למרות הכל: קרנות ומפתחי הקריפטו ממשיכים לדהור קדימה

שוק הקריפטו איבד יותר משני שליש בשוויו בשיא של תחילת 2018, אבל יש מי שעדיין פועל, מפתח ומשקיע בתחום. מה מצב הרוח של הפועלים בתחום, ומה מניע אותם קדימה?

מקור: Pexels

מאת: איתמר רוגל

ביום קיץ אפרורי טיפוסי לסן-פרנסיסקו, קבוצה של גברים ונשים עטויי חליפות ממלאים חלל מהודר ואפלולי במסעדה "אמריקאית מודרנית" ברובע הפיננסי (FiDi) של סן פרנסיסקו. העור והעץ בחדר היו כבר עדים ללא מעט פגישות כאלו – התכנסויות פרטיות של קרנות והמשקיעים מהן הן מקוות לגייס.

הקרן, אחת המובילות בתחום, משקיעה בקריפטו, ולמרות ששווי השוק הכולל של נכסי הקריפטו הצטמק לפחות משליש משוויו בשיא (סביב תחילת 2018), אנשי הקרן לא מתרגשים יותר מדי. הקרן רשמה רווחים נאים והגיוסים בתחום – "לפרויקטים הטובים, כמובן" – עדיין נהנים מביקוש גבוה.

השיחה בארוחה זורמת. חלק מהמשקיעים כבר חשופים לקריפטו, חלקם חושבים על זה. רובם מנהלים כסף של אחרים במבנה כזה או אחר (קרנות, יועצי השקעות וכדומה), חלקם מנהלים את הכסף של עצמם, וכולם רוצים "חשיפה" לקריפטו. מצב הרוח מציאותי, אך לא קודר. נשאלות שאלות: האם השוק נתון למניפולציה? איך מתמחרים נכסים שלא מייצרים תזרים מזומנים? מה הבסיס התיאורטי לאסטרטגיית השקעה כזו או אחרת? מתפתח דיון ערני על רקע של סטייק וסלמון (כולם קיבלו גם וגם, כדי לא להפריע לשיחה עם התלבטויות ושיחות מיותרות עם המלצרים).

יש מי שיודע יותר לעומק או שעשה את שיעורי הבית שלו. נשאלות שאלות כמו: כיצד אפשר לתמחר את הנכסים הללו? מה התזה שעומדת בבסיס ההשקעה בתחום? איך בוחרים באילו פרויקטים להשקיע? מי שציפה למודל כלכלי מפורט שמצדיק את הקצאת הכסף לתחום כנראה ייצא מאוכזב. מנהל הקרן מסביר שמדובר בהזדמנות לא סימטרית – -upside פוטנציאלי של פי כמה וכמה, לעומת downside שכמובן מוגבל, כי "במקרה הכי גרוע, ההשקעה תרד לטמיון". "יש כאן סוג נכס (asset class) חדש", הוא מסביר, "ולכן יש היגיון הסתברותי בהקצאת כסף לסוג הנכס הזה". כמובן שהכסף מנוהל בשיטתיות, אבל זה כמעט פחות חשוב.

מה שכן חשוב זה ה-access: היכולת לקבל חשיפה אקסלוסיבית לחברות ופרויקטי קריפטו בשלבים מוקדמים של הגיוס. נראה שכולם עדיין רוצים לזרוק עליהם כסף, ולכן ללא ה-access הזה לא תצליחו לשים את ידכם על אחזקות בשלבים מוקדמים. כמובן, זה רק אחד מה-talking points בהסבר מדוע עדיף לשים את הכסף בקרן ולא להשקיע לבד. ישנן גם כמה אמירות על בחירת פרויקטים (מעדיפים תשתיות ולא אפליקציות), מודלים כמותיים (quant) של מסחר, וכדומה.

בשוק וטכנולוגיה שנוסדו על ידי טיפוסים אנטי-ממסדיים ברובם, נראה שהרבה פיננסיירים מתחילים להרגיש די בבית. יותר מזה: חלק לא קטן מנאמני הקריפטו – אותם חבר'ה שיסבירו לכם שהבנקים הם שורש כל רע ויזכירו שלא סתם סאטושי כלל כותרת על החילוץ הממשלתי (bailout) של הבנקים בבלוק הראשון של ביטקוין, אי שם ב-2009 – לא יכולים לחכות לבואם של הפיננסיירים המוסדיים, שישפכו כסף לתחום ויסיימו את השוק הדובי הנוכחי.

אחרי הבועה

Stylized illustration of Bitcoin cryptocurrency in hand with crashing graph in background

תמונה: Captainsecret, Gettyimages Israel

כל משקיע יודע שהזמן לקנות זה כשכולם מוכרים. משקיעים גדולים, מג'ון טמפלטון ועד וורן באפט, חזרו על המנטרה הזו ("אני פוחד כשכולם חמדנים, ואני חמדן כשכולם פוחדים" – באפט). יישום התיאוריה במציאות הוא מעט יותר מאתגר, מכיוון שבזמן שהשוק למטה קשה למצוא כסף להשקיע.

למזלו של שוק הקריפטו, הבועה התפוצצה בזמן ששוק המניות האמריקאי עדיין על הגל ויש משקיעים עם כסף זמין. עדיין, גם עבורם ההחלטה להשקיע איננה קלה. הבעיה היא מורכבת: קודם כל, במה להשקיע? בהקבלה לשוק המניות, למרות שהשוק ככלל לטווח ארוך נוטה לעלות, אם תבחרו מנייה אקראית בשוק ותחזיקו בה לטווח ארוך, סטטיסטית רוב הסיכויים שהיא תאבד את שוויה (המדד שמשקף את השוק כולל את המניות הגדולות יותר ומעודכן באופן מחזורי, לכן הוא לא סובל מהתופעה הזו). מעבר לזה, מדובר בסוג חדש של נכס – עם היסטוריה קצרה וללא רגולציה ודו"חות סטנדרטיים. אז כיצד יודעים מה לבחור? איך נדע שאנחנו לא מהמרים על נכס שיאבד את שוויו בעתיד?
שנית, הבעיה היא פסיכולוגית ובעיה של נראות: לא קל לשפוך כסף לסוג נכס כלשהו אחרי שראה מחיקת שווי כה מאסיבית. בפרט עבור מי שמנהל כסף של אחרים, אם ההחלטה לא תוכיח את עצמה, הסיכון לרקורד המקצועי שלך מוחשי מאוד. להבדיל משוק המניות, לא ניתן להציג נתונים של 100 שנה ויותר שמראים שאחרי כל נפילה ישנה התאוששות.
שלישית, לאחזקה בנכסי קריפטו יש היבט טכני שמשקיעים מסורתיים אינם מומחים בו (ואין סיבה שיהיו). רובם לא ששים לנהל את המפתחות הפרטיים שלהם, בוודאי לא כשיש צורך לשנע את הנכסים מהארנק הפרטי ל-exchange למטרות מסחר ולהחזירם למטרות אחזקה. פתרונות כמו exchange-ים מבוזרים, שמאפשרים מסחר ישיר מהארנק, ברובם עדיין לא מספקים את הנזילות שישנה בשווקים הריכוזיים. פתרונות של custody – צד ג' שמחזיק בנכסי הקריפטו עבורך ומגן עליהם בצורה אחראית – מתחילים לצוץ, ויש שמאמינים שהם יהוו נקודת תפנית באימוץ המוסדי של נכסי הקריפטו.

על אף האתגרים, נראה שהעניין בתחום אכן גובר מצד משקיעים מסורתיים. הקצאה של סכום קטן וניהולו באמצעות קרן מתמחה היא החלטה שקל יחסית להגן עליה ומספקת פתרון כזה או אחר לשלוש הבעיות לעיל, ונראה שיותר ויותר בוחרים לעשות זאת.

השוק, כאמור, מחכה להם בציפייה: הנראטיב של המוסדיים שנכנסים עוד רגע ומעלים את השוק בחזרה על הגל חי וקיים: "חכו חכו, רק נכנסים מוסדות מנוסים יותר, נפתר עניין ה-custody ותראו שנשפכים לקריפטו עוד מיליארדי דולרים של משקיעים מוסדיים ופרטיים (דרך ETF-ים ומוצרים פיננסיים המוניים אחרים). עכשיו הזמן להיכנס."

הבונים החופשיים

Bitcoin over Dollar

תמונה: Chesnot, Gettyimages Israel

בערב של אותו היום, ימלאו כ-50 איש – מפתחים חובבי קריפטו – חלל אחר, במרחק כמה בלוקים. חליפות לא תמצאו שם וגם לא אוכל אמריקאי מודרני, אבל אם תגיעו מספיק מוקדם תספיקו לתפוס סלייס של פיצה ופחית בירה. זה לא שחסר להם כסף – חלקם "יושבים" על שווי לא פחות מהמשקיעים – אבל האתוס של קהילת המפתחים מכתיב סגנון אחר.

מעבר לכמה בדיחות על מחיר או lambos (קיצור ללמבורגיני – שמסיבה כלשהי הפכה לסמל של עושר בקהילת הקריפטו, יותר בצחוק מאשר באמת), לא תמצאו שם דיון באסטרטגיות השקעה או דאגה בנוגע למחיר. החבר'ה מונעים יותר מהתשוקה לטכנולוגיה, וגם – תלוי את מי תשאלו – מהרצון להחליף את הבנקים, ליצור מערכת כלכלית חדשה, מערכת כלכלית שאיננה תלויה בממשלות, איננה עוצרת בגבולות, איננה ניתנת לצנזורה ושאין בה שחקנים מיוחסים יותר מאחרים. להודות על האמת, העומק ההנדסי בדרך כלל מתעלה על עומק ההבנה בכלכלה – אם תפתחו שם בדיון על fractional reserve banking ומדוע אולי הוא לא שורש כל רע, לא תגיעו רחוק.

הטלטלות בשוק לא מורידות מחוזק האמונה שלהם. מספר המפתחים שמתעניינים בתחום רק גדל, והמוטו הוא BUIDL – שיבוש מכוון של Build (בהקבלה למונח ה-HODL המוכר), בנייה של אפליקציות ותשתיות שיביאו את הקריפטו למשתמשים בכל העולם בתרחישי שימוש אמיתיים ולא רק לצורך ספקולציה על שווי עתידי.

אפילו יותר מקהילות מפתחים אחרות, הנטייה היא טכנית מאוד. חידושים בקריפטוגרפיה ושיפורי תשתית למיניהם יעוררו כאן יותר התרגשות מאשר איזו אפליקציה חדשה, נכון לעכשיו. במידה מסוימת, זה תואם את הסנטימנט בקרב המשקיעים – רבים מהם התאכזבו מחוסר ההצלחה היחסי של האפליקציות הראשונות שנבנו על קריפטו ומאמינים שעכשיו הוא הזמן להשקיע בתשתיות ויכולות בסיס. אפליקציות ואימוץ המוני יבואו בהמשך.

את ההתרגשות והתשוקה לתחום, מכל מקום, ניתן להרגיש. אם אימוץ המפתחים מעיד על משהו, הרי שמדובר בסיגנל אפילו יותר חזק מההתעניינות הזהירה-אך-גוברת מצד המשקיעים.

עיר מקלט

מקור: Pixabay

סן פרנסיסקו היא לא מולדת הקריפטו – לא כאן זה התחיל, אם כי חלק מהשחקנים המוקדמים בתחום (Coinbase למשל) מבוססים בעיר. למרות זאת, כמו בענפים אחרים בעולם הטכנולוגיה, העיר הצליחה להתמקם במרכז העניינים. רבות מהקרנות והחברות המובילות בתחום מבוססות בעיר, או לפחות מחזיקות בה משרד.

בעיר כמו בעולם, קהילת הקריפטו היא קהילה מורכבת. מהנדסים שמתלהבים מהטכנולוגיה, אידיאליסטים שונאי בנקים ושלטון ריכוזי, סוחרי יום רודפי הזדמנויות, פיננסיירים שערקו, ומשקיעים מסורתיים-אך-אמיצים מתערבבים זה בזה. האם מהקהילה המשונה הזו תצא בשורה כלשהי? אני מהמר שכן, אבל גם אם לא, שווה לכם לעקוב – מעניין בטוח יהיה.

הכותב הוא יזם, ממקימי Commun.it ו-Newsfusion, ומעורב בהשקעות ופרויקטי Crypto זה מספר שנים.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

1 תגובה על "למרות הכל: קרנות ומפתחי הקריפטו ממשיכים לדהור קדימה"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
yaniv
Guest

tldr: buy ETH, build dApps

wpDiscuz

תגיות לכתבה: