שיחה עם מנכ׳׳ל בורסת הביטקוין הכושלת, MtGox

אתמול סערה קהילת הביטקוין העולמית אחרי שאחת הבורסות המרכזיות נפלה וערך המטבע התרסק. מה יש למנכ׳׳ל בורסת MtGox האחראית לפרשה לומר בנושא?

shutterstock bitcoin

השיחה נערכה במקור, אתמול (ג׳) על ידי ג׳ון פישר (Jon Fisher) מ-WickedFire. הפוסט נכתב על ידי יצחק ספיר, יזם בתחום האנימציה הממוחשבת התלת-מימדית ומפתח טכנולוגיות רינדור חדשניות.

אתמול סערה קהילת הביטקוין כאשר בורסת הביטקוין הותיקה MtGox המבוססת ביפן נסגרה, המסחר בה הופסק, ומספר חברות מובילות בתחום הבטקוין האשימו אותה בחוסר נזילות. בנוסף התפרסם מסמך על פיו החובות של MtGox עומדים על כ-744K ביטקוינים, סביבות ה-400 מיליון דולר לפי שער השוק. אתמול בצהריים שעון ישראל הגיב מארק קרפלס לאירועים בשיחה שקיים עם ג’ון פישר מאתר WickedFire.com. לפי השיחה, מארק עוד לא הרים ידיים, ומנסה לבצע מספר צעדים שונים על מנת להציל את החברה.

אלא שמי שקראו את השיחה התרשמו שמדובר באדם מנותק שאינו מבין את גודל הבעיה איתה מתמודד. לדבריו, כל הונו בביטקוין הוחזק בבורסה עצמה, אך הוא לא בדק בעצמו את מצבו הכספי לפני שסגר את השרתים. לפי הערכה אחת, מדובר בהון עצמי של כ-345K ביטקוין. ג’ון רמז לתחושות בקרב קהילת הביטקוין ש-MtGox למעשה הפכה לתרמית גדולה, תוך שהוא מזכיר את ברני מיידוף, רמאי שהורשע בניהול הונאת הפונזי הגדולה בארה”ב, בסך של מיליארדים. בתגובה לשאלתו אם הוא המיידוף של הביטקוין ובורח עם הכסף, ענה קרפלס, לא ברחתי, החתול שלי מציק לי כאן בדירה ובתגובה לשאלה איך הוא נפגע באופן אישי, ענה שהוא השמין.

קרפלס אישר שהמסמך שפורסם על פיו מדובר בחובות של כ-744K ביטקוין אינו זיוף אך גם טען שאין מדובר במסמך שהוכן על ידי MtGox עצמה. רק אתמול, איגוד הביטקוין הישראלי העריך בהצהרה שהפיץ לגבי המצב שאין סיבה להאמין שהמסמך אמיתי. צריך לזכור שרק לפני מספר שבועות, לאחר ש-MtGox לראשונה הפסיקה לאפשר משיכות ביטקוין, ענה קרפלס למפגינים שטסו ליפן להפגין נגדו שכסף החברה נזיל ומוחזק בחשבונות אופליין ולכן אינו נגיש מיידית. מה האמת? האם מארק קרפלס גנב את הכסף ומתכוון לברוח או שפשוט יש לו חתול? אולי החתול של מארק יודע.

תוכן השיחה שהתקיימה אתמול (25.2.14) בשעה 17:39 שעון ישראל:

(הערה: השיחה תומללה כלשונה ומאחר וכך, חזרה על מילים או משפטים וניסוח לקוי מופיעים כפי שמצויינים במקור על מנת לא לפגוע באותנטיות הדברים)

ג’ון: היי מארק, אני יודע שאתה קצת .. מזועזע ובלחץ..

מארק: היי

ג’ון: אתה מרגיש בסדר?

מארק: פחות או יותר. זה 1 לפנות בוקר ומחר בבוקר בפעם הראשונה יש לי פגישה עם עו”ד.

ג’ון: כן, אתם נמצאים שם בעתיד ביפן.

מארק: אנשים בניו זילנד נמצאים עוד יותר בעתיד.

ג’ון: כן, שני מקומות שהייתי רוצה לבקר בהם אבל נרתע מזמן הטיסה בלבד. אז פשוט רציתי לדבר איתך כאן, בלי לחץ, אתה לא חייב לענות על שום דבר שאתה לא רוצה. אני לא עיתונאי. ודיברנו קצת בעבר אז אתה יודע קצת עליי.

מארק: כן.

ג’ון: ועם כל מה שקרה אתמול, עוד לפני שידעתי את הכל, לא נתתי לקשרים שלי בפוקס ביזנס לפרסם את זה, כי לא רציתי לראות את ביטקוין או גוקס עולים בלהבות אם אפשר להציל אותם. ברור שזה שלא פרסמתי את זה בטמבלר או שהדלפתי מסמכים איפשר למישהו אחר לעשות זאת. אבל מנצחים ומפסידים… ולמען האמת, אני לא מעריץ של אנשים שמפרסמים דברים שהם בגדר רכילות או שטויות או לא מאומתים רק כי זה הורס את המוניטין של מישהו או חברה.. ואי אפשר להשיב את הגלגל אחורנית אחרי כן. האם מסמך “טיוטא לאסטרטגיית ניהול משבר” שפורסם אפילו אמיתי?

מארק: פחות או יותר. כפי שהשם אומר, זו טיוטא, ויש בה קבוצה של הצעות להתמודד עם הבעיה שלפנינו, לא דברים שבאמת מתוכננים ו/או נעשים. עם זאת, המסמך הזה לא נוצר על ידי מתגוקס.

ג’ון: ראיתי שם כמה הצעות שאני שיתפתי איתך, אבל גם דברים אחרים שלעולם לא הייתי מציע, כי הם גורמים לך להיראות ממש גרוע. נראה לי שהרבה אנשים התעלמו מכך שמדובר בטיוטא. זה פשוט הפתיע אותי מאוד לראות שזה “הודלף.” האם אתה חושב שזה הודלף על ידי מישהו במכוון כדי לפגוע בך אישית או בגוקס באופן כללי?

מארק: “האם אתה חושב שזה הודלף על ידי מישהו במכוון כדי לפגוע בך אישית או בגוקס באופן כללי?” ג’ון: כן, אני מנחש. האם אתה מתכוון לעזוב את תפקידך כמנכ”ל ולפרוש מגוקס גם כן? (אם אתה לא יכול לפרסם זאת מבחינה משפטית, פשוט תגיד)

מארק: לא יכול לשתף את זה עדיין.

ג’ון: קיי, אין בעיה. הסיבה שאני שואל זה אחרי מה שקרה אתמול שיצאת מאיגוד הביטקוין ולאחר שמחקת את חשבון הטוויטר והפוסטים שבו… מיד ההשערות בכל קהילת הביטקוין התחילו להתפרע וההערכה ברחוב היתה שאתה סוגר את הבסטה ובורח עם כל הכסף והביטקוין. איך זה גורם לך להרגיש לראות ולשמוע אנשים שאתה עזרת להם ועמדת לצידם במשך כל השנים מפנים לך עורף ככה?

מארק: לא טוב.

ג’ון: מארק, אני יודע שאתה לא נוהג לבטא את עצמך, אך הנה ההזדמנות, כי באמת בעבר באת ועשית דברים שאף אחד לא עשה … וכנראה גם לא יעשה … ונראה שכל זה נשכח ואתה מהר מאוד מתואר כמיידוף של הביטקוין. אנחנו כאן משוחחים, ואתה ביפן בדירה/במשרד ולא באיזה מערה איפהשהוא, נכון? תראה, מארק, אתה לקחת את מתגוקס ורצת איתו קדימה, בנית על זה, נשארת עם זה, ולקחת את זה לרמה שאף אחד לא חשב שאפשרי. בזמן שאתרי חלפנות אחרים ירדו לטמיון, אתה באת, והצלת אותם או שילבת אותם אצלך כדי להציל את שוק הביטקוין באופן כללי. בתמורה, זה הביא לך כמות עצומה של לקוחות ותקשורת, שגרמו לך להיראות כגיבור היום ועוד קצת.

מארק: “אנחנו כאן משוחחים, ואתה ביפן בדירה/במשרד ולא באיזה מערה איפהשהוא, נכון?”

ג’ון: כן, לא נשמע כמו מישהו שבורח עם הכסף… מה התוכנית עכשיו לך או למתגוקס?

מארק: אני לא יכול להגיב על זה כעת.

ג’ון: בסדר גמור.

מארק: (בעיקר כי זה עלול לסכן את המאמצים שלנו כעת).

ג’ון: אז האם אתם עדיין מנסים להציל את גוקס?

מארק: עדיין לא ויתרנו.

ג’ון: היית יכול לוותר וללכת מספר פעמים בעבר, אבל תמיד המשכת והתמדת… אפילו כשאחרים סגרו והלכו, למה המשכת לנסות להלחם ולא לוותר?

מארק: “לוותר” זה לא איך שאני עושה דברים בדרך כלל.

ג’ון: אתה רוצה לספר את הצד שלך קצת יותר? כמו מה הקרבת ועל מה ויתרת באופן אישי? אני צריך להניח שזה גובה ממך מחיר.

מארק: טוב, דבר ראשון נראה לי זה הבריאות.

ג’ון: מה הכוונה?

מארק: השמנתי ביותר מ-30 קילו מאז שהתחלתי להתעסק עם מתגוקס (מפצה על הלחץ על ידי אכילה).

ג’ון: אני מניח לחץ מהעדר שינה גם, כמו עכשיו…

מארק: ח, ושתייה של ליטרים של קולה, כמה אמריקאי (כמעט אמריקאי, למעשה, כי יש אנשים שרואים את קוקה קולה כלא אמריקאי)

ג’ון: לול

מארק: בכל מקרה, אני צריך לנסות ללכת לישון, זה כמעט 2 בבוקר, מתעורר עוד 4 שעות

ג’ון: אה, עוד משהו אחד…

מארק: ומתחיל להתעייף מלדחוף את המקלדת שלי כדי שתשאר על השולחן.

ג’ון: האם אתה עדיין מאמין בהיתכנות של מטבע דיגיטלי בלתי מפוקח כמו ביטקוין?

מארק: קשה. למען האמת, הלחץ שקיבלנו מממשלות ובנקים מקשה מאוד על הדברים.

ג’ון: אתה חושב שאם זה היה מפוקח זה היה יותר קל לפתור את הדברים?

מארק: חלקית.

ג’ון: איך?

מארק: טוב, דבר ראשון, זה היה מונע ממנו להיחסם על ידי בנקים וממשלות בכל העולם. אם אתה מפוקח, זה אומר שכל עוד שאתה עובד לפי החוקים, אתה בסדר.

ג’ון: השאלה הכי גדולה שאנשים שאלו היא, האם אתה עצמך באמת מושקע במתגוקס עם הביטקוינים שלך? והאם או לא אתה כמו כולם נפגעת אישית ונמצא באותו מצב כמוהם במובן שהפסדת מהארועים האחרונים?

מארק: “והאם או לא אתה כמו כולם נפגעת אישית ונמצא באותו מצב כמוהם במובן שהפסדת מהארועים האחרונים?”

ג’ון: כמה איבדת בעצמך?

מארק: טוב, זה טכנית לא “אבוד” עדיין, פשוט זמנית לא נגיש.

ג’ון: אז כמה לא נגיש לך כעת?

מארק: אני אפילו לא בטוח.

ג’ון: אנשים על רדיט וב-WickedFire מסתובבים עם תמונות אימה של כמות הכסף שהם איבדו מכל זה.

מארק: לא בדקתי את החשבון שלי לפני שהורדתי את האתר. בכל מקרה, אולי כדאי שאלך לישון.

ג’ון: עוד משהו שאתה רוצה להגיד לאנשים לפני שכל האנשים המעוצבנים מתחילים להשתגע או יותר?

מארק: לא ממש. אולי פשוט לינק? למה אנחנו נכשלים? (לינק) טוב נראה איך זה הולך, בכל מקרה.

ג’ון: הייתי שמח לשוחח עוד אבל אני מבין שאתה דוחף ללכת לישון. כל עוד שאתה אומר שאתה לא נעלם מכל זה, זה בסדר. עדיין אני חושב שכדאי לך לומר קצת יותר לכל האנשים האלה או לפחות לגלות איך אתה נפגעת באופן אישי. זה יראה להם שאתה בצד שלהם. אגב, ההחלטה שלך לעזוב את איגוד הביטקוין, בחרת לעזוב לפני או אחרי השיחות איתם לנסות להציל את גוקס לעומת לתת לזה ליפול?

< סוף שיחה >

לאחר השיחה, ג’ון הוסיף: כדי לאשר כרגע.. מארק אומר שהביטקוין לא אבוד, פשוט זה לא שם… והם לא יודעים איפה זה… שום דבר. הם צריכים היו לבוא להגיד את זה מהתחלה. אבל הם לא. ניסיתי לקבל עוד תשובות ממנו אבל כמו שאמרתי, הוא אדם שקשה לדבר איתו…

השיחה תורגמה מאנגלית והופיעה במקור באתר WickedFire.

קרדיט תמונה: bitcoin via Shutterstock.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: