר מהבית ורק כשהוא הגיע לעבודה הבין זאת).
 • תבדקו שיש לכם גישה לכל הציוד שלכם, גם כזה שמנוהל ע"י צד שלישי. גם כשהציוד מנוהל ע"י חברה אחרת.
 • תנטרו את נכסי ה-IT שלכם. לעיתים קרובות קל להתבלבל בין התקפה לבין עומס יתר לגיטימי. אתם חייבים לדעת מהו מצב רגיל ותקין על מנת להבין שמתחילה התקפה.
 • והכי חשוב: כל החלטה שתקבלו – תתרגלו אותה. כל החלטה, בין אם זה להתקשר לספק אינטרנט ולבקש לחסום את הכתובת שלכם ב-Null0 (למי מתקשרים? כמה זמן יקח לבצע? מי מאושר לבקש?) ובין אם זה להעביר את האתר לענן (מי מפעיל אותו שם? עם מי מדברים אם לא עובד כמו שצריך בענן? מי דואג לשנות רישומים ב-DNS?).
 • בצעו הדמיות DDoS תקופתיות על ידי חברות המספקות שירות כזה, על מנת לתרגל את צוות ה-IT ולהעמיד למבחן את מערך ההגנה שלכם.

תודה על תשומת לבכם, מקווה שעזרתי לכם להבין כיצד ניתן להתגונן, והעיקר – אולי גרמתי לכם לרצות לעשות יותר.

הפוסט פורסם לראשונה בגיליון ה-43 של מגזין Digital Whisper.

קרדיט תמונה: Shutterstock.

Digital Whisper

Digital Whisper הוא מגזין חודשי שמפורסם במטרה לספק לקורא הישראלי תוכן מקצועי בעברית עם דגש על נושאים כגון אבטחת מידע והאקניג, Reverse Engineering, סטגנוגרפיה, קריפטוגרפיה, קריפטו-אנליזה, חקר וניתוח קוד זדוני, פיתוח Rootkits וניתוח מנגנוני Anti-Reversing.

הגב

2 תגובות על "מתקפות DDoS: איך מתכוננים ליום הדין?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אדם
Guest

אף מילה על אינקפסולה?

נ.ב. אתם מחפשים איש הגהה?

שומבצל
Guest

תודה רבה!

wpDiscuz

תגיות לכתבה: