Chromecast: הקונספט מהפכני, הפוטנציאל יגיע בהמשך [סקירה]

הצעצוע החדש של גוגל מאפשר לשדר תכנים מאפליקציות תומכות כמעט מכל מכשיר נייד שנמצא בידכם, אך ה-SDK עדיין נמצא בבנייה והמפתחים בינתיים ממתינים. האם גוגל מצאה את הנוסחא המנצחת לדונגל USB שמתחבר לטלוויזיה?

צילום: אבישי בסה

צילום: אבישי בסה

דונגלי ה-USB שהופכים את הטלוויזיה הביתית לחכמה, הפכו בשנים האחרונות לשוק שמגלגל מיליוני דולרים – לרוב האנשים אין את היכולות הכלכליות בשביל לקנות טלוויזית Smart TV בעלות של אלפי שקלים יותר מטלוויזית LCD או LED רגילה ומעדיפים לקנות את הדונגלים הקטנים בכמה מאות שקלים ולהשיג את אותה הפונקציונליות. אלא שהבעיה עם הדונגלים הקטנים הללו היא בעיקר השליטה בהם ועצם העובדה שהזמן שלוקח לסדר את סביבת העבודה על הטלוויזיה הוא ארוך וכל תהליך ההתקנה רחוק מלהיות Plug & Play.

התפתחות רזה של מחשבי ה-Mini PC

בגוגל עקבו בעניין אחר התפתחות מחשבי ה-Mini PC, המריצים לרוב את מערכת ההפעלה אנדרואיד והגיעו למסקנה פשוטה: אנשים מחפשים את המכשיר הטוב ביותר שייתן להם את האפשרות לצפות באותם תכנים הזמינים להם בידיים כל הזמן דרך מכשיר הסמארטפון, בגדול, ובאיכות טובה על גבי הטלוויזיה הביתית שלהם. לכן, באירוע “ארוחת הבוקר עם סונדר פיצ’אי” שערכה גוגל בו הכריזה בין היתר על אנדרואיד 4.3 ועל דור שני למכשיר הנקסוס 7 שמרה ענקית החיפוש את ה-Chromecast להפתעה הקטנה שבסוף, אשר תפסה את מירב הכותרות בשבוע שלאחר מכן.

בתמונה: מחשבי המיני פיסי מדגם MK802iii

בתמונה: מחשב המיני פיסי מדגם MK802III. מקור: יח”צ

למי שלא מכיר או לא שמע על אותו Chromecast, מדובר למעשה בדונגל קטן בגודל דיסק און קי המתחבר ישירות לכניסת ה-HDMI בטלוויזיה שלכם ומאפשר להזרים אליה את התכנים מהסמארטפון, הטאבלט, המחשב הנייד או הנייח תוך שימוש בשירותי הענן של גוגל. ההזרמה נעשית באמצעות חיבור Wi-Fi משותף, כך שלצורך העניין תוכלו להזרים תוכן אפילו מהאייפון או האייפד, תוך שימוש באפליקציית YouTube ישירות אל מכשיר ה-Chromecast המחובר אל הטלוויזיה שלכם, כאשר השליטה על התכנים עצמם ועל פרמטרים נוספים כגון הווליום, לדוגמא, נעשית ישירות מהטלפון הנייד.

Plug & Play

בקופסא תוכלו למצוא מדריך התקנה עם ההוראות המתאימות, אך באופן כללי ההתקנה של ה-Chromecast פשוטה למדי ולוקחת ברוב המקרים פחות מ-5 דקות. עליכם לחבר את הדונגל דרך חיבור HDMI אל הטלוויזיה ודרך חיבור MicroUSB למקור מתח, כאשר כאן מגיעות שתי אופציות: חיבור ליציאת ה-USB של הטלוויזיה או חיבור למקור מתח חיצוני.

מקור: צילום מסך, עיבוד תמונה

מקור: צילום מסך, עיבוד תמונה

כאשר תחברו את המכשיר בפעם הראשונה, תצטרכו לבצע את אחת מהפעולות הבאות: כניסה לדף ההתקנה של ה-Chromecast בכתובת https://cast.google.com/chromecast/setup או הורדת אפליקציה מתאימה למכשיר האנדרואיד שלכם בלינק הבא. עקבו אחר ההוראות במסכי ההתקנה והזינו את סיסמאת ה-Wi-Fi ברשת הביתית שלכם ולאחר מספר דקות – תהיו מוכנים לצאת לדרך ולשדר תכנים אל מסך הטלוויזיה.

תלוי בטלוויזיה שלכם

בעוד מכשיר ה-Chromecast אינו דורש אספקה גדולה של מתח בכדי לפעול (השנאי מעביר אל המכשיר עצמו 0.2A בלבד), חיבור למקור מתח חיצוני מבטיח את המשך פעולתו של המכשיר גם כאשר הטלוויזיה כבויה, מה שמעניק לו פונקציונליות נוספת כאשר הוא מחובר לטלוויזיות התומכות בתכונת ה-HDMI CEC, דבר שמאפשר לדונגל להדליק באופן עצמאי את הטלוויזיה ולהעביר ל-HDMI input המתאים ללא צורך בפעילות מסויימת מצד המשתמש. אצלי בטלוויזיה, לדוגמא, הדונגל מסוגל לעבור לבד אל ה-HDMI input המתאים, אך לא להדליק את הטלוויזיה, כך שמדובר בתכונה שמשתנה מטלוויזיה לטלוויזיה.

צילום: אבישי בסה

צילום: אבישי בסה

חיבור ליציאת ה-USB של הטלוויזיה, מנגד, מבטיח כי המכשיר יהיה תלוי במצב הטלוויזיה, וגם יחסוך לכם במרבית המקרים כבל נוסף שיצא מהמכשיר אל שקע החשמל. במידה ואין לכם מספיק מקום בכדי לחבר את ה-Chromecast ישירות ליציאת ה-USB, תוכלו להשתמש בכבל המאריך המצורף באריזה בכדי למנוע מהדונגל לתפוס מקום רב באיזור החיבורים בטלוויזיה. בכל מקרה, מומלץ להסתיר את ה-Chromecast מהנוף, או לפחות לתת לו לבלוט ממש מעט מהטלוויזיה, דבר שתוכלו לבצע בקלות באמצעות הצמדה של הדונגל אל הטלוויזיה על ידי רצועה מתאימה.

הזרמת תכנים דרך הענן

נכון לעכשיו, השימוש העיקרי שלי ב-Chromecast הוא לצורך הזרמת תכנים מה-YouTube, וזה עובד ממש טוב. ניתן לצפות בתכנים באיכות Full HD דרך ה-Chromecast ואפליקציית ה-YouTube למכשירי האנדרואיד אף עודכנה לא מזמן בכדי לשפר את האינטגרציה עם Chromecast, כך שמדובר בחוויה נוחה למדי. ניתן להוסיף קטעי וידאו לתור של סרטונים בכדי לראות אותם לאחר מכן ברצף בטלוויזיה, תכונה שניתנת לגישה לא רק מהסמארטפון אלא גם מהטאבלט או מהמחשב, כך שתוכלו לאסוף מספר גדול של סרטונים במהלך היום ולצפות בהם בנינוחות בבית.

מקור: Flickr, cc-by-retrocactus

מקור: Flickr, cc-by-retrocactus

הבעיה שקיימת כרגע ב-Chromecast, היא שלא ניתן להזרים סרטוני YouTube שונים במידה והם מוטמעים באתרי אינטרנט שונים, אלא רק מאתר YouTube.com, כך שכן תיאלצו לבצע מספר מסויים של פעולות בכדי לצפות באותו רגע בסרטון ה-YouTube שאהבתם באתר מסויים בכדי להעביר בסטרימינג אל מסך הטלוויזיה. אני מעריך שמכיוון שמדובר בפיצ’ר תוכנתי, בעדכוני הגירסא הבאים של המכשיר כן יהיה ניתן לבצע הזרמה מכל סרטון YouTube או שירות וידאו אחר שתומך ב-Chromecast מכל מקום, אך כרגע זה המצב.

הזרמת תכנים לוקאלית

בנוסף, ניתן להזרים טאבים של דפדפן כרום באמצעות התוסף Google Cast, פיצ’ר שעובד על תכונת Screencasting לוקאלית ולא דרך שרתי הענן של גוגל. בזכות זה, באופן אישי, פרט לתוכן מאתרי אינטרנט שונים הצלחתי לצפות גם בתכני וידאו מאתרים שהם לא YouTube וכד’ דרך הדפדפן ובאיכות טובה, אך ב-Delay של 1-2 שניות ממה שראיתי בדפדפן. זה אמנם לא משפיע כאשר רואים סרט או שידור ישיר כלשהו, אך כאשר בגוגל ירצו להזרים משחקים אל הטלוויזיה כאשר השליטה תתבצע באמצעות הסמארטפון – יצטרכו לטפל גם בבעיה הזו.

מקור: צילום מסך, עיבוד תמונה

מקור: צילום מסך, עיבוד תמונה

הזרמת תוכן לוקאלי ממכשירים מבוססי אנדרואיד היא כרגע משימה שנמצאת בפיתוח צד שלישי, כאשר Koushik Dutta, מהמפתחים של אחד מהרומים הפופולריים ביותר למערכת ההפעלה אנדרואיד, CyanogenMOD השיק גירסא ניסיונית של אפליקציית AirCast, המאפשרת למשתמשים לשדר תוכן מאפליקציית הגלריה, ה-Dropbox וה-Google Drive שלהם על המכשיר, מה שמאפשר הרצת סרטים, מוזיקה ותמונות באופן מקומי ממכשיר האנדרואיד שלכם על גבי ה-Chromecast. כל הניסיונות שלי להפעיל את האפליקציה עד כה העלו חרס – אך אני מניח שגם התמונה שם תתבהר בשבועות הקרובים.

לסיכום

השאלה הגדולה ביותר היא מתי נזכה לראות אפליקציות חדשות המותאמות ל-Chromecast והתשובה היא, קרוב למדי, מתי שגוגל תגיד למפתחים שזה בסדר לעשות זאת. ה-SDK של ה-Chromecast נמצא עדיין בשלבי בטא וגוגל ביקשה מהמפתחים לא לפרסם אפליקציות המשתמשות ב-SDK של המכשיר עד שה-SDK יגיע לגירסא סופית ראשונה. בפוטנציאל, גוגל תאפשר למפתחים להפוך את האפליקציות שלהם למותאמות Chromecast באמצעות עדכון מינורי לאפליקציה, ומתי שזה יקרה נוכל לראות את הפוטנציאל האמיתי של המכשיר.

נכון לעכשיו, פרט להזרמת סרטונים מ-YouTube והזרמת טאבים מדפדפן Chrome ה-Chromecast לא מסוגל לעשות הרבה. אך למרות זאת, מחיר המכשיר וכמובן העובדה שהוא מגובה על ידי חברת ענק כמו גוגל, מעניקים לו פוטנציאל ענק בקרב המפתחים. מה שנשאר לעשות הוא לחכות ולראות בחודשים הקרובים את מספר האפליקציות שיתמכו בדונגל הקטן וגם עד אז – תמורת 35 דולרים (ב-Google Play או ב-Amazon) ומשלוח לישראל עם אחת מחברות השילוח – תקבלו מכשיר שיזרים לכם תוכן בפשטות ובמהירות לטלוויזיה.

וידאו: הכירו את Chromecast

אבישי בר

מנהל מוצר. מפתח Web ו-React Native, חולה גאדג'טים, הולך נגד הזרם ואוהב את כל מה שקשור לגוגל, לאנדרואיד ולקוד פתוח. עיסוקו העיקרי הוא לפרק לחלקים כל צעצוע חדש שמגיע למשרד ואז לכתוב עליו מדריך.

הגב

3 תגובות על "Chromecast: הקונספט מהפכני, הפוטנציאל יגיע בהמשך [סקירה]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
שאול
Guest

האם זה יכול להזרים גם באיכות Blueray?

ירון בר
Member

מעניין.

שי
Guest

הי. ברצוני להזרים סרטים מהלפטופ שלי לטלביזיה. הסרטים רובם בפורמט AVI או MPEG.
הסרטים מנוגנים כיום בתוכנת VLC PLAYER
האם ניתן לביצוע באמצעות ה- CHROMECAST (ללא כבל) ?

wpDiscuz

תגיות לכתבה: