ההבטחה הגדולה והאכזבה: מה גרם ל-Colu להפסיק פעילות בישראל

המיזם שניסה לעשות אפל פיי וגוגל פיי בישראל מודיע על הפסקת פעילות בישראל, בעקבות הכניסה של אפל פיי וגוגל פיי

צילום: Julia Berezina

במשך כמעט 6 שנים הייתה ידועה Colu (קולו) בתור הדבר הקרוב ביותר שיש לישראליים לאפליקציות התשלומים שכבשו את העולם כמו גוגל פיי ואפל פיי. החברה איפשרה למשתמשים לשלם בבתי עסק באמצעות הסמארטפון בלי לשלוף את הארנק או לחכות למלצר שיחזור עם כרטיס האשראי. אך במייל ששלחה ללקוחותיה בישראל הודיעה אתמול (א') קולו כי היא תפסיק את פעילות השירות בערים המועטות בהן פעלה בישראל.

מספר לא מבוטל של פיבוטים לחברה אחת

Colu נוסדה לקראת סוף שנת 2014 על ידי מארק סמרגון, דיוויד רינג ועמוס מאירי, המכהן עד היום כמנכ”ל החברה. Colu אגב כלל לא החלה בתור אפליקציית הארנק, אלא כמנגנון אימות המבוסס על רשת הבלוקצ’יין, שאמור היה לאבטח רכישות באמצעות טוקנים או “אסימונים”. בהמשך הפכה החברה לאפשרות הכמעט יחידה בשוק לתשלום בעסקים באמצעות הסמארטפון, תוך כדי התמודדות עם אתגר כפול: גיוס לקוחות, וגיוס בתי עסק שיתמכו בה.

החברה פעלה במודל שנחשב לבעייתי. כדי לתמרץ את המשתמשים לשלם דרכה, על כל טעינה או רכישה באמצעות הארנק הדיגיטלי של קולו, קיבלו המשתמשים החזר נדיב של 15% מסך העסקה. Colu ספגה את את ההטבה הזאת ושילמה בפועל על כל עסקה תוך כדי שהיא גובה עמלות סליקה נמוכות יותר בהשוואה לחברות האשראי. רבים ראו במהלך הזה כדימום כספים קבוע עבור החברה ומודל שלא יאפשר לה להמשיך להתקיים, אולם היה מדובר בפרקטיקה ידועה מעולמות הסטארטאפים שרוצים לצמוח ולגדול בכל מחיר, תרתי משמע.

צילום: Julia Berezina

אט אט החלו ההטבות להצטמצם, וב-2017, בשיאו של תור הזהב של הבלוקצ'יין, יצאה קולו ב-ICO במסגרתו הנפיקה את המטבע הקריפטוגרפי שלה, ה-CLN. אבל אז הגיעה ההתרסקות האדירה של הביטקוין ושוק הקריפטו עימו, והחברה לא הצליחה לגייס אפילו מחצית מיעד ההנפקה והמטבע קרס בכ-90% משוויו המקורי, והיום הוא לא קיים כלל.

קולו החליטה לקחת נתיב מעניין כשביטלה את פרויקט הבלוקצ'יין והחזירה למשקיעים את הכסף בדמות אקוויטי בשווי ההשקעה או במטבעות אית'ר. החברה נאלצה לפטר יותר מ-10 עובדים במחלקה אך ניסתה להמשיך ולשדר עסקים כרגיל. לבסוף, שינתה שוב החברה את המודל שלה, והפעם בחרה להתמקד בעיריות, ולהיות המטבע הרשמי של רשויות מקומיות. בין היתר, החברה קיבלה כחצי מיליון שקלים מעיריית תל אביב כדי להזרים לקוחות אל שדרות ירושלים שביפו בזמן עבודות הרכבת הקלה, ובתוך שבועות בודדים דיווחה כי כ-4,000 משתמשים התנפלו על ההטבה.

המטרה החדשה של קולו הייתה להפוך לכלי של עיריות ברחבי הארץ ובעולם שרוצות להניע את הכלכלה המקומית והעסקים הקטנים. "כל שקל שהעיר מוציאה היא רוצה שיישאר בעיר ולא ילך לאמזון. זה חלק ממה שבליבה של מה שאנחנו עושים". קולו עמדה בפני השקה של פעילות עם ערים נוספות בישראל, ועם לא מעט ערים ברחבי העולם. אך שנת 2020, כמו במקרים של לא מעט סטארטאפים ועסקים אחרים, הייתה קשה מאוד עבור קולו.

רוצים לראות איפה החברים שלכם עובדים? רוצים לראות איפה החברים שלכם עובדים? ללוח מיתוג המעסיק גיקטיים אינסיידר לחצו כאן >

המנכ"ל שלא פחד מכניסת אפל וגוגל לישראל, מתקפל בעקבות הכניסה שלהן?

עמוס מאירי, מנכ״ל קולו. צילום: Julia Berezina

בראיון לגיקטיים בסוף שנת 2019, סיפר לנו עמוס מאירי, מנכ"ל החברה, כי הוא ממש לא מפחד משחקניות כמו בנק הפועלים עם 'ביט', לאומי עם 'Pay' וכמובן אפל פיי וגוגל פיי שמתעדות להכנס לישראל בכל רגע נתון. התקווה של מאירי, כך נראה, הייתה טמונה בכך שכניסה של ענקיות כמו גוגל ואפל לישראל תקדם את נושא הבנקאות הפתוחה שהיה יכול לאפשר לחברה לעקוב אחרי תשלומים של משתמשים שלא דרך האפליקציה – אך לא נראה שהדבר קורה בישראל.

על פי ההודעה ששלחה אתמול קולו לכל לקוחותיה, ב-31.12.20 תופסק הפעילות של קולו בתל אביב ובחיפה. לאחר תאריך זה לא תתאפשר קניה דרך האפליקציה, וההטבות יופסקו באופן הדרגתי. עם זאת, קולו מבטיחה שמשתמשים אשר יחזיקו ביתרה חיובית באפליקציה בעת סגירה, יקבלו החזר לכרטיס האשראי במהלך חודש ינואר. אם אתם מחזיקים במטבע המקומי של קולו, כדאי לדעת שהוא לא יחזור בשום צורה לכרטיס האשראי שלכם, ועל כן מומלץ להשתמש בו עד לסוף דצמבר. לאחר תאריך זה המטבעות המקומיים ימחקו.

בהודעתה כתבה קולו כי היא בוחנת אפשרות של מכירת הפעילות הנוכחית של החברה בישראל. קונות אפשריות יכולות להיות עיריות כמו עיריית תל אביב שיכולה לשלב את הפלטפורמה במערך דיגיתל שלה; חברות כרטיסי האשראי או הבנקים. על פי קולו, במהלך פעילותה בתל אביב ובחיפה שולמו דרכה יותר מ-180 מיליון שקלים, וחולקו יותר מ-5 מיליון מטבעות מקומיים.

קולו תמשיך לפעול מישראל, ותמשיך לפעול במודל הנוכחי שלה בערים בארצות הברית, שם קיימת הגישה של "בנקאות פתוחה" שמאפשרת לקולו להתחבר לחשבון הבנק של המשתמשים ולראות האם עיסקאות בוצעו בבתי עסק תומכים, ורק לאחר מכן לתגמל את המשתמשים ללא צורך בתפעול אפליקציית תשלומים שתתחרה בענקיות. כמו כן, עיריות יוכלו להזמין את התושבים לפעילויות אמיתיות ברחבי העיר, תמורתן יקבלו מטבעות מקומיים. בישראל, בכל מקרה, אפשר להתחיל להיפרד ממנה.

תגובת קולו: אכן החלטנו לסיים את פעילות הארנק הדיגיטל ולהתמקד במוצר החדש שפיתחנו והשקנו לפני מעל לחצי שנה בשוק האמריקאי. המוצר החדש הינו אפליקציה עירונית לעידוד התנהגויות כלכליות חברתיות מקומיות רצויות, המבוססת על טכנולוגיית בנקאות פתוחה. למעשה, הוצאנו את הליך התשלומים מהטכנולוגיה החדשה ובנינו אותה כך שתתממשק עם ממשקי בנקאות פתוחה כמו פלייד, הפועלת בעולם ובעיקר בארה"ב.
הכתבה מציגה את היציאה של קולו מהשוק כתלות באפל פיי אבל בפועל אין קשר, נהפוכו, אם אפל פיי הייתה נכנסת, אולי שוק התשלומים בישראל כולו היה מתקדם מהר יותר לבנקאות פתוחה וקולו היו יכולים לממש בארץ את המוצר החדש.
למעשה הרגולציה (או החוסר בבנקאות פתוחה) היא זו שהובילה להחלטה לצאת מפעילות הארנק הדיגיטלי הקיימת בישראל- פעילות שיתכן וכאמור תמכר.

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

הגב

4 תגובות על "ההבטחה הגדולה והאכזבה: מה גרם ל-Colu להפסיק פעילות בישראל"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
נדב
Guest

"אבל אז הגיעה ההתרסקות האדירה של הביטקוין ושוק הקריפטו עימו, והחברה לא הצליחה לגייס אפילו מחצית מיעד ההנפקה והמטבע קרס בכ-90% משוויו המקורי, והיום הוא לא קיים כלל."

למה לא קיים? הוא קיים ואפילו מתחזק.

מנחם
Guest

אף פעם לא הבנתי מה הם עושים
תשלום דרך הטלפון וסבסוד הטבות עם כל הכבוד זה ממש לא חידוש ואין להם שום יתרון בשוק הזה
ובכלל כל כך הרבה פיבוטים שלא רואים חזון אמיתי

אחד שיודע
Guest

יש גם CalPay מספיק טוב… לא צריך שום דבר אחר….

יהושפט
Guest

נכשל כי זה היה רעיון פח שהיה ברור שייכשל מהשניה הראשונה

wpDiscuz

תגיות לכתבה: