אז ענן או NAS? יש כמה דברים שעסקים קטנים צריכים לקחת בחשבון

גישה יעילה לניהול נתונים כוללת כמה קריטריונים הכרחיים, בהם תשתית נוחה התומכת בסביבה מרובת משתמשים, שחזור נתונים בקלות ועוד. שתי הגישות המקובלות דומות באופן מסוים, אבל חשוב להכיר את ההבדלים ביניהן לפני שבוחרים בדרך פעולה

פשיעת הסייבר מהווה סיכון לביטחון המידע ויש צורך אקוטי בפתרון יעיל לניהול דאטה (צילום: Dreamstime)

נתונים הם הנכס הגדול ביותר של ארגונים מודרניים בכל גודל, וניהול הנתונים חיוני להפעלת העסק באופן חלק. אבל כיוון שמשאבי המחשוב מוגבלים, ניהול נתונים לעתים תכופות לא מקבל עדיפות בעסקים קטנים ובינוניים רבים. התוצאה היא קבצים המפוזרים ביעדים רבים – כוננים קשיחים חיצוניים, מחשבים אישיים של העובדים או אפילו שטחים פרטיים בענן.

אבל המגפה העולמית שינתה הכל. הקורונה המתמשכת הציבה אתגרים חסרי תקדים שמשנים משמעותית את אופן העבודה שלנו ואת אופן הפעולה של עסקים. היכולת לעבוד ביחד ביעילות ממקומות מרוחקים חיונית יותר מאי פעם, וחברות מתקינות מערכות מרוחקות כדי לתמוך בעובדים שעובדים מהבית – אבל גם הפושעים מנצלים את חולשות האבטחה שהתרבו.

על פי PurpleSec, פשיעת הסייבר גדלה פי 6 מתחילת המגפה, וה-FBI מקבל עד 4,000 תלונות של אבטחת סייבר בכל יום. פשיעת הסייבר גדלה כל הזמן ומהווה סיכון גדול יותר לביטחון הנתונים והפרטיות, והצורך בפתרון יעיל לניהול קבצים נעשה אקוטי.

ענן או NAS?

גישה יעילה לניהול נתונים כוללת תשתית נוחה שיכולה לתמוך בסביבה מרובת משתמשים, שמירה על יעילות עסקית על ידי גישה, שיתוף וסנכרון קבצים וגיבוי ושחזור נתונים בקלות ויכולת להתרחב ללא מאמץ. אחרי שקבענו את החשיבות של ניהול קבצים והקריטריונים העיקריים הנחוצים, צריך לחפש את הפתרון האידיאלי לעסקים קטנים ובינוניים – כזה שגם לא יאלץ אותם להוציא להוציא הון תועפות.

בעסקים קטנים ובינוניים יש שתי גישות מקובלות: שירות ענן ציבורי חיצוני ופתרון NAS (אחסון על הרשת, או Network-attached storage) בענן פרטי. שני הפתרונות דומים במובנים מסויימים ושונים באחרים. הנה מה שחשוב לקחת בחשבון לפני שבוחרים בדרך פעולה.

1. לאפשר גישה מרחוק ולשמור על היעילות העסקית. כדי להבטיח יעילות עסקית, גם שירות הענן הציבורי וגם פתרון ה-NAS מאפשרים גישה קלה מרחוק דרך האינטרנט וכוללים יישומים מובנים לסנכרון ושיתוף נתונים שתומכים בריבוי מכשירים ופלטפורמות. שתי השיטות גם מגיעות עם כלי עבודה משותפת יעילים המאפשרים לעובדים לעבוד בו-זמנית על אותם קבצים בלי השהיה, מה שעוזר מאוד להעלות את התפוקה של העסק בעידן ה-New normal.

2. עלות בעלות כוללת. עבור חברות עם 1-10 עובדים, מנוי לענן ציבורי נראה כמו דרך יותר ישימה שתאפשר אימוץ קל, מעט תחזוקה ועלות שקופה בטווח הקצר. ענן ציבורי הוא פתרון אידיאלי עבור חברות קטנות – התשלום, שנקבע על פי השימוש, הוא השקעה קטנה במקרה של משאבים מוגבלים. בנוסף, שירות מבוסס מנוי הוא גם ישים מאוד, גיוון שהוא קל לאימוץ ומחירו נוח.

אך עבור חברות המתכננות להגדיל את העסקים שלהן, דמי המנוי השנתיים ל-SaaS יכולים להרקיע שחקים ולהגיע לסכום שאי אפשר לעמוד בו כשמספר העובדים גדל במהירות. במקרה הזה, NAS עשוי להיות משתלם יותר, כי זאת רכישה חד פעמית המשלבת את היתרונות של ענן ציבורי וענן פרטי, ומודל ה-NAS שלא כרוך ברישיון יכול להיות פתרון טוב לטווח הארוך.

3. סקיילביליות ויעילות של האחסון. עסק צומח מייצר בדרך כלל נפח נתונים שגדל כל הזמן. שירותי ענן ציבורי מאפשרים לעסקים להגמיש את שטח האחסון שהדאטה צורך ולשנות את מספר השרתים המחוברים לענן האחסון, בהתאם לדרישות העסק המשתנות. אך חשוב לציין כי בחברות שמסתמכות על שירותי ענן חיצוניים באחסון הנתונים שלהן, העלויות הגדלות של המנוי לאחסון יכולות בהדרגה להפוך לנטל כבד.

לעומת זאת, התקני NAS גמישים וקלים להגדלה, ומאפשרים מקום להתרחב מבלי להחליף את תשתית המחשוב הקיימת. בנוסף, חלק מספקי ה-NAS מציעים פתרון עם טכנולוגיית ביטול כפילויות נתונים, שיכולה להפחית את צריכת האחסון ולמקסם את יעילותו.

4. בעלות מלאה על הנתונים. כשהנתונים מאוחסנים בסביבה מבוססת ענן, קל לשתף אותם אבל זה גם יוצר חששות רציניים לגבי אבטחת ודליפת נתונים. היו אינספור מקרים של פריצות לנתונים בעננים ציבוריים במהלך השנים, והאימוץ של הענן הציבורי הוכפל בשנתיים האחרונות. סקר של businesswire אפילו מצביע על כך שאצל כ-58% מהחברות יש חששות לגבי האבטחה בענן. כשאתם מפקידים את הנתונים והיישומים שלכם בענן הציבורי, אין לכם ביטחון אמיתי שהם יהיו בטוחים.

NAS מחובר לרשת של החברה, ולכן הפרטיות מובטחת ונשמרת ברשת פרטית, כלומר החברה אחראית באופן מלא לניהול הנכסים הדיגיטליים שלה. זה יכול להיות מאתגר למי שיש מעט משאבים ייעודיים לתחזוקה, או אין לו משאבים בכלל. בשירות של ענן ציבורי זאת לא תהיה בעיה כי ספק השירות אחראי לתחזוקה, אבל ביטחון הנתונים מוטל בספק כל הזמן כי מעורב צד שלישי.

5. הגנה על הנתונים עם פתרון גיבוי ושחזור ללא רישיון. שירותי הענן הציבורי מציעים שירותי גיבוי וסנכרון, ועלות המנוי משתנה בהתאם לנפח האחסון. באמצעות כמה קליקים פשוטים, הדאטה מאוחסן בנקודות הקצה ומגובה בענן.

לעומת זאת, פתרון NAS מציע פתרון גיבוי קצת יותר מקיף, המאפשר ניהול גיבויים אינטואיטיבי לכל נקודות הקצה, כולל שרתים, מחשבים וירטואליים ויישומי תוכנה כשירות. באמצעות לוח בקרה אחד פשוט אפשר להתקין ולנטר משימות גיבוי, ולקבל התראות באמצעות הודעות בזמן ודוחות מפורטים. יתר על כן, פתרונות מובילים מציעים גם שחזור כמעט מיידי כדי למזער השבתות שירותים יקרות. עם פתרון גיבוי מרכזי קל לשימוש, אפשר לסמוך על העובדים עצמם שישחזרו את הנתונים שלהם באמצעות אפשרויות שחזור גמישות מבלי להטריח את מנהלי המערכת.

כשמדובר בהתקנת פתרון יעיל לניהול נתונים, שירות של ענן ציבורי חיצוני יכול להיות פתרון מהיר לחברות שיש להן מעט עובדים או מעט משאבים לתחזק את הפתרון. עבור עסקים קטנים ובינוניים צומחים, שחשובים להם ביטחון ופרטיות הנתונים והאפשרות הגמישה להגדיל אותם בטווח הארוך, NAS הוא פתרון שמספק שילוב טוב בין עלות לתועלת.

הכתבה בחסות Synology‎‎

Synology, שהוקמה בשנת 2000, היא מותג גלובלי מוביל של אחסון מחובר לרשת (NAS) עם נתח שוק של יותר מ-40% בשווקים החשובים. היא מספקת שירותי ענן, פתרונות מעקב ונתבי NAS עתירי ביצועים, אמינים ומגוונים כדי לעזור לאנשים וארגונים לנהל טוב יותר את הנתונים שלהם.

ב-30 במרץ Synology מארחת וובינר בשידור חי שבו תלמד כיצד ה-NAS שלה יכול לייעל את תשתית המחשוב של עסקים קטנים ובינוניים ולאפשר עבודה מרחוק בעידן החדש.הירשמו עכשיו וקבלו ייעוץ חינם. למידע נוסף על הדרכים לפשט זרימות עבודה במשרד עם ה-NAS של Synology לחצו כאןכתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

2 תגובות על "אז ענן או NAS? יש כמה דברים שעסקים קטנים צריכים לקחת בחשבון"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
הרופא בע\'\'מ
Guest

כתבת חסות היה צריך להיות שם כתוב מתחילת הכתבה ולא בסופה אחרת לא הייתי תורח אבל מאחר ותרחתי אז :איזה גיבוב של שטויות, נתתם שך אחר ל on-premesis איחסון על שרת. כל מה שנכתב על הענן הוא לא מדוייק וכל דבר קטן מוגזם שם בהרבה, ובענן יש אופציות לאחסון וגדילה מידיות ובחיר משתלם מה גם ששירותי ענן הם הוצאה מוקרת ממס וזה רק ההתחלה כי ציינו את זה מספר פעמים שזה חקר והשני לא עזבו חבל על הפיקסלים. Geektime באמת נו אני מבין את הצורך בפרסום בשביל כסף אבל זה ממש לא אופיני ולא עומד בסטנדרט שלכם. חבל

שם
Guest

לא קראתי עוד את הכתבה אבל אצלי רשום בראש העמוד שהכתבה בחסות חברה

wpDiscuz

תגיות לכתבה: