דן אריאלי על כנס סטארטאפאונומיקס [ראיון]

רגע לפני פתיחת השערים של כנס סטארטאפאונומיקס, דן אריאלי מסביר מה הוביל אותו ליצירתו וכיצד יזמים וסטארטאפים יכולים להרוויח ממנו.

מקור: יח"צ

מקור: יח”צ

בסוף השבוע הבא יתקיים בפעם הראשונה בישראל כנס סטארטאפאונומיקס, במסגרת Socialzie14, שיתקיים ב-17 ביוני בנמל יפו. מדובר בהפקה משותפת של קרן ליטני המייסדת של Socialize! Social Business Israel ו-Irrational Labs של פרופסור דן אריאלי. הפסטיבל הינו הראשון בישראל העוסק בתחום הכלכלה ההתנהגותית ומיועד לחברות המעוניינות ללמוד כיצד יכולות לשנות את העולם.

במסגרתו יוכלו יזמים להבין יותר טוב כיצד יכולים לענות על צרכיהם של המשתמשים וכיצד להבין את התחום הרלוונטי גם להם: כלכלה התנהגותית. רגע לפני שמארגן הכנס, פרופ׳ דן אריאלי, מגיע לארץ, תפסנו אותו לראיון קצר במסגרתו הסביר מה מטרתו של הכנס ומה יכולים היזמים להרוויח ממנו.

 כיצד נולד הרעיון לכנס? מדוע החלטתם להביא אותו לישראל?

באופן כללי אני מאמין בטכנולוגיה והאמונה שלי נובעת מהמחקר. אחת הנקודות החשובות בכלכלה התנהגותית היא שהסביבה משנה. כלומר, משתמשים מחליטים החלטות בגלל הסביבה בה הם נמצאים, כאשר טכנולוגיה היא אחת מהסביבות הללו, אותן קל יחסית לשנות.

לשם השוואה, במידה והייתי יכול להכנס למטבח של המשתמשים השונים, אני מניח שהייתי יכול לגרום לכם לאכול טוב יותר. לרוב המשתמשים יש ירקות ופירות שנרקבים במגירה התחתונה, הודות לעיצוב רע. המגירה לא שקופה, היא נמוכה והיא אינה נראית לעין כשפותחים את המקרר, בניגוד למאכלים הפחות בריאים שנמצאים מולנו ברגע שאנו פותחים את הדלת. לכן, רוב המשתמשים אינם צורכים מספיק ירקות ופירות. אם הייתי יכול לשנות את העיצוב, הייתי יכול לשנות את הרגלי האכילה שלהם.

בטכנולוגיה ניתן לשלוט על אלמנטים שונים העוזרים להגיע להחלטות הללו. לאור העובדה שרובנו מכורים למכשיר הסמארטפון שלנו, הרבה יותר קל לשנות את הסביבה ולשפר את חייהם של המשתמשים. בגלל שאני מאמין בטכנולוגיה אני רוצה לעזור לסטארטאפים ששמו לעצמם למטרה לשפר את חייהם של המשתמשים, לעזור להם להפחית בטעויות ולקבל החלטות טובות יותר.

הרבה סטארטאפים פונים אליי בבקשה לעצה, כאשר רבים מהם אף לא יודעים מה הם בדיוק רוצים. לכן, החלטתי לבצע את תהליך המענה בצורה מעט יותר מרוכזת. הכנס מתקיים 4 שנים, כאשר כבר בשנה הראשונה שידרנו אותו בשידור חי לארץ, אבל זה לא אותו הדבר.

כשפגשתי את קרן בכנס שארגנה לפני שנה מאוד התרשמתי והצעתי לה להיות שותפה בתהליך הבאת סטארטאפונומיקס לישראל. לצערי, בתהליך זה היא ביצעה את רוב העבודה בזמן שאני הייתי בחו”ל, אבל אני שמח שהכנס אכן מתקיים בישראל. יש כאן סטארטאפים שרוצים שנעזור להם ובעיניי לעזור לסטארטאפים ישראלים זה נהדר.

איזה חברות יכולות להרוויח משמעותית מהכנס ומהאלמנטים השונים שילמדו בו?

הכנס רלוונטי לחברות שנוגעות בצרכנים, נרשמים, מקבלי החלטות ומקבלי מוטיבציה. הם יוכלו להעזר בתכנים השונים. עם זאת, חברות המפתחות טכנולוגיות שהצרכנים אינם רואים או נחשפים אליהן, ככל הנראה יהיה להן פחות מה לחפש בו.

כיצד התיאוריות של ההתנהגות הרציונאלית משפיעות על עולם הסטארטאפים?

התיאוריות הללו משפיעות על התנהגות בכללי. בין אם מדובר במי שאוכל יותר מידי, שאינו לוקח את התרופות בזמן, שנוהג בזמן ששולח הודעות או מדבר בסלולרי ואפילו במשתמשים המתלבטים האם לרכוש דירה, לעבור עבודה, להתחתן, להוליד ילדים ועוד. כל החלטה שאנו מחליטים לגבי כסף, בריאות או אורך החיים שלנו הן החלטות שלא קל לנו לבצע לבד – כאשר סטארטאפים רבים מנסים לעזור בתהליכים השונים ומנסים לעזור לקבל את ההחלטות המשכילות, הנכונות והטובות יותר.

מקור: יח"צ

מקור: יח”צ

מהי הדרך הטובה ביותר להשיג עוד משתמשים? האם יש “נוסחת קסם”?

אין נוסחת קסם. צריך להבין את הכוחות הפועלים על משתמשים שונים. התיאוריה הרציונלית אומרת שבמידה ונבהיר למקבלי ההחלטות את כל האלמנטים השונים להם הם זקוקים והם ידעו בדיוק מה מתרחש, יוכלו להגיע אל ההחלטות הנכונות.

אך מסתבר שבפועל דרך זו לא עובדת בצורה הטובה ביותר. אנו לא יכולים להגיד לאחרים מה הוא הדבר הנכון לעשות והם פשוט יעשו זאת. אלא, צריך לחשוב כיצד לגרום להם לחשוב על העתיד הרחוק, לבזבז פחות כסף ולהתפתות פחות. לצערי, מדובר באחת הבעיות הקשות ובמידה ואכן הייתה נוסחת קסם, אין ספק שהיה הרבה יותר פשוט לכולנו.

הכנס והסדנה שאני מעביר בה, הם קורס מזורז שמבהיר שאין נוסחאות, והם עוזרים ללמוד יותר אלמנטים שעוזרים בתהליכי העברת וקבלת ההחלטות, כאשר כל חברה יכולה לבחור את האלמנטים התקפים עבורה וללמוד כיצד ליישם אותם על משתמשיה.

כיצד ניתן להשפיע על המשתמשים לקבל את ההחלטות שמנהלי המוצר או בעלי המוצרים היו רוצים?

התשובה הטריוויאלית היא שזאת צריכה להיות ההחלטה הקלה ביותר. למשתמשים יש הרבה דברים על הראש, כך שגם אם ההחלטות שרוצים לעשות הן טובות, הן לא תמיד ברורות. לכן, צריך לגרום להם או להציג להם את הפתרון או ההחלטה הקלה וכמובן, צריך להבין כיצד לעשות זאת.

אך צריך לחשוב על כוחות אחרים, כגון הוכחה חברתית. במידה ונגיד למשתמשי כי 98 אחוזים ממשתמשי המוצר בחרו באופציה מסויימת, זה ישנה את אופן הפעולה של המשתמש האחד. אנו חיות שרצות בעדר ובמידה ואנו מספרים על בחירתו של הרוב, יש סיכוי שנשנה את מחשבותיו של האחד.

למרות שעדיין לא הושקה, לאחרונה נודע כי אתה עובד על אפליקציה חדשה בשם Timeful. מדוע החלטת ללכת לתחום זה?

הסיבה היא אותה הסיבה אותה ציינתי בתחילה. אני רוצה להשתלט על הסביבה של המשתמשים, במטרה לעזור להם להחליט החלטות טובות יותר. לוח השנה הוא מקום טוב לעזור, כך שאם ניתן להשתלט עליו ולעזור למשתמשים לבצע משימות ושאר פגישות בצורה הטובה ביותר, כך ניתן להגדיל את התפוקה שלהם.

בדיוק כמו שאפשר להשתלט על המטבח ולשנות אותו, השתלטות על לוח השנה תוכל לעזור למשתמש לבצע החלטות טובות יותר. כמובן שההשתלטות שונה בעולם האלקטרוני, אבל המטרה היא להגיע לסביבה בה המשתמש מחליט החלטות ולכוון אותו בהתאם. מדובר בסביבה בעלת הרבה בעיות, כך לדוגמה בזמן הפרודקטיבי ביותר של המשתמש, השעתיים הראשונות בכל יום, במקום להתמקד בעבודה הוא גולש בפייסבוק או עונה לאימיילים. בעיה נוספת היא דחיינות, הגורמת למשתמשים לחכות יותר מידי מה שגורם להם לעבוד קשה יותר. משתמשים עושים טעויות רבות מהסוגים הללו, ואנו רוצים להבין מה הן הטעויות וכיצד ניתן לעזור למשתמשים למנוע אותן ולייעל את הלו”ז שלהם.

מקור: יח"צ

מקור: יח”צ

חן אידן

אוהבת גאדג'טים, אפליקציות ואת עולם הטכנולוגיה בכלל. שלל עיסוקיה כוללים הריסת מכשירים סלולריים לצרכי בדיקה, התעסקות בלתי פוסקת ברשתות חברתיות, סקירת אפליקציות חדשות, סטארטאפים מבטיחים והתנסות עם (כמעט) כל מוצר חדש שיוצא לשוק.

הגב

2 תגובות על "דן אריאלי על כנס סטארטאפאונומיקס [ראיון]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
מעריץ מבולבל
Guest

מה לעזאזל כתוב פה???
“כשפגשתי את קרן בכנס שארגנה לפני שנה מאוד התרשמתי והצעתי (?) לי (?) להיות שותפה (?) בתהליך הבאת הכנס לישראל. לצערי, היא ביצעה את רוב העבודה (?), אבל אני שמח שהכנס אכן מתקיים. יש בישראל סטארטאפים שרוצים שנעזור להם ואני שמח לעזור. בנוסף, לעזור לסטארטאפים ישראלים זה נהדר בעיניי.”
מוזר.

כרטיסים
Guest

האם גם לכנס הזה אתם מחלקים כרטיסים? :)

wpDiscuz

תגיות לכתבה: