חדר בריחה במציאות מדומה נפתח בתל אביב, יצאנו להתנסות

לפני כחודש נפתח בתל אביב חדר בריחה מבוסס מציאות מדומה בו כל המשתתפים מרכיבים אוקולס ריפט והופכים לאווטארים. זה הרגיש מטורף בערך כמו שזה נשמע. הנה החוויה האישית של 4 מחברי צוות גיקטיים שיצאו מהאטמוספירה (ומהגוף שלהם) כדי להציל את ספינת החלל של ישראל בשנת 2116

gravity vr

כשנפתחה הדלת ונכנסו לחדר החשוך והקריר, קשה היה שלא לדמיין סצנות אפילות מתוך סרטי מדע בדיוני בהם בני אדם מחוברים למחשבים ונמצאים במקום אחר לגמרי. בפועל, זה אפילו לא שונה כל כך מהחוויה שעברנו במהלך השעה שלאחר מכן. Gravity הוא חדר בריחה חדש שנפתח ממש לאחרונה בתל אביב והראשון שמציג קונספט רב משתתפים של מציאות מדומה.

בעוד מאה שנים, ישראל הפכה למעצמה של ממש בחלל ומחזיקה טכנולוגיה מתקדמת מחוץ לכדור הארץ. אבל ישראלים כמו ישראלים, גם בעוד 100 שנים, כנראה עיגלו איזו פינה אחת או שתיים וסדרה של תקלות עשויה להוריד חלק גדול מהטכנולוגיה היקרה הזו לטימיון. כאן אתם נכנסים לתמונה.

מוכנים להפוך לדיגיטלים?

חדר הבריחה של Cyber Quest הוא לא ממש חדר בריחה, אלא יותר משחק רב משתתפים במציאות מדומה, במהלכו תדרשו לפתור מספר חידות יחד. שיתוף הפעולה כאן הוא קריטי והוא המפתח להצלחה שלכם. החידות עצמן לא מורכבות במיוחד, אבל בהחלט דורשות חשיבה, ניסוי וטעיה, המון עבודת צוות וגם שליטה במיומנויות של האווטאר שלכם. אתם בהחלט עשויים למצוא את עצמכם תקועים אם לא תנסו לחשוב קצת מחוץ לקופסא ואין לכם סיכוי להתקדם כלל ללא עבודת צוות.

בפועל קייסי מרחפת כרגע בחלל

בפועל קייסי מרחפת כרגע בחלל

סוד הקסם: אוקולוס ריפט, ליפ מושן ו-6 מחשבים חזקים

מה שמניע ומפעיל את כל המיזם הם שישה מחשבים חזקים במיוחד שמחוברים לשש קסדות אקולוס ריפט, אליהן מוצמדים חיישני Leap Motion שיודעים לזהות ולקרוא את תנועות הידיים והאצבעות שלכם. כאן גם פיענחו המפתחים את הבסיס לאחת החוויות העוצמתיות של המשחק – אם תביטו על הידיים שלכם, אתם תראו אנימציה שלהן מאחר וה-Leap Motion יודע לדמות את הצורה שלהן במציאות המדומה – וכן, זה קריפי לגמרי. למשקפי המציאות המדומה ולסט חיישני ה-Leap Motion מצטרפות גם אוזניות ומיקרופון שדואגים יחד לעטוף את החוויה ולגרום לכם להרגיש שאתם מנותקים לחלוטין מהסביבה הפיזית שלכם.

ומה בנוגע למחיר? הוא מזכיר במידה רבה את המחירים הנהוגים בחדרי בילוש, כך שככל שהקבוצה תהיה גדולה יותר, המחיר יפחת ויתחלק בין המשתתפים. תוכלו לשחק משניים ועד שישה אנשים סך הכל, כששני משתתפים ישלמו 120 ש״ח כל אחד, שלושה ישלמו 100 כל אחד, ארבעה 90 כל אחד, וחמישה או שישה אנשים ישלמו 80 שקלים כל אחד.

הנה 4 נקודות מבט שונות של חברי צוות גיקטיים שהתנסו בחדר הבריחה החדש:

רינת קורבט

כמי שזה היה חדר הבריחה ה-18 שהיא ביקרה בו, אין ספק שחוויית חדר ה-VR הייתה שונה בתכלית. אני מודה שהייתה לי ביקורת על הקונספט עוד לפני שהגעתי. חלק מהקסם של הטרנד המצליח של חדרי הבריחה הוא שמדובר באתגר בעולם הפיזי, המוחשי ולא בהייה משותפת במסכים עם חברים כמו בקולנוע או בבית מול הטלוויזיה או המחשב. לא רק שמדובר בפעילות לא שגרתית ומאתגרת יותר שכן מצריכה להיטמע בסיטואציה חדשה בעולם האמיתי בכאן או עכשיו, היא גם מספקת לנו חוויה אנתרופולוגית מעניינת מבחינת החברים שלנו. אנחנו בוחרים את החברים שלנו לרוב על פי תחומי עניין משותפים או אופי שמשתלב היטב עם שלנו ולאו דווקא לפי יכולתם לפתור חידות ולהתמודד בתנאי לחץ.

אז איך החדר? לשמחתי הם הצליחו לשמר את אספקט שיתוף הפעולה הקבוצתי שנדרש בחדרי בריחה סטנדרטיים ואפילו הרבה יותר ממה שראיתי מבוצע בחדרים אחרים. התקשורת התמידית, העיצות, הצורך לבצע דברים ביחד – כל אלו עובדים נפלא. הסיפור עצמו קורץ למספר יצירות מדע בדיוני מפורסמות ומכיל גרפיקה מוצלחת. גם אנשים שטרם התנסו ב-VR וגם בקיאים כנראה יחוו סחרחורת ובחילה בשלבים מסוימים של המשחק והצוות מוכן עם סוכריות מנטה מועילות מראש. חששתי מזה משום שאני רגישה לזה במיוחד אבל בסופו של דבר החוויה עברה יותר בשלום משחשבתי.

בסופו של דבר לא מדובר בחידות מורכבות מידי אלא בעיקר כאלו שדורשות שיתוף פעולה וביצוע טכני שלא תמיד עובד באופן חלק לנוכח חוסר היכרותינו עם דפוס האינטראקציה הספציפי בסביבת המשחק הזאת. בסך הכל, התרשמתי מאוד לטובה. הצוות היה כנה לגביי העובדה שלא מדובר בחדר בריחה סטנדרטי אלא יותר בחוויית VR עם טאצ'ים של חדרי בריחה סטנדרטיים. ממש לא הייתי ממליצה עליו בתור חדר ראשון. אנשים שיותר רגישים לתופעת הלוואי של חוויית ה-VR צריכים לקחת בחשבון שבמשחק בהחלט יש רגעים שמעצימים את זה ולנשום עמוק לפני שהם מתחייבים לזה. בעיניי היה בהחלט שווה את זה.

הרגע שבו הגוף שלכם הופך לדיגיטלי. מתוך המשחק עצמו. CyberQuest

הרגע שבו הגוף שלכם הופך לדיגיטלי. מתוך המשחק עצמו. CyberQuest

רועי לטקה

מודה – הגעתי מאוד סקפטי לחדר הבריחה הזה בעיקר לאור ההתנסויות הקודמות שלי עם משקפי VR מסוגים שונים. התחושה שלי היא שהטכנולוגיה הזו עדיין לא ממש בשלה ושלמרות שיש לה פוטנציאל רב, אנחנו בעיקר מתנסים עם אבות טיפוס בשלב הזה ולא עם משהו מוגמר ששווה את ההשקעה.

ובכל זאת, משהו כאן בהחלט עבד. משחק רב משתתפים במציאות מדומה גם על בסיס הטכנולוגיה הראשונית הזמינה כרגע – סיפקו את הסחורה. המשחק היה מהנה, שיתוף הפעולה עם האווטארים של החברים הקפיץ את החוויה ואין ספק שלהביט דרך משקפי ה-VR על הידיים שלך ולראות אנימציה שלהם היא חוויה שטרם יצא לי לחוות.

נקודת החולשה בשלב זה נוגעת כמובן לתחושת הסחרחורת הקלה שמלווה קטעים מסויימים אבל אין בה בכדי להרוס את החוויה, שכן השלבים במשחק בנויים באופן הדרגתי, כזה שנועד לגרום לכם להתרגל לסביבה הוירטואלית. חסרון נוסף הוא הגרפיקה היחסית מיושנת, אבל גם כאן הדבר לא פוגע בחוויה הכוללת.

לאלו מכם שעדיין לא התנסו במציאות מדומה, סביר להניח שהחוויה תהיה עוצמתית פי כמה וזו הזדמנות מצויינת להתנסות בטכנולוגיה שצפויה לשטוף אותנו בשנים הקרובות. אלו מכם שכבר התנסו במציאות מדומה – גם לכם צפויה הפתעה כשתגלו את השילוב המוצלח עם ה-Leap Motion שהזכיר לי יותר מכל את הקליפ המיתולוגי של a-ha בה הלהקה הופכת למאויירת.

הילה חיימוביץ׳

איך שנכנסים לחדר הבילוש הוירטואלי עליכם לחפש בחשיכה את העמדה שלכם (הכיסא), מה שכבר מכניס לאווירה, ומדגיש שמדובר כאן בחדר בריחה מסוג אחר לגמרי.

בעוד שבחדרים ׳שגרתיים׳ התכלית היא לצאת מהחדר כמה שיותר מהר תוך כדי שיתוף פעולה פיזי מלא בין המשתתפים, ב-Gravity התכלית די דומה (לא אספר יותר מידי כדי לא להרוס את החוויה), רק שהכל מתבצע בישיבה.

כדי לשלוט בדמות שלכם במשחק עליכם לבצע תנועות משעשעות עם הידיים או הראש, ואחת הפעולות המגניבות והמרשימות ביותר היא האופציה לעוף – רק שימו לב, זה ממש לא מיועד לבעלי קיבה רגישה, שכן הסחרחורת והבחילה לא איחרו לבוא.

יחד עם זאת, לא נתתי לאותם תסמינים גופניים להפריע לי בחוויה וניסיתי לדחוק אותם הצידה די בהצלחה, ומהר מאוד נשאבתי בחזרה לקווסט הוירטואלי. אהבתי מאוד את שיתוף הפעולה ההכרחי בין המשתתפים והעובדה שלמרות שהעיניים של כולנו מכוסות בערכות מציאות וירטואלית, בעזרת האוזניות ניתן לשמוע ולתקשר האחד עם השני בכל רגע נתון, וכמובן לצחוק – והרבה. בקיצור – אני לא יודעת כמה אפשר לקרוא לקונספט הזה ׳חדר בריחה׳, אבל אם אתם מחפשים אחר בילוי לא שגרתי ובא לכם להתנסות בטכנולוגיה הכי מדוברת כרגע, לכו על זה.

מקור: Oculus rift

מקור: Oculus rift

יניב אביטל

לכאורה, מי שמרכיב לראשונה משקפי VR על הפנים אמור ליהנות יותר מהחוויה של חדר מילוט ב-VR; אבל זה רק בתיאוריה. כי גם אני, שכבר זכיתי לבדוק את כל ערכות המפתחים של Oculus, את Vive המסקרנת וכמובן את ה-Gear VR והקארדבורד של גוגל – גם אני נהניתי. אולי אפילו יותר. פשוט כי יכלתי להתרכז במשחק וליהנות ממנו.

ואכן, המשחק עצמו מהנה למדי, החידות לא קשות מדי ועם קצת עזרה מחברים (טוב, והמפעילים) גם אתם תוכלו לסיים בהצלחה את המשחק. למרות זאת, שימו לב שלא מדובר בחדר בריחה קלאסי במובן של קודים, צפנים או מפתחות, אלא יותר במשחק קווסט במולטי-פלייר.

מבחינה טכנית הופתעתי לטובה. כל שחקן מרכיב משקפי DK2 של Oculus, שמחובר למחשב core i7 מסדרת SkyLake, עם 8GB זיכרון וכרטיס מסך GeForce GTX 980. השליטה במשחק נעשית בעזרת בקר Leap Motion שמוצמד על ה-Oculus ומזהה בצורה די יפה את תנועות הידיים שלכם. אז נכון, מדי פעם יש גליצ'ים של ידיים נעלמות או לאגים זעירים, אבל סך הכל, גם מבחינה טכנולוגית מדובר במשחק שפשוט עובד.

וידאו: הטריילר ל-Gravity

מערכת גיקטיים

גיקטיים, אתר חדשות הטכנולוגיה הגדול בישראל, פועל משנת 2009, ומהווה הבית של קהילת ההייטק, הסטארטאפים והטכנולוגיה בישראל

הגב

17 תגובות על "חדר בריחה במציאות מדומה נפתח בתל אביב, יצאנו להתנסות"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
משה
Guest

למה לא רשמתם מחירים?

תומר
Guest

כתוב מחירים. תקרא כמו שצריך.

Michael
Guest

מחיר?

תומר
Guest

כתוב מחירים. תקרא כמו שצריך 2.

תומר
Guest

"ניסוי וטעיה"? מה נסגר עם הניסוחים פה? מה, אתם בני שתיים?

אלון
Guest

מה הבעיה עם הניסוח?

רנגו
Guest

התכוונת ״שנתיים״? מה נסגר עם הניסוחים פה?

‫דוד דהאן‬‎
Guest

שאלה של נוב: כל הסיפור הזה של vr קורה בישיבה בלבד ?

Rinat Korbet
Guest

כן :-)

עומרי
Guest

https://www.facebook.com/VortexVR/

זה לא רק בישיבה – תקפוץ למתחם שלהם ביפו בנמל – ממש מוצלח.
יש משחק יריות בזומבים שאתה הולך במרחב ויש עוד 3 או 4 משחקים שונים.

יורי
Guest

פרטים באתר http://www.cyberquest.co.il

Book Escape Room
Guest

האתר המוביל בישראל להזמנת חדרי בריחה: http://www.bookescaperoom.co.il
כמובן שגם את החדר cyberquest ניתן להזמין בקלות וביעילות :)

אופיר
Guest

אני לא מבין מה היתרון של מציאות מדומה בחדרי בריחה, שיחקנו שעה בחדר בריחה אמיתי בלי משקפיים והיה כיף גדול – http://www.escaperoom-quest.co.il/ , אולי כל אחד והסגנון שלו

גל
Guest

החדר הכי טוב שהייתי בו עד עכשיו, זה החדר שיש בזכרון יעקב, "צופן הברון" (או משהו בסגנון).
חדר איכותי, חינוכי, ומדהים במה שקורה שם !!!

Conceptech
Guest

הטכנולוגיה בשירות חדרי הבריחה:
http://www.conceptech.co.il
פתרונות טכנולגיים והנדסיים במגוון תחומים, משלב הרעיון ועד למוצר

יוסי
Guest

חדר בריחה ברעננה – וודו
חדר שכל אחד חייב לנסות
http://questime.co.il/

בן ק
Guest

שיחקנו ב-VR בחיפה בצ'ק פוסט – חזק הדבר הזה! יש עודחדרי בריחה רגלים שם באזור. היינו גם במתחם של חדרי הבריחה בחיפה. היינו ב-סוכן 007, שר הטבעות. הינה קישור https://www.questroom.co.il/007

wpDiscuz

תגיות לכתבה: