הרובוט החברתי שמצייר כמו דה וינצ׳י

ציוץ בטוויטר העניק השראה למייסד חברת Instapainting, כריס צ’ן, לבניית רובוט צייר הנשלט על-ידי משתמשי Twitch

painting robot

כריס צ’ן (Chen) לא יודע לצייר כמו מאסטר, ולכן הוא בנה רובוט שיכול. צ’ן הוא מייסד Instapainting, חברה השוכרת את שירותיהם של ציירים מוכשרים שמציירים על קנבס לפי תמונות ששולחים הלקוחות. כשצ’ן ראה שמשתמש טוויטר מנסה לגנוב לו לקוח באמצעות הבטחה להפיק את הציור באמצעות רובוט, צ’ן החליט לבנות רובוט צייר משל עצמו. שבועיים לאחר מכן, צ’ן השלים את אב הטיפוס הראשון שלו, בהשקעה של 250 דולר. הרובוט התפתח במהירות ממכונה שמחקה ציירים אנושיים לכזו שמקבלת פקודות ציור ממשתמשים חיים של TwitchTV.

לדברי צ’ן: “אני לא חושב שהיה אי-פעם ערוץ Twitch שיתופי שהשפיע השפעה על העולם הפיזי האמיתי”, אבל זה בדיוק הערוץ שצ’ן יצר. במשך שנים, Twitch היתה הפלטפורמה החברתית המועדפת על גיימרים. האתר שימש כזירה לשיחות בין המשתמשים, ולהעברה בשידור חי של משחקי מחשב או טורנירים של משחקי מחשב. בעקבות עדכון שעבר האתר, מיליוני חובבי אומנות צפו במרתון בן תשעה ימים של “The Joy of Painting”, תוכנית טלוויזיה אמריקאית משנות השמונים בכיכובו של הצייר בוב רוס, בה הוא מדגים בקולו המרגיע כיצד להפיק ציורי נוף מרשימים. זה היה הערוץ השיתופי החי השני של צ’ן ב-Twitch Paints. בפרויקט הבכורה, שזכה לסיקור בעמוד השער של Hacker News, משתמשי Twitch כתבו קטעי קוד להכוונת הרובוט בחלונית הצ’ט של הפרויקט.

robo2

בפרויקט השני, שמשך אליו יותר מ-6,000 צופי Twitch, צ’ן הפך את התהליך לפשוט יותר עבור המשתמשים, ואפשר להם לשלוט ברובוט הצייר באמצעות הזנת קואורדינאטות פשוטות על צירי X ו-Y. העבודה המוגמרת עומדת למכירה ב-eBay, כשהתמורה מהמכירה הפומבית תועבר ל-Watsi, ארגון המשתמש במימון המונים לגיוס כספים לצורך מתן טיפול רפואי לאנשים ברחבי העולם.

ההיסטוריה של רובוטים ציירים

הרובוט של צ’ן הוא כנראה הראשון בשליטת המונים, אך אינו הרובוט הצייר הראשון. רובוטים נוספים כוללים את BNJMN של האקדמיה לאומנות ולעיצוב של באזל, שהחל להפיק ציורים מקוריים ב-2013, ו-E-David, שהחל ליצור עבודות אומנות חזותית באוניברסיטה של קונסטנץ ב-2009. עם זאת, הרובוט של צ’ן לקח את תחום הרובוטים הציירים צעד אחד קדימה, בכך שאפשר שליטת המונים בציור. צ’ן החל להתעניין בתהליך ציור המונים לאחר שראה קבוצת משתמשים ב-Twitch ששיתפו פעולה ביניהם בפרויקט בעל אופי מדעי יותר. לדבריו, “ראיתי את פרויקט Twitch Installs Arch Linux וזה נתן לי רעיון”.

לינוקס היא מערכת הפעלה, בדומה ל-macOS של אפל או חלונות של מיקרוסופט, אך בניגוד למערכות הפעלה אלו, זוהי מערכת חופשית ופתוחה. במהלך הפרויקט ב-Twitch, “משיכת המכחול” הפופולארית ביותר בצ’ט של Twitch מדי חמש שניות הייתה לתת פקודה למכונה וירטואלית של Arch Linux, מה שאפשר לקהילה שלמה של משתמשי Twitch לשלוט במכונה אחת. המטרות של פרויקט זה כללו אתחול (booting) של Arch Linux מהכונן הקשיח והגדרה של שרת X עובד.

robo6

לבנות רמברנדט רובוטי

למרות שהטכנולוגיה נראית ונשמעת מורכבת, צ’ן טוען שהביצוע היה פשוט. כאשר אמן מצייר, התנועות נרשמות באופן דיגיטלי בשלושה ממדים: צירים X ו-Y (למעלה, למטה ולרוחב על-גבי משטח הציור) ו-Z (הלחץ של העט על משטח הציור). לאחר מכן, הרובוט משחזר את התנועות, וכך יוצר את הציור. כיוון שהרובוט אינו עוצר באמצע התהליך או עושה הפסקות בתנועה, הוא מסוגל ליצור העתק של הציור מהר יותר מבני אדם. לדברי צ’ן, “הרובוט משתמש בשני מנועי צעד ובמנוע סרבו. המערכת מבוססת על תוויין (פלוטר) דו-ממדי” היוצר תמונות באמצעות תנועה של עט או אמצעי שרטוט אחר על-פני לוח הציור. מערכת תוויין זו מספקת למעשה את רכיבי ה-X וה-Y של הרובוט, שבה הוא משתמש למריחת הצבע על לוח הציור.

robo3

צ’ן הוסיף מכחול צבעי מים ומשאבה פריסטלטית כך שהרובוט יוכל להרטיב לוח של צבעי מים ואז למרוח את הצבע על הנייר. “המנועים מחוברים ללוח מייקרים, שניתן לחבר למחשב שעליו מריצים תוכנה נוספת לשליטה על המערכת, וממשק עם מערכות קלט כמו עט דיגיטלי Wacom tablet, עכבר או אפילו צמיד Myo armband,” אמר צ’ן. לדבריו, חיבור הרובוט ל-Twitch היה פשוט מאוד. “לצורך פרויקט Twitch Paints, המחשב הוחלף במחשב לוח זעיר של Raspberry Pi, השולח אותות לרובוט,” הוא הסביר. “המחשב הזעיר תוכנת לקרוא פקודות מחלונית הצ’ט ולגשת למסד נתונים מיוחד כדי לקרוא פקודות מממשק ‘הצבע והקלק'”.

robo4

ממשק המשתמש הגרפי מאפשר לצופים להוסיף קואורדינטות בחלונית הצ’ט, במקום להקליד הוראות מורכבות בקוד תוכנה. הטכנולוגיה העתידנית עשויה לסייע לכל אדם לצייר כמו מקצוען, וצ’ן שוקל לערוך ניסיונות עם דגמים חדשים של הרובוט, שישתמשו במשוב אנלוגי ובערבוב צבעים אוטומטי.

לעת עתה הוא מתמקד בקידום חברת Instapainting, תוך הרחבת סוגי הציורים שהיא מציעה מעשה ידיהם של אומנים אנושיים. “הרובוט מגניב, אך הוא אינו יכול להוות תחליף למגוון ולעומק של עבודות אמנות מעשה ידי אדם, ובהחלט לא בטווח הקרוב”.

בשנים הקרובות הצפי הוא שיותר ויותר חברות יעשו שימוש בכלי מייקרים. תופעת המייק היא המהפכה התעשייתית הבאה. כבר היום מאות מוצרים מפותחים ע”י חובבים בעזרת פלטפורמות מייק, בין השאר גלילאו ואדיסון של אינטל, ובעזרת מימון המונים כל אחד יכול להמציא, לייצר ולשווק מוצר חדש. במקביל למהפכת האינטרנט של הדברים, בה 50 מיליארד “חפצים” יחוברו לאינטרנט עד 2025, הרבה מאד מייקרים יפתחו ויחבור חפצים אלו למרחבי הרשת.

robo5

 

הכתבה בחסות אינטל

ארונות שרתים עם כבלי נחושת – out, ארונות שרתים עם סיבים אופטיים – IN.
אינטל, כפי שהצגנו ביום המעבדות שלנו, השיגה התקדמות מרכזית באבני בניין טכנולוגיות קריטיות המהוות בסיס למחקר הפוטוניקה המשולב של החברה והן: ייצור אור, הגברה, זיהוי, מודולציה. בנוסף, הראתה אינטל יכולות אינטגרציה בין ה- silicon Photonics וסיליקון CMOS באמצעות טכניקות אריזה מתקדמות בצורה שמאפשרת הספק נמוך יותר, רוחב פס גבוה יותר וספירת פינים מופחתת.
התקדמות זו היא צעד לקראת מימוש החזון של אינטל להקלת עומסים בתעבורת רשת במרכזי הנתונים ודחיקת המגבלות הקיימות של ביצועי קלט/פלט חשמליים בשל הביקוש הגדל לרוחב פס.
כך, הכנסת קלט / פלט אופטי ישירות לשרתים ולחבילות המעבדים שלנו תאפשר לנתונים לנוע בצורה יעילה יותר.
בנוסף, חברת מובילאיי (Mobileye) הציגה בתערוכת CES 2021 אבטיפוס ראשון של חיישן LiDAR אשר מיוצר בטכנולוגיית סיליקון פוטוניקס של חברת אינטל, ומיועד להיכנס לכלי רכב אוטונומיים.
רוצה ללמוד עוד על סיליקון פוטוניקס והחדשנות נוספת שצומחת אצלנו באינטל, עקבו אחרינו כאן.

גיא גרימלנד

גיא גרימלנד הוא דובר אינטל בישראל.

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: