תואר "שותף-מייסד" זה לא סוכריות. תחשבו טוב טוב לפני שאתם מחלקים אותו

יזמים של סטארטאפים נוטים לא פעם להעניק לחבר צוות את התואר "מייסד-שותף" – בלי להבין את ההשלכות המשפטיות והתדמיתיות של המעשה

מקור: Pixabay

מאת עו"ד גדי וייס

אחד האתגרים הגדולים שסטארטאפים צעירים מתמודדים איתם הוא הרכבת הנבחרת. במקרים רבים המיזם מורכב משניים-שלושה יזמים עם היכרות מוקדמת, מהלימודים, השירות הצבאי או במסגרת עבודה קודמת. בעוד שהרקע המשותף עשוי לתרום רבות לגיבוש הרעיון הראשוני, הדמיון בפרופיל המקצועי של היזמים המקוריים צפוי ליצור, בשלב מוקדם יחסית, צורך לצרף בעלי תפקיד נוספים המחזיקים ביכולות וכישורים שחסרים למייסדים העיקריים.

למיזם בראשית דרכו חסרים המשאבים כדי להציע למועמדים פוטנציאליים שכר ותנאים התואמים את ערכם בשוק, והדרכים לצירוף מועמדים אטרקטיביים, במקרים רבים, כוללות מנגנוני תגמול ותמרוץ כמו למשל ניירות ערך. ואכן, אתגר שרבים נתקלים בו במהלך גיוסי כוח אדם ראשוניים הוא שמועמדים דורשים לקבל, עוד במסגרת המשא ומתן על תנאי הצטרפותם, מניות או אופציות והגדרת תפקיד מכובדת, וגם מעמד של מייסד-שותף. כיועציו המשפטיים של המיזם, בשלב זה אנחנו נשאלים לעתים קרובות על ידי היזמים מה תהיה המשמעות של תואר כזה, והאם מדובר בעניין ששווה להילחם עליו.

אין חשיבות משפטית, אבל יש אבל

לכאורה, לתואר "מייסד" אין חשיבות רבה מבחינה משפטית: דיני החברות בישראל ממעטים להשתמש במונח זה ואינם מעניקים לבעלי מניות, דירקטורים או נושאי משרה המוגדרים כמייסדים יתרונות משמעותיים על פני מי שאינם מוגדרים ככאלה. עיקרן של זכויות היתר המקובלות של מייסדים בחברות סטארטאפ – כגון אחזקה של חלק משמעותי מהמניות, הזכות למנות דירקטורים, או זכויות וטו בהצבעה על נושאים חשובים – נקבעות בדרך כלל בהסכם המייסדים או בתקנון החברה, בהתאם להסכמות שאליהן הגיעו המייסדים ביניהם ובהמשך עם המשקיעים, ואין הכרח כי זכויות אלה יוענקו לכל המייסדים, או לכולם באופן שווה. עם זאת, על היזמים לקחת בחשבון כי לצד החופש התיאורטי לצקת לתוך התואר "מייסד" כל תוכן שירצו, לשוק ישנן ציפיות מסוימות לגבי מהות תפקיד המייסד; ומשכך, הכתרה של בעלי תפקידים במיזם בקלות-דעת כ"מייסדים" עלולה להוות מקור לצרות עתידיות, הן מהזווית העסקית והן מהזווית המשפטית.

הנקודה המרכזית שעל היזמים לקחת בחשבון היא שהגדרת מייסד נוסף משדרת כלפי חוץ שחלקו של אותו חבר צוות בהצלחת המיזם הוא משמעותי מאוד. כך למשל בבדיקות נאותות שהסטארטאפ שלכם יאלץ לבצע במסגרת סבבי השקעה, ובפרט בסבבי השקעה מוקדמים: בהיעדר מוצר או נתונים כספיים מוצקים להתבסס עליהם, במקרים רבים מייסדי המיזם הם אלה שעומדים במרכזה של בדיקת הנאותות, כאשר החברה נדרשת להניח את דעת המשקיע כי המייסדים הם בעלי רקע וניסיון מתאימים; כי הם מקדישים את רוב שעות עבודתם להצלחת המיזם; וכי הדינמיקה בין היזמים היא חיובית ומפרה. בהתאם, על היזמים להקפיד כי כלל המייסדים עונים בצורה טובה ככל האפשר על קריטריונים אלה: בעוד שמשקיעים צפויים להתייחס בסלחנות ליועץ חיצוני שמחזיק בעיסוקים צדדיים נוספים לצד עבודתו במיזם, יהיה קשה בהרבה להצדיק בפני משקיעים סיטואציה שבה מדובר באחד המייסדים.

סיטואציה נוספת שבה הסיווג של חברי צוות כמייסדים עשויה לבוא לידי ביטוי היא במקרה של סיום ההתקשרות עם אותו חבר צוות. ראשית, בעוד שסיום התקשרות עם עובד או יועץ חיצוני נתפשת לרוב בעיני משקיעים כאירוע שגרתי בחיי החברה, סיום התקשרות בין החברה לאחד המייסדים עלולה ליצור רושם של זעזוע בעל השלכות אסטרטגיות על המיזם, המטיל צל על מערכת היחסים בין המייסדים ויכולתם להמשיך הלאה כצוות. שנית, בתרחיש שבו סיום ההתקשרות עם מייסד יסלים לכדי סכסוך משפטי, במקרים רבים עשוי המייסד העוזב לטעון כי חלקו בהצלחת המיזם היה גדול מאוד ולתבוע לעצמו נתח משמעותי מהון החברה (בפרט כאשר בין היזמים לא קיים הסכם מסודר); ולאור סיווגו של אותו חבר צוות כמייסד מלכתחילה, היזמים הנותרים ימצאו את עצמם בסיטואציה שבה יהיה להם קשה בהרבה לטעון להגנתם כי חלקו של אותו חבר צוות בהצלחת המיזם למעשה לא היה כה משמעותי.

לסיכום, טוב יעשו יזמים אם יבחרו בקפידה את חברי הצוות הזוכים להתהדר בתואר "מייסד", מתוך הבנה שלא מדובר באות כבוד ריק מתוכן אלא בהחלטה חשובה, שתשפיע רבות על האופן שבו החברה נתפשת בעיני צדדים שלישיים. כאשר הדרישה מועלית במהלך משא ומתן עם מועמד אטרקטיבי אך כזה שאיננו מתאים להיחשב כמייסד, רצוי לנסות לזהות את הצורך העומד בבסיס הדרישה הזו (למשל, שיקולים של "נראות", רצון לשדרוג בהגדרת תפקיד, שאיפה להבטיח שליטה מסוימת על אופן ניהול המיזם) ובמידת האפשר לענות עליו, גם אם באופן חלקי, באמצעים אחרים.

הכותב הוא עו"ד במחלקת ההייטק בפירמת עורכי הדין פרל כהן צדק לצר ברץ

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: