אלו התוכניות שהופכות את ישראל למעצמת סייבר

הצצה למגוון המסלולים הקיימים בישראל למימון והאצת הפיתוחים בתחום הסייבר ותמונת מצב מעודכנת בארץ.

shutterstock cyber

הפוסט נכתב ע”י ענת גילן, סמנכ”לית חברת Sunrise Projects. 

כיום ידוע לכל, כי האיומים הגדולים ביותר, בין אם על מדינות, ארגונים ואפילו אנשים פרטיים, הינם איומי הסייבר אשר השלכותיהם עלולות להיות הרסניות ביותר ואף להגיע לכדי פגיעות פיזיות ממשיות.

התלות הרבה שפיתחנו עם השנים במערכות המחשוב, התקשורת ומערכות המידע, חושפת אותנו לשלל סוגי מתקפות, החל ממתקפות של השחתת מידע, מניפולציות קוד, פריצה למאגרי מידע קיימים וכלה במתקפות על תשתיות קריטיות שמטרתן להשבית מדינה ו/או אזורים שלמים, כל זאת ללא צורך בתקיפה פיזית ממשית ועם יכולת אפסית לאיתור מקור התקיפה.

ישראל ערנית

ישראל אינה אדישה לנושא ופועלת מזה שנים במגוון מישורים כדי להעצים את יכולות ההגנה שלה אל מול המתקפות השונות. לאור המצב הביטחוני בו המדינה שרויה ולאור היכולת הטכנולוגית הגבוהה בתחום התקשורת והמחשוב, ישראל מדורגת כיום בין המדינות המובילות בתחום לוחמת הסייבר, כאשר הצבא ולצידו מיזמים חדשים וחברות רבות, דוגמת צ’ק פוינט, אלאדין, אימפרווה ועוד, מייצרים בארץ Know How ייחודי שמקנה לה יתרון תחרותי ברור. בנוסף, החל משנת 2011 פועל במרץ המטה הקיברנטי הלאומי, אשר אמון על קידום התהליכים התומכים בהגנה ובניית החוסן הלאומי בסייבר ועל ביסוס הובלה ישראלית בתחום זה.

יחד עם זאת ולמרות ההשקעה שנעשתה בתחום, המרוץ אחר הטכנולוגיה ההגנתית ואחר פיתוחים חדשים אינו קרוב לסיומו. מתקפות חדשות מפותחות וממומשות מידי יום, ואיומים חדשים בתחום מטילים צל כבד על גופים ממשלתיים וציבוריים כאחד. בשנים האחרונות נרשמה עליה של עשרות אחוזים בכמות המתקפות שהוצאו לפועל, אשר אלו צפויות להשתכלל ולקבל משנה תוקף גם בשנים הבאות.

בהתאם לאיומים גוברים אלו, מדינות העולם, וביניהן ישראל, משקיעות את מירב משאביהן לפיתוח טכנולוגיות חדשות לצורך התגוננות ומניעת מתקפות קיברנטיות עתידיות. התרומה והסיוע נעשים במגוון תצורות, החל מביסוס תקנות חדשות המחייבות שיתוף מידע בין ארגונים, הקמת גופים ייעודיים לקידום הנושא, דוגמת Cyber Security Forum Initiative CSFI, וכלה בביסוס והקמה של תוכניות מימון ממשלתיות רבות לתחום. כך לדוגמא ממשלת ארה”ב משקיעה סכום עצום של מעל ל-10 מיליארד דולר מידי שנה, לצורך קידום פיתוחים ופיתרונות ללוחמת סייבר באמצעות מגוון תכניות, ביניהן ה-DOD Department of defense וה- (Department of Homeland Security (DHS.

אז איך מקדמים את טכנולוגיות ההגנה הבאות?

כחלק מהנחיצות הברורה בטכנולוגיות חדשות  והמודעות הגוברות לנושא, בשנים האחרונות קמו עשרות חברות וסטארטאפים, שמטרתם לתת יד ולהמציא את שכבת ההגנה הבאה. רק בישראל קמו מעל לעשרות חברות חדשות בתחום של cyber security, המתעתדות לשרת שוק של מעל ל-60 מיליארד דולר.

בין אם החברות הפועלות בתחום הינן חברות צעירות שהוקמו לא מכבר ובין אם מדובר בחברות ותיקות מבוססות ניסיון וידע, חשוב לדעת כי עבור חברות אלו, מוצעים כיום מגוונים כלי מימון, שבאפשרותם לסייע ולקדם את הפיתוחים העתידיים שבקנה.

כך לדוגמא, האיחוד האירופי, במסגרת תכנית Horizon2020, מציע מספר מסלולי מענקים לפיתוח בתחום של cyber security בהיקף מענקים כולל של 85 מיליון יורו לשנה הקרובה ועם היקף כולל של 500 מיליון יורו עד לשנת 2020.

תכנית זו מפעילה שני ערוצים מרכזיים לקבלת מימון: Societal Challenges ו-Leadership in enabling and industrial technologies הפועלים לפי קולות קוראים. מטרת התכנית לממן פיתרונות מעולם ה-ICT  שיאפשרו הגנה, שמירה על פרטיות ואבטחת מידע. תחומים כדוגמת מלחמה בסייבר טרור, הגנה על תשתיות קריטיות, הגנה על גבולות, אמצעים לאכיפת חוק וכד’, מהווים תחומים בולטים בתכנית. ההגשה לתכנית נעשית לרוב באמצעות קונסורציומים של שש חברות ומעלה ממדינות שונות והיא מאפשרת מימון משמעותי של עד 100% מעלויות הפיתוח.

תוכניות פעילות היום

בדומה לאיחוד האירופי, גם בארץ משקיעים לא מעט בעידוד ומינוף פיתוחים מהתחום. המדען הראשי מציע לחברות המפתחות פתרונות סייבר חבילת תמיכה שלמה, שיכולה לקצר משמעותית את זמן היציאה לשוק, ולצידה גם גישה ללקוחות ושותפים באיכות גבוהה.

בין המאמצים האחרונים לקידום פיתוח וחברות בתחום, ניתן לציין את הקמת חממת  JVP Cyber Labs שנעשתה בהיקף של עשרות מיליוני שקלים, היושבת בבאר שבע ומטרתה לקדם מיזמים הנמצאים בראשית דרכם בתחום. בשונה מההשקעה הרגילה במסלול החממות של המדען הראשי, העומדת על 2 מיליון שקלים בחברה לאורך שנתיים, JVP Cyber Labs משקיעה סכומים גבוהים יותר בכל חברה: 1.6 מיליון ₪ ניתנים מטעם המדען הראשי וכ- 2 מיליון ₪ נוספים מהקרן.

מתימו”פ (מרכז התעשייה למחקר ופיתוח), הגוף הממונה על קידום ויצירת שיתופי פעולה בינלאומיים, מקדם אף הוא מגוון תכניות לקידום שת”פ בין מדינות בתחום. כך לדוגמא, קיים כיום קול הקורא לקידום שת”פ מול ה- (National Cybersecurity Center of Excellence NCCoE) שבמדינת מרילנד ארה”ב, לצרכי מימוש פיתוחים חוצי מדינות. לצידו, פועלת מסוף מרץ 2014 תכנית מנהיגות בתחום ה-HLS/Cyber , הנעשית בשת”פ מול ארה”ב ומטרתה לייצר תשתית ויכולות שיווקיות מתקדמות עבור חברות הפועלות בתחום ומעוניינות לחדור לשוק האמריקאי.

בנוסף לאלו, קרן המו”פ התחרותי, מפעילה את תכנית קידמ”ה בהיקף של 80 מיליון ש”ח, המציעה חבילת הטבות לקידום פתרונות בתחום אבטחת מידע. התכנית פונה לחברות ישראליות אשר מפתחות טכנולוגיות הגנה מפני איומים של מתקפה שנועדה לפגוע, לשבש, להשפיע או לאסוף נתונים כנגד או באמצעות המרחב הקיברנטי. פיתוחים אלו יכולים לכלול פתרונות חומרה, תוכנה ותשתית במגוון תצורות (מערכות בודדות, רשתות ו-Cross Platforms). ההטבות בתכנית הן רבות וכוללות בין היתר, תמיכה של עד 50% מהתקציב המאושר ע”י המדען, הכרה בהוצאות תקורה של עד 25% (במקום 20% כנהוג כיום), תקצוב עבור פעילויות שיווקיות דוגמת: חקר שוק, ייעוץ שיווקי, הכנת תוכנית עסקית וכן מתן אופציה למימון רב שנתי.

גם בתחום האקדמיה וההון האנושי ישנה תמיכה לא מבוטלת מצד הממשלה. באפיקים אלו ניתן למצוא את הקמת קרן המחקרים באקדמיה, שהוקמה בשיתוף משרד המדע והטכנולוגיה ועומדת על היקף של 32 מיליון שקלים, לצידה ניתנות מידי שנה מלגות לסטודנטים בתארים מתקדמים בתחום הסייבר, הוקמה תוכנית “מגשימים לאומית” שמתמקדת בהכשרה ובפיתוח מומחיות בתחום הסייבר בקרב בני נוער, ובבאר שבע, בירת הנגב, בונים את יסודותיו של פארק היי-טק, אשר עתיד לרכז תחתיו חברות ועסקים בתחום הטכנולוגיה והסייבר בפרט, מתוך הכרה ביכולות של אוניברסיטת בן גוריון בתחום.

לסיכום

שלל ההטבות ומסלולי המימון השונים, מדגישים את הנחיצות הגבוהה לטכנולוגיות מתקדמות ואת הצורך במימון וקידום הגלגלים המניעים את עולם הסייבר קדימה. בתחילת אפריל, ימים ספורים לפני כניסתו של חג הפסח, תתקיים ועידת הסייבר השנתית, בה יתארחו מגוון דוברים ומומחים מהארץ והעולם.

מבלי להתעלם מעיתוי זה, ללא ספק ההשקעה והתמיכה הגבוהה באבטחת המרחב הקיברנטי נועדה לשמור על חירות וביטחון המדינה. אז לכל מי ששותף למאמץ קידום עולם הסייבר – התוכניות הייעודיות וההטבות העומדות לרשותך נמצאות בראש סדר העדיפויות הלאומי, ומטרתן להאיץ משמעותית את הפיתוח שלך ולהעניק לך יתרון משמעותי במסגרת מלחמת הקו-אבולוציה הטכנולוגית במרחב הקיברנטי.

קרדיט תמונה: Cyber via Shutterstock

הכתבה בחסות Sunrise Project

סאנרייז הינה חברת הייעוץ הוותיקה והמובילה בתחום מענקי המו"פ, המתמחה מזה שני עשורים בבניה וקידום תכניות מימון עבור חברות הזנק. הישגיי החברה לאורך השנים, מקנים היכרות מעמיקה עם מגוון מקורות מימון ממשלתיים בארץ ובחו"ל, המאפשרים מענה מלא, מהיר ומקצועי לצרכיהם המגוונים של החברות בעולם הדינאמי של תמריצי המחקר.‎‎‏‏‎

לחברה רקורד של מאות חברות ממגוון תחומי פיתוח, בניהם תקשורת, תוכנה, מכשור רפואי, פרמצבטיקה, תעשיות מסורתיות, מערכות צבאיות, קלינטק ועוד, שנהנו וממשיכות ליהנות מטיפול יסודי וליווי אישי צמוד בכל שלבי גיוס ההון ועד לסיומו המוצלח של הפיתוח. לקוחות החברה זוכים למענקים הגבוהים מהממוצע והעומדים על מאות אלפי דולרים, כל זאת ללא מתן Equity וללא דילול היזמים והמשקיעים.

Avatar

Sunrise Projects

הגב

הגב ראשון!

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: