הכירו את קומיגו, הקלף החדש של דב מורן

דב מורן חשף הבוקר (ב') את היוזמה החדשה שלו: חברת קומיגו – המציעה התקן להזרמת תכנים לטלויזיה הביתית שיאלץ להתחרות בלא מעט פתרונות אחרים.

תמונה: צילומסך

דב מורן הינו אחת הדמויות הדומיננטיות בסצינת ההייטק המקומית. אין ספק שמדובר באחד מהיזמים המעניינים והמסקרנים שצמחו פה. בתור יזם, דב מורן תמיד כיוון גבוה ופיתח מוצרים מורכבים שנזקקו למשאבים מרובים יחסית ולא פחות חשוב, גיוס כח אדם איכותי שאפשר לו להגשים את חלומותיו היזמיים.

ב-M-Systems החברה הראשונה שהקים יחד עם אריה מרגי, יזם מוכשר לא פחות, הצליח לו. החברה, שהקדימה את זמנה וידעה לחזות את שיגעון הזכרונות הניידים ואת עידן ה-GSM הכניסה לדב מורן כסף רב לאחר הנפקתה ומכירתה לסנדיסק, מתחרתה הגדולה. ולא פחות חשוב, הפכה את דב מורן ליזם מבוקש ומתוקשר.

דב מורן שייך לאסכולת היזמים שלא קופאים על שמריהם. חיידק היזמות המשיך לבעור בו והמיזם הבא שהחליט להשקיע בו את כל זמנו ולא מעט מכספו היה מודו.

המלחמה על שוק הסלולר, ההפסד לג'ובס

מודו היה אחד המיזמים המתוקשרים ומעוררי הסקרנות שנראו לאחרונה במדינתנו. הסודיות סביב אותו מיזם שלצורכו גוייסו עשרות עובדים מוכשרים עבור תנאים מפליגים עוררו לא מעט הדים בתקשורת. אף אחד לא ידע מה זה מודו אבל כולם רצו לעבוד שם. השם של דב מורן פתח דלתות ופיתח צפיות גבוהות. לאט לאט החלו להחשף עובדות לגבי המוצר. גילינו שמדובר בסוג של טלפון נייד שהולך לשנות את עולם הסלולאר. ההצהרות היו מפוצצות וכולם היו בטוחים שדב מורן בדרך להקים את ה-M-Systems החדשה.

אבל בדרך משהו השתבש וקשה להאשים את דב מורן בכך. נכון שכמייסד החברה ובעל החזון היה מצופה ממנו לראות את הנולד אבל בעולם הטכנולוגי שמשתנה לנגד עינינו כל יום, קשה לזכור שעד לפני חמש שנים החברה ששלטה בעולם הסלולאר הייתה נוקיה ולאף אחד מאיתנו לא היה מושג מה זה טלפון בעל מסך מגע. למזלו הרע של מורן, יזם לא פחות מוכשר החליט שהוא זה שהולך לטלטל את עולם הסלולאר. שמו של היזם הוא סטיב ג'ובס והוא זה שגרם לעולם הסלולאר להראות כמו שהוא נראה עכשיו.

האייפון קבע סטנדרט חדש ושינה סדרי עולם. אם עד השקת האייפון הטרנד היה להחזיק טלפון נייד כמה שיותר קל, כמה שיותר קטן וכמה שיותר חסכוני. מרגע השקת הפלא מבית מדרשתו של סטיב ג'ובס הכל השתנה.

דב מורן ניסה לרכוב על הטרנד הישן ופיתח טלפון נייד, קטן וקל משקל. חסכוני ופשוט שבעזרת כל מיני אביזרים יהפוך למכשיר החלומות שלכם. אבל מרגע השקת האייפון לא היה בכך צורך. את אותם אביזרים שמודו הציעה למשתמשיה החליפו האפליקציות ובדיעבד מתברר שזה גם הרבה יותר רווחי.

ייתכן מאד שמודו לא הוקמה על מנת ליצור ולשווק מכשירים סלולארים. בשביל זה יש צורך במשאבים שגם למורן אין וקשה להאמין שהוא היה גם מצליח לגייס את אותם משאבים. למרות שלא תמצאו אותו מודה בזאת, הדרך היחידה של מודו להצליח הייתה למכור את אותם רעיונות ופטנטים לחברות השולטות בתחום ולנסות למכור להם את מודו כקונספט חדשני. לפני כמה שנים היה למורן סיכוי טוב לבצע זאת. אבל בעידן הסמארטפונים הוא לא מצא מענה למוצר שלו.

הניח למודו והמשיך הלאה

כידוע, דב מורן נאלץ לסגור את החברה וזכה לקיתונות של ביקורת. היה נדמה שהתקשורת חיפשה אותו. לא לחינם אומרים שהתקשורת בונה והתקשורת הורסת.

אבל יזמים כדב מורן לא אומרים נואש ולא נותנים לכשלון כזה או אחר לעצור אותם.

מורן המשיך הלאה, ובחשאיות המאופיינת לו הקים חברה חדשה שנחשפה היום. קומיגו (Comigo) שמה ושוב מתברר שמדובר במוצר צריכה חומרתי ושוב עבדו איתו חלק מאותם אנשים שמלווים אותו מתקופת M-Systems.

הפעם מדובר במוצר שקשה להגדירו. חלק יטענו שזה סוג של סטרימר. אחרים יטענו שמדובר בממיר. בגדול, מדובר בהתקן שאמור להתחבר לממירי טלוויזיה דיגיטלים ולשדרג את חווית השימוש בהם. אם נשים רגע את דב מורן בצד, לא מדובר במכשיר מסעיר יתר על המידה שגורם לנו להגיד וואו. מרבית הסיכויים שאם מורן לא היה מעורב במיזם הנ"ל, לא היינו שומעים על החברה.

מצד אחד, לא מדובר במוצר מהפכני שלא נתקלנו בו מקודם. ממירים מסוג זה קיימים בשוק בצורה כזאת או אחרת. גם האלמנטים החברתיים שמורן מתגאה בהם כל כך ייושמו כבר בחלק נכבד מאותם המכשירים.

ומצד שני, רק השבוע התבשרנו שחברת NDS המייצרת גם היא ממירים חכמים עבור חברות טלוויזיה בעולם, נמכרה לסיסקו בסכום דמיוני של 5 מיליארד דולר ומה לסיסקו ולממירים דיגיטלים?כנראה הם יודעים דבר או שניים על השוק הזה.

תחרות עצומה בענף

שוק הסטרימרים צבר פופלאריות לאחרונה ונועד להחליף את מחשבי ה-HTPC המסורבלים שאפשרו לחבר את עולם המחשבים והתוכן הדיגיטלי לטלויזיה הביתית. הבעיה הגדולה שיצרניות הסטרימרים מתמודדות איתה לאחרונה היא שהגבולות מתחילים להטשטש. מכשירי הטאבלט מתחילים להיות חזקים ועוצמתים יותר ומספקים שלל אפשרויות חיבור למסכי הטלויזיה. גם עולם המחשבים הניידים עובר שינוי. מעבדים חדשים חסכוניים ושקטים מאפשרים לייצר מחשבים קלים, קטנים ורבי עוצמה. כמו כן ריבוי המכשירים הדיגיטלים הנמצאים לנו בסלון, ממירים דיגיטלים, קונסולות משחקים, מכשירי DB ו-BlueRay, רסיברים וכו' גורמים לסלון הביתי להראות כמו שדה קרב אלקטרוני. יצרניות הטלויזיה הגדולות הבינו שהצרכן רוצה יותר מטלויזיה יפה, הוא מעוניין בטלויזיה חכמה שתהיה בעלת חיבור אינטרנט ותדע לספק חווית משתמש משודרגת ולכן בשנה האחרונה ניתן לראות שמרבית הטלויזיות מגיעות עם חיבור רשת מובנה ושלל אפשרויות מובנות כגון דפדפן אינטרנט ייעודי, אפליקציות מיוחדות. חלקן מאפשרות גם להקליט תוכניות ומשמשות כסוג של DVR.

לא פלא שגוגל ואפל מכוונת לשוק הזה ועובדות במרץ לפתח את מערכת ההפעלה המושלמת עבור טלוויזיות. לא עוד מכשירים ייעודים. מעכשיו הצרכן ידליק את הטלויזיה ויראה את הלוגו של גוגל או אפל מתנוסס בפתיחה.

אז האם דב מורן שוב איחר את המועד? האם לממיר שפיתח יהיה בכלל ביקוש בשוק דינאמי שכזה? קשה לנבא. ייתכן מאד שמטרתו של מורן היא לגרום ליצרניות הממירים והטלויזיות הגדולות לשלב את המערכת שלו בתוך המוצרים שלהן דומה לטענה שנשמעה לגבי מכשיר המודו.

דבר אחד בטוח ניתן להגיד על דב מורן, גם אם קומיגו תכשל בשווקים ולחילופין, אם יהיה מדובר בסיפור הצלחה, אנחנו יכולים להיות בטוחים שהוא לא יפסיק לחשוב על הרעיון החדשני הבא.

וידאו: הצצה לקומיגו

הפוסט פורסם לראשונה בבלוג "המומחה".

אליקו יצחקי

אליקו יצחקי הוא המייסד והעורך הראשי של בלוג המומחה. הוא שימש עד לא מזמן כמנהל מחקר ופיתוח בחברת סטארט אפ בינלאומית וכיום הינו יזם ויועץ עצמאי.

הגב

1 תגובה על "הכירו את קומיגו, הקלף החדש של דב מורן"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Turovsky.co.il - Your Source of Awesome
Guest

זה רק אני או שזה סטארטאפ שהוא שיכפול של הסטרטאפ BOXEE שגם לה יש מערכת הפעלה למכשירי סטרימינג (כמו תוכנת XMBC החינמית) וכמה סטרימרים (בשת"פ עם IOMEGA ו D-LINK) עם התוכנה עליהם כחבילה אחת ? כי אם זה עוד חברה כזאת אז עתידם לוט בערפל, כמו של בוקסי.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: