כיצד משפיע טרנד חללי העבודה על ההייטק ובכלל?

חשבתם שזה רק טרנד? מתחמי העבודה משנים את אופיו של שוק העבודה ובכוחם גם לייצר קהילה המשפיעה לא רק על חבריה, אלא על הסביבה בכלל

צילום: חן וגשל

מאת מיקי משיח

פריחתם של מתחמי העבודה המשותפים כבר מזמן אינה טרנד חולף. מספרם עולה בהדרגה לאור הביקוש ההולך וגובר בקרב קהלי היעד, שמגלים בהם ערכים מוספים שניתן להגדירם אפילו כממכרים. פרט לדיווחים המוכרים של עלייה בפרודוקטיביות ויצירת קשרים מקצועיים ואישיים, מספקים מתחמי העבודה בהדרגה גם שינוי חברתי וכלכלי מרתק באזורים שבהם הם ממוקמים. מנהלי הקהילות דואגים לייצר במתחם העבודה שלהם קהילה עסקית תוססת, אך במקביל מתחילים להבין את הערך הטמון בשיתופי פעולה ארוכי טווח עם עסקים הנמצאים בסביבתם ורותמים את כוחה של הקהילה שלהם למיזמים חברתיים משמעותיים.

עסקים קטנים כמנוע צמיחה אמיתי

תארו לכם סיטואציה בה מאות אנשי מקצוע מתחומים שונים קובעים את מושבם בשכונה כלשהי בפאתי העיר. בתור התחלה, אותם חברים מהווים כוח צרכני משמעותי הזקוק לשירותים דוגמת מסעדות, בתי קפה ומרכזי קניות למיניהם. עסקים אלו דורשים ידיים עובדות ולמעשה נוצרת לה, באופן טבעי, דרישה למשרות נוספות. אם ניקח זאת צעד אחד קדימה, גם הרשויות המקומיות מרוצות מהתהליך. התעוררותו של אזור מסוים מעודדת את מקבלי ההחלטות להשקיע בו ולשפרו הן ברמת התשתית והן ברמת הנראות.

צמיחה אמיתית מקורה בחברות קטנות ובינוניות המפיקות באופן מסורתי את המספר הגבוה באמת של מקומות עבודה, ולכן מהוות קטליזטור מרכזי לצמיחה במשק. מתחמי העבודה המשותפים הם חממה מצוינת לפריחתן של יוזמות עסקיות חדשות, ומכאן ליצירה של מקומות עבודה חדשים הן במתחם עצמו והן בסביבתו הקרובה. יזמים רבים מעידים כי הישיבה במתחמי עבודה משותפים מסייעת להם לאזור אומץ ולנסות לצאת לדרך עצמאית בידיעה כי סביבם נמצאת קהילה תומכת המורכבת מאנשים כמותם.

Colorblind / Getty Images Israel

גם הענקיות זונחות את הקיוביקלס לטובת עבודה שיתופית

צלם/תמונה: Colorblind/ Getty Images Israel

תופעה מעניינת בהקשר זה מתרחשת גם במסדרונותיהם של מעצמות דוגמת IBM ו-Pinterest. השינוי בתפיסה בא לידי ביטוי בזניחת הקיוביקלס המנוכרים ובמעבר לעבודה בשטחים משותפים בבנייני המשרדים שלהן, וזאת במקביל לאימוץ תרבות עבודה המושפעת ממתחמי עבודה משותפים. בשלב הבא החלו חברות ענק אלו ליצור שיתופי פעולה עם חברות שונות הפועלות בתחומים דומים, במטרה להעניק לצוותים השונים סביבת עבודה יצירתית ומפרה מאי פעם. רבות מהן גם מממנות חממות טכנולוגיות במתחמים משותפים, והדיווחים על תוצאות חיוביות הודות לשינוי לא מאחרות להגיע.

חולקים ומשנים תרבות צריכה

מאות אנשים החולקים יחדיו חלל עבודה משותף יכולים לייצר בקלות תרבות צריכה משופרת. בתור התחלה, שיתוף מתמיד של ידע בין חברי הקהילה יכול לחסוך לחברים בה סכומי כסף משמעותיים בעבור שירותים שבעבר צרכו תמורת תשלום. רעיונות, טיפים ועצות מחליפים להן ידיים ומסייעים רבות בבנייתה של קהילה מקצועית משתפת ומשגשגת.

מנהלי הקהילות והיזמים מתחילים להכיר בכוחה הצרכני של הקבוצה במתחם ומתחילים להציע לחברים שירותים דוגמת ביטוחים, ייעוץ משפטי ותכניות בריאות וכושר, שהרי ברור שתיק ביטוחי הכולל מאות לקוחות, לדוגמה, יזכה את החברים בתנאים משופרים כמו דמי ניהול נמוכים יותר ופרמיות נמוכות לתשלום. חישבו שנייה על שירותים משפטיים – כמה קל ונוח לייצר שיתוף פעולה עם משרד עו"ד המתמחה בחוזים משפטיים שייתן שירותי בסיס לחברים בקהילה ללא תשלום, ויגבה מחיר מיוחד עבור שירותים משלימים. נחמד, לא?

מחזקים בפריפריה

מסיבות ברורות, צעירים ומשפחות בתחילת הדרך שואפים לקבוע את ביתם קרוב ככל שניתן למקום העבודה. התופעה של נטישת הצעירים את הפריפריה ומעבר לערים הגדולות אינה מתרחשת רק בישראל אלא בעולם כולו. פתיחתם של מתחמי עבודה משותפים בערי לוויין מחזקת את הקהילות המקומיות ובכוחן להשאיר צעירים רבים ומוכשרים בקרבת הבית. מתחמי העבודה המשותפים מפוצצים בכישרון וממש דורשים לייצר שיתופי פעולה קהילתיים שיתרמו לתושבים הגרים באזור.

מתחמי העבודה הראשונים שהוקמו בארה"ב באמצע העשור הקודם התרכזו במתן שירותי קצה לחברים הראשונים, ולא העלו על הדעת כי צורת עבודה זו תצבור תנופה אדירה המייצרת קהילה שבכוחה להשפיע על סביבתה המיידית. מעניין לראות כי העידן הטכנולוגי המואץ, זה שגרם לנו במשך עשורים להתרכז בעצמנו, מקבל תפנית מעניינת ומביא בני אדם להכיר שוב ביתרונות של "ביחד". התופעה מחלחלת גם לתרבות ארגונית של חברות המעסיקות מאות עובדים, שעד לא מזמן היו מקפידות לרכז את עובדיהן במתחמים סגורים המיועדים להם בלבד, וכיום דואגות להם לסביבת עבודה מפרה ופתוחה יותר מאי פעם.

בוחרים נכון – הקטנות שעושות את ההבדל

צילום:חן וגשל

חברות התרות אחר מתחם עבודה משותף מודעות ליתרונות הברורים ברמת הנטוורקינג, האווירה, העיצוב המרשים והחיסכון במשאבים, אך מעטפת השירותים כוללת פעילויות נוספות שיכולות להוות ערך מוסף אמיתי:

קורסים מקצועיים – שווה לבדוק אם המתחם בו בחרתם מקיים קורסים והכשרות הרלוונטיים לתחום העיסוק שלכם. לרוב שיתופי פעולה עם גופים מקצועיים המתמחים בהדרכה יאפשרו לכם כחברים לקחת חלק בהכשרות, שיעלו פחות מאשר אם תרשמו אליהן עצמאית.

שת"פ עם נותני שירות – עסקים הנמצאים בתחילת הדרך מקצים משאבים לייעוץ משפטי ועניינים חשבונאיים למיניהם. בחלק ממתחמי העבודה ניתן למצוא משרדים המעניקים שירותים התחלתיים בחינם, כמו חוזים סטנדרטיים ושירותים מתקדמים יותר בעבור תשלום מופחת לחברי הקהילה.

מיקום נגיש ונוח – אף אחד מאיתנו לא מעוניין לבלות שעות על הכבישים בנסיעה למקום העבודה וממנו. מומלץ לבחור במתחם עבודה הממוקם בסמיכות לצירי תחבורה ראשיים, לתחנת רכבת זמינה או כאלה שמאפשרים נסיעה בניגוד לעומסי התנועה הכבדים. בסעיף הנוחות נציין כי אם האזור גם שוקק חיים, מה טוב.

קהילה חזקה – סקרים מעידים כי אחד הגורמים המשמעותיים במדד שביעות הרצון של החברים במתחמי העבודה המשותפים הוא קיומם של חיבורים אישיים ועסקיים בקהילה. אל תתביישו להחליף מילה או שתיים עם החבר'ה הנמצאים במתחם שבו אתם עורכים סיור התרשמות. אין טוב ממראה עיניים ומשמע אוזניים.

הכתבה בחסות Powerball

Powerball הינה רשת מתחמי עבודה המציעה משרדים מעוצבים לעצמאים וחברות מסוגים וגדלים שונים בין השירותים המוצעים תוכלו למצוא את PowerAcademy- קורסים מקצועיים בשיתוף ג'ון ברייס, חדרי ישיבות והרצאות, ואזורי ישיבה מפנקים. כחלק מהחזון של Powerball לסייע ככל הניתן בהצלחת חברי הקהילה, כל מתחם מנוהל ע"י צוות מסור, הבודק ומבין את צרכי החברות השונות במתחם, ומסייע בחיבורים עסקיים, שיתופי פעולה, הרצאות שבועיות, מפגשי נטוורקינג, מיטאפים Office Hours ועוד וכל זאת על מנת להפוך חלום כל עסק להצלחה!

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

6 תגובות על "כיצד משפיע טרנד חללי העבודה על ההייטק ובכלל?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
רון
Guest

כתבה פרסומית במסווה של כתבה עניינית

מישהו
Guest

עד סיום ה"כתבה" לא הבנתי מי המציא שיש ייתרון לאיזור פתוח. בסוף הבנתי.

Amir
Guest

hakatava behasut… says everything.
shame on you

אאא
Guest

עוד כתבה פרסומית מביכה באתר ההולך ומידרדר הזה. שום מילה על הצרות הנוראיות במתחמים משותפים. כל שיחה מפריעה לכולם בחלל. כל ניסיון לערוך שיחת וידאו במקום המושב שלך היא בלתי אפשרית מבחינת נוחות, שמע ואי הפרעה לשאר האנשים.

אחד שיודע
Guest

מה ההבדל בין OPEN SOURCק בחברה גדולה לזה, זה אותו הדבר

תמיר
Guest

הלוואי ונראה יותר מתחמי עבודה משותפים בערים שאינן תל אביב….

wpDiscuz

תגיות לכתבה: