תשכחו מתשבצים וסודוקו: ככה עובד האימון הקוגניטיבי בעידן הטכנולוגי

תחום האימון הקוגניטיבי הולך ותופס תאוצה בעולם. האם הוא יעיל בכל גיל, איך מתאימים אותו לאוכלוסיית הגיל השלישי? האם כולם טכנופוביים? ומה חשוב לזכור כשמתחילים להתאמן?

תמונה: pixabay

מאת הלית באלוה

התפתחות הטכנולוגיה נוגעת לתחומים רבים ושונים בחיינו. היה זה רק עניין של זמן עד שזו תגיע גם לתחום המוח והאימון הקוגניטיבי. על מנת להבין את ההשפעה של הקדמה הטכנולוגית על אימון מסוג זה, יש להבין את משמעות האימון הקוגניטיבי. קוגניציה, או סך היכולות השכליות עימן כל אדם נולד, נחשבה בעבר כבלתי ניתנת לשינוי. אך לאחר שנים של מחקר, חל מהפך בתפיסת עולם זו. מחקרים רבים מתחום מדעי המוח רומזים שהקוגניציה של אדם הרבה יותר גמישה וברת שינוי משחשבו בעבר, ושופכים אור על תהליכים קוגניטיביים מרכזיים כמו למידה, קשב וזיכרון.

מסוקרטס ועד אפליקציות

הקוגניציה למעשה כוללת תהליכי רכישתם, עיבודם ויישומם של הידע והמידע המצויים ברשותו של אדם, וביניהם: חשיבה, תפיסה, הבנה, למידה, קשב, זיכרון. עם הגיל, הגוף חווה האטה במנגנונים פיזיולוגים שונים, באיברים השונים וביניהם גם המוח. ירידה קוגניטיבית בגיל מבוגר היא תופעה נפוצה בקרב האוכלוסייה, שמאופיינת ברמות שונות של תפקוד ונובעת מסיבות שונות. בין אם זו הדרדרות פיזיולוגית שהנה טבעית ותקינה, או לחילופין פתולוגית כמו למשל אלצהיימר או דמנציה. מחקרים הוכיחו, כי ניתן לעזור לשמור על התקינות הקוגניטיבית באמצעות אימון אפקטיבי, שמאפשר עבודה מאומצת על יכולות ספציפיות שנשחקות- ובכך מאפשר חיזוק ושימור שלהן, ממש כמו ששומרים על תפקוד הגוף והשרירים באמצעות ספורט.

בעבר, נהגו לחשוב שתשבצים, סודוקו או משחקי מילים הם אימון קוגניטיבי הולם, שעוזר לעוסקים בו לשמור על תקינות קוגניטיבית, אך כיום קיימת ההבנה שכלים אלו מהנים מאוד, אך אינם מספקים אימון קוגניטיבי יעיל מספיק.

הניסיון לאמן את המוח והחשיבה קיים עוד מימי סוקרטס (עם תרגילי חשיבה) ובודהה (באמצעות מדיטציה). התקדמות הטכנולוגיה ופיתוח המחקר הקוגניטיבי הובילו למחשוב של תחום "המשחקים החכמים" (smart games) וכיום ניתן למצוא אפליקציות שונות ומגוונות שמטרתן לחזק ולחדד את התפקוד שלכם ביום יום.

המעבר לדיגיטציה

בעבר, אנשי מקצוע, כמו למשל נוירופסיכולוגיים ומרפאות בעיסוק, נהגו לבצע מבחנים והתערבויות שונות באמצעות מטלות נייר ועיפרון, או לחילופין הערכות שנעשות על ידי מילוי שאלון. דיגיטציה של אימון קוגניטיבי שילבה דרישה למהירות תגובה מתגברת ובכך הפכה אותו למאתגר ויעיל יותר, ועם הפוטנציאל להיות מותאם אישי לכל משתמש. אז איך מתבצע האימון? האפליקציות השונות מותאמות לכלים הדיגיטליים – מטלפונים ועד מחשבים והן עובדות על מגוון יכולות קוגניטיביות וביניהן שפה, זיכרון עבודה, קשב, קשר עין יד ועוד.

האימון באפליקציות האימון המוחי נעשה בדומה לתרגול משחק מחשב, כאשר ההנחיה היא לרוב לבצע את התרגול מספר פעמים בשבוע לאורך זמן על מנת לראות תוצאות. היצע האפליקציות הוא רב ומיועד למכלול גדול של משתמשים בעלי צרכים שונים מכל הגילים, בכללם מבוגרים וילדים בריאים שמתאמנים בשעות הפנאי, אנשים עם הפרעות קשב וריכוז שמאמנים את תפקודי הקשב, או בשימוש מטפלים שעובדים עם אנשים עם מוגבלויות או פגיעות ומשתמשים באימון ככלי טיפולי. התוכנות השונות מציעות לרוב מגוון תרגילים המתאימים את עצמם לרמת המשתמש לפי הצלחתו במשחק, ומעלים את רמת הקושי על ידי דרישה למהירות גבוהה יותר, התמודדות עם יותר פרטים ומשימות ברמות קושי עולות.

התוכנות הראשונות לאימון מוחי ממוחשב יצאו בתחילת המאה ה21, על גבי DVDs ובהמשך עברו לאפליקציות מבוססות FLASH. כיום התוכנות המתקדמות יותר עובדות עם אפליקצוית web-based או אפליקציות ייעודיות הנמכרות בחנויות האפליקציות. בשל גילגולים אלו ניתן לראות טווח רחב והבדלים משמעותיים בטכנולוגיה שבבסיס התוכנות הקיימות, ואף הבדלים משמעותיים בין הממשקים שלהם המיועדים למחשב (וובים) לבין אלו למובייל (אפליקציה ייעודית). בעוד המשתמשים מתאמנים, התוכנות אוספות ידע רב על המשתמשים ומציגות להם נתונים שונים על האימון לאורך זמן, לעיתים עם השוואה לכלל משתמשי המערכת וניתוחים וחיתוכים שונים. כמו כן, נתונים אלו מאפשרים שיתופי פעולה עם חוקרים הנעזרים בדאטה למחקר קוגניטיבי ובמקביל מתקפים את יעילות האימון והשיפור שניתן להגיע אליו במקרים השונים.

שאלת הגיל

חוזרת השאלה, האם אדם בן 20 יפיק מאימון קוגניטיבי את אותה התועלת שיפיק אדם מבוגר? האם לאדם צעיר יש צורך באימון קוגניטיבי? התשובה לשאלה זו היא שכל אדם יכול להפיק יתרונות רבים מאימון קוגניטיבי, כל עוד הוא מותאם לו ולצרכיו בצורה אישית. בעוד שאפליקציות רבות מכוונות לקהל יעד רחב של משתמשים וזמינות בעיקר לקהל יעד צעיר ומתעדכן – ישנה התפתחות של שוק אפליקציות ייעודיות לגיל השלישי.

תוחלת החיים הגלובלית הולכת ועולה, וכך גם הצורך בנתינת כלים ייעודיים שיאפשרו איכות חיים גבוהה לאוכלוסייה המבוגרת. יזמים רבים הבינו זה מכבר את הפוטנציאל העצום שגלום בפלח השוק של האוכלוסייה המבוגרת ובכך גם את הוואקום שנוצר בתחום המוצרים הטכנולוגים הייעודי לגיל זה, כך התפתח שוק ה-AgeTech. לאוכלוסיית הגיל השלישי בהווה, ישנם צרכים שונים מבעבר. מבוגרים מאוכלוסיית הגיל השלישי רוצים להשקיע בעצמם ובאיכות החיים שלהם, ומעוניינים לשמור לא רק על בריאותם הפיזית, אלא גם על התפקוד הקוגניטיבי שמאפשר בין היתר חדות, קשב, זיכרון, ועצמאות גם בגילאים מבוגרים.

פיתוח מוצרים טכנולוגים ייעודים לאוכלוסיית הגיל השלישי נחשב בעבר לטאבו. שנים רבות, אוכלוסייה זו נחשבה לאוכלוסייה שנרתעת משימוש בפלאפון חכם ומחשב, אך זליגת הטכנולוגיה לשכבה זו הובילה למצב שונה בתכלית. הטכנולוגיה הפכה להיות נגישה מאי פעם, מוצרים חכמים מצויים כיום כמעט בכל בית ומרבית אוכלוסיה זו משתמשת בטלפונים חכמים, מחשבים וטאבלטים ברמות שונות. עם זאת, לא פעם ניתן לשמוע ולחוש את התסכול של אוכלוסיית גיל זאת משימוש במוצרים אלו, ובצדק. פעמים רבות, התסכול נובע מהעובדה שפיתוח המוצר לא כלל קבוצת מיקוד מפלח גיל זה.

פיתוח ועיצוב מוצר ייעודי לאוכלוסיה זו, שונה מפיתוח מוצר טכנולוגי כללי. השוני נובע מגורמים רבים כגון הצרכים הסנסורים השונים שיש לאוכלוסיה זו ולכן מאפייני מוצר כמו סקלאת צבעים, גודל גופן ונוחות שימוש הופכים למרכזיים וכן צורך בחוויית משתמש (UX) שונה המותאמת למהגרים דיגיטליים אלו. נקודות אלו חשובות מאין כמותם בעיצוב מוצר כמו אימון קוגניטיבי דיגיטלי, שיעילותו תלויה רבות בהתאמתו לאוכלוסיית היעד וגיוס המשתמשים לאמון במוצר בכדי ליצור אימון מאתגר. יתרונותיו של האימון עשויים להיות ממוסכים על ידי כשלים שנובעים מעיצוב לקוי של UX\UI.

צילום/ תמונה: pexels

מספר עקרונות חשובים באימון קוגניטיבי

שמרו על האתגר

אחת המסקנות המשמעותיות שעלו ממחקרים שבדקו את יעילות האימון הקוגניטיבי היתה שיש צורך במאמץ וגירוי של היכולות השונות עליהן עובדים. כלומר, אם אתם מרגישים שאימון מסוג מסוים קל לכם, רוב הסיכויים שהאימון פחות אפקטיבי בעבורכם. בנוסף, אנשים שונים נבדלים ביניהם ביכולות הקוגניטיביות בהן הם חזקים יותר ופחות. לכן, אימון יעיל יכסה מרכיבים שונים על מנת למצוא את הגורמים שיש לחזק.

היו עקביים

פלסטיות מוחית היא התהליך הפיזיולוגי שאחראי על חיזוק הסינפסות במוחנו. אימון קוגניטיבי מסייע לחיזוק הקשרים הסינפטיים ושימור או אף חיזוק היכולות הקוגניטיביות. אך למעשה, על מנת שתהליך האימון הקוגניטיבי יתמוך לאורך זמן בשינויים הפיזיולוגים שמתרחשים במוח, צריך לאתגר את המוח לאורך זמן. כמו בספורט – לא מספיקים רק 2-3 אימונים על מנת לשמור על כושר לאורך זמן, קיים צורך להתאמן בצורה עקבית ומתמשכת.

תהליך יצירת הרגלים הינו אתגר בפני עצמו, אך בתחום האימון הקוגניטיבי הוא קריטי. על מנת לחוש בשינוי יש לפתח הרגל של אימון מוחי ולשמור עליו לאורך זמן. בצורה זו, המוח יצטרך להתמודד עם האתגר הקבוע באמצעות שינוי פיזיולוגי ברמה התאית ובכך לחזק את הסינפסות וכפועל יוצא לחזק את היכולות הקוגניטיביות.

תגוונו

גיוון הוא מילת מפתח באימון קוגניטיבי. בעוד שיצירת הרגלים מבוססת לרוב על חזרתיות ומונוטוניות, אחד הדברים החשובים באימון קוגניטיבי הוא הגיוון. סך היכולות הקוגניטיביות שניתן לאמן הוא אמנם לא גדול, אך ישנן מספר דרכים שבהן ניתן לאמן יכולות שונות. הגיוון באימון יכול להתבטא ברכישה של מיומנות חדשה או בביצוע מטלות ייעודיות שתפקידן לאתגר את המוח בצורות שונות. בנוסף, הגיוון באימון תורם למוטיבציה ועניין ובכך תומך באימון כהרגל יום יומי.

הכתבה בחסות אפקטיבייט

אפקטיבייט, הנה חברת הזנק ישראלית שהוקמה בשנת 2018, והצוות שעומד מאחוריה, מרכז בתוכו שנים של ניסיון הן בתחום היזמות והן בתחום המחקר הקוגניטיבי. הצוות שלנו שם עצמו למטרה לייצר אימון קוגניטיבי שמותאם לצרכי גילאי 55+ בכלל ואישית לכל משתמש. האימון יודע להציע תכנים שיאפשרו אימון אפקטיבי של מנגנונים הנחלשים עם הגיל תוך שמירה על כך שרמת העניין והאתגר יענו על הצרכים הקוגניטיביים של המשתמש. למעשה, אפקטיבייט שואפת לתת אימון מאתגר שיוביל כל אדם לקצה היכולת שלו ויאמן אותו שם, בהתאם לזמן שלו ולקצב שלו. המוצר אותו אנו מציעים הוא אפליקציה אינטרנטית, שניתן להיכנס אליה דרך כל מחשב, באופן נגיש ונוח. המאמן הקוגניטיבי שלנו לומד את המשתמש באמצעות השימוש שלו באפליקציה ובאמצעות מבדקי הערכה שנערכים בתוך האפליקציה. שקלול הפרמטרים בעבור כל משתמש בנפרד, מאפשר ליצור תוכנית אימונים מותאמת אישית בעבור כל משתמש. לפרטים נוספים, לחצו כאן.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

5 תגובות על "תשכחו מתשבצים וסודוקו: ככה עובד האימון הקוגניטיבי בעידן הטכנולוגי"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
לאלא
Guest

פעם היה מחקר (מודה- לא קראתי את כל הכתבה) שילדים/נערים ששיחקו במשחקי מחשב, בעיקר first person shooters שפרו בהרבה את היכולות הקוגנטיביות שלהם, את מהירות עין-יד וכו'. מוסר השכל- שחקו משחקי מחשב.

תעשיית האימון המוחי
Guest
תעשיית האימון המוחי

"אף על פי שנמצא שמיומנויות קוגניטיביות מסוימות ניתנות לאימון, טרם נמצא קשר בין תוכנות מסחריות לאימון מוחי לעלייה כללית בתפקודים המוחיים של האדם"

-לקוח מויקיפדיה – "אימון מוחי".
הציטוט תורגם מן המאמר –
Lawton, G. "Is it worth going to the mind gym?" – New Scientist
מוגש כשירות לציבור הקוראים.

שי-מנכ\"ל אפקטיבייט
Guest
שי-מנכ\"ל אפקטיבייט
הערה מאוד מעניינת, המאמר שצוטט פורסם ב 2008 ומאז נעשו מחקרים ומטא-אנליזות רבות. אומנם עוד יש חילוקי דיעות לגבי תוכנות שונות, אך בדיוק לשם כך אנחנו באפקטיבייט השקענו זמן רב בניתוח מחקרים, וריכוז של תובנות של חוקרים, מטפלים ו"מפתחי משחקים חכמים" על מנת לפתח סטנדרט חדש של אימון מוחי, לייצר אימון יותר אפקטיבי. פרופ' בעז בן-דוד פרסם בכנס הגרונטולוגיה האחרון ממצאים ראשונים של מחקר תיקוף של הפרוטוקול של אפקטיבייט, בו הראה שמבוגרים בריאים בגילאי 60-75 שהתאמנו במוצר של אפקטיבייט במשך 6 שבועות בלבד, הראו שיפור מובהק ביכולות קוניטיביות יומיות (!), יכולות השונות מאלו שאומנו במחשב ("far transfer"). תוצאות אלו נמצאות… Read more »
GOOD GUY
Guest

לפני כל אימון מוחי, רגע… עצרו הכל, רוצו לעשות תא לחץ אוויר באסף הרופא. זה בנתיים המקדם הגבוה ביותר לחידוש קוגניציה, פציעות, פוסט טראומה, ועוד דברים שקשורים למוח.

ביקמ
Guest

כתבה על שום דבר. אימון מוחי מחזק את המוח. וואו! המה בדיוק חידשתם? איזה ערך מוסף קיבל מי שהשקיע וקרא את הכתבה הזו? מה היא שווה חוץ מיחסי ציבור לכותב?!
אפס אפליקציות מומלצות, אפס תובנות, רק בלה בלה. התביישו לכם גיקטיים! בזבזתם את זמני לשווא!

wpDiscuz

תגיות לכתבה: