תקועים עם "ספגטי" של פתרונות דאטה? כך תתכננו את התשתית הארגונית שלכם

רוב הארגונים אינם מתכננים מראש את ניהול הדאטה שלהם, אלא זורמים עם פתרונות נקודתיים שלרוב יוצרים בעיות בהמשך. כך תוכלו לעבור בחופשיות בין תשתיות ענן, לרכז את ניהול הדאטה ולשלוט בנתונים

כיצד מתכננים פלטפורמת דאטה שתלווה אתכם שנים קדימה? (צילום: Pexels)

מאת אורן שרון, Cloudera Israel Country Manager

דאטה הוא נכס – את זה מבין כל ארגון, ולא משנה מה גודלו ובאיזה תחום הוא פועל. אנחנו מדברים על אוצר קריטי שכולל בין היתר מידע עסקי, IoT, נתונים מרשתות וכמובן – ניהול הידע שנצבר בארגון לאורך שנים. אבל למרות ההבנה הזו, בניית תשתית הדאטה הארגוני לא תמיד נעשית במחשבה תחילה – מה שעלול לייצר בעיות רבות בהמשך הדרך.

מרבית החברות אינן מתכננות מראש את ניהול הדאטה שלהן, אלא פשוט זורמות עם פתרונות אד-הוק בכל פעם שהן נתקלות באתגר. בטווח הקצר האסטרטגיה הזאת יכולה להצליח, ואפילו בצורה טובה, אבל לאורך זמן עלולות להיווצר בעיות מאתגרות מאוד. פתרונות נקודתיים אף פעם אינם עדיפים על פתרונות קבע.

בדרך כלל, אחרי שנים של עבודה באופן הזה, אותם ארגונים מוצאים את עצמם עם "ספגטי" של פתרונות דאטה כאשר כל פתרון מיועד להתמודדות עם אתגר אחר. במצב זה אנשי ה-DevOps וה-Software Architect של הארגון נאלצים לעבוד קשה כדי לנהל את כל האופרציה המורכבת בצורה יעילה, לאבטח אותה ולהפיק מידע בעל ערך מהנתונים, וכל זה כשברקע הם מתמודדים עם המון משתנים לא נשלטים.

אז איך עושים את זה נכון? כיצד מתכננים פלטפורמת דאטה שתלווה אתכם שנים קדימה ותתנהל באופן מיטבי עבור הארגון שלכם?

שם המשחק: חופש בחירה בכל שלב

ישנן מספר נקודות שיש לשים עליהן דגש בכל ארגון המתכנן את תשתית הדאטה שלו. נתחיל עם הנקודות הברורות:

1. היקף וביצועים: כל ארגון חייב לחשוב קדימה ולבחור פלטפורמה שתדע להתמודד עם היקף וקצב הדאטה הקיים כעת, אבל חשוב מכך – עם גדילה (אקספוננציאלית) בהיקף הדאטה בעתיד.

2. פשטות ונוחות: שאלו את עצמכם: עד כמה הפלטפורמה נוחה? עד כמה היא מתקדמת וקלה ללמידה? כל ארגון אינו מעוניין שתשתית הדאטה שלו תתבסס על פתרונות העלולים להתיישן, כאלו שאינם מוכרים יותר ולוקח זמן רב ללמוד אותם.

כעת נתמקד בנקודות שארגונים פחות מודעים אליהן. אלו סוגיות קריטיות שנוטים להתעלם מהן בעת תכנון תשתית הדאטה הארגונית, ואפשר לסכם אותן במילה אחת: חופש.

3. החופש לבחור תשתית ענן: בשוק קיימים לא מעט פתרונות ענן מצוינים המספקים מענה איכותי. אבל מה קורה כשארגון רוצה להחליף את ספקית הענן שלו, או עובד מול לקוחות המבקשים לעבוד עם ספקית ענן אחרת? האם תאלצו לכתוב הכל מחדש? לסנכרן? לעשות אינטגרציה?

מחקר חדש של גוגל מראה כי אצל ארגונים שבחרו באסטרטגיית ריבוי עננים (Multi Cloud) או באסטרטגיה היברידית, היכולת לעמוד ביעדים העסקיים גבוהה פי 1.6 בהשוואה לאלו שבחרו בדרכים אחרות. יש לבחור פתרונות המונעים Cloud lock ומאפשרים יישום אסטרטגיות אלו.

4. החופש להריץ כל תהליך דאטה: כיצד נמנעים מ"ספגטי" של פתרונות? פלטפורמה אחת הכוללת מערך אבטחת מידע וממשק ניהול אחיד יכולה לחסוך משאבים רבים במשימות אינטגרציה מורכבות ותחזוקה מרובה. פלטפורמה המספקת את כל הצרכים של ניהול הדאטה, ללא תלות במספר ספקים שונים, מייצרת דיוק, שליטה וניהול טובים וקלים יותר של הדאטה, כאשר כולו מנוהל ומאובטח תחת אותו סט של כלים וכללים.

5. החופש לשלוט בנתונים: הדאטה של הארגון הוא שלכם בלבד. כאשר מתכננים תשתית דאטה ארגונית חשוב לשים לב לאותיות הקטנות, משום שלא כל הספקים מאפשרים גישה חופשית לדאטה. נשמע מוזר? שימו לב איך המידע נשמר ותחת אילו תנאים תוכלו לגשת אליו, לנתח אותו ולעשות בו שימוש.

6. החופש לא להיות כבולים לפתרון: בשוק שלנו צצות חדשות לבקרים חברות שונות המייצרות פתרונות טובים ויעילים לאתגרים השונים שתחום הניהול, האחסון ואבטחת הדאטה מייצרים. מדובר במגמה חיובית, אבל לפני אימוץ של פתרון חדש כדאי לשאול את עצמכם: האם הפתרונות האלו פתוחים מספיק? האם אימוץ שלהם ידרוש תלות בצוות פיתוח של כמה אנשים? יש להעדיף פתרון קוד פתוח שממשיך להתפתח עם קהילה תומכת ויבטיח שתמיד יהיו זמינים עבורכם מומחים שתוכלו להיעזר בהם.

אתגר ניהול הדאטה הארגוני רק ילך ויגבר. תכנון נכון של תשתית הדאטה הארגונית שלכם, תוך שימת לב לפתרונות המספקים מעטפת כוללת, ישמר את החופש לנוע בין פתרונות שונים ויאפשר מענה כולל – כך תבטיחו שהדאטה יעבוד בשבילכם.

הכתבה בחסות Cloudera

חברת Cloudera מספקת פלטפורמת דאטה ארגוני עבור כל סוגי הנתונים ולכל אורך שרשרת המידע, החל מהסנסור (Edge) ועד ה-AI.
Cloudera זמינה כשרות בכל אחד מהעננים הציבוריים וכן בענן פרטי בדאטה סנטר המקומי של הלקוח. ל-Cloudera בישראל עשרות רבות של לקוחות ובכל המגזרים העסקיים.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

אין תגובות

התגובות לפוסט סגורות.

תגיות לכתבה: