איך הקורונה תשפיע על האופציות שלכם ומה חשוב שהמעסיק יעשה

משבר הקורונה והשינויים הכלכליים שחלו בעקבותיו גרמו לשינוי בכל מנגנון האופציות, שנחשב לאחד מאמצעי התגמול הפופולריים בהייטק. לאחרונה הוציא מס הכנסה תקנה חדשה המאפשרת שינוי של תנאי אופציות מבלי לפגוע בעובדים מבחינת היבטי מס 

מאת עו”ד רונן שיטרית

משבר הקורונה גרם לפגיעה בעובדים רבים מעולם ההייטק והסטארטאפים, שקיבלו הקצאות של אופציות במסגרת עבודתם – וזאת בשל ירידה במחיר המניה של החברה, או לחלופין בשל פגיעה בתנאי העסקתם. הירידה והתנודתיות הרבה בשווי המניה של חברות רבות, הביאו למצב בו מחיר המימוש שניתן לעובדים רבים במסגרת הקצאת האופציות שקיבלו בחברה, נמצא כעת “מחוץ לכסף”, או במילים אחרות: המניה שווה פחות משוויה ביחס למועד בו העובד קיבל אותה.

בנוסף, שינויים בתנאי ההעסקה של עובדים רבים, הובילו לכך שהחברות ביקשו לבצע גם שינויים, לטובה או לרעה, בתנאי האופציות שניתנו לעובדים.

המצב הזה יצר בלבול רב בקרב עובדים רבים בתעשייה, כמו גם בקרב החברות עצמן בניסיון להבין מה ניתן לעשות ואיך לפעול בכדי לבצע את העדכונים הנדרשים תוך שימור ההטבה שניתנה, וכן על מנת להבין מהן ההשלכות שעל העובדים לקחת בחשבון בכל דרך פעולה בה תבחר החברה.

שינוי מחיר המימוש

שלא תתבאסו באקזיט. מקור: Pixabay

במצב שנוצר, חיפשו חברות רבות פתרון כדי שיוכלו לבצע עדכון לתנאי האופציות, וזאת מבלי שהעובדים ייפגעו מבחינת היבטי מס, במסגרת ההטבה שקיבלו תחת סעיף 102 לפקודת מס הכנסה. סעיף 102 במסלול ההוני מעניק, בכפוף לעמידה בתנאיו, הטבה מסויימת להקצאות האופציות הניתנות תחתיו, ובעת מכירה של האופציות ייהנו העובדים ממס מופחת – מס רווח הון על הרווח שנוצר או על חלקו. כמו כן, מועד אירוע המס נדחה למועד המכירה בלבד ולא במועד הקצאת המניות.

אם נחזור רגע אחורה, באופן כללי, גישת מס הכנסה היא שכל שינוי בתנאי האופציות שהוקצו, לאחר שהוקצו כבר, יכול להביא לפגיעה בהטבת המס מתוקף סעיף 102 לפקודת מס הכנסה.

מאחר ובתקופה האחרונה חל שינוי במחיר המניה של חברות רבות, פנו אותן חברות למס הכנסה בבקשה לקבלת החלטת מיסוי המאשרת “תמחור מחדש” של האופציות. הכוונה היא לבצע הפחתה של מחיר המימוש של האופציות שהוקצו ולהתאים אותו למחיר המניה ה”חדש” של החברה

מטרת השינוי הזה היא להחזיר את ערכן של האופציות ל”תוך הכסף” ולאפשר גילום הטבה אמיתית לעובדים. במילים אחרות, ללא אפשרות של פנייה מתאימה למס הכנסה, לעובד לא היה כלכלי לממש את האופציות כי מחיר המניה היה גבוה יותר ממה שהוא היה נדרש לשלם בעבור המימוש שלהן. השינוי נועד לבצע את ההתאמה לערכן האמיתי של המניות ושל האופציות. החברה מצידה מוודאת שכלי התגמול שניתן לעובדים נשאר אטרקטיבי ובעל ערך.

מבחינת העובד, עבורו החברה מאשרת את שינוי מחיר המימוש של ההקצאה שניתנה לו, חשוב להבין כי מועד החסימה של השנתיים תחת סעיף 102 לפקודה (תקופה הנספרת ממועד ההקצאה של האופציות שבמהלכה לא ניתן למכור או לשחרר את המניות מידי הנאמן על מנת ליהנות מהטבת המס), יתחיל להיספר מחדש ממועד החלטת הדירקטוריון שאישר את השינוי או ממועד פניית החברה למס הכנסה בנושא – לפי המאוחר. אם מדובר בחברה שמניותיה רשומות למסחר בבורסה, אזי מועד זה יהיה גם המועד הרלוונטי החדש לחישוב שווי ההטבה הפירותי הקבוע בסעיף 102.

שינוי תקופת ההבשלה

בנוסף לשינוי של מחיר המימוש , ישנן חברות שביקשו לבצע שינויים נוספים בתנאי האופציות, כגון שינוי לו”ז של תקופת הבשלת האופציות, כדי להתאימו לשינוי תנאי העסקה שביצעו. מה שדרש פתרון נוסף מול מס הכנסה, על מנת שלא לפגוע בהטבה המגיעה לעובדים במסגרת סעיף 102.

בחודשים האחרונים פרסם מס הכנסה טופס חדש “במסלול הירוק” בנושא שינוי תנאי אופציות. ההחלטה מאפשרת לחברות לפנות בבקשה למס הכנסה לקבלת החלטת מיסוי עבור שינוי של תנאי ההקצאה, וזאת מבלי שהדבר ייחשב כפגיעה בהטבת המס תחת סעיף 102. כלומר, שינוי התנאים לא יהווה אירוע מס והוראות סעיף 102 לפקודה ימשיכו לחול על ההקצאה.

עם זאת, העובדים צריכים לשים לב שמס הכנסה יראה את המועד בו אישר דירקטוריון החברה את השינוי של תנאי האופציות, כמועד ההקצאה, במסגרת סעיף 102 לפקודה, לגבי כל האופציות שלגביהן בוצע השינוי בתנאים. כלומר, תקופת החסימה של השנתיים תחת סעיף 102 תחל להיספר מחדש ממועד זה. אם מדובר בחברה שמניותיה רשומות למסחר בבורסה, אזי מועד שינוי התנאים הוא המועד הרלוונטי החדש לחישוב שווי ההטבה הפירותי הקבוע בסעיף 102.

בשורה התחתונה, המצב שנוצר כיום בשוק – הקיצוץ בשווי החברות והרווחיות הנמוכה יותר, מביא חברות למצב בו הן נדרשות להתאים את התנאים המוצעים לעובדים. לגבי עובדים קיימים, יש צורך במתן תמריצים מחליפי שכר לאור הפחתות שכר שנדרשו לבצע, ולגבי עובדים חדשים נדרשות התאמות  לסל ההטבות שמוצעות להם. חברות רבות פנו למכשיר של הקצאות אופציות לעובדים.

בתנאים אלה, מומלץ לחברות לבחון את “המצב המיסויי” החדש שנוצר, לאמץ תכנית מתאימה לצורך הגשתה למס הכנסה, באמצעות נאמן כמובן, זאת על מנת שיוכלו לבצע הקצאות מתאימות לעובדים  להותיר את התגמולים שניתנים לעובדים אטרקטיביים ובעלי ערך.

מבחינת העובדים, כדאי לשים לב שכיום ישנו כלי תגמול הוני בתצורה של אופציות, שעליהם לקחת בחשבון במכלול התחשיבים שהם מבצעים בעת סגירת תנאי העסקה בחברה. שכן, קבלת חבילת אופציות (על אף שבמועד תחילת ההעסקה היא אינה בעלת ערך מוחשי), יכולה בעתיד הלא רחוק, להיות שווה לעובד סכומי כסף נכבדים וכן לאפשר לו ליהנות מהטבת מס בגין התמורה שתתקבל בגינן.

הכותב הינו מנכ”ל אי.בי.אי. תגמול הוני ונאמנויות, זרוע הנאמנות של IBI Capital

 

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: