האנשים שמשחזרים מידע ממוחשב במקרה של מוות – הצצה נדירה

עבור משפחות שאיבדו את יקריהן, המידע הזה הוא הדבר היקר בעולם – תמונות, טקסטים, מידע דיגיטלי שהוא בעצם תיעוד אחרון שנמצא במצלמה, במחשב הנישא, בסמארטפון או אולי בכלל בשירות מקוון. הצצה נדירה אל החיים שאחרי המוות ועל התיעוד הדיגיטלי שנותר

shutterstock data hd

הפוסט נכתב על ידי ורד שביט, בלוגרית, חוקרת עצמאית ומרצה, אחות שכולה לכתב הרכב טל שביט שנהרג מפגיעת מכונית ב-2/3/11. מנהלת את הבלוג 'אבק דיגיטלי' העוסק במוות בעידן הדיגיטלי ובחיים ברשת אחרי המוות. מתמחה בהיבטים הדיגיטליים, הוירטואליים והמקוונים הנלווים למוות בעידן המודרני הנוכחי.

"אני מעריך שכ-4,000 מקרים בשנה מהפניות הפרטיות המגיעות אלינו הן בעקבות אובדן מידע לאחר מוות, רובן סביב שרידים דיגיטליים של נפטרים״ ציין בפני יואב זילברשטיין, המייסד והמנהל של מעבדת טיקטק, המתמחה בשירותי שחזור מידע והצלת נתוני מחשב, בראיון שערכתי עימו.

״אחד מהמקרים המרגשים שחווינו היה עם משפחתו של סרן ניר לקריף, שנהרג בהתרסקות מסוק ב-2010. המשפחה פנתה אלינו לשחזור כרטיס הזיכרון שהיה בתוך מצלמתו של ניר, שהתרסקה איתו:

״במקרה שלו, המשפחה הרגישה שהם קיבלו ממנו דרישת שלום מצולמת שמונה חודשים לאחר מותו, שזו תחושה מאד מיוחדת עבורם. בנוסף לפנייה כמו זו שראינו בכתבה בחדשות ערוץ 2, לשחזור מצלמה וכרטיס זיכרון שהתרסקו בכלי טיס, פונים אלינו גם בבקשות לשחזורי מחשבים ניידים שהתרסקו עם בעליהם בכלי רכב, למשל. הפנייה היא מסיבות פיננסיות אך גם מסיבות רגשיות״.

״היתה אלמנה שהגיעה אלינו לאחר דום לב של בעלה. הוא ניהל את עסקיהם ולא היה לה מושג מי חייב להם כסף ולמי הם חייבים כסף. היא חוותה גם חוסר אונים מוחלט וגם תלות מוחלטת בחפץ שהיתה נעולה מחוצה לו, כי כל השימוש של בעלה במחשב שלו היה באופן מוצפן. היה מכשיר טלפון נייד מאסון הכרמל שהביאו אלינו לשחזור לאחר שנשרף. הצלחנו להוציא ממנו כמה תמונות שמאד שימחו וריגשו את אוהביה של בעלת המכשיר, כי הן לא היו בשום מקום אחר״.

CCI19052014_0000-page-001

הצלחנו לשחזר את הכונן הקשיח של המחשב של בני הזוג הולצברג שנהרגו במומביי, לאחר שנורה:

״כמו שראינו בכתבה בחדשות ערוץ 2, עבור קרובי המשפחה שלהם, הזכרונות שנשארו בתמונות ובסרטונים ששחזרנו הם מאד משמעותיים ומרגשים.

יש א/נשים שמאושרים כשאנחנו מצליחים לשחזר ולוּ משהו מהמחשב של הילד/ה שנרצח/ה, למשל, כדי שיישאר להם למזכרת, ויש א/נשים שמתמוטטים כשאנחנו לא מצליחים לשחזר את הכל במאה אחוז. יש מקרים שא/נשים מאושרים גם אם התמונות שהצלחנו לשחזר לא באיכות מדהימה, כי הם מרגישים שזה מאפשר להם "להיכנס לו/ה לראש", ויש מקרים שא/נשים נשברים ופורצים בבכי מכך שאי אפשר לשחזר, ומתארים את הרגשתם כמי שחרב עליהם עולמם.

לפעמים מגיעים אלינו אנשים עם סיפורים עצובים, שאין להם את הידע הטכנולוגי המספיק כדי להבין, שלצערנו, אין לנו איך לעזור להם: כשמחשב / טבלט נגנב או נעלם, ומגיעים אלינו ומבקשים שנשחזר את מה שהיה שם, אנחנו נאלצים להסביר להם שזה לא עובד ככה, שבלי המכשיר אין לנו איך לעזור, אין לנו ממה לשחזר.

אני לא יכול להדגיש מספיק עד כמה זה קריטי, לגבות. כך, גם אם המחשב נגנב או נהרס, יש לנו סיכוי לשחזר ולו חלק מהדברים.
בדרך כלל המשפטים שאנחנו שומעים מבני המשפחה הם: 'זה חשוב לי מאד', 'זו מזכרת חשובה', 'הטקסטים שלו/ה זה אוצר עבורי', 'אני צריך/ה את הזיכרון הזה', 'אלו המזכרות שלי ממנו/ה'. מגיעים א/נשים במצב מאד רגשי שמתפרקים כאן במעבדה, שרוצים מזכרות מילדים שנרצחו. לפעמים יש בעיות סביב סיטואציות משפחתיות סבוכות: היו תמונות של הילד/ה רק על המחשב של אחד/ת מבני הזוג, וההורים גרושים, וקרה אסון, ועכשיו ההורה השני/ה רוצה את התמונות של הילד/ה שהיו על המחשב".

המקרים שתוארו כאן הם כולם אמיתיים ונוגעים ללב, אבל הם המיעוט. כמה מאיתנו מכירים מישהו/י ש:

נהרג/ה והלפטופ התרסק איתו/ה במכונית והיה צריך לשחזר אותו?

נהרג/ה והמצלמה התרסקה איתו/ה בכלי טיס והיה צריך לשחזר את כרטיס הזיכרון שהיה בה?

נהרג/ה ביריות וקליע חדר גם למחשב והיה צריך לשחזר את הכונן הקשיח בשחזור מקצועי במעבדה?

כמובן שיש גם מקרים כאלו, והם איומים, אבל הם לא הרוב.

לעומת זאת, כולנו מכירים א/נשים שמתים, כל הזמן, בשלל גילאים ונסיבות, פשוט כי ככה זה. וכמעט לכולם יש כיום חשבונות מקוונים שמהווים שערי כניסה לעולמות הדיגיטליים והוירטואליים העשירים שנשארים מאחוריהם/ן. כמו שראינו בדוגמאות שסיפר עליהן יואב וכמו שאפשר לראות בשלל דוגמאות מהארץ ומהעולם שאספתי כאן, התכנים הדיגיטליים שא/נשים משאירים אחריהם לאחר מותם, במיוחד כְּתבים ותמונות, יכולים להיות יקרים מפז לאוהביהם – ו/או בעלי ערך כספי ממשי ליקיריהם.

כמו שאפשר לראות / לקרוא בכתבה שהתפרסמה בארה"ב ביולי 2014 ברשת PBS, זה גם לא תלוי גיל: כשאמו בת ה-73 נפטרה, בנה ידע שיש לה שני חשבונות: טוויטר ומייל ביאהו. לאחר 20 שעות חיפוש, הוא גילה שהיו לה 13 חשבונות מקוונים.

על פי נתונים שפרסמה חברת שירותי המידע Experian ב-2012:

"למשתמש האינטרנט הבריטי הממוצע יש 26 חשבונות מקוונים ובגילאי 25-34, מספר החשבונות המקוונים לאדם עולה ללא פחות מ-40".

אני מניחה שגם אצל משתמש האינטרנט הישראלי הממוצע מדובר בעשרות חשבונות.

אם מגיעים אל המעבדה אלפי מקרים בשנה לגבי שחזורים דיגיטליים פיזיים, אני מניחה שמדובר במספר גדול בהרבה של רצונות לשחזורים מקוונים, רק שלגביהם לא נאסף עדיין מידע. אם א/נשים פורצים בבכי ומתקשים להתמודד עם אובדן תמונות וכְּתבים של יקיריהם שהיו מאוחסנים באופן פיזי, אני מניחה שא/נשים יתקשו באותה המידה להתמודד עם אובדן תמונות וכְּתבים של יקיריהם שהיו מאוחסנים בענן, ויש לכך דוגמאות רבות כאן.

אם במחשב / טלפון / טבלט אנחנו שומרים כמות מוגבלת של כְּתבים / תמונות, הרי שבחשבונות המקוונים שלנו אנחנו שומרים כמויות גדולות בהרבה, כמוית עצומות, כמעט בלתי מוגבלות. כלומר, שפוטנציאל האובדן כאן גדול בהרבה, כי ברוב המקרים, א/נשים לא משאירים אחריהם/ן את פירוט החשבונות שהיו להם/ן, עם שמות המשתמש ועם הסיסמאות.

אם אתם/ן יודעים/ות שפרטיותכם/ן חשובה לכם/ן גם אחרי מותכם/ן ולכן לא תרצו שייכנסו לחשבונותיכם/ן לאחר מותכם/ן – לחלקם או לכולם – זה בסדר גמור. זה רצון לגיטימי ויש לכבד אותו. רק תשאירו הנחיות בהתאם.

גישה לטלפון של אדם שנפטר

_

כפי שראינו בפנייתו לציבור של צח, אחיה של נוי כהן, זמן קצר לאחר מותה הפתאומי: לגישה לטלפון לאחר מותו של אדם אהוב יכולה להיות משמעות רבה לאוהביו/ה.

ראיינתי את ליאור בן-פרץ, סמנכ"ל מוצרים ופיתוח עסקי וחבר הנהלה ב-Cellebrite, שאחראי גם על תחום הראיות הדיגיטליות המשמשות לזיהוי פלילי ('Mobile Forensics' ,'Digital Forensics') בחברה ונמצא בה מ-2009.

סלברייט הישראלית נוסדה ב-1999 ובתחילת דרכה התמקדה בטכנולוגיות המאפשרות להעביר תוכן ממכשיר סלולרי אחד למשנהו (למשל כשעוברים ממכשיר ישן לחדש, כשרוצים לגבות תכולה של מכשיר לפני תיקון או כשעוברים מחברת סלולר אחת לשניה – 'Content Transfer, Backup and Restore').

מ-2007, החברה מציעה גם טכנולוגיות מתקדמות לזיהוי פלילי דיגיטלי ('Mobile Device Forensics'). לסלברייט אין מעבדות משל עצמה, אבל 150,000 מערכות שלה מותקנות ברחבי העולם, הן במעבדות פרטיות והן במעבדות של זרועות אכיפת החוק והביטחון (תחשבו על הציוד בסדרות כמו CSI, NCIS). המשרדים הראשיים של החברה נמצאים בישראל, עם משרדים נוספים בסינגפור, ארה"ב, ברזיל, גרמניה ואנגליה וכ-400 עובדים. מ-2007 החברה בבעלותה של Sun Corporation היפנית.

ליאור:"אומרים 'מחשב אישי' ולא אומרים "טלפון אישי", כשבעצם הטלפון שלנו הוא עוד יותר אישי ופרטי מאשר המחשב שלנו. כיום, כשיש חקירה בעקבות פשע, החקירה מסתעפת גם לכיוונים דיגיטליים, וקודם כל לטלפון הנייד. המכשיר מכיל גם את המידע המחוק: קרה לי אישית שקניתי טלפון חדש, וכשבדקתי אותו באמצעים של סלברייט גיליתי שהיו לו שני בעלים קודמים ושהוא עבר אתחול להגדרות יצרן ('Factory Reset') והגיע אלי כחדש. המידע של שני בעליו הקודמים עדיין היה קיים בנבכי המכשיר: אמנם במקומות שמשתמשים "רגילים" לא מגיעים אליהם – אבל זה היה שם. טלפון סלולרי הוא מכשיר שמתוכנן מראש לשימור מידע לאורך זמן ולכן גם כשממחזרים את לוח האם של המכשיר, המערכות שלנו עוקפות את מערכת ההפעלה של הטלפון ומגיעות למה שנקרא "אזורים בלתי מוקצים" ("Unallocated Space") ולמידע הרב ששמור בהם.

הטכנולוגיות שלנו מאפשרות לעקוף סיסמאות ולשחזר מידע – כולל מחוק. יש לנו מעבדת פיתוח כאן בישראל שיש בה כ-10,000 טלפונים מדגמים ויצרנים שונים, ואנחנו מקבלים כל חודש עוד כ-200 מכשירים חדשים. כיום אנחנו יכולים לשחזר מידע מלמעלה מ-10,000 טלפונים שונים – הסוגריים היחידים הם לגבי אייפון 6, שניתן לבצע שיחזור מידע ממנו רק כל עוד אינו נעול בסיסמה. למוצר שלנו שיודע לבצע את "משיכת" המידע והראיות האלו קוראים UFED, ראשי תיבות של: 'Universal Forensic Extraction Device'.

מסיבות מובנות של שמירת סודיות אני לא יכול לפרט את הפניוֹת שמגיעות אלינו, את הלקוחות שלנו ואת החקירות שבהן נעשה שימוש בטכנולוגיות שלנו, אבל אני כן יכול להגיד שמוצרים שלנו משמשים גם גופים פרטיים שעוסקים בשחזור דיגיטלי, גם גופים עסקיים שמטפלים בחקירות למיניהן – כולל חקירות פנים שעוסקות בהונאה וגניבה – וגם את רשויות אכיפת החוק שחוקרות פשעים".

האם הטכנולוגיות שלכם משמשות, מעבר לחקירת פשעים, פשוט לשחזור מידע ממכשירי טלפון של אנשים שנפטרו?

צילומסך מקבוצה בפייסבוק, אוגוסט 2014

צילומסך מקבוצה בפייסבוק, אוגוסט 2014

"אין לנו מעבדת שחזור משלנו אז לא מגיעות אלינו פניות ישירות, אבל כן, הטכנולוגיות שלנו בהחלט יכולות לאפשר גישה לתכולת טלפונים של אנשים שנפטרו. כל מעבדה פרטית שמשתמשת בטכנולוגיות שלנו תוכל לתת למשפחות את השירות הזה.

אנחנו שמים את הדגש יותר על לעזור לרשויות ברחבי העולם לוודא שהאשמים בפשעים נכנסים לכלא ושהחפים מפשע משוחררים מהכלא או לא נכנסים אליו בכלל, ועד היום פחות התמקדנו בלעזור לאנשים שמתמודדים עם אובדן (אולי עכשיו זה ישתנה? ו.ש.) אבל חברות שיחזור נתונים המשתמשות במוצרי החברה שלנו בהחלט יכולות לספק שירותי איחזור דיגיטלי למשפחות שכולות: הטכנולוגיות קיימות ובהחלט יכולות לשמש גם לכך. אנחנו יודעים להתמודד עם טלפונים נעולים, כולל כאלו שנעולים על ידי זיהוי פנים (בהמשך לפוסט הזה שכתבתי, ו.ש.). יש לנו גישה גם למידע אפליקטיבי (מלשון אפליקציות) שמצוי על המכשיר, להודעות, אנשי קשר, מיקומים, סיסמאות, סיסמאות השמורות בספריה מוצפנת ועוד".

האם יש לכם ניסיון עם פתרונות ניהול סיסמאות לטלפונים ניידים כמו LastPass, PasswordBox וכו'? מה לגבי אפליקציות לניהול עיזבון דיגיטלי כמו: Legacy Organizer, Just in Case וכו'? האם המערכות שלכם עוקפות / משחזרות גם אותן?

"עדיין אין לנו ניסיון איתן. במידה והאפליקציות שומרות את המידע בזיכרון (סביר מאד שזה המקרה) פונקציות ה-'Physical Extraction' ו-'File System Extraction' של מערכת ה-UFED ישלפו את המידע (אוסף הסיסמאות וכו') ומידע גולמי זה יהיה נגיש לחוקר. יתכן והמידע נשמר באופן מקודד או מוצפן, ובמקרה כזה יהיה צורך בפיענוח נוסף. כלומר, מערכת ה-UFED תשלוף את המידע, אך נכון להיום אין פיענוח אוטומטי שלו".

האם יש לכם ניסיון עם אפליקציות לפרסום "סודות" באופן אנונימי כמו Secret, Whisper, Yik Yak וכו'? מה לגבי אפליקציות למשלוח הודעות שמשמידות את עצמן לאחר מספר שניות, כמו Snapchat, Confide, Frankly, Whisper (Open Source), Tiger Text , Wickr וכו'? האם המערכות שלכם יכולות להתחקות גם אחריהן / לשחזר גם אותן?

"כן, יש לנו ניסיון (אנו שולפים ומפענחים מידע) מאפליקציות כמו Wickr, SnapChat ו-Tiger Text. יש רשימה שלמה של אפליקציות על פלטפורמת iOS שאנו מפענחים מידע שלהן באופן אוטומטי כיום, ויש כמובן קובץ דומה ל-Android. אנו מוסיפים יכולות פיענוח באופן שוטף".

כן, כמובן שגם למתים יש זכות לפרטיות לאחר המוות.

אם אתם יודעים שאתם לא רוצים שייכנסו לטלפון הנייד שלכם – או לכל חלק אחר מהמורשת הדיגיטלית או העיזבון הדיגיטלי שלכם לאחר מותכם – זה רצון לגיטימי ויש לכבד אותו. רק תיידעו מישהו בכך שזהו הרצון שלכם.

כיוון שקרוב לוודאי שהתמונות העדכניות ביותר שלכם והתקשורת האחרונה שלכם עם אחרים יימצאו בטלפון שלכם, אפשר להבין ולהניח שהאנשים שאוהבים אתכם ויתגעגעו אליכם ירצו גישה אליו, גם אם לא יהיה מדובר דווקא בפתרון תעלומת התאבדות כפי שראינו בוידאו בתחילת הפוסט.

כפי שאמרה אמו של CJ מפרוייקט הפייסבוק המרגש 'Scattering CJ' לאחר התאבדותו של בנה: "אף פעם אל תתהו שמא יש לכם יותר מדי תמונות של יקיריכם. הייתי נותנת הכל כדי שיהיו לי עוד מיליון תמונות שלו":

'Scattering CJ - Timeline Photos' Can't have too many pics - Crop

וכמו שראינו ב'צוק איתן', יש מקרים שבהם לא רק שבני המשפחה היו רוצים להיכנס לטלפון לאחר מות יקירם, אלא שגם הנפטר עצמו היה רוצה שיקיריו ייכנסו למכשיר לאחר מותו: הפתקים שהשאירו אחריהם שון מונדשיין ודניאל פומרנץ בתוך מכשירי הטלפון שלהם יקרים מפז עבור אוהביהם, ולנו לא נותר אלא לשער איך היו בני משפחתם מרגישים אם לא היתה להם גישה לפתקים הללו, וגם איך היו מרגישים אם פתאום היה מסתבר להם שקיימת טכנולוגיה שכן תאפשר להם גישה לתכולת המכשיר.

כיוון שלכל אדם שנפטר כיום יש טלפון נייד ובמקרים רבים זהו טלפון חכם (Smartphone), אבל לא כל אדם שיש לו טלפון חכם מבצע פשע, לדעתי נראה יותר ויותר שימוש בטכנולוגיות האלו כדי לאפשר למשפחות לנצור את הזכרונות האחרונים מאהוביהם, ולא רק לשימוש בפענוח פשעים.

הפוסט פורסם לראשונה בשני חלקים (חלק ראשוןחלק שני) בבלוג של ורד שביט ״אבק דיגיטלי״ וזכה לחשיפה נוספת גם במגזין הארץ.

קרדיט תמונה: data and backup via shutterstock 

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

2 תגובות על "האנשים שמשחזרים מידע ממוחשב במקרה של מוות – הצצה נדירה"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
ג'ודי פאוקר
Guest

רק מי שהיה שם יוכל להבין את המשמעות המלאה, למשפחה ולאוהבים…

מיקי
Guest

כל הכבוד על השרות שהם עושים.. אבל!! ואבל גדול מאוד!!! המחירים שלהם (של חברת השחזור) לפעמים הזויים!!
חבר לקח את המחשב לחברת שחזור מידע בגלל דיסק תקול
לקחו 200 שקל לבדיקה של הדיסק ואמרו לו שיש נזק פיזי לפלטות של הדיסק ושאפשר לשחזר את המידע ושעלות השחזור היא 1800 שקל לפני מע"מ
הוא קיבל חום כששמע את המחיר וויתר על התענוג

מיותר לציין שהמידע שוחזר באופן עצמאי והכל שב על מקומו בשלום
אבל המחיר היה הזויי בצורה ממש מוגזמת,

wpDiscuz

תגיות לכתבה: