בדקנו את הרובוט הקטן והחמוד הזה שיעזור לילדים שלכם להתחיל לתכנת

חצי טמגוצ'י מודרני, חצי ערכת תכנות למתחילים ומתקדמים. זהו Cozmo הרובוט שאמור להפוך לחיית המחמד הרובוטית הביתית שלכם. המחיר לא נמוך, אבל הוא עוד עשוי לתת לילדים שלכם את האינטרקציה הראשונה שלהם עם עולם התכנות

צילום: גיקטיים

גם אתם קונים צעצועים "בשביל הילדים", אבל בעצם קונים אותם בשבילכם? אז אולי כדאי שתכירו את Cozmo, הרובוט הקטן, החכם והחמוד הזה שילהיב מבוגרים וילדים כאחד, ואולי אפילו יעזור להם בצעדים הראשונים שלהם בעולם התכנות. לקחנו אותו לבדיקה וחזרנו קצת מוקסמים.

יודע לזהות את בני המשפחה ולהסתובב ברחבי הבית

קוזמו אולי נראה כמו צעצוע פלסטיקי פשוט ממבט ראשון, אבל הוא מלא בחיישנים ואפשרויות תכנות שונות. כשתפעילו אותו בפעם הראשונה הוא יסרוק את הפנים שלכם וידע לזהות אתכם, או את כל אחד מבני משפחה האחרים (ואפילו חיות מחמד) ולקרוא בשמכם.

צילום: גיקטיים

לקוזמו יש מנעד של רגשות, משמחה, לעצב ואף לפחד. כשקוזמו מגיע למשל לקצה שולחן, הוא יתחיל למשל לפחד (ולרוב ימנע מנפילות הודות לחיישן ייעודי), כאשר הוא יניע את הקוביות הייעודיות שלו (3 מגיעות בערכה), הוא עשוי להיות "לחוץ" כיוון שהוא עדיין לא סיים את המשימה שלו, ולאחר שישלים אותה הוא ירגיש תחושת גאווה. את התחושות הללו תוכלו לראות על גבי התצוגה של קוזמו, כאשר הצוות מאחורי קוזמו הזמין אנימטורים מאולפני Pixar ו-Dreamworks כדי לעבוד על למעלה מ-2,000 האנימציות החמודות השונות של הרובוט שמאוד מזכירות את EVE מהסרט Wall-E. אין הרבה ספק למידת החינניות שלו, קוזמו הצליח להלהיב ולהצחיק ילדות בנות 8 ו-12, וגם מבוגרים בני 40 ו-60. בחברה, אגב, מייעדים את הרובוט לבנים ובנות בגילאים 8-14 (ולטענתם, בחלוקה מגדרית די זהה).

קוזמו הוא לא סתם רובוט פסיבי שיושב כקישוט על השולחן שלכם, אלא סוג של טמגוצ'י מודרני. תצטרכו להאכיל אותו מדי פעם עם הקוביות שלו (על ידי שקשוק שלהן) ולמלא את מדד המשחק שלו באמצעות, ניחשתם נכון, משחקים שונים ומשונים. בכל יום תקבלו קופסה חדשה עם נקודות Sparks שמשמשות להפעלת הפעילויות השונות שלו, וכמו כן תפתחו כל מיני משחקים ואפשרויות חדשות לקוזמו.

צילום: גיקטיים

קוזמו נשלט כמעט לחלוטין דרך האפליקציה שלו, וכדי לשחק בו תצטרכו להתחבר עם סמארטפון או טאבלט באמצעות Wi-Fi בלבד (מה שאומר שהמכשיר שלכם יתנתק מהאינטרנט למשך המשחק). כדי להפעיל אותו בפעם הראשונה תצטרכו להזין סיסמה מורכבת הרבה יותר מדי (בטח בשביל ילדים), ובכל פעם שתרצו לשחק בו תצטרכו שוב ושוב להתחבר אל הרשת שלו. מצד אחד זה מאוד מעיק ומעצבן, אבל מצד שני זה די הכרחי לכמות המידע שעוברת בינו לבין הסמארטפון, ובמיוחד כדי לאבטח את החיבור בין קוזמו למכשיר שלכם. בעצם העובדה שהוא לא מתחבר לרשת הביתית, אתם לא צריכים לפחד ממישהו שישתלט עליו מרחוק ויצפה בילדים שלכם.

היי-טק, סטארטאפים וטכנולוגיה - רוצים להקדים את כולם? היי-טק, סטארטאפים וטכנולוגיה - רוצים להקדים את כולם? להורדת אפליקציית גיקטיים לאייפון ולאנדרואיד לחצו כאן

דרך האפליקציה תוכלו לגרום לקוזמו לעשות כל מיני טריקים כמו להפוך קוביה, לתת Fist-Bump, לערום קוביות לפירמידה באמצעות המנוף שלו, לשיר שירים ואפילו להקריא כל מה שתכתבו לו (מלבד קללות חמורות. ותאמינו לנו, זה הדבר הראשון שניסינו). גולת הכותרת שלו היא המשחקים שהוא יודע לשחק, ורובם כוללים את הקוביות המצורפות אליו. תוכלו לקרב אליו את הקוביה ולנסות למשוך אותה ברגע שקוזמו מנסה לתפוס אותה, או לשחק מעין משחק דמוי "סיימון" נגדו ועוד עשרות משחקים שונים שיפתחו עם השימוש שלכם בו.

אבל הכוח האמיתי של קוזמו לא נמצא דווקא בפעולות המותקנות עליו מראש, אלא בעובדה שהוא ניתן לתכנות בלא מעט רמות שונות, גם על ידי ילדים.

יכול ללמד את הילדים שלכם תכנות בסיסי, ולאפשר לילדים היותר גדולים לתכנת עליו כאוות נפשם

צילום: גיקטיים

כדי לתכנת פקודות ופעולות שונות לקוזמו לא חייבים להיות בעל תואר ראשון או בעל משרת מהנדס. באמצעות פונקציית ה-Sandbox אשר נמצאת באפליקציה, ניתן להרכיב פעולות פשוטות במעין תרשים זרימה בסיסי וקל לתפעול, ולקבל תחושה ראשונית של תכנות (בדומה ל-Code Monkey). האפליקציה מכילה גם אתגרים עם עקומת למידה עולה. נתנו לילדה מקסימה בת 8 ללא שום רקע בתכנות להתמודד אל מול האתגרים, והתוצאה הייתה מעניינת מאוד.

האתגרים היו מגוונים ונראה שהילדה מאוד התלהבה מהם, אבל היא הצליחה לפתור את כל 32 האתגרים תוך זמן לא כל כך ארוך. חלקם היו קצת יותר מאתגרים והתחילו מלגרום לקוזמו ללכת אחורה וקדימה והגיעו עד לגרום לקוזמו לחפש קוביות, להרים אותן 3 פעמים. לערום אותן אחת על השנייה ואז אפילו להפיל את המגדל. הילדה נהנתה וצחקה בתהליך ולאט לאט גם הביתה עקרונות כמו חזרות ולופים אינסופיים. הבעיה היא שמעבר לאתגרים, היא רצתה ללמוד עוד, ובפונקציות המתקדמות יותר של קוזמו אין אתגרים שיעזרו לה לעבור מתרשימי זרימה פשוטים לענפים יותר מתקדמים, וחבל, כי זו הזדמנות נהדרת עבור ילדים שבאמת יתלהבו מהאפשרויות שנפתחות בפניהן. קחו בחשבון שהאפליקציה של קוזמו קיימת רק בשפה האנגלית, ולכן אם הילדים שלכם לא מבינים אנגלית או שאין לכם סבלנות לתרגם עבורם הכל, יכול להיות שקוזמו הוא לא בשבילכם.

הילדים הקצת יותר גדולים (כלומר ההורים) או מנוסים יכולים לתכנת ב-Constructor פרויקטים קצת יותר מורכבים שמשתמשים בשלל החיישנים של הרובוט ובתצוגה שלו, ובכך ניתן לתכנת משחקים על גבי התצוגה של קוזמו, או לשלוט בסאונד שהוא מפיק. לבסוף, אם אתם רוצים לקחת את קוזמו לקצה, תוכלו להשתמש ב-SDK של קוזמו ולתכנת באמצעות פייתון כמעט כל מה שעולה על רוחכם. החברה אפילו שיחררה לאחרונה ספר תיכנות לקוזמו לאלו שרוצים להרחיב את הידע שלהם בתכנות לרובוט. בחברה טוענים כי בכל חודש האפליקציה מעודכנת ומאפשרת עוד יכולות לקוזמו ולסביבות הפיתוח שלו, כך שמעבר לצעצוע לילדים, מדובר כאן בצעצוע שיסקרן לא מעט מתכנתים.

רק אל תשכחו את המטען

צילום: גיקטיים

למרות שקוזמו יכול להסתובב באופן חופשי על השולחן לאחר ההדלקה, את רוב האינטרקציה שלכם איתו תצטרכו לעשות באמצעות טאבלט/סמארטפון, מה שקצת מוציא אותנו ואת הילדים מהחוויה של המשחק ומהתחושה שמדובר במעין חיית מחמד ביתית ועצמאית. אם קוזמו היה כולל מיקרופון פנימי שמאפשר שליטה קולית בו (כמו אחיו הגדול והיקר, וקטור, שטרם מגיע לארץ), יכול להיות שהחוויה הייתה משתפרת פלאים.

מאחר שאין לקוזמו כל חיווי לסוללה, הוא נכבה לנו מספר פעמים בעת השימוש, וגם באפליקציה לא מצאנו בקלות דרך לראות כמה זמן משחק עוד נותר לנו. בשביל להטעין את קוזמו תצטרכו להניח אותו על משטח ההטענה הייעודי והלא כל כך קטן שלו, ובכל פעם שתרצו להפעיל אותו, תצטרכו להניח אותו שוב על המטען כשהוא מחובר, מה שבעצם אומר שתצטרכו לשמור על המטען מחובר לחשמל ולזכור לקחת אותו אתכם לכל מקום, אחרת לא תוכלו להדליק את קוזמו גם אם הוא טעון. חיבור USB סטנדרטי היה מתקבל בברכה.

נראה שקוזמו מתקשה קצת אל מול משטחים כהים, וכשהנחנו אותו על שולחן שחור, הוא פשוט צנח ממנו כמה פעמים (על שטיח, אל דאגה), אז שימו עליו עין בהפעלות הראשונות עד שתבינו איפה אפשר להפעיל אותו. כמו כן, לעיתים הוא מתקשה באיתור הקוביות שלו וצריך לכייל אותן שוב ושוב, ופעמים רבות הוא מתחיל לגמגם במקום להקריא משפטים, כמו סרטון שנתקע כל שניה. התופעות האלו חזרו גם בחיבור לסמארטפון (פיקסל 3) וגם בחיבור לטאבלט (אייפד אייר 2).

המחיר: החל מ-800 שקלים

צילום: גיקטיים

קוזמו הוא אחד הצעצועים היותר מיוחדים וחמודים שיצא לי לראות, ולפחות מסוף השבוע שבו הוא בילה בחיק משפחה מאמצת אוהבת, נראה שכל בני המשפחה די התאהבו בדמות המאוד מתוקה ומשעשעת שלו. קשה להגיד בשלב זה האם הילדות יזנחו אותו לאחר כמה ימים נוספים של משחק, אבל בתום ימי הניסיון אחת הילדות שאלה האם אני יכול להביא את קוזמו איתי בפעם הבאה שאגיע, אז יכול להיות שמדובר כאן בתחילתה של ידידות מופלאה. על כל פנים, זהו צעצוע מתוחכם יותר מהרגיל, וכזה שמאפשר לילדים להנות ואפילו קצת ללמוד ממנו על רובוטיקה ותכנות, ויכול לספק שעות של הנאה גם למבוגרים שרוצים לצלול לתוך ה-SDK שלו ולתכנת כל שעולה על רוחם.

Cozmo יגיע בלעדית לישראל ברכישה ברשת "באג" החל מה-02.12, ובחודש ההשקה הוא יעלה 800 שקלים, ולאחר מכן יעלה 900 שקלים – לעומת 180 דולר באמזון. לא מדובר במוצר זול, אבל גם לא מדובר בצעצוע פשוט במיוחד. אם אתם מחפשים מתנה או תוספת קצת פחות שגרתית לאוסף הצעצועים של הילדים ושלכם, קוזמו הוא אחד היצורים המיוחדים ביותר שאתם יכול להשיג.

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

הגב

4 תגובות על "בדקנו את הרובוט הקטן והחמוד הזה שיעזור לילדים שלכם להתחיל לתכנת"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
יניב
Guest

מתנצל על הטרחנות….
הוא ממש מזכיר את מו, הרובוט המנקה מאותו הסרט, לא אווה. גם הסאונד וגם בהתנהגות וגם בגרפיקה.
חמוד כל כך, חבל שיש לי רק בן 3 בבית.

דניאל
Guest

זה מדהים כמה שעם כל הטכנולוגיה שלנו אנחנו מקבלים את רוב הדברים השווים שנתיים ושלוש אחרי כולם , הcosmo כבר קיים כמעט 3 שנים , יש מלא רובוטים מגניבים ללימוד ילדים שכמעט אף אחד מהם לא נמכר כאן בארץ , (בתור חובב של כל הדברים האלה)
פעם ממש רציתי לפתוח משהו כזה אבל ההשקעה כנראה מאד גדולה בשביל שזה יהיה איכותי מספיק אז רק מאחל שאיזה חנות קונספט תקום במיוחד בשביל הדברים האלה (עם איזה סוני qrio בכניסה או אולי איזה asimo נחמד) , אני בטוח יהיה לקוח שלה, אם יחפשו איזה יועץ לדברים מטורפים אני בשמחה …

משתמש אובונטו
Guest

מאוד נחמד רק חבל שלא השתמשו בשפת תכות סטנדרטית כמו Scratch או אפילו פיתון. עם כל הכבוד לSDK שלהם.

משתמש אובונטו
Guest

אה, אני רואה עכשיו שיש פיתון. בכל זאת, סקראץ' ממש מתבקש למוצר כזה.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: