מה המחיר של חוסר היכולת לרפא את מחלת הסרטן?

מערכות מחשוב קוגניטיבי נועדו לעבד ולנתח את כמויות המידע האדירות שמונפקות מדי יום, ולספק מהן תובנות, המלצות מנומקות ודרכי פעולה חדשות לגמרי בתחומי רפואה, רכב, קמעונאות, אנרגיה ועוד. לפני שמדברים על שווי המערכות, צריך לחשוב על המחיר שנשלם אם לא נפתח אותן

Mixed race girl with spider web getty images

קרדיט תמונה: Donald Iain Smith, Getty Images Israel

מאת אפרת הקסטר, IBM

למערכות קוגניטיביות יש פוטנציאל אמיתי שאסור להתעלם ממנו. הן משנות את העולם שבו אנו חיים: מעצבות מחדש תחומי משק ותעשייה ומאפשרות לנו לראות דברים ולהפיק תובנות שלא היו מעולם בהישג ידנו. בניגוד לפיתוחים קודמים בתחום האינטליגנציה המלאכותית, מחשוב קוגניטיבי אינו מנסה לשכפל את אופן הפעולה של המוח האנושי, אלא הוא מערכת ששואפת לטפל טוב יותר במכלול הנתונים הזמינים בעולמנו.

90% מהמידע בעולם נוצר רק בשנתיים האחרונות

מדי יום נוצרים בעולם 2.5 קווינטיליון של נתונים (30 אפסים משמאל לספרה "1"). 90% מהמידע הזמין כיום בעולם נוצר בשנתיים האחרונות בלבד, ומדי דקה נוצרים בעולם 1.7 מגה-בייט של נתונים לכל אדם החי על פני כדור הארץ. מה שנדרש עתה הוא מערכת שתהיה מסוגלת להתמודד עם כמויות הנתונים האדירות האלה, שכן הבינה האנושית פשוט אינה מסוגלת לטפל בנפחי מידע שמזנקים בקצב אדיר כזה.

המסע בתחום המחשוב הקוגניטיבי מתמקד בהקניית יכולת עשייה ופעולה על בסיס מידע: לנתח ולהפיק תובנות מכמויות עתק של נתונים: ללמוד את תחום הפעילות של העסק או הארגון שאותו הן משרתות, ולנמק באופן ברור את החלטות לפעולות עליהן הן ממליצות. הן מנהלות אינטראקציה רצופה עם בני אדם, והאינטראקציה הזאת היא שמרחיבה את מסגרת היכולות של המכונה. אין כאן "אוטומטיזציה" של תהליכים קיימים, אלא הבנה של צרכים ושל תוכן על מנת להציג דרכים חדשות לחלוטין לפעולה.

במקביל לפיתוח המערכות הללו עולה גם שאלת המחיר – כמה שווה המערכת הקוגניטיבית? כמה היא עולה? אך במקרה הזה השאלה שצריך לשאול היא מה המחיר של אי ידיעה – מה המחיר של חוסר יכולתנו לרפא את מחלת הסרטן? מה המחיר של אי גילוי מקורות אנרגיה חלופיים? סביר שמדובר במיליארדים ואף בטריליוני דולרים. תעשיית הבריאות העולמית לבדה מגלגלת מדי שנה 8-7 טריליון דולר, כמחציתם בארה"ב, ו-30%-40% מהסכומים האלה מוגדרים על ידי אנשי התעשייה עצמה כבזבוז מוחלט.

בתעשיית הגז והנפט, למשל, מותקנים בממוצע יותר מ-80 אלף חיישנים במפעל או במתקן אגירה. מאגר גז בודד ייצר לאורך חייו יותר מ-15 פטא-בייט של נתונים, ומערכות קוגניטיביות מסוגלות לסייע במניעת קידוחים מיותרים ובלתי יעילים ובאופטימיזציה של תהליכי ההפקה. בתחום הקמעונאות, המחשוב הקוגנטיבי יכול לעבד ולנתח 500 מיליון ציוצים בטוויטר ו-55 מיליון עדכונים בפייסבוק שמועלים מדי יום. גישה ישירה לנתונים האלה מאפשרת לזהות דפוסי קניות, העדפות וכיוונים אליהם מתקדם השוק. גם בעולם התחבורה יש צורך ביכולות קוגניטיביות. ב-2020 75% מהמכוניות בעולם יהיו קשורות לרשת וייצרו 350 מגה-בייט של נתונים מדי שניה. כדי לאפשר למכוניות לקבל החלטות בזמן אמת על אודות הסביבה שבה הן נעות, דרוש טיפול נכון בנתונים שהתקבלו מתהליך לימוד מתמיד של הסביבה הזאת ושל הרגלי הנהיגה של הנהג.

ההזדמנות הגדולה – תחום הבריאות

האינטרנט של הדברים הוא החזית החדשה. כיום מכשירי חשמל חכמים הקשורים לרשת מהווים פחות מאחוז מהמוצרים הנמכרים בחנויות, אך מספרם צפוי לזנק עד כ-50% בשנת 2020. אלה יכולים להיות מכשירי חשמל ביתיים או מערכות הפועלות בערים חכמות – שיטור עירוני, הכוונת תנועה, שירות לאזרח, כולם יתנהלו על בסיס הנתונים האלה. כך, כשם שמערכת מחשוב קוגניטיבית מסוגלת להתמודד עם עיבוד שפה טבעית, היא מסוגלת גם לטפל בתמונות או בעיבוד אותות בקנה מידה אינסופי.

וכמובן, לכל מה שמתחבר לרשת דרושה גם אבטחה. בשנת 2014 למשל נפרצו ונגנבו יותר ממיליארד רשומות של פרטים אישיים של משתמשים. אבטחה בעידן הנוכחי אינה עניין של חומת אש כזאת או אחרת. אבטחה כיום היא ניתוח אנליטי של התנהלות המשתמשים והמערכות: כלי הגנה המסוגלים לזהות פעילות חריגה ולהגיב עליה בזמן אמת. מערכת מחשוב קוגניטיבי מסוגלת להתמודד עם כמויות הנתונים הנאספות על ידי מונים חכמים ברשתות החשמל והמים, ולזהות מגמות וכשלים ברשת על מנת להגן על שרידותה.

אך התחום שמספק את ההזדמנות הגדולה ביותר למחשוב קוגנטיבי הוא תחום הבריאות, שיכול להשתפר פלאים בעזרת טיפול ברשומות רפואיות, ניתוח נתונים של אוכלוסיות שלמות בשילוב Big Data וניתוח קוגניטיבי של תמונות הדמיה רפואיות. זאת בנוסף לתהליכי אינטראקציה עם חולים בשפה אנושית על מנת לאסוף מידע ולהציג המלצות, או ניתוח קוגניטיבי של מכלול הספרות הרפואית, שיבוצע תוך שניות, והפניית תשומת לבו של הרופא למידע הרלוונטי לחולה.

שילוב של אדם ומכונה

בבסיס טכנולוגיית המחשוב הקוגניטיבי עומדות יכולות למידת מכונה: ניתוח שאלות המוצגות בפני המכונה, עיבוד שפה טבעית, ניתוח טקסטים והנדסה מתקדמת של רכיבים הנדרשים לביצוע פונקציות מוגדרות. ההחלטה להעביר את העיבוד הקוגניטיבי אל סביבת הענן היא עניין טבעי ומתבקש: רק שם ניתן להבטיח טווח הרחבה אינסופי, ובעיקר את האפשרות לשלב נתונים, כלים ומידע מהמגוון הרחב ביותר של מקורות ומאגרים.

יריית הפתיחה של עידן המחשוב הקוגניטיבי נשמעה בפברואר 2011, כאשר גברה מערכת ווטסון של יבמ על אלופי האלופים במשחק הטריוויה האמריקאי Jeopardy. כדי להשיג את הניצחון הזה נדרשה מערכת המסוגלת "לזכור" כל פריט מידע המוצג בפניה, בכל פורמט שהוא, ולשלוף את המידע הרלוונטי בתוך 2.5 שניות וברמת דיוק של 85% לפחות. בדרך שולבו במערכת גם אלגוריתמים מתוחכמים בתחום למידת המכונה ויכולות ייחודיות לעיבוד שפה טבעית.

חשוב לזכור כי גם כאן, על אף התחרות הספורטיבית, אין מדובר בקרב בין אדם למכונה. מחשוב קוגניטיבי הוא שילוב של אדם ומכונה, ולא עימות ביניהם. השילוב הזה הוליד בחמש השנים האחרונות כלים חדשים לעיבוד תמונה, לאופטימיזציה של תהליכי רכישות ולזיהוי קול ודיבור בשפה רגילה ורצופה. יבמ היא חלק ממספר קטן במיוחד של שחקנים בעולם המחשוב הקוגניטיבי שבונים כיום מערכות שלמות, המציעות את מכלול היכולות האלה באופן שמאפשר ליישמן בכל תחומי המשק והתעשייה.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

2 תגובות על "מה המחיר של חוסר היכולת לרפא את מחלת הסרטן?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
יוני
Guest
יש שני דברים שכתבת ולא הבנתי: 1. את מדברת על בזבוז מוחלט, של מה? של כסף? האם המצב הקיים הוא לא מכונה מעולה לייצור כסף? את כתבת בעצמך שתעשיית הבריאות מגלגלת טריליוני דולרים. 2. אני מבין את היכולת לנתח נתונים ולזהות מגמות אבל אני לא מבין איך מערכת קוגנטיבית תסיק מסקנות? כתבת "…להפיק תובנות מכמויות עתק של נתונים: ללמוד את תחום הפעילות של העסק או הארגון שאותו הן משרתות, ולנמק באופן ברור את החלטות לפעולות עליהן הן ממליצות.". זה נשמע לי כמו צורת מחשבה מאוד אנושית. אני מניח שתהיה מעין מערכת מקרים ותגובות אבל ב-scale כזה, זו צריכה להיות מערכת… Read more »
Asaf Shelly
Guest

התחום עוד בחיתולים. בעצם כולם אומרים "בואו נראה מה אפשר לעשות". בגדול ניתוח של כמות כזאת של נתונים יכולה למצא קשרים בין דברים שלכאורה לא מחוברים. למשל משהו כמו "אם אחרי שתית קפה חום הגוף שלך עולה יותר מהר מהרגיל אז סיכוי טוב שלמחרת תגלה שיש לך וירוס". יכול להיות שהוירוס הוא סיבה לחום ויכול להיות שהדבקות היא תוצאה. ככה או ככה מקבלים תמונה יותר טובה של המצב.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: