CuBox-i4 Pro הוא מחשב קטן יותר מכף היד שלכם, בפיתוח ישראלי [סקירה]

CuBox הוא מחשב בגודל זעיר, פרי פיתוח ישראלי, שמסתיר בתוכו מעבד מרובע-ליבות, יציאות רבות ואפשרות להפעלה על לינוקס או אנדרואיד. האם הוא מחשב? סטרימר? לקחנו אותו לסקירה וחזרנו עם תשובה

כזה קטן. צילום: גיקטיים

כזה קטן. צילום: גיקטיים

בין כל המוצרים שאנחנו מקבלים לסקירה, תמיד משמח אותנו להתנסות במוצרים ישראליים. חברת הסטארטאפ Solid Run מגוש תפן שבצפון מתמחה ביצירת Single-board computers – מחשבים שלמים על לוח אחד. את מחשב ה-CuBox שלה היא השיקה ב-2013, ועתה, קיבלנו לידינו את דגם ה-CuBox i4Pro, שלדברי החברה הוא "המחשב הקטן בעולם".

מפרט מרשים שמתחבא בקוביה קטנה

דבר ראשון ששמים אליו לב, כשמחזיקים בידיים את ה-CuBox הוא הגודל של המחשב. מדובר על קוביה שחורה, קטנה יותר מכף יד ממוצעת או עכבר, שמסתירה בפנים מחשב של ממש. מכיוון שכיום, הגדרה של "מחשב" היא דבר גמיש ביותר בואו נדבר על המפרט. אנחנו קיבלנו לסקירה את הדגם המתקדם ביותר בסדרה, דגם ה-CuBox-i4Pro, שכולל SoC מסדרת i.MX 6 של Freescale, עם מעבד 4 ליבות במהירות 1GHz. המחשב כולל זיכרון 2GB, ומעבד גרפי GC2000.

מבחר נאה של יציאות. צילום: גיקטיים

מבחר נאה של יציאות. צילום: גיקטיים

אם תסובבו את הקופסה הקטנה תגלו שמאחור היא כוללת מבחר נאה של חיבורים שצריכים להספיק למשתמש הממוצע: חיבור Ethernet במהירות 10/100/1000Mbps, חיבור HDMI 1.4 שתומך בוידאו 1080p, חריץ לכרטיס הרחבה Micro-SD, שני חריצי USB, חיבור eSATA II, לצורך חיבור לדיסק קשיח חיצוני, חיבור Micro-USB, חיבור חשמל, ובפאה הימנית נמצא חיבור אודיו אופטי. בחזית המכשיר נמצא פאנל לקליטת אותו IR משלט (לא מצורף). ה-CuBox תומך ב-WiFi 11n.

לינוקס או אנדרואיד – אתם בוחרים

כשתרכשו את ה-CuBox תתבקשו לבחור האם אתם מעוניינים לקבל מערכת שרצה על אנדרואיד קיטקט 4.4 או לינוקס. אם תבחרו באנדרואיד, תיהנו מהממשק המוכר מהסמארטפון או הטאבלט, כשצפייה בתכנים השונים נעשית בעזרת אפליקציות שונות דוגמת YouTube, BSPlayer או MX Player למשל. הגרסה השנייה, והיא זו שסקרנו, כוללת הפצת לינוקס בשם OPENELEC (כלומר Open Embedded Linux Entertainment Center) שמיועדת במיוחד לנגני מדיה. ככזו, היא גם כוללת את Kodi, מדיה סנטר, שהיה ידוע בעבר בשם XBMC.

מרגע שתפעילו את ה-CuBox הלינוקס ייטען אוטומטית, כשתוך מספר שניות תגיעו למסך המוכר של נגן המדיה Kodi. הניווט והשליטה נעשים בעזרת עכבר ומקלדת, כשכמובן מומלץ להשתמש בהתקנים שתומכים ב-Bluetooth, כך שתוכלו לשלוט ב-CuBox מהספה. במקביל, תוכלו גם להיעזר באפליקציית שלט ל-Kodi לסמארטפון דוגמת Yatse או אחרות שמאפשרות לכם גם לשלוט ב-Kodi בעזרת הסמארטפון או הטאבלט שלכם וגם להזרים לסמארטפון תכנים מהרשת הביתית.

וידאו, מוסיקה, תמונות

מקור: OpenELEC

הממשק. מקור: OpenELEC

הממשק מינימליסטי למדי וכולל את האפשרויות שתצפו מכל סטרימר: תמונות, וידאו, מוסיקה, אפליקציות והגדרות מערכת. בכל קטגוריה שכזו תוכלו לבחור או התוכן שיוזרם אליכם ממחשב אחר ברשת או תוכן במסגרת שירותי רשת קיימים (מה שמכונה Add-ons). את שירותי הרשת תצטרכו להתקין לבד מתוך רשימה מקיפה למדי של שירותים אפשריים. כך למשל תוכלו לבחור לצפות בתמונות שמאוחסנות על גבי אחד המחשבים ברשת, על התקן איחסון נייד ("דיסק-און-קי") או לצפות דרך אפליקציות כמו זו של flickr או 500px שמאפשרות לכם לצפות בתמונות הפופולאריות ביותר, בחירת העורכים או לחפש תמונה כלשהי בחלונית חיפוש.

מבחינת הוידאו עומדות בפניכם 2 אפשרויות – או צפייה בתוכני וידאו שמאוחסנים במחשב אחר ברשת שלכם או בהתקן איחסון נייד או צפייה בשירותי רשת שונים. ניסינו לצפות בכמה שירותי רשת שהתקנו וזמינים לצפייה ביניהם Vimeo, יוטיוב ושירות שידור המשחקים Twitch ובכולם נהנינו לרוב מצפייה חלקה ברזולוציה מקסימלית, עם מעט הפסקות לבאפרינג.

אם אתם מתכננים לעשות שימוש ב-CuBox כדי לשמוע מוסיקה, תוכלו לשמוע כמובן מוסיקה שמאוחסנת ברשת שלכם או כזו שמקורה בשירותי רשת כמו SoundCloud, DeeJay, Pandora ועוד רבים. ולבסוף, האפליקציות (Programs) הם תוספים שמאפשרים ל-CuBox לספק לכם תכונות או מידע חדשים ביניהם: גיבוי, ייבוא עטיפות של אלבומים או כרזות של סרטים, מזג אוויר, דפדפן ועוד. מכיוון ש-Kodi כולל קהילת מפתחים גדולה ופעילה, היצע התוספים משתנה ומתעדכן כל הזמן. גם ערכת הנושא (Skin) ניתנת להחלפה, כך שתוכלו ליהנות מממשקי UI שונים.

מקור: OpenELEC

מקור: OpenELEC

במהלך הבדיקה שלנו נתקלנו במספר פעמים בהן המכשיר קפא, כשרק אחרי ניתוק העכבר, ואיתחול של המערכת, היא חזרה לפעול. אגב, אפרופו איתחול המערכת, בולט בהעדרו כפתור הכיבוי וההדלקה של המכשיר. אם תרצו לכבות את ה-CuBox תוכלו לעשות זאת על ידי בחירת האפשרות המתאימה בתפריט, אולם, לטעמנו, מורגש מאוד חסרונו של כפתור פיזי.

מחשב שמריץ לינוקס או עוד סטרימר?

אנבוקסינג דה קיובוקס. צילום: גיקטיים

אנבוקסינג דה קיובוקס. צילום: גיקטיים

לסיכום, ה-i4Pro עושה את העבודה היטב וניכרת השפעתו של המעבד שבחרה SolidRun לשלב בו. הצלחנו לנגן סרטי HD 1080p מהרשת הביתית ללא גמגומים וגם מבחינת זיהוי רשת, התקנת התוספים השונים וניגון המדיה – לא נתקלנו בבעיות מיוחדות. יחד עם זאת, חשוב לזכור שממשק ה-Kodi הוא בסיסי מאוד, כמעט ספרטני, וניתן היה להפוך אותו לידידותי יותר, אם כי זה כמובן לא בשליטת יצרני ה-CuBox.

מבחינת עיצוב המוצר, אהבנו מאוד את העיצוב הקובייתי הנקי והמינימליסטי של ה-CuBox ואת מימדיו הזעירים: 51 מ"מ על 51 מ"מ על 42 מ"מ. גם מגוון היציאות ששילבה היצרנית יקסמו בוודאי למשתמשים רבים.

דגם ה-CuBox i4Pro נמכר באתר החברה תמורת 140 דולר או 560 ש"ח כולל משלוח, אם כי באפשרותכם לבחור דגמים חלשים וזולים יותר. אם אתם לא גיקי-לינוקס ומעוניינים בו רק כסטרימר שמצטרף למחשב קיים, ניתן להשוות אותו לסטרימרים אחרים: הכרומקאסט למשל (שאינו כולל כוח עיבוד של ממש אלא משמש בעיקר להזרמה ממקור חיצוני) שעולה 35 דולר, וה-Nexus Player שעולה 99 דולר, שניהם של גוגל; וה-Apple TV, שמחירו צנח לאחרונה ועומד עתה על 69 דולר, כמחצית מה-CuBox.

אם אתם מתייחסים ל-CuBox כאל מחשב, אולי היחיד בבית, שמשמש גם כסטרימר, מדובר במחיר לא גבוה עבור המפרט. ככזה, הוא יאפשר לכם גם להתנסות בו, לשנות את ההגדרות, להתקין תוספים שונים, כולל אלו שמפתחים חברי הקהילה הרבים ובוודאי ילהיב את הגיק הפנימי שבכם. מבחינה זו מדובר ברכישה מומלצת.

מה מגניב: עיצוב, יציאות, מפרט, ישראלי, קהילה.

פחות מגניב: ממשק, מחיר.

 

יניב אביטל

עורך אתר גיקטיים. יש לכם רעיון לכתבה? טיפ סודי? הדלפה? מחכה לכם ב[email protected]

הגב

12 תגובות על "CuBox-i4 Pro הוא מחשב קטן יותר מכף היד שלכם, בפיתוח ישראלי [סקירה]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
שגיא
Guest

אפשר לשלוט בCuBox שרץ עם OpenElec גם בעזרת השלט של הטלויזיה. בטלויזיות החכמות של היום יש מימוש של פרוטוקול CEC המאפשר שליחת פקודות למכשיר דרך שלט הטלויזיה.

חוץ מזה, מוצר מוצלח מאוד

meh
Guest

קראתם לו מחשב ואיתגרתם את המחשב הביתי, אך עשיתם בדיקות רק על openelec…
ולגבי המוצר עצמו, עם יציאת הRpi2 הוא הפך לפחות רלוונטי במחיר יקר בהרבה

efibdn
Guest

המחיר אכן יותר יקר מ-RPI2 ואולי באמת מוגזם – יותר לכיוון 100$ אך בכל זאת משקף מוצר סופי ללקוח, בעל מפרט עשיר יותר ועליונות בכל פרמטר (פרט אולי לקהילת המפתחים של RPi).

Omer
Guest

כמעט קניתי אותו בתור מחשב מדיה סלוני, ואז יצא RP2… עכשיו אני ממש מתלבט איזה מהם עדיף. בהנחה שהמחיר הוא לא פקטור – מה יותר מומלץ? מי יהיה יותר טוב?

עידן
Guest

RP2 מצריך התעסקות, כשאחרי שאתה מוסיף את כל התוספות מחיר כמו קייס נורמלי, ספק, WiFi, אתה מקפיץ את המחיר. אה, ואתה גם צריך להזמין אותו מחו"ל, עם כל מה שכרוך בזה (משלוח, בלי אחריות). אם בא לך לבנות הכל לבד, לך על RP2 שהוא מצוין. אם אתה בקטע של להזמין פה בארץ, בלי לקנפג יותר מדי, נראה לי שהקיובוקס עדיף.

אני
Guest

הבעיה של המכשיר זה השירות הדפוק של היצרן ותמיכה בתקלות , במחיר הזה ובלי אחריות ותמיכה אפשר להביא משהו יותר טוב מסין

רק
Guest

מצטער, ב100$ ניתן להשיג מחשב זעיר המריץ WINDOWS 8.1 שימושי וחזק יותר.

שגיא
Guest

דרך אגב, מוצר הרבה יותר טוב מRPi2 הוא odroid C1

http://www.cnx-software.com/2015/02/02/raspberry-pi-2-odroid-c1-development-boards-comparison/

gbenhaim
Guest

http/wetek.com יותר זול, מעבד יותר מהיר, מגיע עם שלט ותמיכה

שגיא
Guest

מכשיר מצויין!!! לי יש 2 בבית. הדגם 4 פרו.
אל תבהלו מהמחיר, אני ממליץ לפני קנייה לחפש קופון הנחה או אפילו לשלוח לשירות לקוחות שלהם מייל ולבקש קופון.
לי זה עבד….מומלץ מאוד!!!

דניאל
Guest

המכשיר מעולה פשוט, רכשתי 4 יחידות של דגם ה-TV אחרי שקיבלתי קופון מעולה בפייסבוק, הוא מריץ קודי ללא פשרה – מהיר וטוב. אגב לא משנה כמה תראו תמונות, לא תאמינו כמה זה קטן כשזה יגיע אליכם הבייתה חח

Gabriela Elazar
Guest

אני לא יודעת להתעסק עם ליבות וכרטיסים- מחפשת סטרימר לשימוש ביתי להזרמת מדיה לא משחקים אלא יותר סרטים טלויזיה ותכנים ממכשירים אחרים של בני הבית. מבקשת לקבל המלצה- האם הקופסה הקטנה מתאימה לי? מחפשת פיתרון פלאג אנפליי לא יקר מדי. תודה

wpDiscuz

תגיות לכתבה: