כל מה שאתם צריכים לדעת על אפליקציות לאימון קוגניטיבי ו… אה, כן, חיזוק הזיכרון

אימון מוחי חשוב לא פחות מתזונה נכונה ופעילות גופנית, ובכל זאת אנחנו מזניחים אותו. בשוק קיימות מספר אפליקציות לאימון הזיכרון – איך זה עובד ומה חשוב לבדוק לפני שמתחילים?

אל תזניחו את המוח (צילום: Pexels)

מאת יעל גילוץ, מנהלת מדעית בחברת אפקטיבייט

באופן טבעי, עם הגיל חלה האטה במנגנונים פיזיולוגיים שונים: קצב ההליכה, מטאבוליזם וכן – גם מתחילים לחשוב לאט יותר. את ההאטה בחשיבה ובתהליכים קוגניטיביים מסוימים ניתן לראות מגיל 39, ובין היתר היא יכולה להקשות על מעקב אחר הפטפוטים המהירים של הילדים, על שליפת מילה או השם הנכון תוך כדי שיחה, על הבנת דיבור בסביבה רועשת ועוד. השינויים האלה משפיעים ישירות על איכות החיים ולעתים אף עלולים לגרום להימנעות מפעולות ושיחות.

אולי בשל כך רבים טועים לחשוב שהמוח שלנו מתקבע בגיל צעיר ושבגיל מבוגר אי אפשר להמשיך ללמוד ולהתפתח, אבל המחקרים הרפואיים והאקדמיים של העשורים האחרונים מראים את ההיפך: למוח האנושי יש תכונה מדהימה – הוא גמיש. במילים אחרות, על אף ההאטה בתהליכים למוח עדיין יש יכולת שינוי, התחדשות והתאמה – והיא מתקיימת לאורך כל החיים, גם עמוק לתוך גילאי ה-90.

הסוד לשימור היכולת הזו הוא בהבנת הפעולות והגורמים שמפתחים את המוח ויישום שלהם ביום יום. פיתוח ישראלי חדש עוזר לחזק את יכולות הזיכרון באימון של 15 דקות על המחשב הביתי או הטאבלט, אבל איך זה עובד בדיוק?

חדר כושר למוח

המוח האנושי מבצע חישובים מורכבים במהירויות עצומות ובמינימום אנרגיה. כאשר אנחנו מאתגרים את המוח שוב ושוב, הוא מסיק שהפעולה הזו תמשיך לקרות ומשנה את הקשרים והחיבורים הנוירונליים במוח, כך שפעולה זו תהיה יעילה ומהירה יותר. ככל שנאתגר את המוח בצורה חזרתית, כך הוא יצטרך לשמור על הגמישות שלו ולעדכן את הקשרים המוחיים באופן קבוע.

אתגרים מוחיים הם חלק חשוב בשמירה על אורח חיים בריא ופעיל, לצד תזונה נכונה ופעילות גופנית, אליהן כולנו כבר מודעים. אבל מה זה אומר בדיוק? כאן האקדמיה באה לעזרתנו. מחקרים מראים שבאמצעות אימון קוגניטיבי ממוקד מטרה ניתן לאמן את המוח, בדומה לאופן בו אימון פיזי מחזק את הגוף. על פי התיאוריה הרווחת, אימון קוגניטיבי ממוחשב הדורש תגובה מהירה ומדויקת נעשה על ידי תרגילים ייעודיים הנקראים "Serious Games". אלו מאתגרים את המוח ומעודדים יצירת "עתודה קוגניטיבית", מעין גיבוי למסלולים הקיימים.

הופעת נגיף הקורונה הגבירה את הצורך בכלי אישי לאימון מוחי באופן עצמאי. הקורונה חייבה ריחוק חברתי, במיוחד בקבוצות הסיכון מגיל 60 ומעלה. ההסתגרות בבתים הובילה לירידה דרסטית בחשיפה לגירויים ואתגרים ביחס לזמני שגרה, דבר שהביא לירידה בדרישה הקוגניטיבית שלהם. רופאים וחוקרים רבים מזהירים שירידה זו עלולה להוביל להאצת ההידרדרות הקוגניטיבית הטבעית, ושמים דגש על חשיבות יצירת אתגרים קוגניטיביים חדשים גם במסגרת הביתית ושמירה על קשרים חברתיים.

חברות שונות ברחבי העולם פיתחו אימונים קוגניטיביים המיישמים את המחקרים בתחום בצורות שונות. רובן מציעות את אותו האימון לטווח גילאים רחב – מילדים ועד מבוגרים. פיתוח כזה מאבד את אחד מעקרונות האימון המרכזיים – התאמה לצרכים של האוכלוסיה הספציפית שלה מיועד האימון.

לפיתוח מוכוון משתמש ואוכלוסיה (User centered Design) יש חשיבות גדולה. לכל גיל יש את הצרכים שלו: מבחינת העיצוב – גודל פונטים, צבעים וסאונד שמתאימים לצרכי החושים והתפיסה המשתנים עם הגיל (ראייה ושמיעה); מבחינת חוויית המשתמש והגישה לטכנולוגיה שמאוד שונה בין ילדים למבוגרים, אך גם בין מבוגרים בני 25 למבוגרים בני 65; ולבסוף מבחינת הצרכים הקוגניטיביים ודגשי האימון עצמו: הסיבות לאימון קוגניטיבי משתנות בין גילאים ומצבים, והמיקוד באימון צריך להשתנות איתן. כלומר, בגילאים שונים מומלץ לשים דגש על אימון מנגנונים שונים, ונאמן אחרת ילדים עם הפרעות קשב וריכוז לעומת מבוגרים צעירים שרוצים לחדד תהליכי הסקה. וכל זה עוד לפני שדיברנו על התאמה אישית של האימון להתקדמות האישית של כל משתמש.

אז אילו תכונות חשוב לחפש באפליקציית אימון זיכרון?

התאמה לאוכלוסיה ולמטרת האימון: אם מדובר בילד עם בעיות קשב וריכוז, נרצה שיתאמן על תוכנה המותאמת לגילו ולאתגרים שעמם הוא מתמודד. אם מדובר באדם מבוגר, חשוב שהתוכנה תהיה מותאמת לצרכים הספציפיים של הגיל הזה – למשל תוכנה אינטואיטיבית שלא מצריכה שליטה בטכנולוגיה, פונטים קלים לקריאה וכפתורים גדולים.

התקדמות אישית: חשוב שהתוכנה תלמד את התהליך שעובר המשתמש ותשנה את רמת האתגרים בהתבסס על ביצועיו והתפתחות יכולותיו. אם התוכנה לא דורשת שם משתמש אישי, כנראה שהיא אינה עוקבת ועושה אדפטציה מדויקת.

"עזרה ראשונה": השפעות אימון קוגניטיבי לוקחות זמן, כמו פיזיותרפיה. אם האפליקציה מקנה כלי עזר נוספים שניתן להשתמש בהם לתמיכה בטווח הקצר, הרי שמדובר ביתרון משמעותי. עזרים כאלה יכולים לכלול לימוד טכניקות והקניית כלים מעשיים לשימוש מיידי, כמו טכניקות זיכרון שאפשר להתאמן עליהן וליישם אותן אפילו בביקור שגרתי במכולת.

יצירת מוטיבציה: פעמים רבות אנשים נרשמים לתוכנית אבל מתקשים להתמיד. כמו בכל הרגל שרוצים לייצר, צריך למצוא כלי שיהיה נח, ידידותי וקל לשימוש. כלי עם תזכורות או תכנים מעניינים שיגבירו את המוטיבציה להתאמן יעודדו את השימוש בו ויקלו על ההטמעה שלו במסגרת השבועית. ככל שנרבה להתאמן, יגדל הסיכוי של התוכנה להשפיע על חיזוק ושימור הזיכרון לאורך זמן.

הכתבה בחסות Effectivate‎

אפקטיבייט היא חברת הזנק ישראלית מצליחה שהוקמה לפני 3 שנים , במטרה לפתח מוצר מוביל בשוק התוכנות הקוגניטיביות ,ולהציב רף חדש המשלב ידע קליני וטכנולוגיות מדעיות, על מנת למקסם את האימון המוחי. התוכנה הינה התוכנה היחידה שפותחה במיוחד לבני 55 ומעלה עם מחשבה על המשתמש(user centric (,ובנוסף הושקעה חשיבה רבה על אפקטיביות האימון -וזאת ע"י הקניית מוטיבציה מתמשכת למשתמש ע"י שילוב של שני מנגנונים במקביל – מנגנון השיקום שעובד לטווח הארוך באמצעות אימונים מותאמים אישית שגורמים לזיעה מוחית ומתמקדים ביכולות הזיכרון והקשב ומנגנון הפיצוי שנותן כלים יישומיים, לדוגמה, לימוד אסטרטגיות לשימוש מידי ע"י שיאן גינס בזיכרון, ערן כץ.
במחקר אקדמאי שנערך ע"י פרופ בועז בן דוד מהמרכז הבין תחומי ,נמצאו שיפורים משמעותיים ביכולות קוגניטיביות אחרי שישה שבועות בלבד של אימון בתוכנת אפקטיבייט, בהשוואה לאנשים שלא התאמנו.
המוצר הושק למכירה לפני כשנה וכבר ישנם אלפי מנויים פעילים. התוכנה נמצאת בשימוש במחלקה הנוירולוגית בבי"ח ברזילי ובמחלקת השיקום של המרכז הרפואי סוראסקי. בנוסף, ניבחרה ע"י קופת חולים כללית כחברה מובילה בתחום האימון המוחי ומציעה הטבה בלעדית למבוטחיה.

כתבת אורחת

הגב

5 תגובות על "כל מה שאתם צריכים לדעת על אפליקציות לאימון קוגניטיבי ו… אה, כן, חיזוק הזיכרון"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
יו יו
Guest

רציתי לכתוב משהו ושכחתי

תכל\'ס
Guest

מאמר שלא הוסיף הרבה… (כתבה מקודמת?).

KEY
Guest

מוצע שאפקיטבייט יקימו חברת בת או ישתפו פעולה עם עם חברת DAYTWO, יכול לצאת משהו מעניין בין שתי החברות הללו, כי בDAYTWO יש קהל יעד רחב של מבוגרים שמתקשים מאוד עם האפליקציה, ואולי לפקטיבייט יהיו כלים משלימים שיקלו על קהל המבוגרים להשתמש בתדירות גבוהה יותר באפליקציה בלי שתהיה נשירה כה גדולה של משתמשים בוגרים!

צביקי
Guest

זאת פירסומת
לא כתבה!!

צביקי
Guest

זו לא כתבה!
זאת פירסומת!!

wpDiscuz

תגיות לכתבה: